1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 1 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  103
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  4HDT.jpg
  Sevgili Oltacı dostlarım, geçenlerde av partnerim Erdal kardeşim ile ailece güzel bir ortamı paylaşıyoruz.Muhabbet esnasında bir ara bana içinde bulunduğumuz ayın sonuna doğru Bodrum ekibi arkadaşları ile birlikte yine Bodrum taraflarına gideceklerini ve gelip, gelemeyeceğimi sormuştu.Beklenmedik bu davet karşısında ilk başta net bir cevap vermek istemedim.Nedeni ise, böyle uzun bir yolculuk ve sonrası, benim için gerçekten çok yorucu oluyordu.Nihayetinde onunla bir kaç defa gitmiş ve av güncesi bitimi yorgunluğumu emin olun ancak bir kaç günde üstümden atabilmiştim.Bir gün önce gece geç saatle başlayan av güncesi emin olun ertesi günü gece bitiyor.

  TZ7M.jpg

  Demek ki, serde hala maceraperest ruhum hala gençliğini koruyor ki, az biraz mırın,kırın ettikten sonra tamam.Bende geleceğim deyip onayı vermiştim.Ve gün gelmiş ve yolculuk
  başlamıştı.

  2T0R.jpg
  Güzergah yine aynı oldu.İzmir-Aydın Otobanında başlayan yolculuk, Söke çıkışından otobandan çıkılarak devam etti.Alış veriş ve yem işini halletmek için ilk durak yol güzergahı üzerinde yer alan adı Sazlık denilen belde oldu.Buradan av esnasında kullanacağımız adına mamun denilen yemlerden yeteri kadar alarak bir sonraki durağa yani Milas' a doğru devam ettik.Buraya vardığımızda da daha önceki uğrak yerlerdeki beğenmediğimiz yengeçlerin daha iri ve güzellerini bu bölgedeki yemcilerden birinde bulabildik.Ve esas molamızı burada verdik.Zira sabaha henüz vakit vardı ve av yapacağımız Bodrum / Güvercinlik mevkisine de az bir yolumuz kalmıştı.Nihayetinde sabahın çok erken vaktinde oraya varıp da, soğukta tekne başında kaptanının gelmesini beklemek de zaten anlamsızdı.

  Tahminime göre biz Oltacı camiasına hitap eden, bir kafeteryada bayağı bir zaman geçirdik.Oldukça kalabalık bir ortam olan bu işletmenin müşterilerinin muhabbeti de güzergahı da aynıydı.İş yerinde yer alan her masada muhabbet hep balık avı..Bir ara elimde olmadan şöyle bir masalara göz gezdirdim.Yaşı 15-20 civarı olanda var; yaşı 60 ve hatta 70 in üstünde bile olan hobidaşlar da var.Hey Allah'ım bu nasıl bir hobi ki, tüm insanların yataklarında mışıl mışıl uyuduğu bir saatte bu insanlar yollara dökülüyorlar diye de mırıldandım.

  7O3A.jpg
  Velhasıl, çok acele etmeden devam eden bu yolculuk telaşı sabahın 06.00 sı gibi av güncesinin geçeceği Tekne başına vardık.Ve başladık eşyalarımız yavaş yavaş yüklemeye.Ve akabinde de kullanılacak olan takımlar da ufaktan ufaktan hazırlandı doğal olarak.Gün ağarmasına yakın da tekne kaptanımız Cemil Kaptan ve tayfası İlkay kardeşimin de gelmesiyle yolculuk başladı.

  Daha önceki gözlemlerimde ve bu defa ki gözlemimde de tespit ettiğim gibi bu yöredeki tüm teknelerin hepsi adına ''Güllük Körfezi ''denilen o devasa körfeze yöneliyorlar ve orada müşterilerine av yaptırıyorlar.Bunun nedeni ise tüm körfezi saran Kültür Balıkçılığı tesislerinde kafeslerinin balıkları oldukları bölgeye toplamaları olsa gerek.

  Kafesler bir nev i yüzer resif gibi görev görüyorlar ve kafes balıkları gün içinde yemlendikleri için doğal olarak ta bölgedeki tüm balıklar buralara toplanıyorlar.

  Sözün özü yaklaşık yarım saat civarı bir yolculuktan sonra meraya varıldı ve o bölgede yer alan balık avı turu yapan teknelerin uygun bir mesafesine bizlerde demir atarak yerimizi aldık.Mekan emin olun bayram yeri gibi.Tüm tekneler eski günlerde kurulan bayram oyuncakları gibi ve üstünde yer alan kişiler de bayram çocukları gibi.Aman bir çoşku, bir telaş.

  Doğal olarak büyük bir özlem ile oltalar yemlenerek hemen suya gönderildi.Bu av esnasında
  kimimiz adına Çatal dediğimiz ikili olta takımı, kimimiz ise klasik 3 lü takım kullanıyor.Yem tercihi ise mamun veya yengeç.


  Ne yalan söyleyeyim büyük bir beklenti ile gelinen bu av esnasında sabahın ilk saatlerinde arzu edilen kalitede bir av gerçekleşmedi.Artık kararsız olan havanın bir sağdan bir soldan esmesi mi neden ? Yoksa başka bir şey mi bilemem.Vuruşlar çok zayıf.

  RXZE.jpg

  Durumu değerlendiren kaptanımız demir alarak bizleri başka bir meraya doğru yola çıkardı.Bu esnada da hava iyice sakinleşmeye / kalmaya başladı. 2 nci avlağa vardıktan bir süre sonra da iyice sakinledi.

  WMAJ.jpg

  İlk merada gülmeyen yüzler bu merada gülmeye başladı.Teknenin ilk balığını güzel bir Çupra ile katılımcı arkadaşlarımızdan Maksut Bey aldı.Gelen bu balık ile ümitler bir anda yükseldi.Ve tüm arkadaşlar daha bir inanç ve gayret ile oltalamaya başladılar.Kısa bir süre sonra da İsmail Bey bir çupra ile ortamı bir kez daha şenlendirdi.Tüm bu güzellikler yaşanırken havanın aşırı sakinleşmesi sonucu tüm deniz yüzeyi adeta ütülenmiş gibi oldu.Bu anlarda çıplak göz ile, teknelerin altlarında gezinen orta su balıkları sanki bir camın arkasından akvaryum seyreder gibi oldukça net görünüyorlar.Aman Allah ım, gopezler,uskumru ve kolyozlar cirit atıyorlar adeta. İşin en ilginçi bir kıyı balığı olan ve bir türlü de anlam veremediğim devasa ebatta topan kefaller.

  NSJF.jpg

  Bu arada ben hem olta atmaya, hem de o güzel ortamdaki çoşkuyu ve görüntüleri bir nebze bile olsa siz oltacı dostlarıma da aktarabilmek amacıyla ha bre resim ve video çekme telaşındayım.İtiraf etmeliyim ki, özellikle bu av esnasında çok ama çok balık kaçırdım.Kamış elimde beklerken bir arkadaşım balık taktırdığında doğal olarak hemen kamışı bırakıp başlıyorum video çekimine ve arkadan da bir kaç kare resim.Kendi takımıma döndüğümde ise benim iğneler çoktan boşalmış oluyor doğal olarak.

  AIER.jpg

  Bir ara yağmur gibi arka arkaya gelen oltalara denk gelen çupralardan çok şükür bir kaç tane almayı bende başarabildim.Hele hele bir tanesi tokmak gibi tabir edilen ebatta kallavi bir çupraydı. Onu kandırıp da ,iğneyi taktıktan sonra yaşanan o avcı ile av arasındaki adrenalin dolu mücadele anları sanırım anlatılmaz yaşanır denilen tarzda bir duygu seli olsa gerek.

  VECZ.jpg

  Bu arada vakit bir hayli ilerlemiş ve balığın kesmesi ile birlikte 3 ncü bir avlağa doğru yönlendik.Kaptanımızın dediğine göre bu avlak ta Levrek veriyormuş.Kısa bir yolculuktan sonra bu meraya varır varmaz oltalar yine su ile buluşturuldu ve bu defa da levrek ve gopez deryasına düştük diyebilirim.Aman Allah ım , olmaz böyle bir güzellik.Oltaların kah levrek kah levrek boyları ile adeta yarışır ebatta olan ortalama boyları 30 cm ve yarımşar kiloya yakın olan gopezler ile adeta bir şenlik havası yaşıyor tüm ekip.Gerçi kimimizin nasibi ağırlıklı olarak gopezden yana, kimimizi nasibi ise Levrekten yana güldü.

  1OBW.jpg

  Özellikle bu son avlak yerinde her dostumuz ailece tüketeceği bir kaç pirişimlik balığını aldıktan sonra vakit öğle olduğu için doğal olarak mola verildi ve büyük bir keyif ile kardeş ortamında güzel bir ziyafet çekildi.Bu arada da hava yavaş yavaş yükselmeye başladı.Son bir kaç oltalama faaliyetinde bulunduktan sonra da tüm ekip olarak '' tadında bırakalım '' diye karar alındıktan sonra, daha av için çok vaktimiz olmasına rağmen yavaş yavaş toparlanmaya başladık.Ve, Kaptanımız Cemil Bey'e bizlere bu güzellikleri yaşattığı için teşekkür ederek dönmeyi teklif edip, dönüş yoluna geçtik.İyiki de böyle karar vermişiz.Zira dönüş yolunun sonuna doğru hava bayağı bir yükseldi ve adeta hoplaya,zıplaya bile olsa çok şükür kazasız belasız döndük.

  C1GR.jpg

  Tüm Oltacı dostlarım dostları birlikte kazasız - belasız gönüllerindeki avları yaşamaları dileği ile rastgele.

   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Kasım 2016
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
 2. Yusuf SAVAŞ

  Yusuf SAVAŞ Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2008
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  35
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Sevgili hocam eline emeğinize sağlık keyifli ve verimli bir gün geçirmişsiniz paylaşım için teşekkür ederiz

  Saygılar Hocam.
   
 3. seyyahi

  seyyahi Üye Balıkçı

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  153
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Marmaris
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Elinize emeğinize sağlık İshak abi. Çok güzel bir av güncesi olmuş.
  Bu bereketli avların devamını dilerim.
   
 4. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,455
  Alınan Beğeniler:
  10,064
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Sevgili abim, ALLAH içinize sindirsin. Yine güzel bir av güncesi yaşamışsınız, gopezler maşallah kiloluk olmuşlar neredeyse.:giveup: Geçen hafta Aşkın kardeşimde bu boyutlarda Gopezler yakalamıştı ve şok olmuştuk, aynı şoku sen yaşatıyorsun, alacağım olsun.:p

  Afiyet bal şeker olsun İshak abim, paylaşım için teşekkür ederim.:)
   
 5. MUSTAFASÜRÜCÜ

  MUSTAFASÜRÜCÜ Üye Balıkçı

  Katılım:
  2 Eylül 2013
  Mesaj:
  870
  Alınan Beğeniler:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İSTANBUL
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Hay maşallah abim ellerinize sağlık on numara beş yıldız bir av güncesi olmuşAlkışafiyet şeker olsun:)
   
 6. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  103
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Arkadaşlar yorumlarınız ve güzel sözleriniz için hepinize teker teker teşekkürler ediyorum.Sağ olun, var olun...:) Ayrıca bir husus hakkında da ilave yapayım.Bizim bu taraflardaki avlarım esnasında, oltalama esnasında gopez denk geldiğinde burun kıvırır ve eve getirmektense isteyen arkadaşlarıma verirdim.Bunun nedeni ise orta su balığı olan gopezlerin genelde bedenlerinin çok nazik olması ve hızla deforme/bozulma olmalarıdır.:rolleyes:

  Bu av esnasında ortalama boyları emin olun 30 cm civarı ve kiloları da yaklaşık 400-500 gr arası olan gopezleri bir kovada bekletip ölünce hemen yanımda bulunan buzlukta depoladım.Yani onları soğuk zinciri denilen bir şekilde muhafaza ettim:eek:

  İzmir e eve dönüncede onca yorgunluğuma ve uykusuzluğuma rağmen üşenmeyip temizledim ve buzdolabının sebzelik bölümüne koydum.Yani DONDURMADIM.Ertesi günü tavada yaptığım gopezlerin tadı muhteşemdi.:yahoo:

  Böyle bir tad ile karşılaşacağımı bilseydim, ne çupra ne levrek ile uğramak paso gopez e yönelirdim.:eek:Emin olun tadı tamağımızda kaldı...:yahoo:
   
 7. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,455
  Alınan Beğeniler:
  10,064
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Bu bilgiyi verdiğin için ayrıca teşekkür ederim abim, bende gopezi sevmezdim senin gibi ama gerçekten büyüklerinin tadı çok güzel oluyor, kılçık sorunu da yok gibi.:)
   
 8. toaxe

  toaxe Üye Balıkçı

  Katılım:
  6 Eylül 2013
  Mesaj:
  4
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ege
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Merhaba ;

  Sizi hem bu güzel avınız hemde paylaşımınız için kutlarım. Aynı yörede 30.Ekim günü ava çıktım. Şaka gibiydi sabah 06.45 den 08,30 a kadar ne bizim teknede nede yakınımızdaki (toplam 20 tekne vardı) teknelerde bir allahın kulu balık çekemedi. Hatta neredeyse balık bile vurmadı... Daha sonra başka bir yere geçildi ve tek tük av başladı. Sonunda deniz çırpınmaya başladı ve av bereketi yaşandı. Hepimiz kısmetimizi aldık :)
  Ancak bu kadar güzel av yapabilmemize olanak sağlayan balık çiftliklerinin aynı zamanda ortamı ne denli kirlettiğini bir kez daha gördüm. Denizdeki oksijen oranının düşmesi yüzünden öldüğü iddia edilen bir kısım çipura ölü olarak havuzların üstünde yüzüyordu. Birkaç gün sonra marketlerde satılan çipura fiyatları düşerse sakın şaşırmayalım... :(

  Saygılarımla.

  Toaxe / Ercüment Oğuz
   
 9. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  103
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Sevgili dostum,yukarıdaki mesajınızdaki her satıra harfiyen katılıyorum.Adına Güllük körfezi denilen yöre gerçekten balık kafesleri ile adeta işgal edilmiş vaziyette.Ve doğal yaşamda asla bir arada olması imkansız milyonlarca balık bir arada yaşamak zorunda bırakılıyor.Bu da özellikle bir kaç süren sakin havada sudaki oksijen miktarını düşürüyormuş.

  Aslına bakarsan sırf iri ebatta çupra denk geliyor diye onca masraf ve yorgunluğa değecek bir etkinlik değil bana göre.Kıramayacağım av partnerimin o bölgeye aşırı düşkünlüğü yüzünden bende bir kaç defa gitmiş bulunuyorum.:rolleyes:
   
 10. Kadir TOZAR

  Kadir TOZAR Üye Balıkçı

  Katılım:
  25 Kasım 2013
  Mesaj:
  524
  Alınan Beğeniler:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Mersin
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Yine harikasın üstadım. Afiyetler olsun. :)
   
 11. i.samay

  i.samay Üye Balıkçı

  Katılım:
  10 Temmuz 2009
  Mesaj:
  236
  Alınan Beğeniler:
  9
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  EGE
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Ellerine, Kalemine sağlık İshak Abi, bugüne kadar hep kopezleri heba etmişim. Aynen üşenmeden hemen temizlemek lazım. Hatta deniz kenarında tuzlu suda temizlemek daha makbulmüş. Afiyet olsun Abi.
   
 12. befalcon

  befalcon Üye Balıkçı

  Katılım:
  1 Ağustos 2014
  Mesaj:
  19
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Deniz
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Teberikler. Ben en çok Dipten gelen Levreklere şaşırdım. Kaç tane tutmuşsunuz.
   
 13. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  103
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)


  Eyvallah kardeşim...:)
  Abisi, bir gün önce başlayan yolculuk ve av serüveni nedeni ile o dediğini yapamadım.Tekneden iner inmez pek de oyalanmadan bir an önce İzmir e dönüş yolculuğunu tercih ettik.Ama gpezleri eve varır varmaz hemen temizledim.O şekilde ertesi güne bıraksaydım sanırım tadı ve kokusu değişirdi.

  Bunun yanında Cemil Kaptan ın, bizlere bir önerisini de sizlerle paylaşayım.Kaptanı ın dediğine göre , gopez en güzel mangalda güzel olurmuş.Hele hele böyle yağlı ve iri olanlar için çok güzel olurmuş.Pullarını temizlemeden sadece içini temizleyip mangala koyun demişti bize...Mangal yapma imkanım olmadığı için deneyemedim tabi.  Sevgili Dostum, o derinlikte mantıki olarak Levrek olmaz.Çünkü Levrek bir kıyı balığıdır.Orada bulunanalar adına çiftlik kaçkını dediğimiz türden balıklar.Boyları aşağı yukarı bir birine yakın ispendek denilebilecek ebattalar.Yani doğal yaşam balığı değiller.Benim önceliğim ha bre video ve resim işi olduğundan pek levrek yakalayamadım.Çünkü kamış elinde çok hassas olmak lazım.Fark ettirmeden iğnenin ucundaki yemi alıyor.Yani Gopez gibi aç gözlü ve ne bulsa atlayan bir karaktere sahip değiller.Ama arkadaşlar 8-10 tane yakalamış olabilirler.Net rakamı bilmiyorum.
   
 14. siyar255

  siyar255 Üye Balıkçı

  Katılım:
  7 Mart 2014
  Mesaj:
  48
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  karaburun kara reis çeşme kıyı ve tekne
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  tebrikler üstat her zamanki gibi muhteşem olmuş afiyet şeker olsun
   
 15. Hüseyin Hız

  Hüseyin Hız Üye Balıkçı

  Katılım:
  22 Mayıs 2009
  Mesaj:
  12
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ege
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  tebrikler, biz burada 15 santımlık bulsak seviniyoru :)
   
 16. EGE35

  EGE35 Üye Balıkçı

  Katılım:
  4 Mayıs 2009
  Mesaj:
  425
  Alınan Beğeniler:
  19
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  İZMİR
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Tebrikler usa karışık olmuş rasgele
   
 17. AŞKIN

  AŞKIN Admin Admin

  Katılım:
  15 Ocak 2009
  Mesaj:
  2,426
  Alınan Beğeniler:
  147
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  EGE
  Web Sitesi:
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Harikasın Ishak abim,tebrikler.AlkışAlkışAlkış
   
 18. karatepe

  karatepe Üye Balıkçı

  Katılım:
  25 Eylül 2014
  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Bizde sık sık Güvercinlik'ten çıkıyoruz İsmail Abi.

  Buraların balığı çeşit çeşit bol bol.....

  Sizde Nasibinizi almışsınız.

  Tebrik ederim.
   
 19. karatepe

  karatepe Üye Balıkçı

  Katılım:
  25 Eylül 2014
  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Yine Bodrum ve bu defa azman Gopezler :)

  Pardon ...
   

Bu Sayfayı Paylaş