1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yapay Yemlerin Kullanılması

'BALIK YEMLERİ' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 19 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,064
  Ödül Puanları:
  5,113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Devlet Memuru
  Şehir:
  İzmir
  YAPAY YEMLERİN KULLANILMASI

  Yemlerin niteliği gibi, balık avcılığında başarı şansı yüzde yüz olan bir yöntem söz konusu değildir. Belli bir yer ve zamanda çok verimli sonuçlar alınabilen bir yem ya da yöntemle bir başka zaman, benzer koşullarda bekleneni vermeyebilir. Ancak yine de belli koşullarda daha yüksek başarı şansına sahip yem ve yöntemlere ilişkin genel ilkeler bulunmaktadır. Örneğin, yapay yemler iç sularda sadece turna, sudak, tatlı su levreği ve alabalık gibi etobur ve yırtıcı balıklar için kullanılırlar ve sazangiller için yem niteliğinde değildirler. Örneğin tatlı su levreği için kullanılan bir spinnere istisnai olsa da kızılkanat da atlayabilir. Ancak bu gibi rastlantılardan, yapay yemlerin bu tür balıklara da kullanılabileceği sonucu çıkmaz. Yapay yemler, belirtilen yırtıcı balıkların avlanmasına özgü yemlerdir. Her zaman bu kesinlikte olmasa da, yapay yemlerin kullanılışı için genel nitelikli pek çok ilke bulunmaktadır.

  AKSİYON DAVRANIŞ
  Yapay yemlerde çoğunlukla aksiyon kendindendir. Diğer deyişle, üreticiler yemlere yapısal olarak belli biçimde bir hareket yeteneği kazandırmışlardır. Bu nedenle, yemlere fazladan ağırlıklar ve eklentiler takıldığı zaman bu yapısal aksiyonun bozulabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca bazı yemler potansiyel aksiyonunu verebilmesi için misinaya fırdöndüyle birlikte takılırken, bazıları doğrudan bağlanmaktadır. Bu nedenle yemin kullanım belgesine ya da kataloglara göz atmakta yarar vardır

  HAFİFLER SIĞDA
  Sığ sularda yüzeyde kalabilen ve hafif, derinlerde ağır ve dibe dalabilen ve dipten gelebilen yemler tercih edilmelidir.

  KAPALI HAVADA AÇIK RENK
  Bulutlu, kapalı havalarda ve bulanık sular için açık sarı, turuncu gibi parlak ve çarpıcı renkliler, güneşli havalarda koyu renkliler elverişlidir.

  DALGALI HAVADA (SUDA) AĞIRLIK
  Durgun sularda yüzeyde kalabilen veya yüzeye yakın yüzebilen yemler, dalgalı ve oynak sularda dipten gelebilenler daha kullanışlıdır.

  BİTKİLİ SUDA YÜZENLER
  Su dibinin temiz olduğu kesimlerde dip ve orta derinliklerde yüzenler, sualtı bitkilerinin sık olduğu bölgelerde yüzeyde kalabilen yemler seçilmelidir.

  KIYIDAN YA DA AÇIKTA
  Kıyıdan avlanılması, balığın bulunabileceği kesimlerin uzakta olması, halinde ve rüzgârlı havalarda kaşık tipi ince, uzun ve ağır yemler, tekneyle sürütme (trol,sirto) yapılması durumunda plug tipi çeşitli derinliklerde yüzebilen yemler kullanılmalıdır.
  Hava ve su koşullarının kullanılacak yemlerin tiplerinin belirlenmesinde önem kazanması, oltacının her türlü olasılığı göz önünde bulundurarak tek bir yemle değil, çok çeşitli yemlerle av mahalline gitmesini gerekli hale getirmektedir. Yapay yemlere yapımlarında kazandırılan potansiyel aksiyonun etkinliğini bilgi, beceri ve yaratıcılıkla iyi kullanabilen oltacı belirleyecektir. Bir yapay yemin kullanılması, sadece onun savrularak geri çekilmesinden ibaret değildir. Bu nedenle, balıkçının yemleri kullanırken uygulayacağı teknikler av başarısında son sözün söyleyen en önemli faktörlerden biridir. Buna göre :
  Yapay yemi suda mümkün olduğunca gerçek bir yemin doğal hareketlerine benzetecek şekilde yüzdürebilmek için yaratıcı düş gücünü kullanmak,
  Bir yemle yapılan ortalama 10 atış sonucunda bir sonuca ulaşılmazsa yemi değiştirmek,
  Yemi geriye doğru çekerken, özellikle son 7-8 metrelik mesafelerde, misinanın makineye sarış hızı azaltılarak ya da artırılarak yapay yeme düzenli, düzensiz, duran başlayan hareketler kazandırarak ani ve beklenmedik değişiklikler yaratmak,
  Yemi, akşam karanlığı düştükçe, suyun bulanık olduğu yerlerde ve soğuk mevsimlerde daha yavaş ve derinden, açık ve güneşli havalarda, berrak sularda ve sıcak mevsimlerde daha süratli ve yüzeye daha yakın çekmek gibi çeşitli teknikler önerilebilir.
   
 2. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,064
  Ödül Puanları:
  5,113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Devlet Memuru
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Yapay Yemlerin Kullanılması

  Türk balık avını kurduğum gün 6 sene 5 ay önce yazdığım bir yazı, aralarda sığ sularda kalmış zannedersem, siteyi dolaşırken buldum bende binlerce konunun arasından.;) Belki dostlara faydalı olur, su yüzüne çıksın biraz.:)
   
 3. i.samay

  i.samay Üye Balıkçı

  Katılım:
  10 Temmuz 2009
  Mesaj:
  236
  Alınan Beğeniler:
  9
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  Amatör Balıkçı
  Şehir:
  EGE
  Cevap: Yapay Yemlerin Kullanılması

  Teşekkürler İsmail Abi. Spin avı için sahte yem seçimi ve kullanımı çok önemli. Bu arada nice 6-16-26-36... yıllara.
   
 4. koksal1905

  koksal1905 Üye Balıkçı

  Katılım:
  17 Aralık 2014
  Mesaj:
  56
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Yapay Yemlerin Kullanılması

  güzel bilgiler her zaman ön planda durmalı,
   
 5. kılıc35

  kılıc35 Üye Balıkçı

  Katılım:
  6 Kasım 2008
  Mesaj:
  51
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Her zaman daha iyisi..
  Şehir:
  EGE
  Cevap: Yapay Yemlerin Kullanılması

  İsmail abicim sahtelerin ön planda oldugu bu dönemlerde bilğilendirme için tesekkurler.Renk ve hava sartlarına göre kullanım bir cok amatör balıkcıya yardımcı olacaktır.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş