1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Tranca ile Tanıştık.

'M. Rauf USLUER' forumunda rauf tarafından 26 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Tranca ile Tanıştık.

Rauf abi tebrikler. Mutlu bir av günü yaşamışsınız. Güzel bir balık ve antenli mercan için bence alıkonulabilir limitlerde.

Benim teknem denizlerde gezinirken bu balıktan yakalamışlığım vardı ve o dönem bu tür ile bugüne kadar hiç yakalayamadığım trança arasındaki ayrıma kafayı takmıştım. O dönem edindiğim bilgiler çerçevesinde bu vesile ile aradaki ayrımı burada belirteyim.

Aslında her iki balık da mercan ailesinden, ancak sırt dikenindeki benzer uzantıdan dolayı sık sık birbirleri ile karıştırılırlar.

Antenli mercan, bilimsel adı "Pagrus caeruleostictus " olan bir tür. Aslında bu konuda da bir isim kargaşası var. Geçmişte Tübitak bu balığa "Sparus Ehrenbergi" ismini vermişti. Bazı kaynaklarda "Pagrus Ehrenbergi" olarak da geçer. Daha sonra bundan vazgeçelirek, uluslararası litarüte uygun olarak, pagrus caeruleostictus ismi yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Ancak ne hikmetse bizim tarım bakanlığı web sitesinde bu balığı hala trança olarak tanımlamaktadır. İngilizce adı "Bluespotted seabream" dir. Bu ismi aynen sizin yakaladığınız balıkta olduğu gibi üzerindeki minik mavi beneklerden almaktadır. İlk üreme boyu ortalama 20 cm. dir. Tebliğ'de açıkca yer alan bir tür değil sanırım. Ancak sizin yakaladığınız balık fotoğraflardan anladığım kadarı ile bu açıdan yukarıda söylediğim gibi alıkonulabilir nitelikte.

Son olarak antenli mercan.

Trança'nın bilimsel adı ise "Dentex Gibbosus" dur. İngilizce adı ise "Pink Dentex". Yani Pembe Sinarit. Bu yüzden biz de yer yer telli sinarit olarak adlandırılır. Bana göre Trança ismini hak eden balık budur. Sırt yüzgecindeki anten benzeri uzantı, balık belli bir erişkinliğe ulaşınca kaybolur. Zaten genç bireylerinin sık sık antenli mercan ile karıştırılmasının nedeni de budur. Antenli mercana göre kafası daha küt ve önden basıktır, ancak balık henüz palaz halindeyken bu basıklık çok bariz değildir. Bir başka karıştırma nedeni de budur. İlk üreme boyu yaklaşık 35 cm. dir.

Trança
    [​IMG] [​IMG]

Örnek olması bakımından İsmail Esencan beyin, bir başka başlıkta fotoğrafladığı balık da trançadır.

2. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Üstadım Rauf bey,Trança harika görünüyor,emeğinize sağlık,sizi kutlarım..AlkışAlkış
    Avlarınız her daim olması dileğimle.Paylaşım için teşekkür ederim...

3. rauf

rauf ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    13
    Ödül Puanları:
    2
    Web Sitesi:

Teşekkür ederek yazıma başlıyorum .Verdiğiniz değerli bilgiler Bu balık hakkında oldukca bilgilendirdi avlandığım bölge genelinde oldukca nadir olduğundan ilk defa böyle bir balık ile karşılaştım.verdiğiniz bilgiler doğrultusunda yanlış bir isimle andığımıda anladım.sevinmem gereken uygun boyutta bir balığı yakalamış olmam.Tekrar teşekkür eder hayırlı günler dilerim.

Ayşe hanım teşekkür ederim iyi günler.

4. aldem

aldem Tba Okuru

Zevkle takip ediyoruz,çok güzel avlar oluyor

5. alagracan

alagracan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    2

Rauf abi sen kolay kolay bilmediğin merada jig sallamazsın,belli ki kıramadığın dostunun sayesinde 7 saatlik maça çıkmışsın.Ama deplasmanda bile yapacağını yapmışsın,tebrik ediyorum.Afiyet,şeker,bal olsun.

6. Turan AKBAŞ

Turan AKBAŞ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Tırança yakalamak tabiki çok güzel zaten kalmadı ....

7. kaan

kaan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Tebrik ederim Rauf Abi güzel bir av olmuş. Ellerinize sağlık güzel bir tança .. Rasgele :)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Nisan 2012
  8. rauf

rauf ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    13
    Ödül Puanları:
    2
    Web Sitesi:

Evet hic tahmin etmediğim bir balıktı Ancak sonradan Yalancı tranca veya ŞAMAR diye adlandırıldığını öğrendim.

Teşekkürler uğur.Israr etmişti yeni bir arkadaş ancak meralarda balık yoktu halbuki cok güzel yerlerdi balıkta sonradan Yalancı tranca veya ŞAMAR diye adlandırıldığını öğrendim.Bizim Kılınctan geldi bilgi.

Sağ ol Turan kardeşim ancak sonradan Yalancı tranca veya ŞAMAR diye adlandırıldığını öğrendim.

Teşekkürler.

9. LEVREK SEVER

LEVREK SEVER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Rauf Abi bu keyifli paylaşımın için teşekkürler
    dahasına rast gelsin.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Nisan 2012
  10. rauf