1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yardım Tiriviri ( paraşüt ) nedir..?

'YARDIM ve DESTEK' forumunda deniz34 tarafından 1 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  473
  Alınan Beğeniler:
  112
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  20 oltaya 20 adet uskumru
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  [​IMG]


  Tırıvırı ( Paraşüt ) Nedir...?


  Bir ucuna misina veya naylon ip bağlı olan diğer ucuna da ağırlık olarak kurşun bağlı olan ve bilhassa göl ve akarsularda balık avlamakta kullanılan bir çeşit balık ağıdır. Çeşitli ölçülerde ve incelikte misina ağ parçalarından imal edilmiş olan bu ağ çok ince kalınlıktaki misineden yapıldığından dolayı balıklar tarafından görülmemektedir. Bu nedenle çok büyük bir avcı niteliğinde kapan şeklinde çalışan bir avlama çeşididir.
  Bu Tırıvırı'nın diğer bir zararı da su içerisinde sonsuz diyebileceğimiz ( 200 yıl gibi ) bir yaşam ömrüne sahip olmasıdır. Bu nedenle de doğamızı kirletmekte ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Tek yok etme yolu yakarak bertaraf etmekten geçmektedir.
  Suyun içerisinde uzun müddet kalabilen Tırıvırı veya parçaları, akıntılı sularda zamanla üst üste birikerek, akıntının önünde bir set oluşturmaktadır. Böylece meydana gelen setlere balıklar ve ağaç dalları da istemeyerek de olsa takılmakta ve akarsuyun ,derelerin kirlenmesine ve dere ağzının tıkanmasına neden olmaktadır.

  Tırıvırı, yalnızca doğaya zarar vermemektedir. Aynı şekilde, kendisini bilerek veya bilmeyerek satan malzemecilere de maddi olarak zarar vermektedir.


  1380 sayılı su ürünleri kanununa göre;
  05.11.2008 tarih ve 27045 Sayılı Resmi Gazete’de ilan edilen 2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ile ve Diğer Genel Hükümler başlıklı 42. maddesinin 7. fıkrası ve 2/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının 14. maddesinin 7. fıkrası gereğince ( Tırıvırı / paraşüt ) olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması kesinlikle yasaklanmıştır.

  1380 sayılı su ürünleri kanununun ceza hükümleri başlıklı 8.Bölümünün 36.maddesi uyarınca; Kullanan kişi, 750.-TL İdari para cezası ile cezalandırılır. Ayrıca Tırıvırı ağına mahkemece el konulur. Tekrarında kişi veya kişilere hapis cezası gündeme gelir.
  Kaynak: Nuri Deniz
   
 2. hus213

  hus213 Üye Balıkçı

  Katılım:
  6 Haziran 2012
  Mesaj:
  6,002
  Alınan Beğeniler:
  2,693
  Ödül Puanları:
  63
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Tekavüt (EMEKLİ)
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Tiriviri ( paraşüt ) nedir..?

  Ellerinize sağlık paylaşım için teşekkürler inşallah birilerinin kulaklarına kar suyu kaçarda nacizane bendende bunu izlesinler
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Aralık 2018
 3. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  473
  Alınan Beğeniler:
  112
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  20 oltaya 20 adet uskumru
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  Cevap: Tiriviri ( paraşüt ) nedir..?

  Sevgili dostum Hüseyin...Video için teşekkürler...
   

Bu Sayfayı Paylaş