1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Av Malzemeleri Tatlısu Avcılığında Kullanılan Doğal Yemler

'TATLISU OLTA TAKIMLARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 19 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,453
  Alınan Beğeniler:
  10,064
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  TATLI SULARIMIZDA KULLANILAN DOĞAL YEMLER

  İçsuların doğal yemleri akla gelebilecek hemen her şeydir. Suların bulunduğu yerlerde yaşayan sinek, çekirge, kelebek, solucan, küçük balıklar gibi her türlü canlı ve haşlanmış her türlü sebze parçaları, ekmek içi gibi yemlerdir. Bu yemler içsu balıklarının tümünde kullanılabilir. Yılan, fare gibi daha büyük canlılar yem olarak kullanılmazsa da özellikle yayın için ideal bir doğal yemdir.
  Turna için ise sularda yaşayan her türlü balık doğal bir yemdir.

  Küspe: Ayçiçeği, ya da afyonun posasından elde edilmiş küspeleri, kaynağı bitkisel olduğu için doğal yem olarak kabul etmek gerekir. Sazan avcılığında prese edilmiş 5-6 cm kalınlık ve eninde parçalar haline getirilen küspenin çevresine bağlanan kösteklere takılı iğneler, küspenin kokusuna gelen balığın yakalanmasını sağlar.

  NOT: Son Sirküler Tebliğinde Küspe İle avcılık Yasaklanmıştır Arkadaşlar...
   
 2. Sazan avinda kullanılan yemler

  Sevgili dostlar, sazan avında aşağıda belirtilen yemleri kullanabilirsiniz.Tabi yine bu yemleri kullanmak için o bölgedeki balıkların genel alışkanlıklarını göz önünde bulundurmak lazım.

  1. BOİLİ: Sazan için en birinci yem. Hazırlanması ve alıştırılması eziyetli, ancak verim oranı maksimum. Herkesin uygulamasını istemem, çünkü kullanımının artması halinde sazan popülasyonu azalabilir. Şaka bir yana gerçekten de etkili bir yem. Ama ilk balığınızı alabilmeniz için en az 2 günde bir olmak üzere, 3-4 hafta yemleme şart. Alıştırdıktan sonra bulunduğunuz çevrede efsane olabilirsiniz.

  İşte size yüksek protinli bir boili tarifi:

  250 gr. Peynir özü (kazein) bol protein içerir
  250 gr. Süt şekeri (laktoz) bu da bol proteinlidir
  250 gr. Süt tozu protein ve şekil verebilmek için
  200 gr. Soya unu
  100 gr. Mısır unu

  gr lık karışmış un alınır, bu miktardan çapı 16 veya 14 mm olan 150 - 200 boili çıkacaktır. Daha sonra ayrı bir kapta 200 gr için 6 yumurta hesabı ile yumurtalar kırılır (protein ve iyi tutunan yapı için), buna renklendirici (baharatçılardan bulabileceğiniz yemek boyaları sarı, kırmızı, siyah olabilir) katılır. Yumurta boya ile çırpılır. Sıra geldi cezbedici kokulara; toz veya sıvı balık yemi kokuları çırpılmış yumurtaya eklenir. Bu kokuların özel olarak hazırlanmışı bulunamaz ise vanilya, bal, sarmısak, anason, olabilir; ticari olarak satılan boililerde hangi koku katıldı ise o isimle piyasaya sürülür. Bu kokulardan çok fazla katmak balık üzerinde olumsuz etki yapabilir.

  İştah açıcı olarak da gerekirse, et, balık eti, az köri, karabiber de katılabilir. Ayrıca sazan tatlı sevdiğinden bir miktar pudra şekeri, hindistan cevizi veya vanilya şekeri de ileve edilir. Bunlar çok miktarlarda olmayıp, azıcık sadece tad ve koku verecek kadar olmalıdır fazlası balığı kaçırabilir. Uygulamaya başlarsanız zamanla en iyi karışım ve reçeteyi bulabilirsiniz. Nihayet önceden hazırlanan karışım ile bu yumurtalı karışıma katılarak hamur haline gelecek şekilde yoğurulur. meydene gelen hamurdan avuç içi kadar parçalar koparılarak sosis gibi elde yuvarlanarak uzatılır. Bundan sonra standart olması için bu sosis özel bir aparat ile kesilir ama bu yoksa dikkatli bir şekilde eşit boylarda (14 -20 mm arası çaplarda topçuklar oluşacak şekilde) kesilerek elle de yuvarlanabilirler. Yuvarlatılan hamurlar kaynar suya suyu soğutmayacak miktarlarda 20 - 25 adet bir seferde olmak üzere atlır. Burada 3 - 4 dakika kaynatılan hamur-toplar sudan alınır, fazla kaynatmak topları sertleştirir. Açık havada 2 - 3 saat kurutulan kaynatılmış-hamur-toplarımız artık kullanıma hazırdır.

  2. SOLUCAN: Sazanın dayanamadığı bir yem, bence boiliden sonra ilk numara. Olumsuz bir tarafı var, küçük sazanlar da bayılıyor. Ufak sazanların dolaşmadığı derinliklere atarsanız, büyük sazan yakalama şansınız artar.
  3. MISIR: Konserve mısır, kolay iğneden kurtuluyor, ufak sazanlar, kızılkanatlar didikliyor. Koçanından koparılmış taze mısır daha verimli, ama her sezon bulunamıyor. Bir de küllü kart mısır var, daha iri taneli, daha sağlam. Hayvan yemi olarak kullanılan bir kilo iri taneli mısır, iki çorba kaşığı ağaç külü veya iki çay kaşığı karbonatla birlikte kaynatılıyor.(Zarını patlatıp, şişmesi için.) Taze olarak kullanılırsa daha iyi olur.
  4.ET KURDU: Eti uzun bir süre açık havada bekletirseniz zaman kutlar oluşuyor. İğneye ucundan öldürmeden 2-3 tane takılırsa balık geliyor. Ama ufak balıklar çabuk atlıyor.
  5. AYÇİÇEK KÜSPESİ: Kalın bir kibrit kutusu kadar kesilmiş preslenmiş ayçiçek küspesi etrafına serbest halde 6-7 ad.1-1,5 cm.lik köstekler bağlanıyor. İğnelere mısır veya solucan takılırsa verim artabilir. Malzemecilerde hazır olarak satılıyor.
  6.YAYLI OLTA: Yay biçiminde hazırlanmış çakmak büyüklüğünde tellerin içine koku vermesi amacıyla hamur sıkılıyor. Ayçiçek küspesinde olduğu gibi köstekler takılıyor. İğnelere mısır veya solucan takılıyor.
  7.KENDİR TOHUMU: Daha bu işi çözemedim. Aldığım kendir tohumları çok ufak, kaynatınca bile oltaya takılacak kadar olmuyor. Temin edebilirsem deneyeceğim.
  8.HAMUR: Ekmek içi, mısır unu, un ile hazırlanıyor. Katkı maddesi olarak vanilya, karabiber, tuz, kakao, bal, zeytin yağı, çiçek yağı, bal, şeker, yumurta, akvaryum balık yemi, ayçiçeği küspe tozu, pekmez, misk-i amber,malzemecilerde satılan özel kokular v.s. kullanılabilir. Ağız tadınıza kalmış. Ekmek içiyle hazırlanan daha dayanıklı oluyor. Odunlu fırında pişmiş ekmek tercih edilmeli. Matador fırında pişmiş ekmeğin verimi düşük. Hazırlanan hamurların dayanıklı olması için hamuru karıştırırken içine pamuk katılabilir. İğneye takılacak kadar yuvarlak yemler hazırlanıp, 5 dk. sıcak suda pişirilirse uzun süre dağılmadan suda kalıyor.
  9.ÇEKİRGE: Hiç yeminiz kalmazsa çevreden çekirge yakalayıp takabilirsiniz.
  10.CANLI BALIK(BEN BALIĞI, GÜMÜŞ): Sazan irileştikçe vahşileşir. İri sazanların bulunduğu derin sulara atabilirseniz, tarih yazacak sazana denk gelme ihtimali var.
  11.MISIR KÜSPESİ: Ayçiçek küspesi gibi kullanılır.
  12.MAKARNA: Hafifçe haşlanmış düdük makarna kullanılıyor.
  13.DANABURNU: İri sazanlar için geçerli.
  14.KURU ÜZÜM: İri, siyah üzüm ile tutmuştum bir zamanlar.
  15.İRMİK: Bulunduğunuz gölün suyuyla ıslatırsanız macun gibi olacaktır.
  16.KAŞAR PEYNİRİ: Küp halinde kesilip takılıyor.
  17.DUT:
  Eğer göl çevresinde dut ağaçları varsa bir deneyin, arkadaşım solucanla, mısırla tutamadı, dut ile rekora koşuyordu. Ama, göletin çevresi olduğu gibi dut ağacı ile çevriliymiş.
  18.PATATES: Çiğ veya hafiçe haşlanmış olarak iğneye takılıyor.
  19.HUBUBAT(Kuru fasulye, bakla, bezelye,nohut...): Denenebilir, eğer sık gittiğiniz bir gölse alıştırılabilir.
  20.TAHIL(Buğday, arpa...): Küçük sazanlar çok geliyor. Ama, mısır taktığınız iğnenin ucuna geçirilebilir.
  21-PEKMEZLİ HAMUR YEMİ:

  Pekmez
  250gr un
  50gr mısır unu
  1 paket vanilya
  5 yumurta sarısı
  Yarım çay bardağı şeker
  çay bardağı süt
  YAPILIŞI:
  Bu karışımı karıştırıp yoğuruyoruz ( fazla ince veya kalın olmayacak şekilde ) oltaya takmak istediğimiz ebatlar halinde misketler yapıp kaynamakta olan pekmezli suda 3 dakika haşlıyoruz süzgeçle alarak 15 dakika dinlendirip kavanoza koyun.


  22-TENDİRDİYOTLU HAMUR YEMİ:
  Buğday unu
  Mısır unu
  Vanilya
  Yumurta sarısı
  Tuz
  Pamuk

  Tendirdiyot
  YAPILIŞI:
  Az buğday unu,az mısır unu,az vanilya,yumurta sarısı,az tuz,az pamuk,az tendürtiyot bunları güzelce yoğur misket gibi yap kaynar suda 2 dakika haşlayıp bir süzgeçle alarak gölgede kurumaya bırakın 20 dakika sonra kullanmaya hazırdır
  .  NOT: Sazan avında yemleme önem kazanmaktadır. Olta atmadan önce bölgeyi yemlerseniz balıkları o bölgede sabit tutabilirsiniz. Yemleme için un, küspe, tarhana, tavuk yemi, buğday, mısır, topları veya taneleri kullanılabilir. Genelde msırla yemleme yapılıyor. Yemlemede esas, balık doymayacak kadar, ama o bölgeden de ayrılmayacak kadar yemleme yapmaktır. Eğer mısır kullanılıyorsa, eski mısırla yemleme yapıp, oltaya taze mısır takmalıdır. Sazan ekşimiş eski mısırların arasından iğnedeki taze mısırı bulacaktır. Ben tarhana ile yemlemeyi tercih ediyorum. Tarhanayı hafifçe ıslatıp, top halinde oltayı attığım yere gönderiyorum. Kokusu cazip. Piyasada satılan veya sizinde yapabileceğiniz mazmozlama kafesleri kullanılabilir. Kurşun veya fırdöndüye yakın takabileceğiniz plastik veya telden hazırladığınız mazmozlama kafesinin içine koku verecek hamurlar takarak balıkları yemin bulunduğu yere doğru çekebilirsiniz. rastgelsin....alıntıdır...
   
  pasha19033 bunu beğendi.
 3. ggurkang

  ggurkang Üye Balıkçı

  Katılım:
  23 Eylül 2008
  Mesaj:
  66
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  BİLECİK
  ismail kardeşim,sevgili ercüment bey verdiğiniz değerli
  bilgiler için teşekkür ederim emeğinize sağlık
  .
   
 4. Fatih OKKA

  Fatih OKKA Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2008
  Mesaj:
  408
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ege Denizi
  Web Sitesi:
  Bu güzel paylaşımlarınızdan dolayı her iki abimede ayrı ayrı teşekkür ederim....
   
 5. Nevin

  Nevin Üye Balıkçı

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  93
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ALMANYA-MARMARA-EGE-AKDENİZ
  Paylasim icin tesekkürler kardesim​
   
 6. Nevin

  Nevin Üye Balıkçı

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  93
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ALMANYA-MARMARA-EGE-AKDENİZ
  Ercüment abi paylasim icin tesekkürler​
   
 7. kony@lı

  kony@lı KONYA İL SORUMLUSU Gold Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  716
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Konya - Karaman
  İsmail abi , Ercüment baba ellerinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler
   
 8. Carti

  Carti Üye Balıkçı

  Katılım:
  22 Eylül 2008
  Mesaj:
  742
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  EGE KIYILARI ve ESKİŞEHİR TATLI SULARI
  sevgili başkan ve vip ercüment baba yine sınırlarınızı zorlamışsınız ....Emeklerinize sağlık....
   
 9. Fedai

  Fedai Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  Akdeniz,Ege,Marmara
  Ercüment abim ve İsmail kardeşim
  Emeklerinize saglık teşekkür ederim​
   
 10. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,453
  Alınan Beğeniler:
  10,064
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Sağolasın abi, böyle çok daha güzel oldu.;)
   
 11. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,453
  Alınan Beğeniler:
  10,064
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Ercüment abi, değerli bilgileri bizlere aktardığın için ayrıca teşekkürler.Emeğine sağlık abi.:)
   
 12. b.o.l.a.t

  b.o.l.a.t Üye Balıkçı

  Katılım:
  18 Mart 2011
  Mesaj:
  17
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iç anadolu
  Cevap: Tatlısu Avcılığında Kullanılan Doğal Yemler

  abı teşekurler çokguzel hazırlanmış okudum zevle çok faydalandım bılmedım şeyler örendım.
  ellerıne salık abı ankarada coşkun rasgele
   

Bu Sayfayı Paylaş