1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Tatlı Su Ve Deniz Suyu Arasındaki Farklar

'DENİZLERİMİZ GENEL BİLGİLER' forumunda deniz34 tarafından 4 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ

  [​IMG][​IMG]  Tatlı su;
  İçerisinde %1 den daha az miktarda erimiş tuz bulunan suya tatlı su denir.. Dünyamızda iki çeşit tatlı su rezervi bulunmaktadır.
  1- Havuz ve göl suları gibi durgun olan sular
  2- Irmak,dere , çay,akarsu gibi hareket halindeki sular.
  Dünyamızdaki su kaynakları, yeryüzünün çok küçük bir bölümünü kaplarlar ve bulundukları yerler de mevsime bağlı değildirler. Yeryüzünün sadece %1 ' i tatlı su ile kaplıdır ve balıkların % 40' ı bu sularda yaşamaktadırlar. Bu tatlı su alanları bulundukları bölgelere göre değişik organik maddeler, inorganik besinler , elementler kirler, mikroorganizmalar içerirler.

  Tuzlu su;
  Yapısında belirli miktarda tuz bulunan sulara tuzlu su denir.Suyun içerisinde tuz tadını veren kimyasal madde sodyum klorür'dür(NaCl ).Dolayısıyle tuzlu suların elektrik iletkenliği daha fazladır. Bu sular içildiğinde normal sudan daha tuzlu bir tat verirler. Bu nedenledirki Tuzlu su içme suyu olarak uygun değildir. Bunun nedeni tuzun insan vücudundaki suyu tüketmesinden kaynaklanmaktadır. İnsanlar tuzlu su içtikleri zaman dehidrasyon yani(su kaybı) tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar. Eğer deniz suyunu içmek istiyorsak, öncelikle deniz suyunun içerisindeki tuzun ortamdan alınması gerekmektedir. Tuzlu su yeryüzünün her yerinde bulunmaktadır. Örnek olarak; Denizlerde, Okyanuslarda ve tuz göllerinde fevkalade bulunmaktadır. Yeryüzünün % 70'i tuzlu sularla kaplıdır. kaynak:NuriDeniz
   
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş