1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Av Malzemeleri Suda eriyen torbalar

'TATLISU OLTA TAKIMLARI' forumunda gülbaharlar tarafından 22 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. gülbaharlar

  gülbaharlar Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2008
  Mesaj:
  727
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ege ve akdeniz
  Balık ve Doğa dergisine bu konuyla ilgili bir makalesi yayınlanmış olan Sayın Murat Karahan'nın yazısı aşağıdadır.

  "PVA yani Poli Vinil Alkol, bir tutkal türü. 1920’lerde Japonya’da keşfedildi. Balıkçıların eline düşmeden önce eczacılık, tarım, matbaacılık, tekstil alanlarında kullanıldı. İşlenmemiş hali beyaz, kristal toz şeklinde. Bir katman olarak bir yüzeye sürülüp çıkardığınızda şeffaf yakın bir film oluşturuyor. İki filmi üstüste koyup yapıştırdığınızda PVA poşet, iplik gibi ördüğünüzde PVA iplik ve bu ipliği file naylon çorap misali dokuduğunuz da da filesi ortaya çıkıyor. PVA’nın kalınlığı, ürünün suda çözünürlüğü ve dayanıklılığı tamamen kalınlığına bağlı. PVA’nın çevre açısından olası etkilerini merak edebilirsiniz, PVA’nın kimyasal formülü CH2-CH2-OH ve suda erime özelliğine sahip en basit polimer. Özetle, çevre açısından herhangi bir zararı yok.

  Uygulama alanları, sazanla yemleme sırasında yemlenen noktanın Hanya, takımın düştüğü noktanın Konya olmasını önlemek. Boilileri birbirine bağlamak ve benim uygulama alanım kıyıdan çinekop yemlisinde mantarlı takımın pervane gibi dönerek mesafeyi azaltmasının önüne geçmek. Bir de PVA’nın şaka uygulaması var, onu yazının sonuna kadar dayanabilenlere saklayayım.

  Uygulama şekli: yazının başından beri yemleme diyorum ama PVA kullanıldığında yemleme ile takımın atılması aynı anda gerçekleşir. Suda eriyebilen bir malzeme olduğu için ıslak yemle kullanmak biraz meşakkatli. Ancak küspe, civciv, boili gibi kuru yemlerle rahatlıkla kullanılabilir. Hafif ıslak yemlerle kullandığınızda, içiçe geçmiş iki poşet kullanarak erime sürecini uzatabilirsiniz.

  Yapacağınız ilk şey, poşetin içine takımı yerleştirmek. Bir başka kullanım şekli de kancayı poşetin ya da filenin bağlandığı noktanın altına saplamak ve kurşunu poşet/file içinde tutmak. Ardından poşete ya da fileye yemi dolduruyor ve ağzını PVA ipiyle bağlıyorsunuz. Yem doldurma işleminde huni ya da uygun büyüklükte parça boru kullanmak kolaylık sağlayacaktır. Resimlerde uygulamayı daha net bir şekilde görülüyor. PVA poşet kullanırken dikkat edilmesi gereken bir nokta da, poşette mümkün olduğunca az hava kalmasını sağlamak ve eğer bunu önleyemiyorsanız poşete delik açmak. Eğer poşetin havasını almaz veya delik açmazsanız, poşetin dibe batış süresi uzayacaktır. File tipi PVA’da böyle bir sıkıntı yok. Tabii bu poşetleri mutlak suretle kuru tutmak zorunda olduğunuzu belirtmeye gerek yok. Islatırsanız bir poşetin içindeki 100 poşetten geriye sadece poşet kalır. PVA kullanırken özellikle poşetlerde, yemin arasına bir iki parça PVA köpüğü atarsanız poşet eridiğinde bunlar su yüzüne çıkıp takımın yerini görmenizi sağlayacaktır. PVA köpüğü ayrıca kimi uygulamalarda iğnenin otlara takılmasını önlemek için de kullanılıyor, yapılan iş sadece köpüğü iğnenin ucuna saplamak.

  İsteğe bağlı olarak poşetleri evde yemle doldurabilir ve ardından iğneyi poşetin bağlandığı noktaya saplayarak da kullanabilirsiniz. Bu şekilde poşetleri ya da fileyi doldurma işlemini avlakta yapmak zorunda kalmaz ve olası yağışlı havalarda poşet dolduramama riskiyle karşı karşıya kalmazsınız. Bu da sonuçta takımınızın yemlenen noktada olmasını sağlayacaktır. Piyasada birkaç çeşit PVA poşet var, bunların aralarındaki farklılıklar şekil, kalınlık ve koku olarak ortaya çıkıyor. Daha uzağa atmak için üçgen poşetler kullanılırken, balığı daha kolay çekmesi için PVA’ya koku eklenen ürünler de mevcut. Poşetin, ipin, filenin sudaki erime hızını kullanılan malzemenin kalınlığı belirliyor. Çabuk eriyen bir poşet 35 mikron kalınlığında PVA filminden yapılıyor, erime süresi bir dakikayı aşan ürünlerde ise kalınlık 60 mikronun üzerinde. Dolayısıyla böyle bir ürünü alırken mutlaka erime süresini öğrenmek zorundasınız. 20 metre derinlikte bir gölde avlanıyorsanız ve kullandığınız poşet onuncu metrede dağılıyorsa, PVA size hiçbir avantaj sağlamaz. Bu durumda ya içiçe iki poşet ya da daha yavaş eriyen PVA kullanmak zorundasınız."

  Bu ürünün Türkiye'de de üretiliyor yada ithal ediliyor detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler "suda eriyen torba" olarak internette aradıkları takdirde bir kaç adres bulacaklardır.
  Saygılar.
  __________________arkadaşlar bu sistem daha önceleride kullanılıyormuş ben daha yeni duydum valla duymayan aarkadaşlar varsa bilgilerine saygılarımla
   
 2. Nevin

  Nevin Üye Balıkçı

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  93
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ALMANYA-MARMARA-EGE-AKDENİZ
  Ali Kardeşim
  Çevre kirliligini önlemek için güzel bir sey emegine saglık:)
   
 3. Fedai

  Fedai Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  Akdeniz,Ege,Marmara
  Dogayı koruma adına güzel bir sey tesekkürler paylaşım için kardeşim:)
   
 4. Köylü

  Köylü Üye Balıkçı

  Katılım:
  9 Ocak 2009
  Mesaj:
  741
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir
  hem çevre için hemde avcılık için güzel bir şey:)

  emeğine sağlık Ali abi teşekkür ederim​
   
 5. oltadasazan

  oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

  Katılım:
  27 Kasım 2008
  Mesaj:
  661
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Eskişehir ve Yöresi
  Web Sitesi:
  [​IMG]

  [​IMG]

  Suda eriyen yemleme torbaları hakkkındaki 1. konuyada fotoğrafları koymuştum.Yine de gözden kaçıranlar için tekrar ekledim.Bu torbalar int. satış yapan yerli balık malzemesi sitelerinde satılıyor.Tekrarlamakta fayda var İçine koyulacak yem mutlaka kuru yem olmalı yoksa yolda eriyor.Paylaşım için teşekkürler.
   
 6. gülbaharlar

  gülbaharlar Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2008
  Mesaj:
  727
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ege ve akdeniz
  osman abicim bilgiler için teşekkürler
   
 7. sametozturk

  sametozturk Üye Balıkçı

  Katılım:
  3 Şubat 2009
  Mesaj:
  215
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  EGE
  Ali abi doğa ve çevre için güzel bir yöntem paylaşım için teşekkürler.
   
 8. ahme+

  ahme+ Üye Balıkçı

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesaj:
  686
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bilecik ve çevresi
  ali emeğine sağlık bilgilendirmen için teşekkürler
   
 9. Öner

  Öner Üye Balıkçı

  Katılım:
  13 Ekim 2008
  Mesaj:
  862
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ege
  Paylaşım için Teşekkürler Ali abim
  Abi Bu Torbalardan Manisada satan varmı ..??:rolleyes:
   
 10. Onur ADIGÜZEL

  Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

  Katılım:
  23 Eylül 2008
  Mesaj:
  91
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sakarya
  Ali abicim paylaşım ve bilgilendirme için çok teşekkürler...sen de muhakkak dene bunları...hatta ben yanına geleyim birlikte deneyelim:D:D
   
 11. discus

  discus Üye Balıkçı

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeniler:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  muhtelif
  paylaşım için teşekkürler abi...
   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. gülbaharlar
  Yanıt:
  10
  Gösterim:
  6,835

Bu Sayfayı Paylaş