1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Su Ürünleri İstişare Kurulu lüfere acımadı. Yavru balık avına devam!

'HARİCİ KONULAR' forumunda Tarık Ersal tarafından 22 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. Tarık Ersal

Tarık Ersal Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Su Ürünleri İstişare Kurulu lüfere acımadı. Yavru balık avına devam!

Sevgili Orhan ağabey,

Bende sizleri özledim.
    Her ne şartta olursa olsun Sivrice' ye gelmek için elimden geleni yaptım.
    Ancak zaman yetmiyor. :mad:
    Çanakkale görevim öğlen bitecek.
    Umarım akşam suyuna boğazda olta atacak az bir zamanım olacak.

Sivrice'nin kuzeyinden bir helikopter sesi duyarsan kafanı o yöne çevir. ;)

2. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Sayın Tarık bey bizler yani bir avuç toplum boğazımızı parçalasak duyan yok.
    Mutlaka sizde gidiyorsunuzdur büyük şehirlerdeki büyük marketlere örneğin (kipa) balık tezgahlarında görüyoruz avuç içi kadar denizbalıklarını mırmır,mercan ,çinekop ve hatta ve hatta parmak boyunda barbun ve inanırmısınız bildiğimiz şu ısparozun bile kilosu 11,99 tl küçücük o balığı alsan ne olur tavaya koysan ne olur eşimle baktıııık ......... kime ne diyeceksin hatta eşim(MuzafferKarasu) tezgahtara söylendi ne yapsın abi ben burada ekmeğim için maaşlı çalışıyorum dedi:(
    Sözün kısası bu büyük marketlere bu balıklar gelene kadar faturasını ,irsaliyesini kesenler NERDE BU VATAN SEVERLER.

3. Tarık Ersal

Tarık Ersal Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Ayşe hanım merhaba,

Bu gibi durumlarda o limit altı balıkları tezgahtan kaldırtmanız, satışa engel olmanız mümkün.
    Tezgahtan kalkan balıklar belki hayata dönemeyecekler ama ısrarlı takibiniz en azından sonrakilerin tezgaha gelmesini engelleyebilir.

Yapılacak şey çok basit.
    Elinize 2/1 Ticari Tebliği veya aşağıya aktardığım bölümü alıp o marketin su ürünleri satış sorumlusunun karşısına dikiliyorsunuz.
    Hazırlamış olduğunuz dilekçeyi o ilin tarım il müdürlüğüne verebileceğinizi söyleyip, derhal limit altı balıkları satış tezgahından kaldırmalarını ve bir daha olursa ikaz etmeksizin dilekçeyi işleme koyacağınızı belirtiyorsunuz.

Bu işlemi yaparken dikkat edeceğiniz en önemli husus aşağıdaki 2/1 ticari tebliğde bulunan boy ve ağırlık yasakları listesine uymayanları tespit etmenizdir.

Ben benzer 3 müdehaleyi yaptığım ve sonuç aldığım gibi, bir çok arkadaşımda yaptı ve yapmaktalar.
    Bu işlem için marketlerde satış sorunlusuna müracaat yeterli oluyor. Anında tezgah boşalıyor ve sizden özür dileniyor.
    Pazarlarda açılan tezgahlar için ise Belediye Zabıtasının yardımını almanız gerekiyor.

2/1 Ticari tebliğin ilgili maddesi aşağıdadır.
    Kolaylıklar diliyorum.

Boy ve ağırlık yasakları

MADDE 17 – (1)
    Aşağıda avlanabilir asgari boyları ve ağırlıkları belirtilen su ürünlerinin daha küçüklerinin avlanmaları yasaktır.

* Ağırlıkça hamsi ve istavritte %15, diğer su ürünlerinde % 5 nispetinde küçük boylara müsaade edilir.

** (Değişik:RG-03.03.2009-27158) 10 kg ile 30 kg arasındaki Ton (Orkinos) balıkları için % 5 nispetinde küçüklere müsaade edilir.

(2) Denizlerde yapılan avcılıkta, 16 ncı madde ile avlanması yasaklanan türler hariç, arızi (amaç dışı, istenmeden) olarak avlanan su ürünleri türlerine ağırlıkça % 5 nispetinde müsaade edilir. Ancak, algarna ile karides avcılığında avlanan karidesin ağırlıkça % 15’ i nispetinde hedef dışı avlara müsaade edilir. Arızi olarak avlanan ürünün tek olması halinde bu limitler dikkate alınmaz. (Değişiklik RG-10/07/20*10-27637 )

(3) Taşıdıkları toksin nedeni ile insan tüketiminde sakınca bulunan Balon balıklarının (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus ) ve pervane/ay balığının (Mola mola) karaya çıkarılması ve satılması yasaktır. (Değişiklik, 5.11.2008 tarih/27045 sayılı RG)

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş