1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Sintine nedir...?

'DENİZLERİMİZ GENEL BİLGİLER' forumunda deniz34 tarafından 16 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  20 oltaya 20 adet uskumru
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  [​IMG]


  Gemilerin, balıkçı teknelerin;
  Makinelerinin, mazot depolarının ve kazanlarının bulunduğu geminin en arka kıç bölümüne sintine alanı denir.
  Bu kısmın yürüme zemini galvaniz tırtıklı sac ile kaplıdır. İşte bu zeminin altındaki bölgede ve geminin en son kıç tarafındaki ve gemi içinden sızan mazotlu sularla makine ve kazan dairelerinden akan yağ maddelerinin toplandığı en alt bölmedir.

  Tüm pis giderler bu Sintine dediğimiz bölgeden bir pompa yardımı ile gemi ambarındaki 5 - 15 tonluk Sintine tankına toplanırlar. Ve temizlenmeleri için limanlarda bekleyen petrol şirketlerine veya özel bu işi yapan Şileplere düzenlenen bir belge ile boşaltılırlar. Bu işi yapan gemilerde mevcut cihazlar yardımıyla değişik kimyasal ve fiziksel metotlar ile tabakalara ayrılan bu sintine suları arıtılarak tekrar temiz bir şekilde denize bırakılırlar. Katı kısımlar da yakılarak yok edilirler.
  Tüm gemilerdeki bu sintine sularının denizlere veya akarsulara bırakılmaları kesinlikle kanunlarla yasaklanmıştır. Aksi takdirde gemi, ilgili liman tarafından bağlanır. Para cezası kesilir, hatta kaptan mahkemeye dahi sevk edilebilir.
  Bunun canlı örneğini Marmara denizinde


  kyn: nurideniz
   

Bu Sayfayı Paylaş