1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Av Malzemeleri sazan balıkçılığında elektronik alarm devri

'TATLISU OLTA TAKIMLARI' forumunda gülbaharlar tarafından 18 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. gülbaharlar

gülbaharlar Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Sazan Balıkçılığında Elektronik Alarm Devri

Sazan balıkçılığı tam bir keyif işidir.

Tabi ki tüm olta balıkçılığı keyiflidir, ama olta balıkçılığı türlerinin içerisinde ‘Sazan Balıkçılığı’ ayrı bir yere sahip. Ama normalde denizlere avlanmaya giden balıkçılarımız yalnızca avlanma malzemelerini hazırlarken, sazan balıkçılarının avlanmaya giderken, mangalından çayına, tulum ve çadırına kadar oldukça ummalı bir çalışma içine girdiklerine sıklıkla şahit olmuşsunuzdur. Ya da bizzat siz bu hazırlıkları yapmışsınızdır. Tüm bunlar değerlendirildiğinde, ‘sazancı’ tabirinin pek de haksız olmadığı kanısına varılabilir. Bu da sazan avcılığının başlı başına bir balıkçılık türü olduğunu kanıtlamaktadır. Diğer türlere oranla daha fazla bekleme halinde olmanız gerektiği için, bu bekleme sürecinde sizi meşgul edecek aksesuarlar oldukça önem kazanıyor. Bununla birlikte balık vuruşlarında bu bekleme süresinde başka işlere dalmışsanız veya muhabbetin tam ortasında iseniz, sizi uyaracak aksesuarlar da gerekli.

Sektörün birçok firması, ürün yelpazesi içinde, sazan balıkçılarına özel olarak birçok ürün ve aksesuarları ürünlerinin içinde son derece önem vererek bulundurmaktadır. Her tür tatlı su avlanmalarında kullanılabilecekken, bazı ürünlere “Sazancı Yatağı” veya “Sazancı Sandalyesi” denilmesi, sazan balıkçılığın “Amatör Balıkçılık” içinde ne kadar önemli olduğunu vurgular cinsten.

SazanYine kamış sehpaları da sazan avcılığında oldukça önemli bir ürün. Genellikle 3 olta ile dip atışı yapılarak ve oltalara zil takılarak avlanmalar oldukça yaygın. Oltasını atıp üçlü sehpanın üstüne yerleştirdikten sonra beklemeye geçilir. Mangalın başına veya çadırına yönelen sazancının, oltasına balık vurduğunda hangi oltasında balık olduğunu bilmesi ve bir hareket halinde hızla hamlesini yapıp sazanı tasmalaması oldukça önemli. Bu aşamada elektronik alarmlar sazancılarımızın imdadına koşacak cinsten.

Bu alarmların ilk nesil uygulamaları tekil uygulamalar şeklinde idi. Yani, kamış sehpasına yerleştirilen üç sazan kamışına birer alarm takılır. Misinayı alarmın içine alan swinger denen parça ile misina alarmların içine çekilir. Sonra çadırda beklenir, belki dinlenilir, ya da başka işlerle uğraşılır. Bu esnada herhangi kamışlardan birinde bir hareket olduğunda, alarm çalmaya başlar. Sazancı, hemen alarmın çaldığı kamışı bularak, avını kıyıya çekmeye çalışır. Daha fonksiyonel alarmlar bu konuda farklı kolaylıklar sağlıyor. Mesela alarmın sinyal sesini değiştirerek üç alarmdan hangisinin çaldığını tespit edebiliyorsunuz. Ya da üç alarmın üzerinde de farklı renkte ledler bulunuyor. Uzaktan baktığınızda hangi renkteki ışık sinyal veriyorsa, sehpada hemen o kamışa atak yapıyorsunuz. Böylece çok daha hızlı bir şekilde müdahale edebiliyorsunuz.

sazan alarmıYeni nesil alarmlara ise bir de uzaktan kumanda eklenmiş durumda. Kablosuzların yanında kablolu uzaktan kumanda ile çalışanlar da var ama kablo kalabalığı ve kurma zorluğundan dolayı kablolular pek tercih edilmiyor. Uzaktan kumandalı kablosuz setlerde, misinanız oynadığında, farklı renklerdeki ledlerden biri yanıp sönmeye başlayacak. Buna ek olarak ta, elinizdeki kumandada ilgili alarmın ledi yanıp sönmeye ve alarm çalmaya başlayacak. Böylece kamış sehpasının yanına gidene kadar zaten hangi kamışa balığın vurduğunu tespit etmiş olacaksınız. Uzaktan kumandanın çekim alanı 50-60 metrelerden 200 metreye kadar ulaşmaktadır. Kısacası artık zillerin ve kamışa takılan tek oltalık alarmların pabucu dama atılacağa benziyor.

2. Fedai

Fedai Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2
    Ali
    Sazan avcısı arkadasların gözü aydın:)
    Emegine saglık kardeşim:)

3. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    inşallah benim de gözüm aydın olacak...;)

ama ben eski usul yollara devam derim. zilin sesinin yrini ve tadını başka ne verebilir ki?:);)

4. gülbaharlar

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kardeşim bende sana katılıyorum özellikle en sondaki oltama biz dangarak deriz iri zil takarım onun vuruşu daha bir başka oluyor kardeşim tadından yanına varılmıyor vursun dursun sabaha kadar

5. Fatih OKKA

Fatih OKKA Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Abi teknoloji artık her alanda kendini belli eder oldu :):)

Ama pek fazla tatlı su avcılığı yapmasamda zilin tadı bir başka :)

6. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Ali bey,paylaşım için teşekkürler teknolojiyi ava uyarlamak çok güzel gönlümüz onu istiyor fakat sehpalarda,alarmlarda ithal ve fiatları el yakıyor.Şimdilik sadece seyretmekle yetiniyoruz.Uygun fiatlarla yerlileri yapılana kadar mecburen atadan kalma sisteme devam.

7. Onur ADIGÜZEL

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle abicim.ben şimdi bi de bakır çan aldım...malum beypazarında çalışıyorum ve de buralarda hayvanlıkla uğraşan çok ...sesi muhteşem...tin tin değil de tonnnn tonnnn acayip bir ses...daha denemedim balıkta ama önceden kullananları görmüştüm:)

benim dedem mısır koçanından veya tokya dan parça kesip mantar yapardı.... ve hala daha der durur...o zamanlar daha zevkliydi diye.... bence eskiye sahip çıkmak daha iyi olur böyle konularda.... tamam makine,kamış kalitesini takip edelim...ama o sessssssss....büyülü ses di mi abi....vazgeçilmez ki;)

8. Cem VAROL

Cem VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sazan avına gıtmek hıc nasıp olmadı ama bılmem bu ısık olayı sazan avının buyusunu balıgın oltaya geldıgınde cıkan zıl sesnın duyldugundakı zevkı ve hazzı bozar gıbıme gelıor

9. Köylü

Köylü Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ali abi ellerine sağlık

ben zilden vazgeçmem:)

10. ahme+

ahme+ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ali kardeşim paylaşım için teşekkürler ama dediğin gibi
    zilin hali bir başka yani zilli daha güzel

11. Murat VAROL

Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Ali bey Onur hocama aynen katılıyorum Zilin sesini hiç birşey tutmaz... Ta rüyalarımıza kadar kanımıza kadar işlemişken...:D:D:D Paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık...

12. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

Sazancı için üç ses güzeldir. Para sesi,su sesi,en güzelide zillerin sesi.Balık gelmeyen gecelerde uyuyanları uyandırmak için komşulardan gelen Kepceyi getir kepçeyi sesleri.

13. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Paylaşım için teşekkürler Ali, tam benlik bilgiler nede olsa Sazancıyız bu alemde.;)

14. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    emeğine sağlık abi...

15. gülbaharlar

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    osman abim deme öyle şimdi getiririm sana kepçeyi:D:D:D

16. Onur ADIGÜZEL

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Osman abicim ne yaptın yahu...ben o zilleri gördüm artık nasıl dururum:D:D:D
    gel Temmuz gelllllllllllllllllllll:eek: vallahi sezon bi gelse de döksek kurtlarımızı....ben balıktan döndüğümde evde yatarken bile kulağıma zil sesi gelir:D

17. dizel45

dizel45 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ZİL; TUTKU HALİNE GELMİŞ,VAZ GEÇİLMEZ OLMUŞ DURUMDA.( yorumlardan anlaşılan )
    Tutkuya devam ama teknoji'yede yakın takipteyiz.
    Paylaşımına teşekkürler Ali kardeşim.

18. gülbaharlar

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    paylaşımlarınız için teşekkürler

19. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Kiymetli ustam sonsuz keyif veren sazan avciligini yeni tekniklerle besliyerek gelistirmek keyfimizi azaltmiyor aksine dahada artiriyor.Memleketime geldigimde hemen sanayiye gidip kafamda tasarladigim portatif kamis tasima sehpalarini imal ettim.On ve arkadaki destek parcalari vidali.ondeki uc adet vidali parcalari cikarip alarm setini monte edeiyorum.Oyle pahali bir sey degil benimki uclu set dam marka yaklasik 90 lira,ama degiyor.Ayrica tek tek takilan ve kamisin 75 derece dik duracagi 4 adet portatif sehpa projem var,Insaallah Ramazan bayrami iznine gelince onlarida hayata gecirecegim.Teknikten sonuna kadar faydalanmak gerekir diye dusunuyorum tabiki maddi imkanlar el verdigince.Selamlar.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Temmuz 2009
  20. Öner

Öner Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Paylaşım için teşekkürler Ali abi
    Bende zil sesi duymaya gidenlerdenim...hehehehehehe

Yükleniyor...