1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Av Teknikleri Sazan Baligi (ureme)

'TATLISU BALIKLARI' forumunda mbayer tarafından 10 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Kiymetli arkadaslarim sazan baliginin uremesini Kiymetli Ali arkadasim guzel anlatmis,bende kendi gozlemlerimi sizinle paylasmak istiyorum.Once her sazan havyar dokup yavru yapma olgunluguna ulasamiyor,Her disi sazan icinde yumurta olusturuyor ama havyari dokup yavru olusmuyor.Verimli havyar dokme olgunluguna ancak 3 yasindan sonra ve ~4-5 kg.ma ulastiktan sonra oluyor.Havyar dokme erginligine ve zamanina ulasan disileri en az 5~6 olgunlasmis (2~3 kg.ma ulasmis)erkek balik devamli SIKISTIRIP takip ederek hem havyari dokturuyorlar ve hemde sutluyorlar.Bu is daha ziyade sig ve sicak sularda oluyor.Yani dokme esnasindada buyuk tehlike var.Cunki buna ben amansiz takip ve mucadele diyorum disi balik pervasizca yarisi disarida iyice kenarlarda dolasiyor ve butun tehlikelere acik.Bu zamanlari takip eden bir cok hayvan var.Balik ureyecekmis,cogalacakmis daha verimli olacakmis diye dusunen yok.Zaten koca golette birkac tane bu olgunluga ulasan balik var onlarida bu zaaflariyle ele gecirip goletlerde baliklarin uremesine mani olunuyor,yapilan popilasyonda ancak iki uc senede tukenip haydi yeni popilasyona.Bu isler bindigimiz dali kesmek demektir.Devlet daha sonra buralarin hakindan gelemeyip ozellestiriyor,ozellestirilen goletlerde biz amatorlere pahalanmaya basliyor.Gun gelecek bu duzensizlikten dolayi butun goletler parali olacak.Insaallah tedbirleri hep beraber alirizda o gunleri gormeyiz,sizlerinde gozlemlerinizle bu konuya katkilarinizi bekliyorum.Selamlar.

2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Kendi bilgilerini bizlerle paylaştığın için teşekkürler Mistan Abi.:)

3. onur

onur Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    böyle bir konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler

4. Fedai

Fedai Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2
    Emeginize saglık tesekkürler:)

5. Carti

Carti Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    mistan abi paylaşım için teşekkürler ,....
    emeğine sağlık...

6. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    mıstan abicim paylaşımın için çok teşekkürler.yanlız bu duruma göre ben şunu çok iyi anladım ki ister yumurtlama dönemi olsun ister olmasın trofe sazanı alkışlamamak hatta geleceğe yatırım amacıyla belli bir boy ve ağırlıktan sonrasını fotolarımızı alıp geri salmak daha doğru olmuyormu.ben herzaman sirkülerde bunada yer verilmesi gerektiğini savundum hatta bundan dolayı başım çok ağrıdı...

hmm şimdi kendime soruyorum.acaba ben bırakırmıyım böylesi büyük balığı.evet bu ana kadar bırakmazdım ama içimdede hep bir yanlış şüphesi vardı.bundan sonra ise trofe gelirse ne balığı olduğu önemli değil eğer hayvan belli bir büyüklüğe girmişse salıcam.geriye sadece bol foto bırakıcam.umarım yakaladığım trofeler deforme olmadan tutulur...

7. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Kiymetli serkan kardesim ben bir iki yerde buyuk baliklarin birakilmasi lazim diye topicler actim ve en yakin arkadaslarimdan tepki aldim onunicin yogurdu uflemeye calisiyorum.Benim yukarida bahsttigim konu havyar dokerken cok kolay yakalandigi icin onu dile getirmek istedim,selamlar.

8. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum
    Kiymetli balikci arkadaslarim,degerli yorumlariniz icin tesekkurler.

9. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    değerli abim aynı şekilde bende bir başka yerde böyle bir olayı dile getirdiğimde ortalık birbirine girmişti.gerçektende ama olması gerekn budur.birde olayı şöyle düşünelim benim yakaladığım 500 gr lık çupra 25-30 bin yumurta döküyorsa 3-4 kg lık bir çupra milyonlarca yumurta döküyor.demekki ben porsiyonluk balık yakalayarak türün devamlılığına çok fazla etki etmiyorum.ama 2 tane trofe yakalasam milyonlarca yavrunun doğma şansını almış olucam.inşallah bunu başarırım.oltama gelen trofeleri salarım.o yoketme içgüdüme baskın çıkabilirim...:confused:

10. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Serkan kardesim iki insanin dusunceleri arasinda ancak bu kadar benzerlik olabilir.Onun icin ben levrek avciligina yonelmek istiyorum,cunki elimde cok guzel sazan takimlari var onlari ise ancak levrek avinda degerlendirebilecegimi dusunuyorum.Bu tabiki dusunce,bakalim zaman ne gosterir,selamlar.

11. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Mistan bey ve Serkan kardeşimin fikir ve temennilerine tamamen katılıyorum yanlız bu fikirlerin hayata geçirilmesi zaman meselesi.Ülkemizde sportif amaçlı balıkçılık yok ve gelişmedi sportif balıkçılıkta balıkçı tuttuğu avı fotoğraflar ve bırakır.Bu ekonomik yönden gelişmiş avı besin olarak görmeyecek toplumlarda yaygınlaşıyor.Bizde Amatör balıkçılık yapılıyor.Amatör balıkçıda tuttuğu balığın (Tebliğdeki bot ve limite uygun)bölümünü gerek su kenarında ,gerekirse evin de tüketir.Buda gayet normal karşılanmalıdır.Gönül sizlerin de dediği gibi üremesinin en verimli çağındaki balıkların zarar verilmeden geri bırakılmasından yana ama biz henüz Havyar zamanı elinde serpme,Mızrak benzeri sopalar hatta av tüfekleri ile su kenarında iri sazanların havyar dökmeye gelmesini bekleyip avlayanları önlemeye çalışıyoruz.Bu tür paylaşımlar çoğaldıkça bilinçli amatörler de artacaktır.Paylaşımınız için teşekkürler.

12. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Evet Osman ustam hayvan rahatca havyarini doksunde ondan sonra ne yaparsan yap degilmi.Hic olmazsa bunu saglamaya calismaliyiz.Havyar zamani en cokta profesyonel balikcilar sularin bas taraflarina kacak ag gererek buyuk katliamlar yapiyorlar.Adamlar aksam ustu agi seriyorlar sabahin erken saatinde topluyorlar o saatlerde jandarmaya ulasmak cok zor,ancak jandarma komutaninin amator olta balikcisi olmasi halinde bu is cozulebilir.Ama eskiye nazaran biraz daha az tabiki.Selamlar.

13. mustafadinç

mustafadinç Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Ve Aleyna Ve Aleyküm Selam Hacı babacığım.
    Değerli fikrini bana defaatle söylemene rağmen bu hayırsız ve laftan anlamaz evladın seni hiç dinlemedi ve nerede trofeyi yakalasa cumburlop mideye indirdi.
    Şimdi pişmanmısın dersen evet biraz var,önümüzdeki sezon mutlaka yakaladığım trofeleri azad edeceğim demiyorum ama en azından yeteri kadarını alıp artanını azad edeceğim söz.

14. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Mustafa kardesim insanoglu bu.Bana sorsan bende bi tanesini bari alip yiyeyim derim(mubarekte ev ekmegi gibi oluyorya).Selamlar.

15. mustafadinç

mustafadinç Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    :

:D:D:D evet evet ev ekmeği gibi.:D:D:D

16. Murat VAROL

Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Aleyküm Seelam Mistan Abi;
    Gerçekten çok güzel anlatım olmuş abi emeğine sağlık, palaşım için teşekkürler...

17. ahme+

ahme+ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    aleykum selam mıstan abim güzel bir anlatım,güzel bir paylaşım
    eline sağlık teşekkürler

18. mehteran

mehteran Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bobeçler ve ufaklar suya iade, orta boylar miydeye. Mustafa sen orta boycusun kardeşim. Kime ne anlatıyorsun. Biz seni tanıyoruz. Flazer mehmetle bıraktığınız sazanı unutmadık.:p

19. sarcom

sarcom Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    paylaşımın için teşekkürler

Yükleniyor...