1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Deniz Balıkları Sarpa

'DENİZ BALIKLARI' forumunda sarpa kupes tarafından 30 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. sarpa kupes

  sarpa kupes Üye Balıkçı

  Katılım:
  19 Mayıs 2009
  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bodrum
  --------------------------------------------------------------------------------  SARPA BALIĞININ AVCILIĞI

  Sarpa ege bölgesinde en çok bulunan balıklardan biridir, ülkemizde mevsim çipurası olarakta biliniyor.. çok çevik ve atak bir balıktır en ufak sezide korkar ve kaçarlar, avcılığıda oldukça zevklidir ve çok kolaydır. Genellikle kıyılarda ve kayalık bölgelerde barınırlar kesinlikle kumluk bölgelerde gezmezler, kıyıdan en fazla 50-100 metre kadar açığa giderler ve hep aynı bölgede yaşarlar, kayalık bölgelerde yosun yiyerek beslenirler buyüzden kumluk bölgelere yolları hiç düşmez, çok obur bir balıktır saatlerce suya ekmek yada yem atın hiç doymaksızın yerler sanki tokluk hissi yok gibidir, egede kefal yakalayanlar sarpayı iyi bilir sürekli ara sıra oltalarına denk gelenler olur.. boyları ufak olduğuna bakmayın okadar mücadelecidirki 20cm uzunluğunda bir sarpayı kıyıya çekerken sanki 800 gramlık bir çipura çekiyormuşsunuz gibi olur.. oltadan kurtulmak için elinden geleni yaparlar özellikle yakalandıklarında en dibe inerler ve kayalıkların altına girmeye çalışırlar. Sarpalar denizde herzaman sürü halinde gezerler ve oltayı attığınızdada yine sürü halinde gelirler bu kural hiç değişmez. Büyüklüklerine gelince benim şuana kadar yakaladığım en büyük sarpa 35-40 cm uzunluğunda, ağırlığı ise 800 grama yakındı. Ancak daha büyükleri varmı bugüne kadar hiç rastlamadım vede araştırmadım, sarpayı okadar çok yakalama yöntemi varki neredeyse her oltayla rahatça avlanıyor ama genede en iyi avlanma yöntemini anlatacağım. Yem olarak sarpanın en çok sevdiği en başta ekmektir, ekmeğin içi, dışı, kabuğu herşeyiyle bu balık avlanabiliyor, diğer yemlere gelince boru kurdu, toprak solucanı ve sülünestir ancak unutmayın bu balığın avında en verimli av ekmekle olacaktır ama diğer saydığım yemlerede sarpalar vuruyor.

  nasıl avlanır?

  Sarpanın avı oldukça zevkli ve çok kolaydır, avlacağınız bölgede sarpalar varmı yokmu ilk önce bunu anlamak için denize üç beş parça ekmek atın ve bekleyin, sarpalar olan bir bölgede ekmeğin başına gelmeleri en fazla 20 saniye alacaktır eğer ıssız bir bölgeyse 1 yada 2 dakikaya kadar ekmek takip edilebilir, eğer suya attığınız ekmeğin olduğu yerde su şıpırtıları duyuyorsanız anlayınki sarpalar geldi! şimdi sarpaları avlamak için size 3 çeşit olta takımı göstereceğim bu olta takımlarıyla sarpa olan heryerde hiç zorlanmadan sarpaları avlayabilirsiniz, ilk önce kasnağımızı alıyoruz ve üzerine 50 metre misina sarıyoruz kalınlığı 0.25 den az olmamak ve 0.30 numarayı geçmeyecek şekilde olmalıdır, isteğe bağlı olarak 100 metrede sarılabilir ama gerek yoktur, misinayı sardıktan sonra ucuna ufak bir gezer kurşun koyuyoruz.. kurşunun ağırlığı 10 gram yeterlidir, taktığımız gezer kurşunun önüne ufak bir fırdöndü bağlıyoruz, şimdi geldik takımın en önemli kısmına yani bedene, beden kıbrıs oltasına benzer olacaktır ancak iğne sayısı daha az olucak bedene 6 tane çapraz beyaz ince 8 numara iğne bağlayacağız, iğneleri ister köstekli ister kösteksiz bağlayabilirsiniz ben iki şekildede kullanmaktayım ancak en ideali kösteksizdir, oltamızda kurşun olduğundan dibe batıyor ve köstekli olursa iğneler takılabilir ama kösteksiz yaparsanız bu riski en aza indirmiş olursunuz, benim tavsiyem kösteksizdir. Beden uzunluğu iğneler bağlandıktan sonraki boşta olan kısımla beraber toplam 30 cm dir, beden daha uzun olabilir ancak kısa yapmamaya gayret gösterin, yem olarak bu oltada ekmek içi kullanacağız ekmek içini hamur haline getirip top halinde iğnelere gizleyerek takıyoruz, daha fazla ekmek içine ihtiyacınız olursa ekmeğin kabuklarınıda ıslatıp hamur haline getirebilirsiniz. Bu oltanın örnek resmini aşağıda ayrıntılı olarak veriyorum;  Yukarıdaki olta ile en iri sarpaları dipden kolayca avlayabilirsiniz, ancak sarpayı avlama tekniği bununla sınırlı değil sırada 2 tane daha oltamız var, bir diğer oltamız ise bu sene iri kefalleri avlamakta aktif olarak kullandığımız oltadır bu oltaylada iri ve orta boy sarpalar avlanabilmektedir, tek kolaylığı ekmek içi yada kabuğu ile iki şekildede avlanmasıdır yani hamur yapmakla zaman kaybı ortadan kalkıyor, oltanın yapılışı kefal balığının anlatımındaki ile aynı olduğundan hiç bir değişiklik yapmadan buraya koyuyorum;
  Alttaki resimdede görüldüğü üzere ilk önce kasnağımıza ister 50 yada 100 metre uzunluğunda misina dolayacağız, misina kalınlığı bizim tavsiyemiz 0.25 dir.. siz isterseniz 0,30 yada 0,35 kullanabilirsiniz ancak kefalin nekadar kurnaz bir balık olduğunuda unutmayın misina kalınlaştıkça büyük kefalleri avlamanız zorlaşacaktır. Kasnağımıza doladığımız misinaya hiç gezer kurşun kullanmadan zargana topunu bağlıyoruz, unutmayın zargana topu azda olsa ağırlığı vardır vede 3 metrelik bir kamışla 50-60 metre ileri rahatça oltanızı atabilirsiniz.

  Zargana topunuda bağladıktan sonra zargana topununun bedene bağlandığı bölüme bir adet ufak klipsli fırdöndü bağlıyoruz, şimdi geldik en önemli kısma yani bedene.. bedenimiz 0.25 kalınlığında beyaz misinadan oluşuyor, beden uzunluğu ise 70-80 cm arasındadır bu değeri daha fazlalaştırabilirsiniz ama bu değerin altına inmemeye gayret gösterin, çünkü büyük kefaller mantara yakın ekmeğe hiç bir şekilde yanaşmıyorlar tabiki burada önemli bir hatırlatma yapayım zargana topunu alırken rengine çok ama çok dikkat edin fosforlu renkler balığı tedirgin edebilir, benim tavsiyem kırmızı yada beyaz dır. Her iki renktede avımız son derece verimli geçti, bedenide bağladıktan sonra gelelim en önemli ikinci kısma yani iğnelere.. resimdede gördüğünüz gibi iğneler ufak vede köstekler yok, bu iğneleri bağlarken kesinlikle kösteksiz yapıyoruz çünkü köstek uzantılarını kefal hemen farkediyor bu nedenle hiç köstek yapmadan iğneleri doğrudan bedenin üzerine sırayla aralarında 2 şer cm olmak şartıyla bağlıyoruz. Kefal avında büyük ve kalın iğneleri kullanmaktan kaçınmalısınız, 8 numara ince çapraz ve beyaz iğneler kullanın.
   
 2. onur

  onur Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesaj:
  402
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  EGE *
  paylaşım için teşekkürler
   
 3. gülbaharlar

  gülbaharlar Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2008
  Mesaj:
  727
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ege ve akdeniz
  paylaşım için teşekkürler
   
 4. ahme+

  ahme+ Üye Balıkçı

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesaj:
  686
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bilecik ve çevresi
  paylaşım için teşekkürler
   
 5. Ekrem YÜKSEK

  Ekrem YÜKSEK Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesaj:
  786
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Mardin
  paylaşımın için teşekkürler
   
 6. ahme+

  ahme+ Üye Balıkçı

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesaj:
  686
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bilecik ve çevresi
  paylaşım için teşekkürler
   
 7. Fedai

  Fedai Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  Akdeniz,Ege,Marmara
  Verdiginiz bilgiler icin tesekkürler emeginize saglık:)
   
 8. Nevin

  Nevin Üye Balıkçı

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  93
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ALMANYA-MARMARA-EGE-AKDENİZ
  Paylasim icin tesekkürler ellerine emegine saglik​
   
 9. Murat VAROL

  Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Mardin
  Emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler...
   
 10. Carti

  Carti Üye Balıkçı

  Katılım:
  22 Eylül 2008
  Mesaj:
  742
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  EGE KIYILARI ve ESKİŞEHİR TATLI SULARI
  Paylasım için teşekkürler...

  Not :Ad Soyad Doğum Tarihi Ve bulunduğunuz sehri belirten
  İmza ayarlarınızı yapınız...
   
 11. Onur ADIGÜZEL

  Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

  Katılım:
  23 Eylül 2008
  Mesaj:
  91
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sakarya
  paylaşım için teşekkürler...
   
 12. Aryds

  Aryds Üye Balıkçı

  Katılım:
  10 Haziran 2009
  Mesaj:
  7
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  balıkesir
  paylaşım için teşekkürler
   

Bu Sayfayı Paylaş