New Threads 1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Sardalya Balığı Hakkında

'DENİZ BALIKLARI' forumunda deniz34 tarafından 30 Aralık 2018 tarihinde açılan konu

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Sardalya Balığı Hakkında

  [​IMG]


  Bu balıklar; Hamsigiller familyasına ait orta su balığı olan pelajik balıklardandır. Sürüler halinde yaşarlar ve aynı şekilde sürüler halinde göç ederler. Ufak kabuklu hayvanlar, balık yumurtaları ve larvalar ile beslenen gümüşi renkte pullu, lezzetli balıklardandır. Pulları ve renk yapıları itibariylede hamsi balığına benzediklerinden dolayı birbirleri ile karıştırılmamalıdırlar.

  Sardalyalar, Hamsilere göre daha uzun ve daha geniş yapıda ve sıcaktan çok etkilenen hayvanlardır. Bu nedenle 8 - 18 dereceleri tercih ederler. Bu balıklarda Hamsiler gibi günlük tüketilmelidirler. En ufak bir sıcak ortamda bozulurlar.

  Sardalyalar normalde gündüz 30 kulaç derinlikte yaşayan fosforlu pullu balıklardandır. Geceleri ise 10 - 25 metre arasındaki sularda yaşarlar.

  Cinsel ergenliğe ortalama 3 yaşında ulaşan dişiler ortalama olarak 50.000 adat yumurta yumurtlayabilirler, yumurtaları denize serbestçe bırakırlar ve birkaç gün sonra yumurtalardan larvalar dışarı çıkarlar.

  Bu larvalar çok çabuk büyürler ve henüz daha 1 yaşına ulaştıklarında uzunlukları 7-8 santime kadar ulaşabilmektedir. Sırtları yeşilimsi - mavimsi bir renkte olup karın tarafları gümüş gibi parlaklıktadır. Alt çeneleri öne doğru uzanmakta ve yüzgeçleri de fevkalade ufaktır.

  Pulları vücuduna zayıf olarak yapışıktır. Bu nedenle Bir parmak darbesi ile balığın pullarını rahatlıkla dökebilirsiniz. Ülkemizin her tarafında oldukça yaygın olup, ekonomik değeri fazladır.

  Denizlerimizde; Karadeniz, Marmara, Eğe ve Akdeniz de gırgır ağları, ışıkta ve uzatma ağları ile tüm yıl boyunca avlanmaktadır. Gırgır motorları tarafından bir molada 1000 - 2000 kasa olarak avlanabilmektedir. 12 kiloluk kasalarda balık hallerine sevk edilen sardalye, hamsi gibi çok çabuk bozulmaya uğradığından anında soğuk hava depolarına sevk edilirler.

  Bu balığı fırında, kızartma ve ızgara yaparak afiyetle yiyebilirsiniz.

  1 kg. sardalye balığı

  1 yemek kaşığı tuz

  1 Tatlı kaşığı kekik

  1 adet Limon suyu

  1 Fincan sıvıyağ.

  Balıklar önce temizlenir ve yıkanır. Suyu süzülmesi için süzgeçe konur. Diğer malzemeler karıştırılıp SOS hazırlanır. Balıklar sos ile karıştırılır. Ve 1 saat kadar bu şekilde bekletilir ve her iki tarafı mangalda 10 dakika pişirilir.

  Roka ve yeşil salata ve kırmızı soğan eşliğinde servis yapılır.

  Afiyet olsun..

  Kaynak: Nuri Deniz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 31 Aralık 2018
  şükrü ve İsmail ESENCAN bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş