1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Özlenen misafirler ile kucaklaşma

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 1 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Sevgili arkadaşlarım, geçenlerde yapmış olduğum bir av güncesi ile alakalı olarak yaşananları siz oltacı dostlarım ile paylaşmak istiyorum.

Lafı uzatmadan hemen av güncesine başlamak istiyorum.Gün içerisinde havayı koklayıp,izleyip de ava gitmeye karar verince hemen başladım hazırlıklara.Kullanılacak olan takımlar,tabi ki yedekleri ve kafa lambası vs gibi materyalleri tekrar tekrar kontrol ettikten sonra hava kararmadan düştüm yollara.

Yem olarak bu tip avlarda olmaz ise olmazım tabi ki, canlı mamundur.O denk gelmezse bu defa boru kurdu denilen yem türü, o da tazesi denk gelmez ise satın alacağınız taze sardalya da emin olun işinizi görecektir.

Av merasına varınca henüz hava yeni kararmaya başlamıştı ki,benim takımlar yemlenerek su ile buluştu.Bu gibi sert kış koşullarında av esnasında dayanabilmek için kesinlikle o koşullara uygun kıyafetlerin olması gerekir.Zira havanın onca soğuk olmasına karşın bir de denizden karaya doğru esen Poyraz ve karayel eklenince kişinin hasta olması son derece güçlü bir ihtimaldir.İşte ben sırf bu tür avlar için ona uygun kıyafetler edindim.Yani soğuk ile av esnasında aramda dayanılamayacak bir sıkıntı yok.Tek sorun uzun süre beklemeyi kabul edip, ona uygun bir azim sergilemeyi başarabilmektir.

Onca zor şartlara rağmen azim ve dirayet göstererek bayağı da bir zaman geçirdim deniz kıyısında.Ama ne bir vuruş, ne de bir hareket yok.Doğal olarak bu gibi durumlarda insanın şevki kırılıyor.Ve ister istemez ikileme düşüyor.O da , daha fazla beklemenin anlamı yok deyip eve geri dönme fikri ile ; bu kadar zaman dayandın az daha bekle belki bir şeyler denk gelir fikrinin karşılıklı çatışması diyebilirim.

Velhasıl, emeksiz yemek olmuyormuş misali bu uzun süren beklemenin neticesi nihayet saat 23.30 gibi sabır ve azmimin karşılığını alarak ilk vuruşu alabildim.Ve anında tasmayı basarak iğneyi balığa taktırmayı başarabildim.Yaklaşık 3-5 dakikalık bir mücadele sonucu gecenin zifiri karanlığında azgın suların içinde onu arayan gözlerim onu dalgaların iç.inde görebildi.Ayağımda yeni aldığım çizmelerinde yardımı ile ıslanmadan çok şükür dalgaların içinden onu alarak onu güvenli bir mesafeye almayı başardım.

Balığı kıyıya alınca, sanki ilk defa tutuyomuş gibi yine auynı heyecan ve hayranlıkla kafa lambamın yardımı ile gelen bu ağır misafiri hayran hayran seyrettim.Bu esnada balık sırt dikenlerini germiş ve galzamasını şişirmiş vaziyette acaba kaçabilir miyim diye debelenmeye sürdürüyordu.

Öyle bir vaziyette balığı zapt etmek, onunla bir resim çektirmek veya bir torba ya da poşete vs koymak için sakın uğraşmayın.Ellerinizi yaralayabilirsiniz.Bırak balık sakinleşsin.Ve tüm bunları daha sonra yapınız.

Daha sonra takımlar tekrar yemlenerek deniz ile kavuşturulsa da beklenen ve özlenen bir hareket gelmedi.Ve sonunda bende dayanamayarak kamış uçlarına birer fosforlu çubuk takarak arabada dinlenmeye çekildim.Ara sıra çıkıp, tekrar tekrar yemleri tazeledim.Ama bu faydası olmadı.

Sözün özü, saat 05.00 kadar arabada bir hayli vakit geçirerek sabahın olmasına yakın arabadan çıkarak bu defa kamışların başında beklemeye başladım.Sabahın olmasına yakın saatler sonra çok şükür bir vuruş daha almam ile birlikte anında tasmayı yaparak ikinci balık ile temas sağladım.Ve hiç de heyecan yapmadan sakin sakin makinayı sara sara bu balığı da sağ salim kıyıya almayı başardım.Yarım açık olan makinanın kalaması balığı takımı kopartmadan kıyıya almak için olmaz ise olmaz bir hareket tarzıdır.Kapalı olan kalamada her zaman zor bir balık tarafından takımın kopması söz konusudur.

Bu arada hava bayağı bir aydınlanmıştı.Aydınlık ortamda bir kaç kare resim çekildikten sonra , Allah a şükür ederek başladım toparlanmaya ve oradan da mutlu ve mesut bir vaziyette dönüş yoluna geçtim.Zira uykusuz geçen uzun bir kış gecesi sonrası derin bir uyku beni bekliyordu.

Dostlarınız ile birlikte sağlık ve sıhhat içinde çok daha bereketlisinin sizlere denk gelmesi dileğiyle rastgele.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Kasım 2016
    İsmail ESENCAN bunu beğendi.
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Deniz ana bu.... :)

Ah be güzel abim, çok pis gaza getiriyorsun bu kardeşini, inan bana acayip gaza geldim.:)

3. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sabır ile koruk helva olurmuş der eskiler...:eek:

4. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Kurtlar olmuş anakonda, sen sabır diyorsun abiiii.:lol:

5. Kader ESENCAN

Kader ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    2,067
    Ödül Puanları:
    113
    Web Sitesi:

Çok güzel olmuş resim tam Salonluk İshak abi.

6. i.samay

i.samay Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    2

Ellerine Sağlık İshak Abi, yine o güzelim levreklerle seni bir arada görmek çok güzel. Hepsi tablo yapılıp bir köşeye asılacak sanat eseri gibi gerçekten. Alkış Alkış Alkış

7. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili arkadaşlar, yorumlarınız ve güzel sözleriniz için teşekkürler.Yeni sezonda bir kaç defa balık denk gelmişti ve fırsat bulup da paylaşamamıştım.Bir abimizin benim eski bir fotoma yazmış olduğu bir yorumdan esinlenip böyle bir resim oluşturdum.Program online ve çok basit arzu ederseniz sizlerde kendi resimlerinize yapabilirsiniz...

PhotoFunia :: All effects

8. Yusuf SAVAŞ

Yusuf SAVAŞ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2

Canım abim ,Üstadım süper bir çalışma olmuş eline sağlık Alkış

9. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Yusuf kardeşim, hep derim..Her şey nasip kısmet diye...:)Nasipde varsa denk geliyor...:yahoo:Darası tüm dostların başına...

10. fztyasin

fztyasin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Özlenen misafirler ile kucaklaşma

Tebrikler Üstadım, sabrın sonu selamet demek ki. Levrek avı için hiç yemli takım götürmedim hep at çek takımları ile gittim levrek avına, şu yazdıklarınızdan sonra özellikle sert havalarda yemli takım da götürmeye karar verdim :) Güzel avlarınızın devamını diler saygılarımı sunarım

11. İzmirli Kaptan

İzmirli Kaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Özlenen misafirler ile kucaklaşma

Tebrikler İshak abi, maşallah paşalar süper görünüyor. Elinize emeğinize sağlık..

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş