1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Orta Şeker Kıvamda Bir Tekne Avı

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Sevgili dostlar, bizler için her ne kadar aklımız da fikrimiz de hep balık'ta olsa bile iş-güç nedeniyle her daim pek balığa çıkma fırsatı bulamıyoruz...Tam hafta sonu yaklaşırken bazı planlar yapıyoruz, ya içinde bulunduğumuz şartlarda / ortamlarda bir sorun çıkıyor, ya da o hafta sonu için hava şartları bir türlü denk gelmiyor...

İlle velakin, demek ki ''Hamlık had safhaya'' gelmiş olacak ki, ne yapıp yapıp bu hafta sonu için mutlaka bir fırsat yaratmaya karar verdim.

Daha hafta içinde iken, Sevgili dostum Erdal bey ile bir telefon görüşmesi yaptım.Hafta sonu geliyor ..Yetti gayri bu ayrılık..Ne edeceğiz diye...

Dediği de aynen şu oldu...Benim diğer arkadaşlar ile geçen hafta yapmış olduğumuz av esnasında yaşadığım olaydan sonra ben motoru taşımaya çekiniyorum dedi.Zira geçen avda Erdal bey, 49 kiloluk 9,9 luk motoru teknenin olduğu yere kadar omzunda taşırken ayağı kaymış ve motor aynen Erdal Bey in üstüne devrilmiş...Allah' tan kırık çıkık yok..Biraz kas ezilmesi gibi bir şey yaşamış..

Sözün özü, ne Erdal' dan ne de ben den pek hayır yok...Sevgili Dostum Mehmet Bey ise zaten 2 defa bel fıtığı ameliyatı olduğu için o zaten külliyen bu işlerden zorunlu olarak emekli sayılır...

Eee, geriye bir tek kıyıdan balığa gitme seçeneğini kalıyor...Taa ki, Erdal bey 9,9 luk motor için 2 kişi tarafından taşınacak şekilde bir aparat yaptırıncaya kadar...

Nitekim bizde bu defa öyle bir yol izledik..Ve geçtiğimiz Cumartesi günü sabah 06,00 gibi 3 kafadar buluşarak düştük yollara...Bu kıyı avına giderken yoldan yem olarak mamun aldık...Mamun a göre daha sağlam bir yem türü olduğu için, az bir miktar da madya tabi.

Saat 08,00 civar avlağa vardığımız da ise gördüğümüz manzara karşısında hayrete düştük...Aman deyim ne kadar çok bizim gibi ''Hamlık çeken ''varmış..Sahil şeridi adeta panayır gibi...Kişi başı belki 6-8 adet kamış atıp, birer sarı çan takıp tpbki tatlı su kıyısında bekler gibi bekleyenler mi istersin; yoksa bir tane kamış atıp, diğer kamışını elinde bekleyenler mi istersin..Ve belki dünden yada öbür gün geceden gelip çadır kuranlar mı istersin..Yani herkes denizden gelecek olan bir tıkırtı ile yaşanacak olan heyecana odaklanmış vaziyette...

Benim şahsi kanaatime göre kıyı avı için henüz vakit erken olduğuna inandığım için bizlerin pek bir beklentisi yok..Yani amacımız doğa ile baş başa olmak ve stres atmak..Oltaları su ile kavuşturduktan sonra koltuklarımıza kurulup başladık etrafı seyretmeye...Ne gelen var..Ne de gelen. Takımları tekrar tekrar yemleyip muhtelif mesefeleri denesek te, yemler aynen bozulmadan geri geliyor
    ...
    Sözün özü, yaklaşık olarak saat 11,30'a kadar nafile atışlara ve beklemeye devam ettikten sonra baktık ortamda bulunan diğer tüm arkadaşlar dahil olmak üzere hiç kimselere tek bir balık denk gelmeyince ava son vermeye karar vererek dönüş yoluna başladık.Daha henüz tali yoldan ana yola girmemiş iken, Sevgili Erdal Bey in aklına Çeşme'deki abimiz Sevgili Ertaç hocam denk geldi..Ve bu defa aracın rotasını Çeşme' ye çevirdik...Amacımız abimiz müsait ise onun teknesi ile balığa çıkmaktı.

Çeşme' ye vardığımızda sağ olsun Ertaç hocam bizleri büyük bir özlem ile karşılaştı..Zira en son Ocak ayının ilk günü görüşmüş ve yarım kalan yılbaşı kutlamalarının devamını gece avına çıkarak onun teknesinde devam etmiştik..Oturup bir iki hoşbeşten sonra ne yapacağımıza karar verdik..Vakit oldukça çok ters olmasına rağmen hazır buralara kadar gelmişken, hiç değil ise gezi-belgesel tarzında olsa dahi bir tekne avı yapmaya karar vererek hemen iki ekip oluşturarak harekete geçtik.

Ertaç hocam ve ben, yakıt işini halledip tekneyi toparlıyacak ve seyire hazır hale getirecektik..Diğer ekip ise yiyecek ve yem işini halledecekti.

Velhasıl, remencenin ve kafanın ipi çözüp de yola çıkmamız belki öğleden sonra saat 15,00 i buldu diyebilirim..Tekne ile ilk avlağa doğru yol alırken, hava da ha geldim, ha geleceğim gibi bir kararıyor, bir açıyordu..Eh çıktık bir kere geri dönüş yok...Yalnız deniz tam bir harika idi..Ne kuvvetli bir soğuk var..Ne de dalga var...Denizin üstü aynen bir masa üstü gibi dümdüz...Yani giy parmak arası plaj terliğini gezin denizin üstünde...Bir başka değiş ile sıfır/yanık bir hava...

Aslına çapa atmadan akış yapmayı planlamışdık...Fakat daha sonra 4 kişi olduğumuz için takımlar karışır diye çapa atmaya karar vererek çapamızı attık.Oltalar su ile buluştuktan sonra başladık oltaların ucundan gelecek olan tıkırtıları beklemeye..Epey uzun bir bekleyişten sonra ilk sağlam vuruşu Mehmet bey aldığı için teknemize bir adet mercanı misafir etmeyi başardı..Daha sonra tekrar uzun bir sesizlik...Havanın yanık olmasından mıdır nedir bilemiyorum, denizin için adeta bomboş bir akvaryum gibi idi...Halbuki olta attığımız bu derinliler tek tük dahi olsa mutlaka eli yüzü düzgün balıklar veren yerlerdi.

Bu arada bizler hem oltalıyor hem de muhabbet yaparak vakit geçirmeye başladık.Zira balık keyifsiz idi ve tek çare akşam suyunu beklemek idi...
    Bu arada bizlerde tam bir gezi-belgesel tarzı takılarak vaktimizi ama istirahat ederek, ama tekne etrafında hani bizim avantalarımız diye bağıra bağıra bizlere çağrı gönderen Martıları ve bir ara ince ince çiseyeleyen yağmur esnasında ortaya çıkan muhteşem bir gök kuşağını izleyerek vakit geçirdik.

Ve akşam suyu denilen olay, güneşin batmasına 2 adam boyu kala başladı.Ne ilginçtir ki, tüm gün tık demeyen balık o saatten sonra başladı yemlenmeye...Ama ne kötüki, gelen balıklar hep küçük...İkişer ikişer gelen karagözler mümkün olduğunca zarar verilmeden hemen suya iade edildi.Hava tam anlamıyla kapkara olduğunda ise esas vuruşlar başladı.Ben bu esnada güzel bir fangri mercan aldım.Allahım kafa ata ata gelişi tarfi edilemez bir duygu seline sokuyor insanı...Tıbki, Tekneden çupra avında yaşadığınız hazzı aynen sizlere Fangri mercan da yaşatıyor...Zaten ben her daim Çupranın pembe/beyaz versiyonu derim Fangri için..

Arkadan Sevgili Erdal kardeşime de bir adet fangri denk geldi..Ve bu arada sessiz sedasız Ertaç abim de başladı kovasına bir kaç balık doldurmaya...

Sözün özü hava tam karardığında başlıyan balık akını yaklaşık olarak yarım saat gibi sürdü...Daha sonra vuruşların arası yavaşlamaya başlayınca bir de baktık ki, saatler ilerlemiş ve saat 19,00 gibi olmuştu...

Tüm günün verdiği yorgunluk ile beyler hadi bakalım bu defalık bu kadar yeter demem ile birlikte sanki diğer arkadaşlar da zaten işaret bekliyormuş gibi hep beraber oltaları sudan alarak başladık toparlanmaya...Kıyıya varmamız ve dönüş yoluna geçmemiz akşamın 8' ini geçti..

Ben dilimin döndüğünce bu av esnasında gönül dostlarım ile beraber yaşamış olduğumuz anları sizler ile paylaşmaya çalıştım.Sevdikleriniz ile birlikte yapacağınız avlarda çok daha bereketlisinin sizlere denk gelmesi dileği ile rastgele arkadaşlar..

Tekneye alınan balıklardan bir kısmı....

1210 eklentisini görüntüle

[DM]xmm8p4_ishak-ballica-balyk-avy-0040_sport[/DM]​

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Kasım 2016
  2. BLC

BLC Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Orta şeker kıvamda bir tekne avı...

Sevgili İshak abim,uzun aradan sonra dostlarınızla birlikte bu güzel gün ilaç gibi gelmiştir tahmin edebiliyorum.az zamanda güzelde balıklar almışsınız,afiyet olsun daim olması dileğiyle,Rastgele...AlkışAlkışAlkış

3. Emin AVCI

Emin AVCI Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

ishak abicim balık bahane dostluk şahane boşuna dememişler.eeeee sizde bunu zaten gerçekleştirmişsiniz daha ne olsun e üstüne birazda tavalık almışsınız bundan daha güzeli varmı.paylaşım için teşekkürler hepinizi kutlarım.
    saygılar sevgiler.

4. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili arkadaşlar, yorumunuz için teşekkürler...:)Öyle ahım şahım bir av olmasa bile dostlarım ile birlikte hoşça vakit geçirdiğim güzel bir av güncesi oldu...:)

5. Gürdeniz

Gürdeniz Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili İshak kardeşim gönül dostlarınızla yapmış olduğunuz bu güzelim avı ve anları bizlerle paylaştığın için teşekkürler.
    Her zaman rastgele.

6. Mufi

Mufi Tba Okuru

En güzel balık ,dostlar ile birlikte tutulan balıktır.. ondan lezzetlisi olmaz..AlkışAlkışAlkışAlkış

7. AŞKIN

AŞKIN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    147
    Ödül Puanları:
    48
    Web Sitesi:

Çok keyifli bir akşam suyu olmuş Ishak abi,tüm ekibi tebrik ederim.AlkışAlkışAlkış

8. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Gürdeniz abiciğim, daha güzelinin sizlere ve dostlarınıza denk gelmesi dileği ile rastgele...:)

9. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili abiciğim, eğer yorgunluğa ve tüm gece uykusuzluğa razı olursan azıcık havalar ısınsın seninle balığa gitmek çok isterim...;)

10. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

İshak abi, raporunu dikkatle okudum ve gerçekten takıldığım ve kızdığım bir çok noktaya denk geldim.

Şu Tatlısu balıkçılarının yaptığı 7-8 olta atma heveslerine, birde üzerlerine koyun çanı gibi çan takmalarının önüne nasıl geçilecek bilemiyorum.Dağdan indim denize mevlam kayıra...

Yuh diyorum, hiçmi çevrelerinde insanların nasıl av yaptıklarını görmüyorlar, 2011 yılında hala karadüzen yabani bir şekilde av yapmaya çalışıyorlar, sözüm lafım onlara ve onlar gibi avlanlara Yuh ki ne Yuh...

Gelelim sizin sevdalılarınız ile buluşmanıza, güzel olmuş hatta harika olmuş, fangriler harika, mercanlar harika, dostluk ve doğanın güzel görüntüleri harika, emeğinize sağlık, tüm ekibi canı gönülden kutlar, çok daha bereketli avlar yapmanızı dilerim, rastgelsin.:)

11. mustafa ayvaz

mustafa ayvaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

İshak abi elinize emeğinize sağlık.

12. Sedo3535

Sedo3535 Tba Okuru

Az da olsa hamlığınızı akşam suyunda atmışsınız İshak abicim, paylaşım için teşekkürler, balığınız bol olsun.

13. kozmik

kozmik Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Orta Şeker Kıvamda Bir Tekne Avı...

Abi, muhabbetin yanında balıklarıda almışsınız, bundan iyisi canınızın sağlığı. Allah devamını göstersin.:)

14. Feridun35

Feridun35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

güzel bir gün ve av olmuş maksat muhabbet iyi avlar.

15. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili İsmail kardeşim,bizler her hangi bir ticari kaygı gütmeyen 3-5 balığı yan yana görünce gönülleri sevinçten pır pır olan ''Amatör Balıkçılarız''...:p

Bu balık aşkı öyle bir sevda ki, ama tuzlu su otamında; ama tatlı su ortamında olsun eminim ki tüm gönül dostlarım aynı hazzı ve aynı tadı alıyorlardır.
    ;)
    Ben bir tuzlu su ortamı avcısı olduğum için emin ol tatlı su avcılığı hakkında hiç ama hiç bir fikrim yok...:confused:Zira tatlı su ortamında hiç bulunmadım ..:rolleyes:

Ama tuzlu su ortamlarında özellikle kıyıdan olmak üzere çok ama çok av yaptım.Kıyı için bir çoğumuzda 1 yada 2 kamış bulunur...Bunun bir tanesine genelde sağlam yem takarız (Madya-Yengeç-kalamar kolu vs vs.) ve ona bırakma takım diye düşünürüz...Ama esas dikkatimizi mamun veya boru kurdu vs gibi kısmen daha yumuşak yemlerden takmış olduğumuz kamışta olur..Genelde bu kamışı ya elde tutar, ya dada pür dikkat çok yakınında oluruz...Hani balık bastığı anda hemen hamle yapalım diye...:)

Hele hele balık oynuyor ise zaten tek kamış bile yeter insana...Yemi taktın kamışı fırlattın, suya kavuşur kavuşmaz zaten ilk başta küçük haramiler olmak üzere beklenen balık mutlaka denk gelecektir...Yeter ki bölgede balık olsun ve balığın da yiyeceği hava olsun...;)

Ha ben her daim sağlam yem kullanacağım, gelir ise sağlam balık gelsin diye de kişinin tercihi olabailir..;)Tabiki ben bu fikire saygı duyarım..:)

Ama bulunduğun yerde kişi başına sağına 4-5, soluna 4-5 kamış atılmasını da pek anlıyamıyorum..:confused:Bana göre deniz kıyısı için çok anlamsız geliyor...:rolleyes:

Halbuki biliyorsun balık oynuyor ise zaten tek bir kamış bile yeter insana... Hadi bilemedin 2 yada 3...

Ama 8-10 kamış...Bilemiyorum mantıklıca mı? Tabi işin sirküler ve vicdani boyutu ise apayrı tabiki...Ne diyeyim, güzel yurdumun güzel insanları...Vardır bir bildikleri elbet...Veya zaman içinde onlarda bazı şeyleri deneye deneye geliştireceklerine inanıyorum.......

16. necmifidan

necmifidan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Hocam güzel bir gün olmuş.Balıklarda iyiymiş..Daha iyilerine rastgele..:)

17. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili arkadaşlar, yorumlarınız için teşekkürler...Eh işte bir gözümüz gördü..Diğeri ise görmedi...:pNe yani yalan mı diyeyim...:pŞaka bir yana, harika bir denizde, harika dostlar ile birlikte geçirilen harika saatler yaşadık...

18. MURATTI

MURATTI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

İshak abi yine güzel bir anlatım ve güzel bir gün geçirmişsiniz tebrik ederim, Avlarınız daim olsun.

19. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili dostlarım, malum önümüz yaz...İnşallah ileriki günlerde her birimiz dostlarımız ile birlikte daha bereketli avlar yapmız dileği ile rastgele...

20. Yusuf SAVAŞ

Yusuf SAVAŞ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2

Üstadım eline emeğine sağlık paylaşım için teşekkür ederiz.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş