1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Sağlık İlkyardım Organik ve Organik Tarım Nedir?

'SAĞLIK ve İLKYARDIM' forumunda deniz34 tarafından 14 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  509
  Alınan Beğeniler:
  127
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  20 oltaya 20 adet uskumru
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  [​IMG]

  Organik nedir?

  Organik madde; Karbon ve Karbon bileşenleri ile oluşmuş maddedir. Bu demektir ki; organik gıda, ismi altında sunulan domates, salatalık, biber, kabak organik bir maddedir. Ama genetiği değiştirilmiş ya da ilaçlama yapılmış bir işlem görmüş domates ve diğer sebzeler de organik bir maddedir.

  Pekala Organik gıda ismi denince ne anlıyoruz? gerçekten de kafamızı karıştıran bir ifade. Kendini bilmez bazı ukala bilgiç kişiler diyor ki, Organik gıda tüketin. Organik olmayan maddelerden , yiyeceklerden uzak durun. Peki dediğinizi bir an yerine getirelim . O zaman içtiğimiz su aslında inorganik kimyasal bir maddedir. Yani organik bir madde değildir. Bu durumda biz insanlar su organik değil diye hayatımız için hayati bir sıvı olan suyu içemeyecek miyiz?

  İşin doğrusu organik gıda, organik ürün isim olarak yoktur.
  Gerçekte kullanılması gereken ifade organik Tarım ile yetiştirilmiş gıda, ürün ismi olmalıdır. Doğrusu da budur.

  Organik tarım nedir?


  Toprağın ve insan sağlığının devamını sağlayan bir üretim sistemidir. İnsanlar için yan etkileri olan ,olumsuz neticelerin oluşmasına neden olan kimyasal maddelerin kullanılmamasını sağlayan bir üretim sistemidir.

  Klasik tarımda sentetik dediğimiz böcek ilaçları ve suda çözünebilen sentetik gübreler kullanılırken, organik tarımda doğal tarım ilaçları ve gübrelerin kullanılması yasaklanmış ve yönetmeliklerle sınırlandırılmıştır.

  Organik tarım, bu işi yapan üreticiler için hiç de kolay ve kar getirici değildir. Çünkü organik tarım, çok uzun, zahmetli ve pahalı bir süreçtir.

  Bunun dışında ben organik tarım yapıyorum diyen bir üreticinin, mutlaka bakanlıktan organik tarım üretimi ile ilgili sertifika almış olması şarttır. Bu belgeyi aldıktan sonra ürünlerinin üzerine Organik tarım ile üretilmiştir etiketini koyabilir.

  Konu balıklar içinde geçerlidir. Havuzlarda , çiftliklerde yetiştirilen balıkların tamamı inorganik balıklardır.Organik balıklar değildir.

  Lütfen bu ifadeye dikkat edelim ve beynimize çıkmayacak bir şekilde yazalım; ORGANİK GIDA YOKTUR....ORGANİK TARIM İLE YETİŞTİRİLMİŞ SEBZE VE MEYVE VARDIR.
   

Bu Sayfayı Paylaş