1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Önerilerinizi Memnuniyetle Bekliyorum.

'YARDIM ve DESTEK' forumunda Atacan tarafından 16 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. Atacan

Atacan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,
    Öncelikle konu için yanlış bir yer seçtiysem affınıza sığınıyorum. Balıkçılığa yeni başladığımdan takım seçimim biraz kötü oldu. Bu konuda düşüncelerinizi bekliyorum. Artık iyi avlar yapmak, evime boş dönmemek istiyorum.

Şuan elimde bulunan takımım:
    Okuma Trio 55s - Spin makina
    Eurofish Bosporus 3.90 Surf Kamış
    Bir adet 270 lik virax marka kısa kamış mevcut.

Öncelikle spin makina ve surf kamış ikilisini amatör bir hata oldu. Karan balıkçılıkta Emre abi sağolsun çok yardımcı oldu. Hatta bu kamış için Cinnetic Surf önermişti. Fakat markanın yeni olması, ilk defa duymuş olmam ve araştırmalarım sonucu okuma da tercih kıldım.

Şimdi merak ettiğim konuları anlatayım:
    - Çok zorlu avlar peşinde değilim ama Levrek,Çipura,Gopez,Kefal birde Kalamar çok severim. Tekneyle hiç çıkmadım genelde kıyı avı yapıyorum.
    - Spin makineyi kısa kamış ile kullansam daha verim alabilir miyim? Alır isem bu takımla levrek şansım varmıdır?
    - Levrek için uygun bütçeli max 25 TL geçmeyen sahte öneriniz varmı?
    - Bütçeyi zorlamayacak sağlam misina öneriniz varmı?
    - Avlak olarak İzmir merkezden fazla uzak olmayan nereleri önerirsiniz? Malum arabam yok, otobüsle fazladan vakit kaybetmek istemiyorum.
    - Bahsettiğim balıklar için öneri avlak yer ve saatleri verebilirmisiniz?

Bu hafta sonu denemeler yapmak istiyorum önerileriniz doğrultusunda. Daha aklıma takılan soru olursa buradan sormak isterim.
    Amatörüm, biliyorum balık sabır işidir, gereken sabırı da gösterdiğimi düşünüyorum. Bu yüzden tavsiyeleriniz benim için altın değerinde.
    Sabah 9 Gece 11 bekleyip hiç balık alamadığım çok olmuştur. Balığa olan hevesimin bitmesini istemiyorum.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. Tüm dostlara rasgelsin.

2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Önerilerinizi Memnuniyetle Bekliyorum.

Sevgili kardeşim, güzel bir hobiye sahip olduğun için öncelikle seni kutlarım, balık avcılığından daha da güzel bir hobi olmadığını düşünenlerin başında gelmekteyim.:)

Kulanmış olduğun makinenin spin için çokta iyi bir makine olduğun zannetmiyorum, en azından benim düşüncem bu yönde bence spin için yanlış seçim, bu makineyi spin avları için alıp tekne den katete avlarında kullananlar gördüm. WTD yapmak için uygun bir makine olduğunu düşünmüyorum.

Kıyı avları için Cinnetic Surf olmadığına pişman olacaksın dememe kalmadı, zaten pişman olduğun da her halinden belli.

Çok zorlu av diye bir şey yoktur, ilk önce bunu bir anlamak lazım. Oltamızı denize atarız, ne geleceği nereden geleceği belli olmaz.! Kendimize bir hedef belirlemeliyiz " Neyin peşinde koşarsan, onu yakalarsın ". Çupra avı istiyorsan ona göre yem-takım ve olta kullanmalısın, levrek için aynı, kalamar için aynıdır olay. Mutlak surete ava giderken bir hedefin olmalı.

Spin makine, spin kamış ile kullanılmak için üretilmiştir, ama eldeki imkansızlıklardan dolayı kısa kamışla kullanırsan atış mesafende düşmüş olacak ve haliyle avın zora girecektir.!

Levrek için 10 TL ile 25 TL arasında dünya kadar marka var, ben en son levrek avımda Levrek Rüzgarları Bölüm 7 balığı 12 TL lik bir rapala ile yakaladım, bu konuda araştırmacı olmanı tavsiye ederim ki forumumuzu takip etmen bile senin için büyük bir artıdır.:)

Bütçeni zorlamayacak spin avları için kullanabileceğin Lotus marka İP misinayı önerebilirim, 150 Metre misina 25 TL civarında, Karan Balıkçılıkta Emre abin bu konuda yardımcı olur, selamımı iletmen yeterli.:)

Avlak olarak İzmir Merkezden uzak yerleri soruyorsun. Bostanlı İskele ile Üçkuyular iskele arasında doğuda kalan iç kesimde balık avcılığı 3/2 Tebliğe göre yasaktır, her ne kadar yasağı takmayanlar ve gerekli denetleme görevini yerine getirmeyen görevlilere rağmen, ben tavsiye etmiyorum zira halen deniz tamamen temizlenmiş değil ve balıklarda yüksek oranda ağır metal bulunmakta.

Belediye otobüsleri Balıklı Ova' ya kadar gidiyor, Güzelbahçe ve Balıklı Ovaya kadar her alanda avlanabilirsin, Mart 15 ten sonra çupra avları da başlayacaktır, şu anda çupra bulamazsın.!

Avın en iyi saatleri Sabah Suyu ve Akşam suyudur, gece boyunca ve gündüz de av yapabilirsin...

Ne güzel demişsin balık sabır işidir diye, sabırsız adamdan balıkçı olmaz diyorum bende, haydi sana rasgelsin kardeşim.:) Dilerim gönlündeki trofeleri yakalarsın.

3. Atacan

Atacan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Önerilerinizi Memnuniyetle Bekliyorum.

Aradığım cevaplar ancak bu kadar güzel cevaplanabilirdi. Zaten balık hobisini gönülden seven birisi böyle oturup uzunca yazabilirdi. Cevapların için çok teşekkür ederim Ismail abi. Beni bayağı bi aydınlattın. Bugün gitmiştim karan balıkçılığa emre abi de lotus önermişti nasipse hafta sonuna bi deneme yaparım. Ayrıca bitane 12 liraya sahte vardı. Onuda denerim alabilirsem inşallah verimli olur.

Deniz hepimize cömert davransın :)

Bu Sayfayı Paylaş