1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Olta Kamışları Okuma Cedros Kamış

'OLTA KAMIŞLARI' forumunda fatihkısa tarafından 3 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. fatihkısa

fatihkısa Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese merhaba;
    Yakın zamanda kendime yeni bir makina ve kamış aldım
    Uzun süre araştırdıktan sonra okuma salina sa65 makine ve Lineaffe sfleks 420 kamış aldım.Makina gerçekten güçlü ama kamış
    tam istediğim gibi çıkmadı,atış performansı hoşuma gitmedi.Emektar bir balıkçı ağabeyimiz kamışı ekstreme modeli ile değiştirmemi tavsiye etti.Bayiye gittim,değiştirebileceğini ama o modelden kalmadığını,ama okuma cedros 450 modelininde çok güzel olduğunu söyledi.Henüz deneme şansım olmadı ama bu kamış hakkında bilgi verecek olan varmı acaba.Özellikle İsmail Bey'in yorumlarını merak ediyorum.Bu sitede yeniyim,av raporum olduğunda bende paylaşacağım.

2. Mufi

Mufi Tba Okuru

Cevap: Okuma Cedros Kamış

ismail kardeşimin affına sıgınarak ondan önce cevap veriyorum ,

Fatih kardeş merhaba bu aralar bende lineafee nin baia grande 420 sini aldım bir kez kullandım.. sonuç 100 m ve biraz üstü..

şimdi asıl konu şu.. kullanan kişinin kullanım tarzı..ve bunda etkili olan birden fazla madde,

kamış ile ir kurşunu fırlatma bildiğimiz gibi fizikte eğik atış konusudur , atılan nesne 45 dereceden daha büyük açı veya küçük açı ile giderse ki aynı hızda gitmiş olsun kısa düşer

yani sabit hızla kurşun serbest kaldıgı andan itibaren uçuşa geçtiğinde ter yüzü ile arasında 45 derecelik açı olursa max. menzil yapar..bunun altında ve üstündeki açılarda kısa düşer..

bu durumda bir surf kullanıcısı . her defasında bu açıyı tuturması olanaksızdır.. çok uzun zamanın tecrübesi gerekir..

yukarıda bahsettiğim değişkenler bir göz atalım ,

1- atış yapan kişinin kol boyu , kas kuvveti ,
    2- kamışın boyu ,
    3-kamışın esnekliği, malzemesi ,
    4-kullanılan misnanın esnekliği
    5-kullanılam kurşunun agırlıgı,
    6-atış esnasında kurşunun ilk hakereketin başlaması ile havada serbest kaldıgı süre içinde geçen zaman
    7-kurşunun yerden veya havada asılı iken savrulması
    8-kurşunun savrulma esnasında havada çizdiği yol
    9-kurşunun ağırlıgı ve fiziki yapısı (hava ile sürtünmesi açısından)
    10-kamış ın halkalarının çapı ve adedi..
    11-savurma esnasında misinayı parmagından serbest bırakma anı.
    12-o andaki rüzgarın hızı ve yönü,
    13-kurşun giderken eldeki kamışın duruş posisyonu ..

sanırım bunlar yeterlidir..

şimdi bunca değişken varken 10 -20 -30 m kısa gitti uzun gitti nin hesabını yapmak zordur..

basitçe br örnek vereyim .

elindeki s flex veya s curve 420 dir sanırım açıp yanına bir başka aynı aksiyonda aynı boyda kamışı koyun her iksinide sap kısmından bir masanın üzerine koyduk ve diyelimki her ikisininde 3 m lık kısmı dışarda kaldı bunların uçlarına 150 şer gramlık kurşunu astıgınızda hava daki esnemeleri ortalama aynı olacaktır..

bu durumda atış esnasında s flex in diger bir modelden çok farkı kalmaz.. zaten ilk yüklenme anında bile o kadar fazla yük binse misina kopar.. s modellerin reklamı duragan bir ortamda 10-15 kg lık yuklere olan dayanıklı olmasıdır..

yoksa sahilden kullanımda diger modeller ile aynı atışları yaparsınız.zaten sahil avcılıgında 10 kg lık balık gelse dahi ki bizde büyük şanstır (denizde) onuda kepçe vs bir şekilde kıyıya alma durumu olur..

son olarak , tavsiyem eger sert aksiyonlu modelleri seçin yani serbest durumda uç kısmından kıvırdıgın zaman sertliği hisset , ve diyelimki 150-300 olsun bu kamışla 125 ten başlayıp 150 ye çıkın misina illaki sert surf misinası olsun..esnek misina menzil kaybına neden olur.. aşagıdaki özellikler içinde fast olanı nı ben tercih ederim..bu olay kişiden kişiye de göre değişir alışma meselesidir..

3. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Muvaffak abi " Balıçılık Ansiklopedisi " gibisin maaşallah :)

Harika bilgiler...

4. fatihkısa

fatihkısa Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Muvaffak abi teşekkür ediyorum,bu kadar güzel anlatılır.zaten burda olamın bir sebebide siz değerli ustalarımızdan birşeyler öğrenmek.Altı yıldır amatör balıkçılık yapıyorum,acemiliği üzerimizden attık ama daha öğreneceğimiz şeyler var.Malum ki boğazda ne kadar uzağa atabilirsek o kadar iyi oluyor.Amacımız çok balık yakalamak değil,bu işten zevk almak.
    Evde takımları düzenleyip makinaya bakım yaparkende aynı zevki alıyorum.Bir çeşit hobi gibi.

5. MuratAkman

MuratAkman Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Herkese merhaba...

Öncelikle geçen hafta pazar günü Kuleli önü haftaiçi dahil olmak üzere sabahları saat: 05:30 - 07:30 arası Sarıkanat ve Lüfer yaptı bilgilerinize... Hala daha sabahları balık alınıyormuş. Cedros'a gelince bende extreme 4.20 kamış ve shimano exage 10000 fb makine var, extreme bana o istediğim hazzı vermiyor açıkçası ve bende bu nedenle araştırmaya girdim... Ağabeylerimin yazdığı kadar detaylı ve fizik kurallarını içerecek kadar bilgiye sahip değilim ama geçtiğimiz hafta pazar günü Okuma Cedros 4,50 yi deneme fırsatı buldum rica ederek. İnanılmaz hafif bir kamış, yaklaşık 380 gr ilk elinize aldığınızda o bahsedien ağırlıkları atamayacakmış hissi yaratıyor açıkçası ancak kamışın kehdine has bir esnekliği var çok abanmadan bıraktığınızda dahi 150-170 arası çok iyi bir mesafe kat ediyor... Üreticisi de en iyi performans olarak 100- 150 vermiş, yanlış bilmiyorsam bunu şöyle hesaplıyorlar mesela 100-250 atar yazıyorsa en üst atar ile en alt atar oranları birbirinden çıkarıp çıkan sayı en iyi perfrmans alınabilecek ağırlık oluyor. Neyse bu kişiyede göre değişiyor tabi.. Fiyatına gelince 230 liraya kadar düştüler fiyatını ama ben öyle ince eleyip sık dokudum ki bir av marketinde sıkı bir pazarlıkla 185 TL ye kamışı ayırttırdım. 50 TL kapora verdimyarın kısmetse üstünü tamamlayıp kamışı alacağım. Tam olarak kullandıktan sonra daha detaylı bilgi veririm buradan cedros hakkında... Şimdilik herkese hayırlı cumalar hayırlı hafta sonları...

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş