1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Misinalar Misina Çeşitleri ve Özellikleri

'MİSİNALAR' forumunda kturkol tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. kturkol

  kturkol Üye Balıkçı

  Katılım:
  18 Kasım 2008
  Mesaj:
  146
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  TÜRKİYE
  Pek çokları için misina misinadır. Öylesi böylesi yoktur. Gidilir satıcıdan bir top alınır. Halbuki misina sportif amaç güden amatör balıkçılık için son derece kritik bir husustur çünkü balıkla aranızdaki tek bağlantıdır. İyi bir misina daha doğrusu amacına uygun kullanılan bir misina avı kolaylaştırmaktan öte görevlere sahiptir.

  Misina seçimini ve kullanımını iyi yapabilmek için bir kaç terimi bilmek faydalı olacaktır:

  Test yükü: Misinanın kopmadan taşıyabileceği maksimum yükü belirtir. Genel olarak her misinanın etiketinde libre (LB) veya kilogram (KG) olarak belirtilir. Libre İngiliz ölçü birimidir ve sıklıkla ABD’de kullanılır. Elbette bizim alıştığımız birimden farklıdır. Basitçe Lb değerinin yarısını alın bunun biraz altını kg olarak düşünün. Yani 20 lb deniyorsa 10 kg’nin biraz altı 95..975 kilo gibi bir değer aklınıza gelsin. Formül olarak isterseniz 1 kg = 22 libre (1 Lb = 455 gr) 22 libre ise 10 kg. olur. Bu değerler “test” değeridir ve çoğu marka bu ağırlığa ulaşmadan kopar gider. Bu yüzden olası en ağır yükün en azından %30 fazlası test değerine sahip misinalar kullanın. Eğer 5 kg. bir kofana çekmek istiyorsanız en az 7 kg yani 18 librelik bir misinaya ihtiyacınız olacaktır. Misina seçimini sadece balığın ağırlığına bakarak yapamazsınız. Bilhassa kıyıdan avlanırken uygulayacağınız fırlatma gücü çok çok yüksek değerlere çıkabilir. Eğer 100 gr kurşun kullanıyorsanız bunu 50 m öteye fırlatmak için mesela 10 kg atar yük oluşturursunuz. Eğer misina bu yüke dayanamazsa kopar.

  Esneklik: Misinanın yüke bindiği zaman ne kadar uzadığını ifade eder. Bunun bir ölçüsü yoktur. Esnek olmayan çok esnek az esnek gibi basit tabirler kullanılır. Esnekliği yüksek olan bir misina balık çektiği zaman uzayarak yükü emer. Balık sürekli yoğun güçle çekemez. İlk anda uygulanan yoğun yük bu esneme sayesinde emilir ve balığın yakalanması kolaylaşır.
  Şöyleki esnemeyen bir misina ise balığın bu ilk hareketinde yükü doğrudan balığın ağzına ve kamışa yada elinize verir. Esnek olmayan bir kamış bu ani darbe ile kırılabilir yerleştirdiğiniz yerden veya elinizden kurtulup gidebilir. Misinayı elle tutuyorsanız elinizi kesebilir. Ama balık ne olduğunu anlayamadan iğne damağına saplanmış olur. Eğer misina belli bir esnekliğe sahipse iğne balığın sert damağına saplanmadan önce uzayarak belli bir gecikme sağlar. Balıkçı bu gecikmeyi karşılamak üzere hızla tasmalar ki iğne balığın damağına otursun. Esnek olmayan bir misinada ise böyle hızlı tasmalama yaparsanız iğneyi kıracak yada balığın ağzını yırtacak kadar bir güç sağlarsınız. Ayrıca esnek olmayan bir misina kamışa vs. zarar verebilir.
  Diğer yandan misinanın esnekliği azaldıkça balığın yemin kurşunun her hareketi doğrudan kamışa kadar ulaşır. Böylece daha hassas bir duyumsama sahibi olursunuz. Esnemeyen bir misina ve biraz tecrübe ile balığın vurduğunu yakalandığını çapariye kaç balık takıldığını kurşunun dipte gezindiğini birinin takımının sizinkini yakalayıp çektiğini vs. anlayabilir hatta yakaladığınız balığın cinsini vs. tahmin edebilirsiniz. Ama böyle bir misina ile her daim hazır olmanız gerekir bilhassa sazan levrek kofana gibi iri balık avında. Kamışı daima sağlam tutmalısınız. Misinayı asla elinizde tutmamalısınız yani şöyle kamış kullanmadan parmağıma koyayım balık gelince hissedeyim gibisinden.. Aksi halde balığın geldiğini bir hayli acılı ve kanlı şekilde kesilen elinizle anlayabilirsiniz.Orkinos kılıç balığı yayın gibi çok iri balıklar ile uğraşıyorsanız esnek olmayan bir misinadan uzak durun.

  Hafıza: Üzerinde pek durulmayan bir husustur ama aaafe keder verecek meselelerin nedenidir. Misina sarılı olduğu yerin şeklini korumaya çalışır. Örneğin makaranın şeklini korur ve attığınız misina havada ve suyun üzerinde uzatılmış bir helezon yay gibi serilir. Yemi fırlatıyorsanız havada sürtünme artar ve mesafe kısalır. Suya düştüğünde ise yüzey gerilimi artar ve yemin suya batışı gecikir. Suyun içinde de aynı etki sürdüğü için balığın misinayı görme ihtimali artar. Ayrıca bu kıvrımlar bazen kuş gözü denen düğümlere sebep olur ve misinayı zayıflatır. Toplarkende karışmaya daha meyilli olur.
  Ayrıca hafızası yüksek bir misina bilhassa düğüm yerlerinde zayıflamaya meyillidir. Bir şekilde baskı altında çekilirse kurdela etkisi yaratır ve sert bir yay şeklini alır. Sonuçta deformasyon artar acayip şekiller ortaya çıkar ve misina çöpe gider. Çapari satanların sıklıkla söyledikleri “denize bir kere girdimi çaparinin işi biter” lafının sebebi bu mevzudur.
  Bir misinanın düşük hafızaya sahip olması her zaman avantajdır. Ancak hafızasız olmasına güvenen modeller bunu etiketlerinde açıkca “low memory” “No memory” şeklinde belirtirler. Sıradan misinalar bu hususa dair hemen hiç bir bilgi içermezler. Basitçe misinayı kıvırın kıvırdığınız şekilde kalıyorsa hafızası yüksektir.

  Görülebilme: Bu hususu iki şekilde ele almak gerekir. Suyun dışında görülebilme suyun içinde balığın görebilmesi. Suyun dışı bazen önemli olur yanınızdaki sizin takımınızı görüyorsa üzerine göz göre göre takım atmaktan imtina eder mesela. Ama bunlar teferruat hususlardır ve asıl önemli olan suyun içinde misinanın görülmesidir. Balık misinayı görürse ondan ürkebilir. Yayınlar kendine güvenen balıklardır misinaymış filan hiç umursamaz yemi götürür. Lüfer sülalesi dikkatini çeken bir şey varken misinaya dikkat etmez. Ama diğer pek çok tür misinadan ürker. Kimi türler -ki bunlar azınlıktadır şükür ki- hiç sokulmamayı tercih eder. Diğerleri ise ürkek davranır ama genede yeme yönelebilir çoğu zaman. Eğer balık misinayı göremiyorsa görse bile onu ürkütecek bir şeye benzetemiyorsa yeme saldırma ihtimali artar.
  Suda görülme olayını kavramak için suda ışığın davranışını anlamak önemlidir. Gün ışığı suya girince emilmeye başlar. Önce kızıl ötesi kırmızı ve morötesi emilir. En son ise mavi ve morötesi görünmeyen ışık. Kırmızı bir şey suyun bir kaç metre altında donuk siyah haline gelir. Bu kolayca belli olan bir formasyon sunar. Daha derinlerde ise kırmızı şekil detaylarını kaybeder ve balıklar için kamuflajı artırır. Tipik saydam misinalar ise bu etkiyi göstermez. Yüzeyde ve yüzeyin altında misinaya vuran ışığın bir bölümü misinanın içinde aşağıya doğru uzanır. Sonuçta misina suyun içinde donuk bir çizgi halinde açıkca görülür hale gelir. Ayrıca taşıdıkları ışık etraflarında bir hale oluşturur ve misina olduğundan daha kalın bir görünüm alır. Bilhassa yüzeyden taşınan kırmızı ışık dipte daha az olduğundan misina karanlıkta parlayan bir lamba gibi belirgin hale gelir.
  Bir diğer etmense misinanın rengidir. Pembe bir misina sizin için çok belirgin olacaktır fakat suyun içinde bu pembe griye dönüşür (kırmızı ışık ortamda olmadığı için) ve bilhassa dipte görünürlüğü azalır. Ama yüzeye yakın derinlikte pembe çok belirgin olacaktır. Mavi ise en az tercih edilecek olandır. Çünkü derinlik arttıkça ancak mavi ışık bulunur. Bu durumda mavi misina ışığı maksimum yansıtır ve görünürlüğü artar. Duman rengi gri ise ortamda bulunan ışığı daha çok emdiği için daha az dikkat çeker. Yeşil ise etrafta bolca yeşillik olan düşük derinliklerde balığın çok fazla dikkatini çekmez. Saydam misinalar ise bilhassa dışarıdan aldıkları ışığı içerde dağıtmaları yüzünden belirgin donuk bir hat halini alırlar. Diğer yandan yapıldıkları malzemenin sudan farklı kırma endeksine sahip olmaları yüzünden mercek etkisi gösterirler. Klasik misinalarda kullanım esnasında oluşan mikro çatlaklara giren su ile misina arasında oluşan kırılma ve yansımalar yüzünden misina saydamlıktan çıkar.. Işığın fazla olduğu sığ kesimlerde bilhassa bulanık sularda bu misinalar pek farkedilemez. Ama ortalama derinliklerde ve berrak sularda kolayca farkedilebilirler. Bu etkiler en fazla gece avında görülür. Sıradan bir saydam misina yüzeydeki ışık ve yakamozla kolayca görülür hale gelip balıkları ürkütür. Ama mehtaplı bir gecede bu etki azalır. Balıklarda daha fazla görüp yemlenebildikleri yüksekliklerde olduklarından ayışığında daha iyi avlanırlar.
  Görülebilmeyi iyileştirmek yani daha az görülen ürkülen bir misina seçmek için bir kaç hususa dikkat edilebilir. En öncelikle daha ince misina mutlak daha az görünürlükteki demektir. Bir diğer husus ise misinanın rengidir. Bilhassa 20m’den az derinliklerde yeşil ve duman grisi (füme) renkleri daha zor ayırt edilebilen misinalardır. Daha derinlerde pembe renk daha zor görünür. Bazı özel misinalar enteresan şekilde suyun içinde tam saydam hale gelir ve görünmez. Bunu sağlayan ışığa gösterdikleri tepki suyunkine yakın kırılma endeksine sahip olmaları bağlı polimer yapılarının mikroçatlaklara pek meydan vermemesidir. Bu misinalar görülmeme konusunda tartışılmaz en avantajlı olanlardır. Ayrıca görünürlüğü azaltmak için her bir birimi (metre yarım metre vs.) farklı renkte olan misinalarda mevcuttur. Bu tipik kamuflaj deseni etkisi yaratır ve farkedilmeyi zorlaştırır.

  Dayanıklılık: Diğer yandan bir misinanın sıyrılmaya karşı direnci de önemli bir kriterdir. Misina kullanırken çoğu zaman bir yerlerden sürtünerek çekilir. Bu esnada mutlak şekilde yıpranır ama kimisi az kimisi ise çok. Genel kaide olarak sağlam misinalar bu hususta da iyidir. Bu sürtünme iki şekilde misinaya etki eder. Öncelikle misinanın yüzeyinden birazı sürtündüğü yerde kalır. Bu bariz şekilde misinanın yer yer incelmesine sebep olur. Diğer yandan bu sürtünme misina üzerinde çatlaklar oluşmasına yol açar. Bu su içinde görünürlüğü kötü etkiler. Bilhassa suyun dışında makaraya kamış kılavuzlarına vs. sürtünme fazlaca ısı üretir ve misina yumuşar uzar. Bu uzama sürtünme bölgesinde oluşur. O kadar ki misinanın bir tarafı aynen kalırken diğer yanının uzunluğu değişir ve ardından soğuma başlar. Bu durumda misina üzerinde çatlaklara yol açar. Ancak ısınınca yumuşamasına rağmen genişleme eğilimi göstermeyen misinalar bu sorundan daha az etkilenir. Bu özelliği sağlayan misinalar silikon katkılı veya çeşitli polimerlerle güçlendirilmiş misinalar olacaktır.

  Misinalar bilhassa son yüzyılda büyük gelişmeler göstermiştir. Bunun sonucunda özellikleri farklı değişik tür misinalar boy göstermiştir. Bunları beş temel grupta toplamak mümkündür.

  Monofilament : Bu tür misinalar standart konvansiyonel naylon misinaları kapsar.

  [​IMG]

  Naylon ve benzeri karbon zinciri tabanlı materyallerden üretilirler. Bu nedenle saydam ve nispeten sağlam olurlar. Her yönden diğerlerinden daha kötü özelliklere sahiptirler. Ama esneklik olarak en önde gidenler bu türlerdir elbette esnek bir misina istiyorsanız. Bazıları kopmadan önce boyunun %40′ı kadar uzayabilir. Diğer taraftan çok büyük bir avantaja sahiptirler çok ucuzdurlar. Monofilamentin bilhassa sağlamlık yönünden geliştirilmesi ile termal monofilamentler silikon benzeri katkılı olanları vs. üretilmiştir. Bunlar biraz daha pahalı olmalarına rağmen son derece sağlamdırlar. Aynı kalınlıkta iki kata yakın yük kaldırabilirler. Esneklikleri gene fazladır. Ama bilhassa hafıza yönünden standart monofilamentten pek iyi netice vermezler.
  Monofilamentin en zayıf tarafı düğümlere dayanıksız olmasıdır. Bu yüzden çamaşır ipi bağlar gibi alelade değil yükü çeken hattın en az zedeleneceği şekilde bağlantı yapmak gerekir. Bu ise bilhassa çapari düğümlerinde zor bir iştir. Eğer düzgün düğüm atabilseydik 035 beden yerine 020 rahatça kullanabilirdik sanıyorum.
  Bir diğer dezavantaj ise UV ışığa çok hassas olmalarıdır. UV ışık naylon bazlı olan bu misinaların yapısını bozar. Saydamlıkları yavaşça kaybolurken çok kırılgan ve gevrek bir hal alırlar bu yüzden mümkün olduğunca güneş altında tutmamak gerekir. Doğrusu diğer tüm türlerde bir şekilde güneşten etkilenir ama monofilament hemen hepsinden daha fazla…
  ABD pazarına yönelik olarak üretilen misinalarda çap belirtilmez yerine test yükü verilir. Bu durumda verilen yük değeri aslında sıradan monofilamentin hangi çapta kaldıracağını gösterir.

  Örgü misinalar: Çok ince bir kaç monofilamentin veya bahsedilen diğer türlerin saç örgüsü gibi örülmesi ile elde edilirler. Bu sayede görülebilirlik nispeten azalırken sağlamlık artar. Fiyat ise makul seviyede kalır. Yapıldıkları malzemeye bağlı olsa da esnekliklerinin yüksek olması nedeniyle özellikle çok büyük orkinos ton balığı yada kavgacı balıklar olan yayınlar gibi avlar için en uygun misinalar olurlar.

  Fused misinalar : “Fused” terimi çok yeni bir terim olup henüz Türkçe bir karşılıkla raflara çıkmış değil. Bu yüzden orjinal ingilizce adını kullanmayı daha doğru buluyorum.

  [​IMG]

  Bu misinalar monofilamentten daha sağlam olan çeşitli fiber ve polimer malzemelerden üretilirler. Ama fiber kalın olursa kırılgan olur. Bunu önlemek üzere çok ince çok çok ince bir sürü fiber bir araya getirilir termal olarak birleştirilerek yapışmadan birbirine sıkıca sarılması sağlanır. Daha sonra da üzerleri plastik PVC ABS gibi bir materyalle sarılarak paketlenir. Bu misinalar son derece sağlamdır. Hafıza özellikleri çok düşüktür. Ama kolayca eskirler. Özellikle etraflarını saran koruyucu kabuk çabucak sıyrılır. Ayrıca saydamlığın avantajlarına sahip değildirler. Fakat iyi bir monofilamentin kalınlığından çok daha düşük bir kalınlıkta daha fazla yüke dayanabilirler. Bu yüzden suya batma havada süzülme gibi konularda son derece iyidirler. Fiyatları ise monofilamente göre çok yüksek olur.
  Fused misinalar farklı fiber türleri ile elde edilebilir. Örneğin örümcek ağının hammaddesi genetik yolla koyunlardan sütleriyle elde edilerek bu işte kullanılabilmektedir. Polyester fiberglass dyneema gibi daha sentetik fiberler de olabilir. Hepsi aynı sağlamlık ve dayanıklılığa sahip değildir. Fakat monofilament ve sıradan örgü misinalarla karşılaştırınca acayip sağlam ve düşük esnekliktedirler.
  Batma demişken çoğu fiberin gravite katsayısı sudan düşüktür. Buda misinanın yüzmesine yolaçar. Bu elbette batma açısından bir dezavantajdır. Ama ucuna taktığınız ağırlığı tutacak bir diğer husus misinanın sürtünmesidir. Daha ince misina daha az sürtünme demek olup kurşunun batmasını kolaylaştırır.

  Dyneema Misinalar: Dyneema Stren marka misinalarla bu piyasaya girmiş sentetik bir fiber türüdür. Temelde kevlara rakip bir şey ararken Japonya’da geliştirilmiş olup çok sağlam dağcı halatları paraşüt ipleri kurşun geçirmez elbiseler gibi uçtaki işlerde kullanılırlar. Dyneema’nın bazı türlerinden de son derece kaliteli misinalar üretilebilir. Bu noktada piyasada standart dyneema veya kevlar lifleriyle micro dyneema’dan (dyneema’nın misina için en elverişli olan türü) üretilmiş misinalar bulunabilir. Hepside son derece sağlamdır. Dyneema lifleri örgü veya fused şeklinde bir araya getirilebilir. Dyneema/Micro Dyneema tabanlı fused misinalar hafızasız olmakla hiç bir şekilde esnememeleriyle bilinirler.
  Dyneema yük dayanımından önce sağlamlığı ile öne çıkar. Sıradan balıkların bu misinayı dişleriyle kesmesi pek mümkün değildir. Böylece lüfer/çinekop levrek turna gibi avlarda çok avantajlı olurlar. Tipik kancaya bağlı çelik tel durumunu bir yere kadar gereksiz hale getirirler. Literatürde bu misinaları kocaman köpekbalıklarının kesemediği yazılıdır. Temel sebep balık ısırınca liflerin yayılıp dişlerinin arasındaki boşlukta kalıyor olmasıdır. Ancak piranha gibi sık ve çok keskin dişlere sahip balıklar bu misinaları bazen kesebilirler. Müren levrek lüfer hani turna gibi bizim sahamıza giren balıkların bu misinaları kesmeleri pek mümkün değildir. Kendi tecrübelerimden maket bıçağının bunu keserken köreldiğini ancak yan keski veya iyi çelikten bir bıçak ile kesmenin mantıklı olduğunu biliyorum.
  Daha çok örgü şeklinde kullanılan standart dyneema’lar ise daha sağlam olmalarına karşın çok yumuşak olmalarıyla öne çıkarlar. Yumuşak olmak toplarken atarken vs. daha fazla dikkat gerektirir. Çok kolay düğüm olabilirler. Ama esneyip hafıza sahibi olmadıkları için biraz uğraşıp düğümler açılabilir. O kadar ki igneden misinayı sökmeniz mümkündür. Ama bunu ancak bir dikiş iğnesi vs. marifetiyle halkaları açarak yapabilirsiniz. Sökülen misina sanki hiç düğümlenmemiş gibi olur. Dyneema grimsi beyaz bir renge sahiptir. Buda suda kolay görünmeye vasıla olur. Bu yüzden fosforlu yeşil gri pembe gibi renklere boyanırlar. Ama dyneema boyayı pek iyi tutmaz ve bir süre sonra kendi rengine döner. Kaliteli dyneema misinaları diğerlerinden ayıran etkenlerden biride bu renk tutma konusudur. Bu belki bir avantajda olabilir misinayı permanent kalemle boyayarak farklı renge dönüştürebilirsiniz örneğin.

  Florokarbon Misinalar :

  [​IMG]

  Bu malzemenin kırılma indisi suya yakındır. Üstelik suyu hiç bir şekilde emmez üzerinde mikroçatlaklar oluşmaz. Bu özelliklerle suyun içinde görünmez olurlar. Haa %100 denemez ama eğer burada bir misina var mı diye aramıyorsanız onu görmeniz farketmeniz nerdeyse imkansızdır. Bazı türler suyun dışında farklı bir polarizasyon şeması gösterir ve nerdeyse parlar. Böylece suyun dışında nerdeyse burdayım diye bağırıp çok iyi görünürken su içinde görünmez olan misinalar elde edilir. Bilhassa ürkek balıklar olan yalnız gezen balıklar turna levrek gibi avlar için ideal misinalardır. Esneklikleri düşüktür. Dayanıklıkları ise sıradan monofilamentlere göre daha yüksek olmasına rağmen dyneema gibi süper misinalardan çok daha düşüktür. Bu özellikleri ile benim görüşüme göre şok çekici ve iğnelerin takıldığı ana takım için ideal misinalardır. Özellikle yoğunluğunun (=ağırlığı) yüksek olması batmasını hızlandırır ve kurşunun daha efektif olmasını sağlar. Fiyatları ise beklenebileceği üzere yüksektir ama çok pahalı denecek kadar fazla da değildir.

  uslanmam.com dan ABYSS Yazılarından Derlemedir.
   
 2. AŞKIN

  AŞKIN Admin Admin

  Katılım:
  15 Ocak 2009
  Mesaj:
  2,426
  Alınan Beğeniler:
  147
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  EGE
  Web Sitesi:
  Kıvanç abi,bu çok faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim,emeğine sağlık,;)
   
 3. Carti

  Carti Üye Balıkçı

  Katılım:
  22 Eylül 2008
  Mesaj:
  742
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  EGE KIYILARI ve ESKİŞEHİR TATLI SULARI
  Kıvanç abi paylaşım için çok teşekkürler...
  Kesinlikle bu tür özelliklere dikkat edeceğim...
  Emeğe saygı..
   
 4. ibrahimsepetçi

  ibrahimsepetçi Üye Balıkçı

  Katılım:
  21 Mart 2009
  Mesaj:
  89
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ege
  emeğine sağlık teşekkür ederim herdaim rastgele.
   
 5. Murat VAROL

  Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Mardin
  Kıvanç abi güzel ve faydalı bir konu emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler...
   
 6. Kamil ESEN

  Kamil ESEN Üye Balıkçı

  Katılım:
  4 Ekim 2008
  Mesaj:
  83
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir Manisa
  Çok güzel bilgiler aldığımı düşünüyorum.Teşekkürler.Kıyı avında monoflament misina kullanıyordum.Artık en azından saçakları kullanmayacağım.;)
   
 7. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,447
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Emeğine Sağlık Kıvanç, paylaşım için teşekkürler.:)
   
 8. oltadasazan

  oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

  Katılım:
  27 Kasım 2008
  Mesaj:
  661
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Eskişehir ve Yöresi
  Web Sitesi:
  Kıvanç bey,emeğinize sağlık misinalar hakkında aradığımız her konuya cevap verebilecek bilgiler için teşekkürler.
   
 9. Sedo3535

  Sedo3535 Tba Okuru

  Kıvanç abi eline sağlık, çok güzel yararlı bilgiler bunlar.
   
 10. discus

  discus Üye Balıkçı

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeniler:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  muhtelif
  canım abim mükemmelsin bu konu gerçektende çok iyi olmuş.emeğine sağlık...
   
 11. göçmen hasan

  göçmen hasan Üye Balıkçı

  Katılım:
  17 Nisan 2009
  Mesaj:
  151
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  EGE KIYILARI
  emegine saglık cok yaralı bilgiler vermişsiniz
   
 12. ismail34

  ismail34 Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2009
  Mesaj:
  1,229
  Alınan Beğeniler:
  20
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  Türkiye
  Merhaba.Sn.Kıvanç bey takdir ve teşekkür ederim.Selamlar.
   
 13. ahme+

  ahme+ Üye Balıkçı

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesaj:
  686
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bilecik ve çevresi
  kıvanç eline emeğine sağlık harika bilgi dağarcığı
   
 14. Zafer DOĞAN

  Zafer DOĞAN Üye Balıkçı

  Katılım:
  9 Haziran 2009
  Mesaj:
  135
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  deniz+göl
  paylasım için tskler
   
 15. Ayşe HARUPÇU

  Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

  Katılım:
  21 Ekim 2009
  Mesaj:
  3,229
  Alınan Beğeniler:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir geneli
  çok çok teşekkürler...Paylaşım süper.Eline emeğine sağlık.
   
 16. GONYA-42

  GONYA-42 Üye Balıkçı

  Katılım:
  18 Ağustos 2009
  Mesaj:
  466
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Beyşehir Gölü
  Faydalı paylaşım için teşekkürler
   
 17. sancaktar_40

  sancaktar_40 Üye Balıkçı

  Katılım:
  7 Mayıs 2011
  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kırşehir ve çevresi
  Cevap: Misina Çeşitleri ve Özellikleri

  Abi teşekkürler... Pelikanın misinasını aldım gerçekten çok memnun kaldım şiddetle tavsiye ederim (yeşili gayet iyi sonuç veriyor)...
   
 18. Göksel Bakkal

  Göksel Bakkal Üye Balıkçı

  Katılım:
  25 Temmuz 2016
  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Misina Çeşitleri ve Özellikleri

  Orgu misina kullanmak isteyen arkadaşlara bir kaç puf noktasi.. Oncelikle orgu misinalar kalitesine göre kullandıkça tüylenme yapar.. Ikinci husus ise bazı orgu misina türlerinin kamis halkasinin ic kismini asindirmasidir.. Asinan halkalar misinalarinizi zamanla kesmege ve atislariniza etki etmege baslar.. Burada kamis halkalarının iç kisminda kullanılan materyal çok önemlidir.. Kamisin fiyatını belirler.. Porselen, titanyum vs. gibi değişik materyalleri asindirmasi biraz daha zordur.. Balikcilik yapacak arkadaşların bu hususlara dikkat etmesi gerekir..
   
 19. theserdar22

  theserdar22 Üye Balıkçı

  Katılım:
  11 Mart 2017
  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  istanbul
  [​IMG]

  Misina Nedir? Misina Türleri Nelerdir?

  Misina
  Biz balıkçıların balık avlamada kullandığı, doğal veya yapay yollarla elde edilen liflerin birbirleri ile karıştırılarak veya tek olarak kullanılan, bükülerek, eğerek veya tek lif formunda üretilen ipliklerdir.
  Misinalar üretildikleri hammaddeye göre sınıflandırılırlar.
  Misina Türleri Nelerdir?
  Misina
  Bildiğimiz klasik misinalardır. Balıkçılığın ilk yıllarında kullanılan at kılının yeni nesilleridir. Genelde polyester veya nylondan elde edilmektedirler. Tek lif halinde üretilirler. İki farklı misina karşılaştırmasında ipliğin çapı veya kopma mukavemet değerleri göz önüne alınır. “mm” cinsinden bir değere sahip olan misinada değer ne kadar yüksek ise misinanın kalınlığı da o oranda fazladır. “kg” birimine sahip bir misina da ise ipliğin taşıyabileceği en fazla ağırlık verilmektedir. Üretiminin ve hammaddenin kolay bulunabilir olmasından dolayı ucuzdurlar. Klasik misina kullananların eskimiş veya düğümlenmiş misinalar yerine yenilerini kullanmaları daha verimli av geçirmeleri için daha uygun bir seçim olacaktır.
  Karbon Misina
  Polimer içerisine karbon metalinin eklenmesi ile ilk defa Japonya’da üretilen karbon misinalar maliyet açısından klasik misinalara göre daha pahalıdırlar. Bu da aklımıza “Klasik misina mı, Karbon misina mı?” sorusunu getirmektedir. Normal misinadan farklı olarak daha küçük bir çapa ve daha sağlam bir yapıya sahip olması, suyu yapı içerisine almaması gibi özellikleridir. Bu özellikleri sayesinde su içerisinde görünürlüğü düşer, balığın misinayı fark etmesi zorlaşır ve daha verimli avlara olanak yaratan faktörlerden biri halini alır. Ayrıca normal misinaya göre daha iyi ve sağlam düğüm tutarlar. Dezavantajı ise fiyatıdır ki bu da üretim prosesinden kaynaklanır.
  Örme Misina
  En az iki farklı ipliğin eğilerek örülmesi ile elde edilen misina tipidir. İpek, pamuk gibi doğal lifler veya polyester, nylon gibi yapay liflerden üretilebileceği gibi pamuk/nylon karışımı şeklinde de yapılabilirler.
  Misina Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  Öncelikli kriterimiz misinanın çekim gücü ve çapı olmalıdır. Denizden neyin geleceği belli olmadığından dolayı misinamızın kuvvetli olması oldukça önemlidir. Ayrıca misinamızın avı çekerken üzerine atılan düğümleri bırakmaması yani ıslak düğüm tutma kuvveti de dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yük bindiğindeki darbe emme kuvveti bir diğer kriter olarak karşımıza çıkar. Darbe emme yani esneme kuvveti ne kadar fazla ise avımızı kaybetmeden getirme şansımızı o kadar arttırır. Tabi bu baskıya maruz kaldıktan sonra ve baskı sona erdikten sonra eski durumunu da geri kazanabilmelidir. Bir diğer seçim unsuru ise güneş ışınlarını geçirgenliktir. Bu balık tarafından misinanın fark edilebilirliğini etkilemektedir.
  Tüm bu unsurlarda beklentilerimizi karşılayabilen bir misina ile başarılı bir av için dikkat etmemiz gereken en son unsur fiyatı olmalıdır.
  Misinanızın markası, türü ve fiyatı ne olursa olsun her avdan sonra tatlı su ile yıkanmasına ve yıpranmış misinaların yenileri ile değiştirilmesine, misina yüzünden kaçırabileceğiniz avın arkasından üzülmemek için dikkat etmenizi öneririz. İyi avlar..

  Kaynak: misina nedir, misina türleri nelerdir, misinanın önemi
   
  Ergun ŞİRİN bunu beğendi.
 20. hus213

  hus213 Üye Balıkçı

  Katılım:
  6 Haziran 2012
  Mesaj:
  6,226
  Alınan Beğeniler:
  2,716
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İzmir
  Güzel bir paylaşım imiş emeğine ve eli saplık
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş