1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Mersin taşucu balık av meraları

'MERSİN AV MERALARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 15 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Taşucu, Kum Mahallesi

  Belki de Akdeniz boyunca en güzel sahile sahip, büyük bir limanı ve yapılan yolları ile devamlı gelişen bir sahil kentimizdir Taşucu. Denizi çok temizdir. Yüzerken etrafınızda sürekli küçük balıklar görürsünüz. Tabi bunda özellikle Seka'nın kapanması da büyük rol oynamıştır. Zıpkıncı arkadaşlarımızın dedikleri göre Seka kapatıldıktan sonra yıllardır ilk kez bu kadar çok Akya vurmuşlar. Denizin dibine bir canlılık geldi diyorlar.
  2012 yılında İstanbul dan Taşucu'na büyük bir organizasyon yapıldı. Yaban TV ve birçok Amatör Balıkçı dergisi sahipleri burada gözlem ve ziyaretlerle durum değerlendirmesi yaptı. Bu görüntüleri de "Gün Denizde Güzel" programının yapımcıları videoya kaydederek yakın zamanda bizlere sunacak. İzlediğinizde zaten Taşucu hakkında gerekli bilgileri almış olacaksınız. Biz gene de kendi bilgilerimiz ışığında size bu güzel beldenin Avlak Yerlerini detaylıca anlatalım.

  Taşucunda kıyıdan av yapmak için en ideal meralar Kum mahallesi bölgesindeki Göksu'nun denizle birleştiği alandır. Eğer Kefal avına meraklıysanız, tamda sizin istediğiniz alanlara sahiptir. Burada gerçekte 2 kiloya varan Kefaller vardır ve ara ara gözünüze çarparak iştahınızı kabartabilir. Tabi göründüğü gibi yakalanması kolay değildir. 8 no iğneleren oluşan Çapariyi ekmeğe sararak Şamandıra yardımıyla dibe doğru atmanız gerekir. Tabi bundan önce üst tarafları yemlemeyi ihmal etmeyin. Çünkü ne kadar küçük balık toplanırsa o kadarda büyük balık gelecektir. Aynı bölgede Spin avı da yapabilirsiniz. Mersinin diğer bölgelerine nazaran Taşucunda Levrek daha bol av verir. Fakat çok da kurnazlardır. Gözünüzün önünde kiloluk Levrekler gezer ama yakalanmaz. Orada At-Çek de ustalaşmış dostlarımız bize beyaz tonlarda silikonları tavsiye ettiler. Bunu dikkate almanızı öneririz çünkü bunu söyleyenler devamlı bu bölgede Levrek avlayan insanlardır. Kum mahallesini bağlayan köprüde av için ideal bir Avlak. Fakat burada her yeri ağ atarak kapatmış tekneciler yüzünden Amatör Av yapanlar sinirli. Sinirlenmeleri de normal çünkü geçen yıllara nazaran bu ağcılar yüzünden sudaki balık sayısı gün geçtikçe azalmakta. Üstelik bir kaç balık tutup stres atmak isteyen bizleri de daha çok strese sokuyorlar.


  Taşucu Marina(Seka)

  Taşucu Seka Limanıda gene Kefal ve Levrek avı için bereketli bir av bölgesi. Ayrıca burada Baracuda ve Palamut içinde denemeler yapılıyor. Genelde sürü halinde görülen balıkları o sırada yakalayamıyorsunuz Bunuda sebebi genellikle sürü ile bir yere giden balıkların yem ile ilgilenmedikleridir. Çünkü o sıra balıkların bir amacı olduğundan yem peşinde koşmak yerine içgüdüsel olarak grupla birlikde hareket ederler. Kıyıda bizlerde acaba neden atlamıyor diye düşünürüz. Bu nedenle böyle durumlarda sıkıntı yapmayıp ava devam etmelisiniz.

  Limanın Taşucu motel tarafındaki alanlarda genelde Tüylü çapari kullanılır. Burda av yapılmıyorsa hemen beyaz tonlarda slikonlara genede olmazsa ufak kaya balığı yada kefalleri iğnelere canlı şekilde sararak avlanmaktır. Sabah suyunda mutlaka birşeyler olacaktır. Birde kısa mendireğin önünü denemelisiniz.

  Taşucu Plajları

  Seka limanının bitiminden başlayarak Akgöle kadar uzanan kumluk bir sahil. Hemen hemen her yerinden olta atabilirsiniz. Gündüzleri özellikle yaz ayları verimsizdir. Diğer zamanlar Sokar başta olmak üzere Mırmır, Melanur, Lidaki, Sargoz gece boyunca av vermektedir. Fakat atışlar uzak olmalı. Sahiller kısmen sığ olduğundan 60-80 metre atabilmelisiniz. Yem olarak Sülünez ve Borukurdu yanında genelde Antalyada da çok kullanılan Tavuk Göğsü'dür. Fakat Karides bu yemlerden daha fazla iş yapar. Tabi bu bizim şahsi fikrimiz. Burda önemli bir konu varsa oda Balon Balığının varlığıdır. Gerçekden bu balık her geçen gün artmakta ve Balıkçıların kabusu haline gelmektedir. Tekne ile av sırasında şahit olduk. Yakaladığınız bir balığı yukarı çekerken bu balon gelip saldırıyor ve takımın bedeniyle birlikte alıp gidiyor. İnanılmaz bir şey. Balıkçıların dediğine göre bunlar yüzünden denizdeki Kalamar ve Ahtapot sayısı gittikçe azalıyormuş. Şu aralar Mersin ve Antalya da insanlar özellikle tekne avlarında büyük sıkıntı içindeler. Umarız bunun bir çaresini bulurlar.

  Size tavsiye edeceğimiz diğer avlaklarda Boğsak yolu üzerindeki koy yanı kayalıklarıdır. Surf kamışlarla yemli avlar yanında At-Çek ile av yapacağınız çok güzel meralar mevcut.

  GÖKSU DELTA KAYALIKLARI

  tu1.jpg tu2.jpg tu3.jpg

  SEKA LİMANI MERA

  tu4.jpg tu5.jpg tu6.jpg

  TAŞUCU LİMANI MERA

  tu7.jpg TU8.jpg

  KUM MAHALLESİ MERA

  tu9.jpg

   
 2. Ergun ŞİRİN

  Ergun ŞİRİN Uzatmalı çırak Balıkçı

  Katılım:
  31 Ocak 2016
  Mesaj:
  5,061
  Alınan Beğeniler:
  2,892
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  İZMİR
  Ellerine sağlık.
   
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş