1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Atçekbalıkavı Levrek avlamanın püf noktaları

'SPİN AV RAPORLARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 24 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Levrek avlamanın püf noktaları

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, umarım işinize yaracak bir şeyler çıkmıştır makaleden.:)

2. tompot

tompot Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Benim gözlemlerime göre bazı eklemeler yapayım. Burada sözü edilmemiş olan yumuşak silikon yemler sert plastiklere göre levrek avında çok daha üstün.
    Silikonların kullanımı daha zor olduğundan sert sahteleri ancak levreğin beslenme çılgınlığına düştüğü; suyun bulandığı veya sürüleştiği zamanlarda kullanıyorum.

Hem sayı olarak, hem parasal ederi çok fazla sert yeme sahibim aslında. Fakat en çok kullandığım levrek yemi silikonlardır. Hem yazın, hem kış ayları.
    Özellikle yaz ayları sert sahte yemler pek işe yaramaz, bunların ancak su üstü modelleri daha çok gece avında işe yaramakta.

Su üstü yem kullanımı da dalanlara göre ek hareketler yaptırmak gerektiğinden daha uğraştırıcı. En rahatı dalan sahteler olmasına rağmen onlar da
    levrek gibi balıklar tarafından yemedikleri nesne olduğu anlaşıldığından çoğu zaman işe yaramıyor. Sel sonrası erezyonla bulanmış, görüşü zayıf,
    özellikle dalga da olursa, bu tür ortamlarda levrek avı kullanımı kolay sert sahtelerle avlanıyorum.

Silikonları sbiro veya şamandıra ile atmaktan bizi kurtaran, içinde ağırlık bulunan yılan balığı ve shad biçimli silikonlar ile birlikte ağırlıksız imal edilmiş olanları
    jig kafası ile de kullanabilirsiniz.

Ağırlık içerenlerin genelde iğne sırttan çıkmakta, bunlar çok saldırı alır ve çok kaçırır. Yılan balığı biçimli olanlardan Berkley ve Storm Sandeel'ler verim aldıklarım arasında ilk sırada.
    Shad olarak da Savagear 4 Play Shad. Kullandığım birkaç marka daha var. Bunların hepsinde de iğneler yukarıda ve alttan saldırılar sırasında konumu ve tek iğne olması nedeniyle görünmezler.
    Bunların hepsinin altına üçlü iğne bağladığımda ise saldırı sayısı azalmakta fakat her saldırı bir levrekle sonuçlanmakta.

Jig head uygulamalarında da genelde iğneler sırttan çıkmakta, bunların da altına üçlü iğne bağlanması mertliği bozup her saldırının ava dönüşmesini sağlıyor. Fakat kovalayan her levrek bunları ağzına atmıyor.

Bu durumda alta iğne bağlama kullanıcının seçimi olacaktır. Benim seçimim, aşırı çamura bulamış suda alta üçlü iğne, görüş uzaklığı daha fazla olan suda ise sadece sırt iğnesi. Bunu sert sahtelerinizin iğnelerini çıkarıp atarak deneyebilirsiniz. Sahteyi ağzına atıp sizin tutamadığınız birçok levrek olacaktır.

Sahte büyüklüğünde ise benim gözlemlerim yukarıda yazılanların tersi. B sonuç sadece benim avlara dayanmıyor çevremdekilerin avlarına da dayanmakta.

Büyük sahte=ispendek
    Küçük sahte=trofe

O yaşa, o boya gelmiş olanlar, silikon olsun sert olsun büyük sahtelerin yenmeyecek bir şey olduğunu daha kolay anlamakta, arkasından takip etseler de bir süre sonra geri dönerler. Yani merakı kısa sürer. Büyük olana gelmez mi yakalanmaz mı, yakalayabilirsiniz ama nadirdir. Küçük sahtelerden şüpheleri daha az oluyor. 15 cm boyunda sahteye 18-20 cm lik ispendekler çok atlar da 3 kg üzeri olanlar 8 cm den şüphesi daha az olur. Hatta 5 cm boyundaki bir sahte trofelerin çok seveceği çerezdir. O kocaman ağızın içinde ta solungacından yakalanırlar.
    Bu nedenle cebimde hep uzun bacaklı karga burun taşırım.

Küçük yemlerin de bir başka sorunu var. İğneleri. Bunlarda çok güçlü iğne kullanmanız gerekir. Büyük balık veya çektiğiniz yönde gelmemek için aşırı direnenler iğneyi kırarlar veya yamultup açarlar. Küçük sahteye yakalanmış levrekte iğnelerinize ne kadar güvenseniz de asla aşırı kuvvete bırakmayacak kalama ayarınız olmalı ve kamışı balığın vuracağı darbelerde eğilmesine izin verecek açıda tutmanız gerekir.

Levrek avında önemli olan onların bulunduğu suya denk gelmek ve onların şüphelenmeyeceği koşulların olması. Hangi mekanda ne zaman olduklarını ve hangi koşullarda yakalanabileceklerini bilmek ise boş dönme sayısını azaltır. Küçük yem ve sahtenin yenmemesi gereken bir şey olduğunu daha zor anlayacakları su üstü bu nedenlerden dolayı önemlidir.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Aralık 2014
  3. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Konuya destek verdiğiniz için teşekkür ederim, emeğinize sağlık. Bu bilgiler bu sevdaya yeni başlamış olan dostlarımıza ışık tutacaktır.:)

4. F.yılmaz

F.yılmaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Cinnetic Cautiva II ALU 4500 makine, Cinnetic Shore jig 275 kamış geçen hafta Hür Mol ağabeyimin tavsiyesi üzerine aldım ve 1 kez denedim mükemmel bir takım çalışması yaptık :) Kesinlikle tavsiyemdir.

5. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Balığı ve çekeni hiç üzmüyor, kuzu kuzu getiriyor.:)

6. Serkan Öztürk

Serkan Öztürk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Bülent bey elinize sağlık usta spinci ağzı ile yazılmış harika bilgiler. Av yöntemlerimiz tamamen aynı diyebilirim.

7. Uğur Can

Uğur Can Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

serkan abi merhaba 8.5 cm şeffaf simli raglou da kaç gr jig head kullanmalıyız kullandığım kamış 2.40 shimano katana 10-30 ,ayrıca shock leader kalınlığı ve boyu ne kadar olmalıdır ben kendi takımımda 0.23 powerpro ip shock leader olarakta 0.35 flurocarbon misina kullanıyorum doğru bir tercihmi bu takım sizce

8. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

1- İp misinan çok kalın.!
    2- Leader daha da kalın.!

Ben 0.10 ip misina kullanıyorum Spider Wire Stealth Glow-Vis
    , leader olarak 0.20 Oskar Ultra Invisiline flurocarbon misina kullanıyorum kardeşim. :)

Jig Head kullanmıyorum, buna Serkan kardeşim cevap versin.

9. Uğur Can

Uğur Can Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Evet abi bu durumda takımı inceltiyoruz bahsetttiğin ürünleri temin ediyorum en kısa sürede sert sahte kulanıyorsun sanırım ismail abi silikonun bana cazip gelme sebebi hem maliyeti hem daha avcı gibi geldi söyle test etme imkanım oldu botla gittiğim liman çevresinde değişik zaman ve koşullarda pek çok sert sahte ile çektiğim sırtılarda verim alamadım diyebilicek kadar kötüydü sonuç ama ragotla pek çok gidişimde 2 adet 3 adet kilo civarı balıkları aldım geçen haziran ayında 45 dkda 9 adet aldım kilo üstü ve 800 gr ortalama ile sadece 2 kere boş döndürdü o yüzden daha cazip ve ucuz geliyo ragot heleki dün 2 adet imayı dipte bırakınca içim acımadı desem yalan olur:(:) teşekkür ederim ismail abi bilgini ve takımını paylaştığın için ayrıca

10. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Raglo iyidir, güzeldir hatta candır. Kullanmaz olurmuyum hiç, baraküda avlarımda vazgeçilmezimdir slikon yem.:) Takım çantamda dünya kadar slikon vardır benimde, Serkan kardeşim daha çok kullandığından o cevap versin ona cevap hakkı doğsun diye yazdım, o çok daha detaylı anlatım yapacak. Tekne' de olay başka, teknede 11 cm simli slikon kullanırsan çok daha fazla levrek alırsın. 7 gram jig head kullandığım bir baraküda avım DETAY KONU

11. Uğur Can

Uğur Can Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Tamam abi sizlerden gelen yorumlara göre en uygun takımı oluşturucam daha sorucağım sorularla neden levrek tutamıyorum hata nerde bulucam inş sonrasıda bolca deneme :)

12. Serkan Öztürk

Serkan Öztürk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Şimdi jighead kullanımında silikonun boyunun önemi yok. Yalnızca 8.5 raglouda 2.0 iğneli jighead kullanman iyi olur. Jighead ağırlık seçimimizi meranın derinliğine göre yapmalıyız. ben genelde 5-7-8- yada 10 gr tercih ediyorum meralarım itibariyle.

o.23 ip misinan kalın ama leader kullandığın için eskiyinceye kadar kullanabilirsin. Balık yakalamanda sorun teşkil etmeyecektir. Fakat atış erimlerini etkiler 0,13 yada 0,15 ip misina yeterlidir. Leader ise 0,25 ila 0,35 arasında sorun yaşamadan kullanabilirsin. Tercihen ben savagear kullanıyorum. Fakat ghost, berkley gibi markalarıda rahatlıkla tercih edebilirsin.

13. Uğur Can

Uğur Can Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkürler serkan abi takımı incelttim ben yine berkley whiplash crystal 0.12 ip,ghost flurocarbon 0.21 shock leader aldım ilk fırsatta deneyerek yorumlarımı paylaşıcam

14. Oğuz Durmaz

Oğuz Durmaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1

teşekürler güzel bir döküman olmuş bilmeyenler yararlanabilecek

15. erhan_gurgen

erhan_gurgen Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    2

Elinize saglik tesekkurler

16. Bülent Köroğlu

Bülent Köroğlu Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

İsmail abim makaleni okudum ve benim gibi atçek avcılığına yeni başlayan arkadaşlarda benim gibi memnun kalmıştır umarım sizin gibi ustalar sayesinde böyle harika bilgilerle birer usta avcı oluruz başarılarınızın devamını temenli ediyorum herkese rastgele

17. İzmirli Kaptan

İzmirli Kaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Detaylı anlatım için teşekkürler. Umarım beklediğimiz trofe çok uzağımızda değildir...

18. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Trofe nedir, nasıl yakalanır uygulamalı görmek isteyenler akşama yanıma gelsinler.;)

19. İzmirli Kaptan

İzmirli Kaptan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

2 gün av yok diyordun abi, bu akşam gidiyormusun ? Whatsup dan bilgi bekleriz, çok gecikmezsek gelmeye çalışırız.

20. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Kardeşim, hava güzel görünüyor her ne kadar buz gibi soğuk olsa da, rüzgar 14 kilometre veriyor bu gün, bence tam havası avlağı canlı olarak görmek lazım, akşam 21.00 gibi bir gidip bakacağım avlağa güzel ise av yapar, sizlere de raporu sunarım.:)

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş