1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Kısa bir Bodrum av güncesi

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 9 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Yakın dostlarım bilir.Balık avı hobisi benim için tatlı bir uğraştan daha öte, adeta bir nevi yaşam tarzı gibi bir şeydir.Hele hele dost veya aile meclisinde olunca da değmeyin artık benim keyfime.Ne mutlu bana ki, son bir kaç senden beri ekip olarak çok şükür eşlerimiz de bu hobimize ortak olmaya ve aynen bizler gibi onlarda büyük bir haz almaya başladılar.Emin olun böylesi çok daha güzel oluyormuş.

Ha bunları yaşarken de ekip olarak bizlerin hiç bir zaman büyük iddialarımız olmamıştır.Bizlerin tek gayesi yaşanan av güncelerinin tadını çıkartmaktır.Nasip de balık olunca zaten o bir şekilde denk gelecektir.

Sözün özü bizim ekip, bu defa da il dışına gidip şöyle bir Bodrum taraflarına uzanmayı ve az biraz da oralarada bu işin işin keyfini çıkarmaya karar verdi.Zira sevgili dostum Erdal kardeşimin son bir iki seneden beri o taraflara ayrı bir düşkünlüğü olmuştur.Bunun en başta temel nedeni de bahse konu yörede gerçekten yürekleri hoplatacak ebatta Çupra populasyonu barındırdığıdır.Bunun en baş nedeni ise, adına Bodrum / Güllük körfezi denilen yörenin sayısız balık çiftliği barındırması olsa gerek.Nihayetinde yanılmıyorsan geçen sene olacak ben de onun bu iştahları kabartan av anılarına kayıtsız kalamayıp bir defa gitme imkanı bulmuştum.

Ve iş geriye bu defa da eşlerimizi de bu güzel aktiviteye ortak etmek kalmıştı.Nihayetinde şartlar oluştu ve biz iki aile toplamda 4 kişi olarak gecenin bir saatinde buluşarak düştük yollara.

Güzergahımız İzmir den hareket ile ilk güzergah İzmir-Aydın otobanı oldu.Son derece rahat bir yolculuktan sonra Söke yol ayrımından çıkarak bu defa Milas tarafına doğru başladık ilerlemeye.İlk uğrak yerimiz bu güzergah üzerinde yer alan Sazlık denilen belde oldu.Amaç yem işini halletmekti.

Bahse konu beldeye varıp da orada yer alan yemcilere uğrayınca tam bir hayal kırıklığı yaşadık.Zira arzu edilen tipde ve tarzda ne yazık ki, yengeç yoktu.Bir kaç iş yeri gezdik durum aynı.Karşımıza çıkan yengeçler adına sirke diye tabir ettiğimiz ebatta küçük küçük yengeçler.Yem var olmasına var ama , hepsi de daha önce verilen sipariş doğrultusunda ayrılmış ve paketlenmiş tarzda.

Bizim bu seyrü seferimiz tam olarak önceden planlanlanmış olmadığı için, dolayısı ile de sipariş verme imkanımız da olmamıştı.Hani hem hava çok sıcak, hem de hafta içi.Ayrıca,içinde bulunduğumu Ramazan ayı dolayısı ile balığa giden pek olmaz ve yem kolay bulunur diye düşünmüştük.Ama yanılmışız.

Sözün özü yapacak bir şey yok.Oradaki bir yemciden aldığımız yol tarifi ile av mekanına varıncaya kadar güzergah üstünde yavaş yavaş ilerleyerek fark edebildiğimiz yol üstündeki tüm yemcilerin kapısı çalmak zorunda kaldık.Farklı farklı iş yerlerinden pek gönlümüz razı olmasa bile azar azar yengeç seçerek toplamda 200 adet yengeç aldık.

Ve ikinci mola yeri Milas beldesi oldu.Amaç sabah kahvaltısı tarzında bir şeyler yemek-içmek.Belde ıssız ve sessiz.Beldenin tüm sakinleri emin olun o sabah uykusunun en tatlı son demlerini yaşamakta.Yollarda bizim gibi seyyahiler ve onlara ait ara sıra geçen araçlar var sadece.

Ve Milas'tan sonraki kısa bir yolculuktan sonra gün yeri yeni ağarmaya başlamıştı ki,teknenin bağlı olduğu limanın olduğu beldeye vardık.Tekne başına varmadan son bir kısa mola ile son alış verişler yapıldı ve teknenin başına vardık.

Bu tekne sanırım 8 - 9 metre uzunluğunda olup,son derece güven hissi veren ahşap bir tekne.Av yapılacak olan arka havuzluğu da oldukça geniş.Sonradan öğrendiğime göre bizlerin daha önceden çıkmış olduğumuz Cemil kaptan ım kardeşinin teknesi.Yapılan kısa bir telefon görüşmesi ile kaptana geldiğimizi söyledik.O gelinceye kadar da bizler eşyalarımızı yükleyerek güzelce yerleştik.

Ve tekne mürettabatının gelmesiyle birlikte yaklaşık 45 dakika sürecek yolculuğumuz başladı.Hava çıkış saatlerimizde yaklaşık 2 Boufor civarında.Yalnız denizde solugan / ölü dalga diye tabir ettiğimiz dalga var.Ve bu dalgadan dolayı av güncesinin ilk saatlerinde eşim bayağı bir rahatsızlandı.Ona bir adet bulantı hapı vererek çok şükür günü onun açısından kurtardık.

İlk çapa attığımız yerde pek verim almayınca hemen ikinci avlağa geçtik.Ama orası da bize pek tad vermedi.Nedeni ise hepimizin günlerden beri hayallerini süsleyen kallavi çupralardan ses soluk olmamasıydı.Gelen balıklar ise adına kırıntı diye tabir ettiğimiz cins olan izmarit,gopez tarzı balıklardı.Onlarda zaten İzmir den gelirken yanımızda getirdiğimiz kalamar ve tavuk göğsüne geliyorlardı.

Bu arada sağ olsun Cemil Kaptan'ım yaptığı bir çok telefon görüşmesi sonucu sonunda istediği tüyoyu alsa gerek bizleri toparlanmaya davet ederek başka bir avlağa götürdü.

Bir birine yakın olan avlaklar gibi burası da yine bayram yeri gibi kalabalık bir mekan.Ve varır varmaz çapa atılarak bizler de yerimizi aldık.

Yemlenen oltalar su ile buluştuktan sonra ilk düzgün vuruşu Cemil kaptan ım aldı.Balığın açtığı iğneyi bize göstererek arkadaşlar dikkatli olun.Burada balık var.Bakın iğneyi açtı demesiyle bizler daha bir heveslenerek başladık olta atmaya.

İlk balığı sanırım eşim aldı.Allah ne heyecan.Sert darbeler ile adeta C gibi olan kamış ile çok şükür kalaması açık olan Ryobi Ecusima 6000 lik Makina ile balığı sağ salim almayı başardı.Bu arada ben bir yandan çekim yapmaya çalışıyor,bir yandan hanıma yem takıyordum.Zira eşim de, ekipde yer alan Sevgili Belgin hanım da canlı yeme dokunamyorlar.Ayrıca balık denk geldiğinde de tabiki balığı çıkarma ve tekrar yemleme vazifesi biz eşlere ait.

Evet burası gerçekten balığın zengin olduğu bir meraydı.Gelen her bir balık kallavi denilen tarzda balıklardı.Hele hele bazen dipde bazen ise kalan yeme orta suda basan gopezler ise akıllara zarar ebatta balıklar.Jop gibi gopezler desem sanırım az kalır.Hele bir tane bana denk gelen Gopez belki 600-700 gr gelir.Hiç bu kadar irisini ne görmüş ne de tutmuştum.Ayrıca eşimin isteği ile bir ara ona çatal tarzında hazırlamış olduğum el oltasını vermiştim.Ona taktırıp da aldığı bir çupra tam kilo olmasa bile kiloya yakın bir ebatta balıktı.

Sabah başka başka avlaklar da vakit harcadığımızdan dolayı hemen hemen saat 10 u bulmuş olmamıza rağmen, çok şükür geçte olsa bu defa membağ denk gelmişti.Ekipde yer alan herkes adeta çupra bayramı yapıyordu.Eşimin mutlu olması ve bu anların tadını çıkarması açısından zamanımın hemen hemen hepsini ona yem takarak geçirdim.Çünkü yanyana ve yakın olduğumuzdan aynı anda hem olta atmaya çalışmak ve onu boşta bırakıp yem takmak olmuyordu.Ben takımı boş bıraktığım anda akıntı nedeniyle anında ikimizin takımı karışıyordu.

Eşimin çupra için esas favori yem olan yengeçi bırakıp da tavuk göğsüne yönelmesiyle birlikte ben de bir kaç olta atma imkanı ve gayet güzel ebatlarda çupralar almayı başardım.

Sözün özü her katılımcının kallavi çupralar ile buluştuğu gayet güzel bir av güncesi oldu.Öğle saatlerinde verilen mola ile piknik / kahvaltı tarzında yapılan atıştırma sonunda yavaş yavaş toparlanarak dönüş yoluna geçtik.

Zira eve dönüş yolumuz hem uzun, hemde uykusuzluk ve yorgunluk öğleyin sıcağın basması neden ile had safhaya varmıştı.Ayrıca uzun yıllar tazeliği hafızalarımızda kalacak olan kısa ama çok güzel bir av güncesi yaşamış ve sofralarımızı da süsleyecek tarzda birer ikişer pişirimlik balıklar zaten almıştık.

Çok daha güzelini dostlarınız ile birlikte sizlerin de yaşaması dileği ile cümlemize rastgele arkadaşlar.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Kasım 2016
  2. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Kısa bir Bodrum av güncesi

İnsanın defalarca okuyası geliyor bu güzel av güncesinin hikayesini. Ellerine sağlık bu güzel paylaşım için, teşekkürler üstad. Her zamanki gibi yenge hanıma saygılarımızı iletiyorum.

3. seyyahi

seyyahi Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Bende sizinle birlikte balık tutuyormuş gibi hissettim.
    Tüm ekibin eline sağlık.
    Paylaşım için teşekkürler.

4. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

ALLAH içinize sindirsin güzel abim. Gerçekten 10 numara bir av güncesi olduğu gibi, harika bir raporda olmuş. Başta sen olmak üzere bu raporun oluşmasında emeği geçen ekibi canı gönülden kutlar, teşekkür ederim. ALLAH ağız tadınızı hiç bozmasın inşAllah.:)

5. Yusuf SAVAŞ

Yusuf SAVAŞ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili üstadım eline emeğine ağzına sağlık her mükemmel birde balık olunca süper paylaşım için teşekkür ederiz.

6. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili dostlarım gerçekten son bir ay çok sıkıntılı bir süreç geçirdim.Nihayetinde her şey yoluna girdi ve çok şükür eşim de bende oltalarımıza sonunda kavuşabildik.Bu paylaşımla yaşamış olduğumuz o tatlı av güncemize sizleri de ortak edebildiysem ne mutlu bana.:eek:

7. MUSTAFASÜRÜCÜ

MUSTAFASÜRÜCÜ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

İshak abim sabırsızlıkla beklediğimiz av raporun her zamanki gibi süper olmuş:)
    şu balıksız günlerde ilaç gibi geldi abi çupralar gözlerimize bayram ettirdi tüm ekibin ellerine emeğine sağlık afiyet olsun Alkış

8. ismail boy

ismail boy Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bir sonraki Bodrum Av guncesi ne zaman olacak? nasil haberdar olabiliriz
    saygilarimla
    ismail boy

9. Ayhan54

Ayhan54 Tba Okuru

Değerli üstad çok güzel bir av günü yaşamışsınız paylaşım için teşekkürler.

10. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

İshak kardeşim,her zamanki gibi muhteşem bir av güncesi ve rapor,elinize emeğinize sağlık.Tüm ekibi kutlar,avlarınızın devamını dilerim.AlkışAlkışAlkışAlkışAlkış

11. i.samay

i.samay Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    2

İshak Abi, Dualarınız kabul olmuş. Sadece balığa gitmekle kalmayıp, hem güzel bir av hemde ailecek çok güzel vakit geçirmişsiniz. En kötü günümüz böyle olsun. Paylaşımınız için teşekkürler.

12. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Mustafa, biliyorsun benim koca sıpanın arkadaşları ile dönerken geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu sol kolundaki bilek ile dirsek arasındaki iki kemiği kırılmıştı.Bu yüzden bayağı bir koşuşturma ve sıkıntı yaşamıştık.Kırılan kemiklere platin uygulandı ve vida monte edildi.Çok şükür şu an iyi nasipse yarın yine kontrola gideceğiz.Sözün özü son bir ay bayağı bir sıkıntılı gün yaşadık.Ve bu sıkıntılı süreçten sonra çiçeği burnunda yeni oltacı olan hanımı az biraz olsun mutlu etmek için aniden gelişen bir karar ile oralara doğru yollandık.İyi de oldu Allah için.Et avcısı ve gözü tük olduğumuz için kişi başı değil aile başı 7-8 balık aldıktan sonra zaten ava son verdik.Öğleyin en bereketli zamanda dönelim deyince zaten kaptan bile şaşırdı.:pSiz bilirsiniz dedi ve döndük.:eek:

Sevgili dostum, bahse konu yöre bol balık çiftliği barındırıyor.Devasa Güllük körfezinin her tarafı bu tesisler ile kaplı.Dolayısı ile balık da o tesisler etrafında toplanıyor ve oralardan da ayrılmıyor.Turlar da hep kafes etraflarında oluyor.Reklam olmaması açsından gittiğimiz teknenin kaptanının facebook adresini sana özel mesaj ile yolluyorum.Değerlendirmek tabiki sizlerin takdirine kalmış.Ama hiç değilse bir defa farklı bir deneyim olması açsından gitmelisin derim.

13. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili dostuım, çok daha güzelinin en yakın zamanda dostlarnız ile birlikte sizlere denk gelmesi dileği ile cümlemize rastgele...:eek:

Ayşe ablacığım, ekip sağlam olunca senin de tahmin edebileceğin gibi tadına doyum olmuyor.Hanım bu av da ilk defa iri balık ile mücadele etmenin hazzına vardı diyebilirim.Sen artık düşün onun ne kadar mutlu olduğunu.Darası inşallah tüm dostların başına...:eek:

14. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili İbrahim, gerçekten kısa ama bizleri mutlu etmeye yeten güzel bir av güncesi oldu.Darası başınıza kardeşim.:eek:

15. Ayşe SÜRÜCÜ

Ayşe SÜRÜCÜ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

İshak bey öncelikle hanımlara yardımlarınız ve nezaketiniz için tebrik ederim sizi ,maşallah herkese örnek bir çiftsiniz. ilk balığı çeken eşinizi ayrıca tebrik ederim sevgiler selamlar.
    av raporu balıklar muhteşem ellerinize sağlık afiyet şeker olsun Alkış

16. Halis DEMİR

Halis DEMİR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    2

İshak bey gerçekten güzel bir av yapmışsınız, sizin tabirinizle kallavi çupralar gelmiş hep nasibinize.

Paylaşım için teşekkürler değerli üstad.

17. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Ayşe hanım öncelikle yorumunuz ve güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.Hanımların başarması ve dolayısı ile de büyük bir haz almaları, emin olun eşleri olarak bizleri de ziyadesiyle mutlu ediyor.Şimdilik tek sorun canlı yemler kıpır kıpır olduklarından dolayı kesinlikle dokunamıyorlar..:lol:

18. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Halis hocam, aile ortamında ve dost meclisinde gerçekten kısa ama çok zevkli bir av güncesi oldu.Darası arzu eden tüm arkadaşların başına ...:eek:

19. Serkan Öztürk

Serkan Öztürk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

abi hem hikayen, hem avcılığın hemde dostluğun on numara. Allah keyfini, huzurunu ve avlarını daim etsin inşallah

20. AŞKIN

AŞKIN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    147
    Ödül Puanları:
    48
    Web Sitesi:

Ishak abim sizlere helal olsun,tebrikler.Alkış
    Öyle bir konu hazırlıyorsunki kendimi bir belgeselin içinde hissediyorum.
    Bence sen belgesel adamısın öyle bir olanağın olsaydı şüphesiz ilk sıralarda senin adın geçerdi.
    Bu muhteşem paylaşımın için çok teşekkür ederim abim,sağolasın.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş