1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Kilitbahir avlak yerleri

'ÇANAKKALE AV MERALARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 12 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Çanakkale, Kilitbahir

  Kilitbahir Çanakkale Boğazının uç kısmında bulunan, bol rüzgarlı ama bol balıklı Eceabat İlçesine bağlı bir sahil kasabasıdır. İnanılmaz güzel görüntüsü ve kıyıları ile balıkçıların en çok tercih ettiği bir yerdir. Çanakkale merkezin tam karşısında bulunan Kilitbahir'e gitmek için feribotla karşıya geçmek gerekir. ​

  Çanakkale'ye gittiğinizde mesela merkezdeyseniz ve sahilde olta atıyor ve bir şey yakalayamıyorsanız size söyleyecekleri ilk şey karşıya geç olacaktır. Gerçekten de iki taraf karşılıklı olsa da Kilitbahir sahili Balık Avı açısından her zaman daha verimlidir. Zaten bu bölgeye gittiğinizde birde Lüfer zamanı başlamışsa kayalıklarda neredeyse yer bulamazsınız. Oranın yerli oltacıları dışardan gelenleri pek sevmediklerinden size ara ara lafta sokabilirler. Umursamayın. Amatör balıkçılık herkese her yerde açık bir spordur. Amacımız 3-5 balık tutup stres atmak değil mi?.

  Kilitbahir kıyıları verimli derken abartmıyoruz. Bazı yerlerde bulacağınız bir sahil size aynı gece 5-6 çeşit balık verebilir. Şimdi bu sahil ve meraları inceleyelim.

  Baykuş Feneri

  Yukarda bahsettiğim 5-6 çeşit balığı yakalayabileceğiniz yerlerden biride Baykuş Feneri önündeki taşlık sahil. Sahil taşlık ama suyun altı kumluk ve hafif kırma taşlık bir alan. Gündüzleri kaya balıkları yanında iri Karagöz, Sargoz, Kaba Lidaki, İstavrit, İzmarit geçit başlamışsa Çinekop, Sarıkanat alabileceğiniz balıklar. Buranın sıkıntısı genelde rüzgarlı oluşu ve bazen oltaların takılmasıdır. Bir kaç denemeden sonra nerde takıldığını anlayıp önleminizi alıyorsunuz ama siz genede yedek takım getirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu bölgeden yapılan avlar genelde denizin 5 metre kadar içine girmiş kayalıklardan yapılır ve çoğu balıkçıda o kayalıkların ucuna kadar yürüyüp oradan olta atarlar. Gerçi Baykuş Feneri o yerlerden değildir. Kıyıdan rahatlıkla av yapabilirsiniz. Ayrıca ateş yakacağınız kamp kuracağınız bir alan burası. Yem olarak Akyem buranın vazgeçilmezidir. Çünkü Lüfer familyası en çok Canlı veya Salamura balıklarla yakalanır. Hedef Çupra, Karagöz gibi balıklarsa Mamun, Boru Kurdu'da işinizi görür. Ayrıca Mamun'la Çinekop ve Sarıkanatta yakalanabilir. Kısacası Baykuş Feneri çok güzel bir Avlak Yeri. Feribota kısmen uzak olduğundan bisiklet veya motor sizi çok rahatlatacaktır.

  Kale Önü ve Yat Limanı Kayalıkları

  İlkbahar ve sonbaharda başlayan Lüfer ailesi akını İstanbul ve Çanakkalede tüm balıkçıları hareketlendirir. Kimi ticaret amaçlı kimi ise stres atma adına herkes bir yer bulup oltalarını atmaya başlar. Bu yerlerden biride Kilitbahir kalesi önündeki kayalıklar ve limanlardaki iskele mendirekleridir. Feribota yakın olması sebebiyle merkezden gelen herkes buralara konumlanır. Gerçekten de soğuk fırtına dinlemeden herkesin toplandığı bu bölgelerde yer bulmak büyük maharettir. Lüferin henüz gelmediği zamanlarda da balık çıkar tabi ki. Çupra-Karagöz-İstavrit-Sargoz-Eşkina-Levrek ve Kefal Kale ve liman çevresinde av verebilir. Tabi belli başlı olta takımları kullanmakda av sırasında fayda sağlar. Mesela kayalık kısımlarda oltalar sürekli takılır. Bu yüzden genelde şamandıralı takımlar kullanılır. Lüfer zamanı da Asansör Takım dediğimiz yapımı ve kullanımı ustalık isteyen oltalar tercih edilir. Bu takımı kısaca özetlersek misinaya sadece Kurşun takarak uzağa fırlatıyoruz. Daha sonra bir metrelik misinanın bir ucuna canlı balık diğerinede Klips takıp misinaya bağlayarak kurşuna kadar yolluyoruz. Aynı filmlerdeki hırsızların bir tepeden başka bir tepeye geçerken ip üstünde kaydıkları gibi...

  Lüfer Avı için bir başka yöntem de Kaşık veya Rapala kullanmaktır. Buralarda dikkat ettik genelde balıkçı arkadaşlar Strike Pro marka sahteleri kullanıyorlar. Bunları uzağa atmak içinde sahteleri delip içine su dolduranlar bile var. Fakat bizim için herşeye rağmen Akyem her zaman Lüfer ailesi için en iyi yemdir.

  Çamburnu ve Askeriye

  Kilitbahir'den Eceabata doğru giderken anayol üzerinde bulunan Çamburnu, Balık Avı için güzel bir Mera. Denize doğru giren yaklaşık 4-5 metre uzunluğunda kayalıklar var. Buranın müdavimleri balıkçı tulumlarını giyip kayanın ucundan avlarını yaparlar. Dolayısıyla sizinde aynı şekilde avlanmanız gerekir. Aksi taktirde olta taktırmakdan başınız döner ve yapacağınız avdanda hiçbir zevk almazsınız. Kayalık diplerine doğru kurşunsuz tek iğne ile yapacağınız avlar size iri Sargoz ve Eşkina getirebilir. Aynı zamanda az açıklarıda Çinekop-Çupra-Karagöz-Sarıkanat ve bol miktarda İzmarit avı yapmanızı sağlar. Çamburnu Kalesinin olduğu Millipark sahilleri ise nispeten kumluk bir alan olduğundan klasik 2 li 3 lü takımlarla av yapabilirsiniz. Surf kamışlar kullanmanız bu merada size fayda sağlar. Zaten aşağıda videosunu paylaştık. Mırmır-Kaba Lidaki-İstavrit çekebileceğiniz balıkların başında gelmektedir. Lüfer ailesi saat 22 den sonra av vermeye başlar. Sabaha doğruda Levrek için At-Çek yapabilirsiniz. Yem olarak yakaladığınız İzmaritleri kullanın. İş yapacaktır.

  Kilitbahire indiğinizde biraz ilerleyince Askeriyeyi göreceksiniz. Burayı komple geçin karşınıza kayalıklar çıkar. Buranın sol tarafından olta atmaya başlayabilirsiniz. Şamandıralı Takımlar kullanın çünkü burada genelde yakalanan balıklar kaya altlarına girip oltaları kopartırlar. Bazen bu Şamandıralı takımlarda dahi olabiliyor. Bu yüzden dikkat etmenizde fayda var.

  KİLİTBAHİR KALESİ

  k1.jpg k2.jpg k3.jpg

  FERİBOT LİMANI

  k4.jpg k5.jpg

  KİLİTBAHİR LİMANI MERA

  k6.jpg K7.jpg

  LÜFER AVINA GİDEN TEKNELER

  k8.jpg k9.jpg

  ÇAM BURNU

  k13.jpg k14.jpg K15.jpg

  ZARGANA PLAJI MERA

  k10.jpg k11.jpg k12.jpg
  Kyn avlakyeri.com
   
  Ergun ŞİRİN bunu beğendi.
 2. Ergun ŞİRİN

  Ergun ŞİRİN Uzatmalı çırak Balıkçı

  Katılım:
  31 Ocak 2016
  Mesaj:
  5,061
  Alınan Beğeniler:
  2,892
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  İZMİR
  Ellerine sağlık.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş