1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Jigging Zararli Diyenler

'HARİCİ KONULAR' forumunda ahmetside tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. izmirli hüsnü

izmirli hüsnü Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Jigging Zararli Diyenler

evet bu konuya yapay resif yönetmi denilmektedir benim bu günlerde üzerinde çalıştığım konudur.........dernek ve vakıflar aracılığı ile yapay resif konusunda bir şeyler yapmak için proje hazırlıyorum kendinize iyi bakın :)
    AlkışAlkış

2. Mufi

Mufi Tba Okuru

Arkadaşlar an baştan beri yapılan hata yı yapmaya devam ediyoruz ve çok insanımız bunu yapıyor..

- Biz neyiz ? amatörüz o halde amatör olarak bu kapsam sınırları içindek avcılık yöntemleri ve balıklar açısından Jig olayını tartışınız..

-Onlar profesyonel bizmile alakası yok . Jiğ işi savunulurken agcılar trolcüler örnek gösterilmez.. Onlar zarar veriyormu ?? o ayrı bir konu..onların verdiği zararı balık tutmak nedir bilmeyen biriside sahiplenir..tartışır..

Eger onları örnek gösterilirse o zaman daha başka amatör yöntemleride kıstas olarak çogaltmak mümkün..

Jiğ ile alınan balıgın türü , zamanı , boyu üzerinden tartışma yapmak en saglıklısı olur..

En basit şekilde bir örnek vereyim ,

Jiğ oltasına gelen ve aynı agırlıkta olan bir Sarıkuyruk (seriola dumerili) ile bir dip taş balıgı olan Serranidae ailesinden bir türü karşılaştırmak ta fayda vardır.. populasyonları ve yaşam döngüleri farklıdır..

Mesela bu konuda Antalyada yaşamakta olan ve deniz ile sıklıkla haşır neşir olan bir kardeşimin ifadesini aktarmak isterim ( tarafsız olarak görmediğim için )

- Akdenizde eline her jig takımı alan denizde , bazen denizde silme tekne dolu olarak görürsün hepsi jiğ balıgı peşinde böyle giderse taşlarda balık kalmayacak..

Benimde şahsi görüşüm şudur.. Serranidae ailesi bireylerinin yaşam alanı balıkçının agının giremiyecegi yerlerdir.. bu durumda bu balık olta ile tutulmak zorundadır..ve diger türlere nazaran az sayıda çıkar- (akyada öyledir - lichi amia yani ),

Jiğ avcılıgına yeni bir düzen getirilmelidir.. balık türlerine göre olmalıdır..bilimsel veriler ve görüşler alındıktan sonra tabiii...

3. Mufi

Mufi Tba Okuru

Mesela , Ephinplelus lar ki akdenizde her jigcinin tutugu balıktır..1996 dan beri kırmızı listededir.. (Lagos-orfoz-hani türlerii..

3 ay gibi bir uzun zaman süren yumurta atma süreci kaydedilmiş

Levrek bile akdenizde tehlike sınırına yaklaşmış gözüküyor... bunlar greenpeace veya International Union for Conservation of Nature uluslar arası doga koruma birliği listelelrinde görülebilir.. etobur olarak bilinen birden fazla köpek balıgı bile türü tehlikede olanlar listede..

http://data.iucn.org/dbtw-wpd/edocs/RL-262-001.pdf
    http://journals.tubitak.gov.tr/veterinary/issues/vet-03-27-4/vet-27-4-26-0205-36.pdf

4. ahmetside

ahmetside Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

arkadaslar ben hollandada yasiyorum ve burda denizde olta ile balik tutma siniri yoktur ama tatli sularda kurallar cok tur uymak zorunda sin yoksa cezalar cok agir demek istedigim istedigin kadar oltaylan balik tut bir trolun verdigi zarar veya bir ag dan cikan balik kadar omurun boyunca balik yakalamassin ve bu jig len biz okadar gittik ya bir, cogu zaman hic balik yok zaten bu baligin olmayisida mi jigciler yoksa kacak ve zamansiz trolla avlananlar adamlarda radar var suruden kurtulma sansi yok eko sistem zincirleme orda sardalyayi yakaliyor bitiriyor tasliktaki balik ne yapacak besin kaynagi yani su an akdeniz kirmizi alarm veriyor kuruttular cok asiri avlanma balik kalmadi green peace bas bas bagiriyor hala amotor oltacilar diyorsaniz baligi bitiren inanamiyorum veya balik popilasyonuna zarar veren

5. emreksk

emreksk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    16
    Web Sitesi:

Konu yeniden hortlamış ama bu video benim gözümden kaçmıştı.Gerekli küfürlü mesaj youtube linkine atılmıştır.Paylaşım için teşekkürler....

6. ahmetside

ahmetside Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Turkiyede devlet amatore kota koyuyor profesyenel balikcilara kota yok boyle bir uygulama hic biryerde gorulmemistir

7. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Hoşgeldin Aldem !!!

Sanırım bir yıldır konuları takip edemiyorsun ;)

Sana katılıyorum , trol avcılığı çok kötü birşey beaa ! yasaklandın !!!

Bu Sayfayı Paylaş