1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Jigging Zararli Diyenler

'HARİCİ KONULAR' forumunda ahmetside tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. ahmetside

ahmetside Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merabalar bir diyer sitede jigingin cok zararli yasaklanmasi gerek filan diye tartisildini gordum gecen ay ekimde 1 haftalina side deydim inanin heryer trol denizin ustu yosun hep dibi karistirdiklari icin ve kiyiya o kadar yakindilarki hafta bounca hic durmadilar ses denizi titrediyordu ve biz hic balik tutamadik.Simdiki bu teknolojide bir tekne sahibinin konusmasini dinledim devlet kota koymasi gerek yoksa denizler kuruyacak simdi ben teknemle 3 bin metrede balik surusunu gorsem yine hepsini yakalarim inanin kacan olmaz diyor trol sahibi bu konusan ve trol sahipleri cok yalvardilar serbest olsun diye daha once yasakti devlete zorla kabul ettirdiler biz yakalamazsak yunanlilar yakaliyacak diye baligi, acik denizlerde izin verildi ama nerdeyse sahilleride siyiracaklar
    bence bu konuda birseyler yapilmali 3,5 tekne jiglen balik tutmasindan bir sey olmaz arkadaslar balik oyle bitecek olsa bu denizler ne aglar ne dinamitler gordu bitmedi balik ne gemi kazalari oldu petrol denize akti yine bitmedi balik
    2,3 teknenin amator kisilerin jiglen yakaliyacagi 3,5 balik bence devede kulak herkesin su linkteki videoyu seyretmesini ve nedemek istedimi anlasilir heralde ve bu gunlerce devam ediyorlar birkere ye mahsus degil
    http://www.youtube.com/watch?v=abFcvMzFyj0

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Ocak 2011
  2. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Jigging Zararli Diyenler

Ahmet bencede Trol avcılarının denizlere verdiği zarar çok büyük. Ama san günlerde Trolcülerle ciddi şekilde mücadele ediliyor. Böyle giderse çok yakında ciddi sonuçlar alınacaktır.

Jig olayına gelince bende Jig ile yapılan av ( sirküler dahilinde ) olduktan sonra son derece zevkli ve sportif bir avcılıktır demek istiyorum....

3. mustafa ayvaz

mustafa ayvaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

Ahmet düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum,trol balıkçılığa çok zarar verdiğini herkes söylüyor fakat önlem alması gerekenler görevlerini yapmıyorlar .Denizi olmayan İsviçrenin bile denizcilik bakanlığı var bizim üç tarafımız deniz bir bakanlığımız yok.

4. ahmetside

ahmetside Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Meraba evet en buyuk eksimiz denizcilik bakanliginin olmamasi ve sorunlara drek mudahale edecek bir birim yok turkiyede, avrupa ulkelerinde o yuzden et balik ve sut urunleri cok ucuz her insan et,balik tuketiyor avrupada ama turkiyede cok luxs et , balik yemek isin asli trolculukta baliklari korkutmak icin dibden demir surutuyorlar o demir balik barinaklarini bozuyor en onemlisi de bu bunu engellemek lazim

5. ahmetside

ahmetside Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Slm Ferit insallah trolu durdururlar tum dunyada ise yariyan yaramiyan yenen yenmiyen her canliyi topluyor
    sana katiliyorum jig gercek guzel bir sportif balikcilik zamanla bizlerde opup birakacagiz gerektiginden fazla yakalamiyacaz zamanla hersey ,hollandaya geldimde ilk gordum adamlar yakaliyor kiloluk sazanlari turnalari opup resmini cekip birakiyorlar inanamadim onceleri onlar isin sadece zevkinde cunku ekonomik gelir seviyesi yuksek ve o baligi sadece yiyecek olarak gormuyor ama zamanla bizimde ekonomimiz duzelecek ve o seviyeye gelecez hersey zaman alacak birde unutmamak lazim avrupa verimli topraklari yuzunden yillarca savasda kalmis bu insanlar yemek bulamayip savaslarda ceset yemis insanlar ,bizde bu toplumun seviyesine gelecez insallah

6. Cevap: Jigging Zararli Diyenler

Ahmet,

sen inanıyormusun olta ya da Jig ile yakalanan o Balıkların öpüp bırakılacağına :confused: (ben inanmıyorum )

tanıdığım bir çok insan var
    ''evime Balık g ötüreyim ne kadar olursa olsun''
    diyen...

Yukarıda ki alıntı ise ekomoniden öte EĞİTİM'dir bence;)

7. Tamer Şencan

Tamer Şencan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

ahmet jik olayı bana göre degil tashipte etmiyorum bakıl igneyi agızlayacak diye bi kaide yok ya agızlamadı aşşagıga bakıga yara verdigini düşün birde o yüzden ben onaylamadıgım bi yöntem

tirolçüleri her zaman kınıyorum ve hakımı helal etmiyecegim insanlardır çözümüde bence eski arapaların plastik cam ve dogaya zarar veren yerlerini söküp balıkların yumurtalayacagı mesafelere sık aralıklarla bırakılmasından yanayım bu şekilde traolcülerin traol yapmasına engel olunabilir ve balıkların yuva yapmasıda saglanabilir düşüncesindeyim

8. ahmetside

ahmetside Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

tirolçüleri her zaman kınıyorum ve hakımı helal etmiyecegim insanlardır çözümüde bence eski arapaların plastik cam ve dogaya zarar veren yerlerini söküp balıkların yumurtalayacagı mesafelere sık aralıklarla bırakılmasından yanayım bu şekilde traolcülerin traol yapmasına engel olunabilir ve balıkların yuva yapmasıda saglanabilir düşüncesindeyim [/QUOTE]
    Evet cok haklisin aslinda hurda arabalari esgimis gemileri denize birakmak lazim hem balik lar icin guzel barinma yeri olur hemde trol cekmezler,biz burda hollandada gemiylen gittimizde baliga eskiden batik gemiler var onlari ariyor kaptan ve elinde batik haritasi var her batigin ustune geldimi duruyor ve oltalar suya birakiyoz batigi gectimi hemen balik kesiyor gecince batigi topluyoruz oltalari tekne donuyor tekrar ustune geldimi batigin atiyoz oltalari burda ve balik sadece batigin olduklari yerde var karedenizde birkisi resturantinin arkasina denize eski araba lari butun hurdalari atmis adam soyle diyordu, bu hurdalar kesinlikle bir zarari olmaz ve baktilar o tekerlekler eski arabalar tamamen yosun tutmus midyeler filan araba oldunu anlayamassin yani ve ekliyor daha onceden burda hic kucuk balik olmazdi simdi bakin buraya heryer balik yavrusu.aslinda bunu heryere yapmak lazim hembalik hem trolculari engellemek icin

9. ahmetside

ahmetside Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

10. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili Ahmet, ben Jigging olayın asla ve asla karşı değilim.Bu avı yapabilmek için, bir sürü levazımat lazım.İlk önce teknen olacak, teknede bir tane çok iyi bir Fishfinder balıkbulucun olacak, denizin için günlerce haftalarca belki aylarca jigging yapabileceğin kayalığı veya taşı bulacaksın, bu kayalıkta ve taşlıkta balık varsa onu da yakalayacaksın.Uzun hikaye, bunların hepsini yapmak için mükemmel bir ekonomik düzeye sahip olmalısın ki, Türkiye'de bunu yapabilecek kaç tane amatörbalıkçı dostumuz var.???

Gelelim Trol teknelerine, millet amatörbalıkçının olta ile yakaladığı balığa bakacağına, trollerin yaptığı rezalete baksın, suyun altını üstüne getirdi Şeref Sizler, adiler daha doymadılar halen ben sonarımda gördüğün tonlarca balığı yakalarım diye ortaya çıkan şaklabanlar yüzsüzler çıktılar.Hepsinin canı cehenneme, bir bir hepsinin sonu gelecek ve evlerinde yiyecek balığı dahi bulamayacaklar...

11. ahmetside

ahmetside Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Slm Ferudun abi inan birakanlar var icimizde kucuk boylarda gelen baligi ama seyretimiz gibi tv de buyuk kiliclari orkinoslari adamlar yakaliyor birakiyor(o filmleri cektikleri yerler genelde koruma altinda ag atilmayan yerler her yer balik ve insanlar sadece turist goturse ne yapacak balik avcili turzmini gerceklestiriyorlar oralarda insanlar o adrialinin icin para oduyor ) , kimse birakmaz turkiyede 60 kiloluk kilic yakalayip geri biraktik dese turkiyede doverler zaten,onemli olan genc nesile yetiskinline kadar zarar gelmemesi hayvanlar alemide insanlar gibi anne nekadar gencse okadar dogurganligi fazla ve daha cok yumurta birakiyor

12. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Ahmet kardeşim bu trolların bir günde aldığını biz ömrümüzce tutamaayız herhalde.seninde belirtdiğin gibi biz amatörlerin avlanma bölgelerine kadar rahatça girip ağlarını bırakıyorlar.En güzeli hurdalıkdaki bulunan o çöp yığıntılarını denizin yasaklı bölgelerine dağıtmak olur.Bu belediyeler ve valilikler yapabilir diye düşünüyorum.Jıg vacılığına gelince sirküler dahilinde hepimizin en az bir defa güzel bir anı geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.

13. ahmetside

ahmetside Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Evet haklisin ismail abi jig olayida kolay degil ekonomik acidan benzinde tukiyede cok pahali dunyada 2 . sirada benzin pahaliliginda tr bizim cogu insanimiz kenardan bile olta atmaya gidemiyor birak jig yapmaya gitsin,
    trollculara gelince gecen haftalarda istanbul veya canekkale tarafinda bir balikcinin agina 20 ton sardalya takildi diye tv ve gazetelerde vardi hatirlasan soyle yaziyor gazetecilerde serefsiz bilmem su isimde balikci geceden biraktigi aglara 20 ton sardalya girdi diye yaziyor.serefsiz soylemiyorki o suru baligi radarla yakaladi simdi sinyal gonderiyorlar birde baliga o sinyal yavaslatiyor suruyu aptallastiriyor hayvanlari sonra ceviriyorlar etrafini kurtulan olmuyor duzunsene 20 ton balik bir cekiste gitti sardalya kuzularin orkinoslarin kilicbaliklarinin encok beslendigi balik belki cogu acliktan olecek buna bir care bulmak icin sesimizi duyurana kadar birseyler yapmaliyiz oyle birkisi birkerede 20 ton balik nasil yakaliyormus kimse umursamassa bunlari hepimiz zararini gorecez HERKESIN DIKKATINE

14. ahmetside

ahmetside Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Merabalar haklisin nerd yakaliyacan trolllarin yakaladini biz zaman bulabilirsek yilda birkackere ancak gidiyoruz ondada bos donuyoruz neden adamin biri bir kerde 20 ton sardalya yakaliyor ovunerek tv,gazeteler heryerde reklamini veriyor bu iste problem bizde ciftlikleri kapattiryorlar neden insanlarin cikarlari var bence ciftlik baliklarina devlet daha tesfik etmeli halk daha ucuza ve daha cok balik yesin ,eskiden et istedinmi tufegi alip geyik avina gidiyordun ama simdi geyik bitti herkese yetecek kadar yok ne yaptik inekleri koyunlari kendimiz yetistirdik herkes et yiyor eskiden geyigi vuran et yermis buna dayanarak devlet ciftlik balikcilina cok destek verip trolculari durduracak bu dedigim er yada gec olacak teknoloji o kadar gelistiki hayvanlarin kacma sansi yok bu yil o serefsiz 20 ton sardalyayi birkerede cekti dusun o bolgeden gelecek seneye 20 ton sardalya yine gececekmi sence aklima geldikce deli oluyorum ekolojik dengeyi bozuyor diyer baliklarin beslenme zincirinin icinde o grup balik o zincir koptu ne olacak orkinoslar ,kiliclar zaten az onlarda acliktan olecek veya birdaha bizim sularimiza gelmiyecek onlarda hayvan yem aramaya gidecek evet birseyler yapmaliyiz

15. hakan_1978

hakan_1978 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Hepiniz çok güzel açıklamışsınız. Bana diyecek pek bi söz kalmamış. Yalnız trolculerden fazla hükümet hatalı. Çıkarın yasayı, koyun balık hallerine denetmeni, görelim trollerin denizi süpürmesi nasıl oluyor. Hükümet anca amatör balıkçıyla uraşsın dursun. Eğer doğru ise bu gün beni çok sinirlendiren bir haber duydum. T.C TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI SU ÜRÜNLERİ RUHSAT TEZKERESİ bu belge amatör balıkçı belgesi olarak 35tl karşılığında bizlere verildi. 5kg'la sınırlı bir belge ve sahil güvenlik bu belgeye sahip olmuyan kişilere ciddi para cezası kesiyor. Gelelim işin enteresan tarafına:) bu belgeyi alan kişiler SSK primi ödüyecekmiş:) Ben bu haberi bu gün duydum ve çok şaşırdım. Gercekten bu haberin aslı varsa vay halimize:)

16. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Yasalar ile belirlenen bölgeler dışında trol ile avcılığı bende uygun bulmuyorum...

Çok sıkı deneteimler yapılmalı ve cezaların da caydırıcı olması gerekir..

Jig avcılığı ise ap ayrı bir olay...Ben de bu hususa merak sardım ve bütçeme göre de takım-taklavat edindim...İlle velakin uygun bir mekan bulup da tam olarak deneme fırsatı henüz yakalıyamadım...

Ama altını çzimek istediğim bir husus şuki; bunu abartmamak lazım...Yani bu işi ''Amatör Balıkçılık ruhuna'' göre yapmak lazım diye düşünüyorum...Tabiki bu benim acizane fikrim...Katılan olur katılmayan olur...Her fikire saygı duyarım...

Ama sık sık yapıldığında ve tutulan her balığın alıkonulduğunda bence iş artık ''Amatör Balıkçılık'' ruhundan başka boyutlara geçiyor demektir.

Çünkü arka arkaya sürekli olarak yakananan bu tür boyutta bir balık ne evdeki buzluklara sığar;.ne de eş-dost ile hep birlikte tüketilme imkanı vardır...

Geriye de tutup - tutup satmak kalıyor diye düşünüyorum...Olabilir tabiki..Ben buna da karşı değilim...

Ama durum böyle olur ise adına sanırım ''Amatör Balıkçılık'' denilmez her halde...

Yabancı ülkelerde olduğu gibi tutulup-tutulup zarar verilmeden geri salınır ise bunun adına da ''Sportif Balıkçılık'' deniliyor...

17. hakan_1978

hakan_1978 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

İshak abi üzülerek söylüyorum, bizim ülkemizde ''sportif balıkçılık'' yani tutup zarar vermeden tekrar suya bırakacak kişi sayısı 100.000de 1:(

18. ÇILGIN

ÇILGIN Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

selam ahmet arkadas dedıklerınde haklısın adamlar kucuk buyuk demeden allah ne verdıyse sılıp supuyorlar.. buna kımse ses cıkarmazken herkesın agzında jıg olayı balıgın neslını tukenecek falan fılan.. kucuk balık olmazsa buyuk balık olurmu ... şımdı dusunmek lazım trolmu teknesımı yoksa fıber teknemı balıgı en cok tutar.:confused: bu konuda sana katılıyorum trolculere dur denılmelı ama malesef dur dıyen yada dıyecek yok.

19. ilkdefa

ilkdefa Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Selam Bu form da ilk Yazım olacak sebebi sie Tabiki jigging , yasaklanlamımı yasaklanmalımı bence bu konuyu konuşup tartışmak bile komik olur bunca kaçak trol-trata-misina ağ-tuple yada serbest zıpkıncı ( kaçak av'lanan tum zıpkıncı kardeşler değil ) tup atanlar vb. varken .. bizler ilk başta bunları konuşup kapatmalıyız.
    nasılmı başaracağız hep beraber ressim ve videolara alarak şikayet ederek ve ust seviyelerin halkın gozune gozune sokana kadar çabalayarak .. elimiz de teknoloji mevcut istersek hep beraber yaparız buna inanıyorum Turkuz isteyelim yeterli... 2 nci konu her kes bir omuz atar dev bir kampanya başlatabilirse kendi refislerimiz yaparız nasılmı olacak eski araba - çamaşır makınası - buzdolabı vb. gibi maddeleri etrafını bıçak gibi eğelenmiş demirler ile kaynatıp trol-trata vb. gibi kaçak av yapan ların bulunduğu bolgelere atarak hem kaçak av'ları durdurup hemde yapay refis ile balık dongusunu guçlenidiririz Saygılar...

20. murat48

murat48 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    2

Evet cok haklisin aslinda hurda arabalari esgimis gemileri denize birakmak lazim hem balik lar icin guzel barinma yeri olur hemde trol cekmezler,biz burda hollandada gemiylen gittimizde baliga eskiden batik gemiler var onlari ariyor kaptan ve elinde batik haritasi var her batigin ustune geldimi duruyor ve oltalar suya birakiyoz batigi gectimi hemen balik kesiyor gecince batigi topluyoruz oltalari tekne donuyor tekrar ustune geldimi batigin atiyoz oltalari burda ve balik sadece batigin olduklari yerde var karedenizde birkisi resturantinin arkasina denize eski araba lari butun hurdalari atmis adam soyle diyordu, bu hurdalar kesinlikle bir zarari olmaz ve baktilar o tekerlekler eski arabalar tamamen yosun tutmus midyeler filan araba oldunu anlayamassin yani ve ekliyor daha onceden burda hic kucuk balik olmazdi simdi bakin buraya heryer balik yavrusu.aslinda bunu heryere yapmak lazim hembalik hem trolculari engellemek icin[/QUOTE]

Hurdalara ben de katılıyorum. Marmaris-Datça arasında belki bilirsiniz Kamp Amazon diye çok güzel bir yer var. Harika bir koy.Duyduğuma göre belediye başkanı koy girişine , içinden uzun demirlerin çıktığı beton bloklar attırmış. Böylelikle troller içeriye giremiyorlar ve güzel de balık ürüyor. Güzel ve akıllıca bir yöntem.

Bu Sayfayı Paylaş