1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular İnci Kefali'ni Koruma Altına Almak

'HARİCİ KONULAR' forumunda Hasan Karataş tarafından 27 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. Hasan Karataş

Hasan Karataş Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bugün netde gördüğüm bir haberi sizler ile paylaşmak istedim.İnşallah tüm yörelerimizde aynı duyarlılık gösterilir.

İnci kefali için dereleri nöbetçi Jandarma bekliyor

27 Mayıs 2010 Perşembe 04:20

VAN -AA- Üremek için Van Gölü'nden akarsulara göç etmeye başlayan inci kefalinin avlanmasını önlemek amacıyla Jandarma Komutanlığı ekipleri, silahları ile dere kenarlarında nöbet tutuyor.
    Her yıl Nisan ayı ortalarından itibaren esas yaşam alanı olan Van G ölü'nü terk ederek, üremek için akarsulara göç eden inci kefalinin bu yolculuğu sırasında avlanmaması için 15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında av yasağı uygulanıyor.
    Yasağına uymayan bazı kişilerin kaçak avcılık yapmasını önlemek için jandarma ekipleri, balığın göç güzergâhında karakol kurarak, nöbet tutuyor.
    Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Bölüm Başkanı ve Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan bu endemik türün, ilkbahar aylarında yumurtlamak için Van Gölü'nün tuzlu-sodalı sularından, etrafındaki tatlı akarsulara göç ettiğini söyledi.
    Balıkların göç esnasında, büyük sürüler halinde akarsu ağızlarına akın ettiğini belirten Prof. Dr. Sarı, "Bu yoğun göç esnasında bazı insanlar bu durumu kapılarının önüne gelmiş bir fırsat olarak görüyorlar. Bal ık dereye yumurtlamak için gelmiş oluyor ancak bazı insanlar bu durumu avlanmak için kullanıyor" dedi.
    Tarım Bakanlığı'nın aldığı karar doğrultusunda, inci kefalinin üreme dönemi olan 15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında avlanmasının yasak olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Sarı, şunları kaydetti:
    "Balık göçü yoğun bir şekilde yaşandığı için derelerin ve akarsu ağızlarının her tarafında tedbirler alınması gerekiyor. Gölün çevresinde yaklaşık 300 personel, kaçak avcılığın önüne geçmek amacıyla tedbir almış durumda. Jandarma Komutanlığı ekipleri, dere boylarında kaçak avcılığın önüne geçmektedir. Bazı kişiler 'inci kefalini silah zoruyla mı koruyorsunuz' diye soruyor. Evet, bilinçler, silahın veya güvenlik kuvvetlerinin görevini üstleninceye kadar bu uygulama devam edecek. Zira menfaat çok büyükse sadece bilinç yetmiyor. Mutlaka yasal düzenleme gerekiyor. Şu anda yasalar uygulanıyor. Yasalarla ilgili tüm görevliler şu anda iş başında. Bu nedenle Jandarma Komutanlığı ekiplerine minnettarım. Özellikle Van İl Jandarma Komutanımız Albay Vecihi Halil İyigün tam bir doğa hayranı ve koruyucusu."
    Van Valiliğinin de, İl Özel idaresi bütçesinden kaynak ayırdığını vurgulayan Prof. Dr. Sarı, bu bütçeyle kiralanan araçların 24 saat görev yaptığını, kent merkezinde de Emniyet Müdürlüğü, Belediye ve Tarım Müdürlüğünün destek verdiğini söyledi.
    Alınan tedbirlere rağmen zaman zaman kaçak avcılığın yapıldığını belirten Prof. Dr. Sarı, şöyle konuştu:
    "Tedbirlere rağmen kent merkezine inci kefali geliyor. Acaba önlemler nerede aksıyor diye düşünmek lazım. Son 3 yıldır halkımıza (balığı n sahibi sizsiniz, balığınızı çaldırmayınız) diyoruz. Balığı korumak istiyorsan ız, sokakta balık satışını gördüğünüzde Belediye ya da Emniyet Müdürlüğüne bilgi verin diyoruz. Bazı menfaatçiler, hırsızlar, gölden ve dereden balığınızı çalıp geleceğinizi karartıyor. Lütfen geleceğinize sahip çıkın."

Bu operasyonlarda emeği geçen herkesi tebrik ederim.AlkışAlkışAlkış

2. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: İnci Kefali'ni Koruma Altına Almak

Hasan kardeşim zevkle okudum . İnan bu ve bunun gibi önlemler çok değerli. Konu şimdilik "İnci Kefali" bence çok kısa zamanda göl ve deniz balıkları içinde uygulanacaktır:mad: Ne acı üç tarafımız denizlerle çevrili onlarca büyük gölümüz var sayısını bilmediğim kadar irili ufaklı akarsuyumuz var ve maalesef yurdumuzun tüm balıkları azalmakta hatta yok olma sınırına gelenler var. Hepimizin de bildiği gibi artık teknoloji ile gelişen çağda ticari avcılık yapanlar balığın nereye gittiğini nerde durduğunu her şekilde bilip avlıyorlar. Balıklara bırakın üreyip çoğalmayı neredeyse yaşama şansını bile tanımıyorlar.

Van valiliğin aldığı bu karar çok yerinde takdir ve teşekkür etmek gerekir. Ama bu inci kefalini kurtarıyor ya diğerleri? Denizcilik le ilgili birimlerin tüm yurdumuzu ilgilendiren acil ve yerinde kararlar almaları gerekli.

Ümidim var . Bir şekilde duyarsızca pervasızca yok edercesine avlanan ticari teknelerin av yapmaları organize edilecek denetlenecek. Ama ne zaman ? 20-30 Sene önce tutulan balıklarla şimdilerde yapılan avları bir karşılaştıralım. Sonuç çok vahim.

İleriki yıllarda çocuklarımıza balıkları resimlerinden göstermek anlatmak istemiyorum. kal sağlıcakla Hasan kardeşim. rastgele...

3. mustafa ayvaz

mustafa ayvaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

Hasanım paylaşım için teşekkürler.

4. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Haber paylaşımın için teşekkürler Hasan.

İnşallah çok yakında, tüm balık ve balıkçılıkla ilgili haberleri yeni kuracağım Türk Balık Avı Haber sitesinden canlı olarak yayınlayacağız.;)

5. Turan AKBAŞ

Turan AKBAŞ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

İnci kefalini neslinin devamı için kurallara uymak gerekir.Uymayanlar zaten bizler değiliz .:confused:

6. Hasan Karataş

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Ssöylediklerine tamamen katılıyorum Ferit abi bende gelicek neslimize resimlerden balıkları tanıtmak istemiyorum.Herşey bizlerin elinde.

7. Hasan Karataş

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Sabırsızlık ile bekliyoruz İsmail Abim.Alkış

8. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Hasan şu anda son rütuşları yapıyorum abicim, 4x4 lük olur olmaz, yayında olacak inşallah.;)

9. Hasan Karataş

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Turan abi sanırım beni yanlış anladın benim bu haberi paylaşmaktı amacım ülkemizde balıkların korunması için birilerinin birşeyler çabaladığını tüm dostlarımız ile paylaşmak yoksa bu sitede üye olup da bilinçli şekilde kurallara uymayan arkadaşlarımız olduğu için yayınlamadım.Bizim ailemizde bilinçli olarak kurallara aykırı avlanan hiç kimse olmadığından adım kadar eminim.:)

10. Hasan Karataş

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Sen yaparsında 4x4 'lük olmaz mı abim emeklerine sağlık şimdiden.Alkış

11. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili Hasan, aynen dediğin gibi yazdığına tamamen katılıyorum, zaten kurallara uymayanlar, aramızda barınamazlar.;)

12. Hasan Karataş

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkür ederim İsmail abi.

Bu Sayfayı Paylaş