1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Iki farklı bakış açısı..!

'HARİCİ KONULAR' forumunda GERENCE tarafından 11 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. GERENCE

GERENCE Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    17 kg beyaz köpekbalığı-6kg sinarit

BÖYLESİ HİÇ GÖRÜLMEDİ
    140 yaşında, iki hafta önce yakalandı ve bir lokantanın su tankında tutuluyor. Ama asıl ilginç olan hikayesi. Çünkü ilk defa yaşlı diye bir istakoz için kampanyalar yapıldı ve müthiş bir sonuç alındı...

ABD'nin New York kentinde bir lokantanın su tankında tutulan ve 140 yaşında olduğu tahmin edilen dev ıstakoz özgürlüğüne kavuşacak.

George adlı 9 kilo ağırlığındaki dev kabuklu, iki hafta önce yakalandığı yerden okyanusa salıverilecek.

New York'un Deniz Ürünleri Lokantaları Birliği tarafından 100 dolara satın alınan ve lokanta müşterilerinin birlikte fotoğraf çektirdiği maskot haline gelen kabuklu deniz hayvanının salıverilmesi için hayvan hakları grupları uğraş veriyordu.

Peta adlı hayvan hakları grubu, dev istakozu Maine eyaletinin açıklarından, istakoz avının yasak olduğu bölgeden suya bırakacak.

Kabuklu deniz hayvanlarının yaşı, ağırlıklarına göre tahmin ediliyor.
    A.A.
    ------------------------------------------------------------------------
    DERYA KUZUSU DEĞİL, TOSUNU

ÇANAKKALE Ayvacık’a bağlı Küçükkuyu’da İshak Magat’ın (28) oltasına takılan 8 kilogramlık levrek, görenleri şaşkına çevirdi.

Magat, “İlk kez bu büyüklükte bir balık yakalıyorum. O kadar güçlüydü ki, tek başıma sudan çıkaramadım, arkadaşım da yardım etti” dedi. DHA

İshak Magat, dev levreği 240 TL’ye sattı.:(

BU İKİ HABERDEKİ FARKLI BAKIŞ AÇILARINI SİZ DOSTLARIN YORUMLAMALARINA BIRAKIYORUM...
    Güzel bir haftasonu geçirmenizi diliyorum...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Ocak 2009
  2. Fatih OKKA

Fatih OKKA Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mercan
    Sevgili Üstadım paylaşımınız için teşekkürler...

Zaten en sondaki cümle herşeyi anlatıyor aradaki farkı ortaya koyuyor :)

3. Fedai

Fedai Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2
    Meslek:
    Lambuka
    Üsdadım
    Emeginize saglık paylaşım için tesekkürler:)

4. Nevin

Nevin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    2.800 Gram ISTAKOZ
    Paylasım icin tesekürler:)

5. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sazan
    Üstadım emeğinize sağlık... Gerçekten de bu iki olay malesef ne kadar dar görüşlü olduğumuzu ortaya koymuş...

6. Yusuf abi,

aramızda ki fark ortaya çıkmış , sadece bu konuda değil daha bir çok konuda maalesef çok geriyiz.

Teşekkürler paylaşımın için.

7. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Levreğin resminin ilk yayınlandığı(maşallah)isimli konuda da yazmıştım.Arkadaş amatör falan değil tüccar.Bir amatörün avını paraya çevirmesini düşünemiyorum.Et için değil zevk için avlanma yerleşmediği müddetce bu tür haberlere çok şahit oluruz.Ülkemizde gerek kara avı gerek balık avında hedef (Yiyeceğim av+Eve götüreceğim av+Konu komşuya hava atmak için götüreceğim av)olduğu müddetce iki düşünce arasındaki farkı kıyaslamak mümkün değil.Bizim dönemimiz de tireni kaçırdık kaynaklarımızı bilinçsizce tükettik. Her yıl yaptığımız avlar bir önceki sezon avlarından daha kötü oldu.Amacımız yeni yetişenleri bilinçli yetiştirmek olmalı.Bizleri düşünmeye zorlayan böyle bir konu açtığınız için teşekkürler.

8. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,049
    Ödül Puanları:
    5,113
    Meslek:
    Devlet Memuru
    Paylaşım için teşekkürler Yusuf abi.:)

9. balıkesirli

balıkesirli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    YAYIN 12 KİLO
    Teşekkürler bilgi haber paylaşımı için Büyük Üstad Yusuf abi:)

10. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    paşa
    üstadım levrek le ilgili konuyu görünce bende amatörlüğe sığmayacağını düşünerek tepki amaçlı konuyu açnıştım ancak ifadelerim tam olarak yeterli olmamıştı.siz benden daha iyi anlattınız anlatmak istediğimi.çok teşekkür ederim.

11. Kamil ESEN

Kamil ESEN Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Çupra
    Üstad paylaşım çok anlamlı.Emeğine sağlık.:)

12. Öner

Öner Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    iri sazan tartmadım
    :(:(:(:(:(:(:(
    malesef kimse kurallara uynuyoruz
    Ben kendimden biliyorum ( deniz için)
    ama tatlı suda bir kilodan aşarıya balık yakalayıp eve getirdigim çok az olmuştur
    ne zamandan beri bizim gibi sitelerin kurulmasından beri çünkü bir şeyler okuduktan sonra insan bilinçleniyor yani böyle konuların daha sık açılması lazım bence .böyle bir konu açtıgınız ve böyle bir örnek gösterdiginiz için teşekkürler Yusuf abi...

13. gülbaharlar

gülbaharlar Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    13 kg aynalı sazan
    yusuf abi eline emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler

14. HARİKA

HARİKA Tba Okuru

paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık;):)

15. nemo45

nemo45 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    daha erişemedim
    Paylaşım için teşekkürler Yusuf abi,
    ıstakoz için salınacağı için sevindim,
    ama levrek için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, satacağına keşke geri salıverseymiş daha makbul olurmuş diye düşünüyorum...
    ayrıca levreğin bu kadar iri olanları gerçekten çok çok lezzetli oluyor, neredenmi biliyorum;
    geçen sene Şakran'da biz de eniştemle birlikte sırtı'dan 9,300 gramlık almıştık...

16. GERENCE

GERENCE Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    17 kg beyaz köpekbalığı-6kg sinarit
    İyi ki bu paylaşım siteleri var..!

Sevgili dostlar;
    İyi ki bu amatör balıkçılık paylaşım siteleri var ki , bir çok konuları burada tartışabiliyor, günü geliyor doğru bildiklerimizin yanlış, yanlış diye bildiklerimizin de doğru olduğunu öğreniyoruz...
    Herkes açık yüreklilikle bidiklerini, gördüklerini, yaşadıklarını tatlı bir sohbetle anlatıyor, fotoğraf, video ve çizimlerle arkadaşca paylaşıyor... Öğrenirken öğretiyor, gösteriyor, görüyor, düşünüyor ve de düşündürtüyor..!
    Yıllar önceyi düşünün, bu kadar bilgi ve görgüyü elde etmek için ne büyük çabalar harcadık, kimlerin peşine takılıp bir şeyler kapmaya çalıştık, kimlerle yedik içtik…! Şimdi her şey üzülmeden sıkılmadan bir tıkla karşımızda. Ne istersen ,düğümden , muhabbete, avdan, yeniliklere kadar ne istersek elimizin altında. Bunu çeşitlendirmek çok kolay, ister organizasyon bul katılacak, ister arkadaş gurubu.. ne büyük nimet
    Dostlar; amatör balıkçılığın sadece iyi balık tutmak değil;balık tutmayı bilmenin yanında; denize saygıyı, balık neslini korumayı, gelecek nesillere doğa içinde doğruyu yaparak bulunmayı, korumayı, bunu yaparken keyfini çıkarmayı, arkadaşlıkları pekiştirip, yardımlaşmayı, birlikteliği yaşamak ve bu amatör keyfi diğer gelecek nesiller içinde sürdürülebilirliğini sağlamaktır..!
    Dün ve bu gün iki ayrı haber denk geldi ve derhal sizlerle paylaştım düşüncelerimi ve bildiklerimi. Bu haberleri sayfaya geçtikten sonra sizlerden gelen olumlu tepkiler üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim..!
    Sevgili dostlar;
    Amatörlüğün gereği; hemen hemen her balık amatörü küçük balığı salar ,büyümesi için. Korumacılıktır bu..! Ve de çok asil bir düşünce..!
    Peki küçüğe saygı var da neden büyüğe saygı yok???
    Dev bir levrek yakalamak çok keyifli ve heyecanlıdır mutlaka. Ancak, normal bir boyda olan bir levrek kadar lezzetlimi acaba ???
    5 kg bir çipura yakalamak herkese nasip olmaz, mutlaka muhteşem bir keyif verir yakalamak. Ancak o üzeri dragana bağlamış kart dişi çipurayı lezzetlendirmek için yahninin içine o kadar soğan, domates, biber, maydanoz ,biberiye,defne, zeytinyağı vs koyup onca saat fırın yakmaya değer mi sizce ???
    Acaba o dev levrekler ve kart çipuralar; yakalandığının ispatı olarak fotoğraflanıp, yeni nesiller yetiştirmeleri niyetiyle tekrar denize salınsalar daha akılcı olmaz mı sizce ???
    Dostlar ; Küçüğe saygı gösterdiğimiz gibi büyüğe de saygı göstermeli ve gelecekte balık neslini koruyarak,gözeterek; gelecek kuşaklara da balık bırakmak dileğiyle… Bu düşüncelerimi iki gündür verdiğiniz olumlu sinyaller ve tepkileriniz üzerine kaleme alıp ve sizlerle paylaşıyorum…
    Yazdıklarınızla bulunduğunuz katkılardan dolayı; hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum…
    Sürç-i lisan varsa, affola …!

17. Ahmet AR

Ahmet AR Tba Okuru

paylaşımışınız için teşekürler...........

Bu Sayfayı Paylaş