1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Hasret sona erdi.

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 2 Mart 2014 tarihinde açılan konu

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Oldukça uzun bir zaman olmuştu, şöyle ağız tadında ''Kıyıdan Çupra avı'' yapmayalı.Gerçi geçen sene farklı tarihlerde bir kaç defa gitmiştim, ama arzu edilen kalitede bir av denk geldi desem yalan olur.Zaten, ümitsizlikten midir ?Nedir bilemiyorum .Pek de gönlüm yoktu bu aralar bu tarz bir ava.Bekliyordum havalar ısınsın ve o zaman balık kıyılayınca daha iyi olur düşüncesine hakimdim.

Bu fikrim, emekli olduğum iş yerinden bir arkadaşımın teklifi ile değişti.Onunla yaptığımız görüşmede en azından hava alırız ve gezi-belgesel tarzında çiçek-böcek vs bakarız demesi üzerine onun teklifini kabul ettim ve hafta sonu sabah 08,00 gibi buluşarak düştük yola.Adına sabah suyu denilen o en değerli vakit geçtiği düşüncesinden hareket ile pek de acelemiz yoktu.

Kısa bir yolculuktan sonra yemciye uğradık ve av esnasında kullanmak üzere biraz mamun ve az biraz da çim çim alarak, yolumuz üzerinde yer alan bir kahvaltı salonuna uğradık.Yeni demlenmiş çaylar eşliğinde bir güzel sabah kahvaltısı yaptık.Daha öncede dediğim gibi pek bir acelemiz de yok zaten.Ve otobana bile girmeye gerek görmeden eski yoldan etrafı,doğayı seyrede seyrede saat 11.00 gibi av yapacağımız mahalle vardık.

Av esnasında takım olarak, benim olmaz ise olmazım olan 3 lü klasik takımları kullandık.Tabiki de bu tarz yem ve bu tarz bir av için tercih ettiğim iğne modeli mustad 496/01 kısa pala çapraz siyah iğneler oldu.

Kamışlardaki takımlar su ile buluşunca doğal olarak kamışı elimde tutarak başladım suyun altından gelecek vuruşları dinlemeye.Amaç merada çupra var mı? Yok mu, onu anlamak.Zira bu asil balığın yeme basışı ve çekiştirmesi gerçekten olağan üstü bir tarz.Diğer balıkların yeme vuruşu ile bunun yem ile teması benim fikrime ve deneyimlerime göre çok farklı.İğnenin ucundaki yemi yer bitirir ve emin olun bazen ruhunuz bile duymaz.İşte bunun için kamışa yakın durmak veya kamışı elde tutup, kamışın ucunu pür dikkat takip etmekte yarar var diyorum.

Bunun yanında tabi ki balığın yeme küt diye vurup da sehpadaki kamışı yere düşürdüdüğü anlarda olmuyor değil hani.Ama bunlar müstesna ve balığın en çok kara kıyı kaptığı zaman dilimindeki durumlardadır.Kamışı oynatmadan iğnedeki yengeç i bile çatır çatır dediğine çok şahit olmuşumdur.Sözün özü işin espirisi kamışın ucunu takip etmek.Ve kamışın ucunun sallanmasını değil, denize doğru sünerken hamle yapıp tasmayı yapmak gerek.

Bir 15 dakikalık bekleme sonucu ilk işareti almamla balığın merada olduğunu ve yeme bastığını tespit etim ve daha dikkatli oldum.Ve ilk kaba lidaki-çupra karışımı boyda olduğunu kabul edebileceğimiz orjinal bir balığı kıyıya almayı başardım.Ve aradan 10 dakika geçtikten sonra ikinci balığımı aldım.

Evet dedim kendi kendime.Bu av güncesi bayağı bir bereketli olacak.Balık var ve yeme basıyor.Ama bu sevincim bir süre sonra kursağımda kaldı.Geleli henüz 45 dakika olmamıştı bile ince ince bir ahmak ıslatan tarzı yağmur başladı.Aslında gelmeden bir gün önce tekrar, tekrar hava tahmin sitelerine bakmıştım.Hava kapalı ve güneyli yönden rüzgarlı olacaktı,Ama yağmur bir ertesi gün yağacaktı.O yüzden de kıyafet olarak tedbirli değildim.Üstümde yağmurluk benzeri bir şey olmsına rağmen altımda kot pantalon ve yazlık bir spor ayakkabım vardı.Ve ıslanmaya başlamıştım.

Yağmur hızını rüzgarla arttırırınca arkadaşım arabaya geçti.Ben ise inatla orada kaldım.Ve hem kendi 2 kamışımı hem de onun tek kamışını takip ediyorum.Ve sonunda dayanamayıp,her 3 kamışıda tekrardan yemleyip bende arabanın yanına geçtim.Küçük ticaiı aracın arka bagaj kapağını yukarı doğru açarak aklımız sıra korunmaya çalışıyoruz.Ama ne mümkün.Arkadaşımın kıyafeti yağmura uygun ve üstünde de pançosu var.O rahat.Ben ise kendi tedbirsizliğimden dolayı tabir yerinde ise damdazlak bir pozisyondayım.

Arabanın yanında az eğlenip, bir iki lokma bir şey yedikten sonra tekrar yağmura aldırmadan takımların yanına geldik.Ve arkadaşım bu arada bir adet çupra alarak ,ilk geldiğimizde almış olduğu bir adet mırmırın yanına balığını koyarak balıklarını ikilemiş olu. Ve daha sonra benim sabah ona vermiş olduğum takımı çıkartarak kendi tercihi bir takım kullanmaya başladı.

Bu arada yağmur da bayağı bir hızını arttırdı.Etrafa yer alan diğer oltacı arkadaşların da arabalara sığınmaya başladıkları gözlemliyordum.Ama bizler yağan yağmura aldırmadan aynen ava devam ediyoruz.Özellikle benim için tam bir Allah akıl fikir versin hallerini yaşıyoruz.
    Verilen uğraşlar çok şükür neticeyi de veriyor.Zira balık önümüze zaman zaman geliyor ve her geldiğinde ben bir parça balığımı alıyorum.Derken 3 oldu...Ve dört oldu...Maşallah gelenlerin hepsi de doğal deniz çuprası.

Bu arada vakit öğle zaman dilimini geçmeye ve saatler de 14.00 gibi olmaya başlayınca da,kısa bir beslenme molası verdik.Ve sonra ava yine devam.Arkadaşım 3 cü balığını alırken, kısa süre sonra ben 5 ve 6 ncı ve daha sonra 7 nci balığımı aldım.
    Bana denk gelen balıkların 4 tanesi Cenab ı Allah ım tarafından yaratılmış yanakları orjinal makyajlı, tam bir sosyetik güzel olurken, diğer üç tanesinin de sade makyajsız kalın dudaklı birer köylü güzeliydi.Yani çiftlik kaçkını diye tabir edilen cinsten.

Saatler sanırım 15,00 veya 15,30 gibi olmasına yakın yağmurdan artık üstümde şımşırık olmuş olan giysilerimden dolayı üşümeye başlamamla beraber arkadaşıma dönmeyi teklif etmem üzerine beraberce alel acele toplanarak dönüş yoluna geçtik.Aslında beklenseydi skor tabiki de çok daha farklı olacaktı.Hele hele akşam suyu filan da alınsaydı tadından yenmeyecek kalitede bir av güncesi olurdu diye tahmin ediyordum.Ama şifayı kapmamak ve hasta olmamak için bizler dönmeyi tercih ettik.

Tez zamanda, çok daha uygun hava şartlarında daha bereketlisinin dostlarınız ile birlikte sizlere denk gelmesi dileği ile rastgele arkadaşlar.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Kasım 2016
    İsmail ESENCAN bunu beğendi.
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Hasret sona erdi....

Sevgili abim, al yanaklı kalın dudaklılarına kavuşman beni ziyadesi ile mutlu etti. Zira senin bu ava olan sevdanı bu alemde bilmeyen yok, sen ne kadar çok bu güzelleri yakalarsan o kadar çok mutlu olduğunu bilenlerin başında gelirim. Arkadaşın ile gayet güzel bir av olmuş ki dönemi olmamasına rağmen, bu sene erken başladı inşallah aynen devam eder.

Afiyet bal şeker olsun abim, daha güzelleri trofeleri gelsin inşallah.:)

3. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

İsmail kardeşim, yorumun ve güzel sözlerin için teşekkürler...Seninde dikkati çektiğin gibi bu mevsimde kıyıda doğal çuprayı bulmak çok zor.Acaba kaçakların sürüsü mü doğal balığı kıyılattı bilemiyorum tabiki..

4. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Üstadım,hasret duyduğun çupra'lara kavuşmana çok sevindim,seni ve arkadaşını kutlarım...AlkışAlkışAlkış
    Avlarınız daim olması dileğimle,paylaşım için teşekkür ederim....

5. psikolojikreis

psikolojikreis Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    2

tebrikler ishak abim

6. Ahmet ÜNSAL

Ahmet ÜNSAL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    100
    Ödül Puanları:
    18

İshak abi senin avların bir başka tad veriyor, süpersin abi sezonu erken açtın devamını bekliyoruz

7. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Çupralar seni tanıdıkları için nerede olursan nerede avlanırsan hemen oltana geliyorlar üstadım. :lol: Ellerine sağlık abim, her daim neşeli ve bereketli avlarınız olsun.

8. moulder64

moulder64 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Hava olumsuz dahi olsa Deniz sıcak yüzünü İshak Abiye verdiği Çupralar ile göstermiş .. Çupralar gerçekten Yakışıklı duruyor .. Rastgelsin abi ,Avın bol neşen daim olsun ve en önemlisi Afiyet olsun ..

9. goldenman

goldenman Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

İshak Bey sizin anlatımınızla rapor okumak muhteşem zevk veriyor.Evde otururken sanki balığa gitmiş ve tutmuş olduğunuz balıkları ben yakalamış gibi oluyorum.Paylaşım için teşekkürler.

10. Yusuf SAVAŞ

Yusuf SAVAŞ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili üstadım alyanaklı Türkan Şoray dudaklı paşaların harikaymış eline emeğine sağlık afiyet bal şeker olsun.

11. azzgr

azzgr Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Bu harika av veren balığı bu kadar güzel ancak siz anlatırdınız üstadım. Saygılar diler daha iyilerine rast gelin inşallah.

12. CanEMİR

CanEMİR Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

İki Üstadım, Ustalarımdan birisi (Acun Ağabeyim) diğeri sizler İshak abim, yine güzel bir av ve güzel resimler. Şu balıksızlık günlerimde sizlerin resimleri ile heyecan buluyorum abim, Allah eksikliğinizi vermesin.

13. MUSTAFASÜRÜCÜ

MUSTAFASÜRÜCÜ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

ishak abim her avın gibi bu avında çok başarılı ve güzel balıklar. abim ellerinize sağlık bereketli olsun afiyet bal olsun

14. winchester2011

winchester2011 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Tebrikler harika bir av olmuş çupralarda tam porsiyonluk afiyet ulsun İshak bey daha iyileri rasgelsin

15. AŞKIN

AŞKIN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    147
    Ödül Puanları:
    48
    Web Sitesi:

Ishak abim çok güzel bir av olmuş tebrik ederim.Afiyet olsun.AlkışAlkışAlkış

16. EGE35

EGE35 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    18

Maşaallah usta berekeli bir av olmuş :) rahmet açısındanda balık olsun ıslanmaya değer

17. Ayşe SÜRÜCÜ

Ayşe SÜRÜCÜ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

İshak abi sizin yazmış olduğunuz av raporlarını merakla bekliyorum çünkü hepsi mükemmel bir anlatımla detaylarıyla bize yaşadıklarınızı hissettiriyor sağolun varolun.
    ayrıca harika resimler için çok teşekkürler afiyet olsunAlkış

18. rauf

rauf ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    13
    Ödül Puanları:
    2
    Web Sitesi:

Kıymetli dostum valla bravo porsiyonluk balıklar özlediğin belliymiş tebrikler afiyet olsun.

19. dolphin

dolphin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Keşke tedbirli olsaydınız,ekibi tebrik ederim.Daha iyilerini dilerim

20. seyyahi

seyyahi Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

İshak abim çektiğin eziyeti mutlu sonla bitirmişsin tebrik ederim.
    Eline sağlık. Nice güzel avlara.

Yükleniyor...