1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Misinalar Hangi Misina Hangi Balığa..?

'MİSİNALAR' forumunda 06eyyup38 tarafından 25 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. 06eyyup38

06eyyup38 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba abilerim,

Bugüne kadar tatlı sularda nehirlerde avlandım.Turna , levrek ,alabalık ve sarıbalık dediğimiz bi balıktan tuttum hep.
    Ancak çevremdeki avlananlarda yeni bişeyler gördüğümde deneyerek değilde tecrübeleri duyarak öğrenmek istiyorum.
    Mesela misinası yeşil bir ip ile turna avına çıkan gördüm.
    Misina kalın olursa uzağa atamaz diye biliyorum.
    Misina ince olursa hem balık için hem atış için daha başarılı olur diye biliyorum ama yinede ustalarımıza yeni başlayanlar için sormak isterim...
    misinanın rengi , kalınlığı ,cinsi balığa göre seçilecek olursa eğer hangi balığa nasıl misina kullanmalıyız.
    ip misinaları nerelerde hangi balıklarda kullanabiliriz???

Şükrü bunu beğendi.
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: hangi misina hangi balığa..?

Selam Eyüp.

İp Misinaları, özellikle denizlerimizde derin su avlarında kullanırız.Balığı vurduğu anda çalınma konusunda en doğru seçim İp Misinalardır, ayrıca yine büyük balık Trofe avlarında İp ve Örgü Misina kullanmalıyız, gücü normal misinalara göre kat ve kat fazla olup, dayanıklılıkları bakımından normal misinalardan daha uzun sürelidir.

İp Misina ile Kıyı avı olmaz diye bir kaide de yoktur, illaki kıyı avlarında da kullanılabilir, ancak atış mesafesi normal misinaya göre yetersiz olacağından kullanılmaya da bilir.;)

Turna ve Levrek türü balıkların at çek avlarında, misinanın ince olması ve mukavemetinin yüksek olan misinalardan seçilmesi çok önemlidir.İnce olmasının amacı, sahtemizi uzağa atabilme amacı taşır, misinan ne kadar ince ise atış mesafesi o kadar uzayacaktır.;)

Yayın ve Sazan avlarında, en az 0.40 mm misina kullanmakta yarar var, bunu da yine mukavemeti güçlü kaliteli misinalar kullanmalıyız.Benim bu güne kadar yakaladığım en büyük sazan 11.800 Kg lık bir aynalı sazandır ve ben bunu 0.40 misina ile çektim.

Yakalamış olduğum en büyük Yayın ise, 1988 yılında 16 Kiloluk bir balıktı ve bu balığı da 0.60 mm misina ile hiç zorlanmadan çıkardım.;)

Umarım yardımcı olabilmişimdir, avlarında başarılar dilerim kardeşim.:)

Şükrü bunu beğendi.
  3. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Hangi Misina Hangi Balığa..?

Eyüp kardeşim Başkanımız sana işin özünü çok güzel açıklamış :) Artık bu bilgiler ışığında uygulamak sana kaldı :) Rastgele...

4. 06eyyup38

06eyyup38 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: hangi misina hangi balığa..?

Abilerim çok teşekkür ederim.Bu bilgiler kitaplardan daha değerli benim için.Çünkü tecrübeye herzaman öncelik veririm.

İnşallah sezonuyla beraber Turna ve levrek avlarımı paylaşacağım.(tutabilirsem :9)

5. ismail34

ismail34 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Eyüp kardeşim,faydalı bir soru sormuşsun.Verilen ve verilecek cevaplar sayısız arkadaşıma örnek olacaktır.
    Bu maksat ve amaçla kullandığım takımlar hakkında bilgi vereyim size.....:

Acizane bendeniz ip misina kullanmayı çok seven biriyim.İhtiyarımın (minibüsümün) arkasındaki daimi takımımdan bahsedeyim.
    1-Atçek için 3 metrelik hafif bir kamış,makinası shimano 40'lık tvinpower sra modeli.Üzerinde 0.18 berkley whiplash pro ip misina.Bir sürü kaşık ve rapala(sahte.)
    2-Yemli için captan 3.90 sörf kamış.(her marka kamışı atarken kırdım ama sadece bunu kıramadım.).Makina Ryobi OASYS 6000 modeli makina.Üzerinde 0.20 'lik ip misina.
    İki pazar torbası izolasyon süngerine sarılmış onlarca dip yemli takımı.
    3-Takım çantası,içinde yok yok çantası.Avlakta çantamı gören yabancılar amıca kurşun kaça diye soruyor.Beni malzeme satıcısı sanıyor.Lisanı münasiple ikna edip kurşunu hediye ediyorum.

Bilmem anlatabildimmi canım kardeşim.Hadi sana rastgelsin.

Şükrü bunu beğendi.
  6. 06eyyup38

06eyyup38 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

verdiğin bilgiler işime yarıyacaktır eminim.
    ama özellikle avdayken tek tabanca gitmek pahasınada olsa ava gidersinizde tek sasiniz ve tek oltanız olur oda ota köke takılırda misinanız kopar yemsiz iğnesiz kalırsınız ya..
    öyle zamanlarda senin gibi bi avcı abim karşıma çıksın diye çok dua etmişimdir.umarım karşılaşırız ustam.
    (nadirende olsa tek tabanca gezmısımdır avlakta.)

Şükrü bunu beğendi.
  7. ismail34

ismail34 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Eyüp cancağızım,şimdilerde av sezonu ölü olduğundan bu kadar az takım taşıyorum.Balığın olduğu sezonlarda ihtiyarımda en azından 4 yemli olta takımı 2 veya 3 atçek takımı hazır ve nazırdır.Yedek kafaları da poşette bolca bulunur.Kullandığım makina ve kamışların marka,modellerini reklam olmasın veya hava attığımı zannetmesinler diye yazmadım.

Şükrü bunu beğendi.
  8. 06eyyup38

06eyyup38 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Sezon canlanır inşallah abicim bizde senden güzel paylaşımlar ve dersler alırız.Bakarsın bigün karşılaşırızda :)

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş