1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Deniz Balıkları ( Granyoz ) Muskar, Sarıağız Balığı

'DENİZ BALIKLARI' forumunda Halis DEMİR tarafından 15 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Halis DEMİR

  Halis DEMİR Üye Balıkçı

  Katılım:
  12 Ekim 2009
  Mesaj:
  148
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  AKDENİZ EGE
  Sciaeniade ailesi, dünya üzerinde tuzlu ve tatlı sularda yaşayan 275 türü içeren bir ailedir. Genellikle tropikal ve ılıman kuşak denizlerin sakin koylarını ve nehir ağızlarını tercih ederler.
  Kuyruğa kadar uzananan sırt yüzgeçlerinin birinci kısmı dikenli ışınlardan, ikinci kısmı yumuşak ışınlardan oluşur. Bu iki parça ayrı olmasına rağmen birbirlerine çok yakın oldukları için birleşik gibi dururlar.
  Bu ailenin bireylerinin ilginç bir özelliği ise sualtında ses çıkarabilme yetenekleridir. Ses çıkarma yeteneklerinin kafalarında bulunan iki bağımsız kemikten geldiği konusunda yanlış bir inanış bulunmaktadır. Bu familyaya ait türler yüzme kesesini çevreleyen kasların bu kese üzerine baskı yapmasıyla ses çıkarır.
  Türkiye sularında bu aileye ait 3 tür yaşamaktadır:

  230 cm uzunluğa, 103 kilo ağırlığa erişebilirler. İlkbahar ve yaz aylarında üremeleri gerçekleşir. Yeni doğan ve genç bireyler nehir ağızları ve lagünleri yaşam alanı olarak tercih edebilir. Yetişkin bireyler su sıcaklığına bağlı olarak kıyı boyu veya sığ su-derin su göçleri yapabilir. Kendinden küçük balıklar ve kabuklularla beslenir.

  Sciaena umbrina (Eşkina, mavruşgil, lendenoz, taş balığı, kaya levreği)

  [​IMG]

  Noktürnel (gece) bir avcı olan bu balık, genellikle ışığın az olduğu zamanlarda yaşadığı kovuğundan kendinden küçük balıkları ve kabukluları avlamak için çıkar. Bunun dışındaki zamanını tek veya sürü halinde taş altlarında veya mağaralarda geçirir. Yüzgeçleri sarı, vücudu ise kahverengi-mor tonlarındadır. Pelvik ve anal yüzgeçleri beyaz renkle çevrilmiştir. Sualtındaki zarif yüzüşleri ve renkleri nedeniyle dalıcıların da büyük ilgisini çeker.
  Kıyıya yakın bölgelerin kayalık veya kumlu zeminlerinde genellikle omurgasızlarla beslenirler. Sırtları yeşil ve gri tonlarında alacalı desenlidir.

  Alıntıdır
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş