1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yardım Gırgır Ağları Hakkında Ne Biliyoruz

'YARDIM ve DESTEK' forumunda deniz34 tarafından 21 Mart 2016 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  473
  Alınan Beğeniler:
  112
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  20 oltaya 20 adet uskumru
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ

  [​IMG]


  Gırgır ağları; Çevirme ağları grubunun ve tüm ağlar içinde pelajik balıkların avlanmasında kullandığımız en etkin av araçlarından bir tanesidir. Gırgır ağlarıyla sürü oluşturan pelajik balıkları avlamaktayız. Çalışma ilkesi olarak, balık bulucu cihazımız ile yerini tesbit ettiğimiz balık sürüsünün etrafının ağ ile dairemsi şeklinde çevirip hapsedilmesine dayanmaktadır.
  Bir gırgır ağı, tor denilen uzun ve derin bir ağ ile ağımızın en kalın ( 20 -25 no naylon iplik) ve en sağlam olduğu bocilik dediğimiz ve balığın sıkıştırıldığı bölümden oluşmaktadır. Ağın tekneye bağlı olan ucuna peçe denir. Mantar ve kurşun yaka halatları geniş gözlü sağlam sardon ağlarıyla esas ağa birleştirilmiştir. Mapalar, ağın altının büzülmesinde kullanılan 18 veya 20mm çapında çelik halatının içerisinden geçtiği metal demir halkalardır.  Çeşitleri :
  Gırgır ağları, Eski dönemlerde iki tekne ve tek tekneyle kullanılanlar olmak üzere iki gruba ayrılırdı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de 1970 li yıllara kadar iki tekneyle kullanılan gırgır ağları oldukça yaygınken günümüzde makine ve teknolojinin artmasıyla sadece tek tekne tipi gırgır ağları kullanılmaktadır. Eskiden ahşap olan balıkçı gemileri zamanımızda tamamen 8 mm kalınığında olmak üzere sac metalden yapılmaktadır. Şu anda bizim geminin raporlu sac kalınlığı 8mm kalınlığındadır...

  Türkiye'de kullanılan gırgır ağları ve yapısal özellikleri:
  Hamsi avcılığında kullanılan gırgır ağları: 400 ile 800 kulaç boya ve 60-100 kulaç derinliğe sahiptir. Ortalama bir hamsi gırgırı 640 kulaç uzunluktadır. Hamsi gırgırında temel ağ gözü açıklığı 10-16 mm arasındadır (tam göz açıklığı olarak).

  Palamut gırgır ağı: 300 ile 600 kulaç arasında çeşitli boylarda yapılmaktadır. Ağın genelinde ağ gözü açıklığı 32 mm civarında olduğundan, istavrit, lüfer, sardalye, kolyoz, uskumru ve benzeri türlerin avcılığında da kullanılabilmektedir.Bizim kullandığımız ağ bu balık ağıdır..Ağın derinliği ortalama 80 kulaçtır. Böyle bir ağın bedeli buğünkü fiyatlarla 800-900.000.TL.'dir.
  Orkinos (ton balığı) avcılığında kullanılan gırgır ağları ile bu ağları kullanan teknelerin boyut ve donanımları diğer iki ağa göre daha gelişmiştir. Orkinos avcılığı en gelişmiş balık bulucu cihazlar kullanılarak yapılmaktadır. Orkinos ağları genelde 7 ile 11 boy, yani 590 ile 910 kulaç arasında boya sahip olup ağ derinliği 90 ile 120 kulaç arasında değişmektedir. Ortalama 9 boy uzunluğunda olan orkinos ağının mantar yakasında 22-24 mm kalınlığında ve 750 kulaç uzunluğunda, kurşun yakada ise 14 mm çapında ve 825 kulaç uzunluğunda Polipropilen (PP) halat kullanılmaktadır.
  kyn:nurideniz (balıkçı reisi )
   

Bu Sayfayı Paylaş