1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Geyikli yeniköy av meraları, avlak yerleri

'ÇANAKKALE AV MERALARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 15 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Çanakkale, Geyikli

  Geyikli, Çanakkale'nin İzmir' e doğru 60 km dışında Ezine ilçesine bağlı şirin bir beldemizdir. Bünyesinde sonradan kurulan arabalı vapur limanı sayesinden bölgeye gözle görülür bir canlılık gelmiştir. Balık Avı için ise uygun meralar olmasına karşın civarında bulunan Dalyan, Kumburun ve Yeniköy buraya göre daha verimli avlaklar diyebiliriz.
  Geyiklide olta atmak için sakin sahil kısımları mevcuttur. İlk olarak Denizkent Sitesi yanındaki çamlık alanı ele alalım. Burası kafa dinlemek ve geçit zamanları Çupra yakalamak için çok uygun bir Mera. Sahil taşlık ama su altı belli noktalardan sonra kumluk ve hafif eriştelik bir yapıya sahip. Surf kamışlarla 50-60 metre ileriye atarak ve 505 3-4 no iğnelerle Çupra alınabilir. Fakat bu iğne boyu gelebilecek İstavrit, İsparoz, Mırmır ve 200-250 gram civarı Lidakileri yakalayamayabilir. Bunlar için iğne boyunu 5-6 no kullanmak daha uygun olur. Yem olarak Mamun, Madya ve Akyem kullanın. Misina 0,30-0,35 mm işinizi görecektir. Bu saydığım takım bu çevredeki tüm sahiller için geçerlidir.

  Bir diğer Avlak Yeri ise Odunluk İskelesi civarları. Burası demin ki meraya göre tamamen kumluk bir bölge. Zaten aralarında da uzak bir mesafe yok. Fakat biraz fark var. Nedir o fark?. Bu sahil biraz daha sığdır ve otluk alanı fazladır. Ayrıca iskele kenarları iyi Kefal yapar. Birde Mırmır nedense burada özellikle geceleri iyi av verir. 70-80 m civarı atışlar Mırmırla beraber Çupra ve İstavrit yakalamanızı da sağlar. Ara ara Melanur yakalandığı da olur. Burada otluk alanın biraz fazla olması ve tatlı suyun kısmende olsa denizle buluşması ile harami balıkların civarda dolaşması At-çek Levrek avı içinde av yapılabilmesini sağlıyor. Yalnız bu bölge Geyiklinin diğer sahilleri gibi fazla bereketli olmayan bir avlak. Bu yüzden biraz sabırlı olmanız gerekmekte. Ayrıca At-Çek için feribot limanı da deneyebilirsiniz ama oralar kalabalık olduğundan yalnız avlanmak isteyenler için uygun değil.

  Yeniköy Meraları

  Burası Geyikli istikametine gelen Amatör Balıkçıların devamlı av yaptıkları bölgedir. Özellikle Yeniköy Limanımendirekleri ve bu limanın sağında ve solunda kalan 2 ayrı yapıdaki meraların üstünden değişik şekilde av yapabilme şansınız var. İlk olarak limandan başlayalım...

  Yeniköy Limanı özellikle At-Çek yaparak avlanan balıkçı arkadaşlarımızın sahtelerini alıp denemeler yaptıkları alandır. Mendirek üstünden kıyı taraflarına doğru atarak Levrek alma şansına sahipsiniz. Son zamanlarda burada yapılan Levrek avlarının raporları sürekli gelmektedir. Limanın iç kısımlarında da Kıbrıs ile Kefal alanlar var. Ara sıra Levreklerde görülüyor ama yakalanması bir hayli zor. Nispeten durgun bir su olduğundan balık pek yanaşmıyor. Daha çok daları yüksek sahteler denenmeli. Aynı zamanda mendirek üzerinden açık denize doğru yemli atışlarda yapabilirsiniz. Çupra-Mırmır-Sinarit ve hatta zaman zaman Sarıkanat avları yapılabiliyor.

  Limanın sağ tarafında bulunan sahil ile kumluk bir alan. Klasik 3 köstekli bir takım kullanılabilir. Kurşun 75 gr, iğneler ise 4-5 no kısa pala ideal. Gündüzleri çok fazla minik Mırmır ve İsparoz var. Gece ise iri Mırmır yanında Kaba Lidaki ve İstavrit geliyor. Bu sahilde aynı zamanda limana kadar At-Çek yaparak bölgeyi komple tarayabilirsiniz.

  Limanın solunda kalan taraf ise nispeten kayalık alanlar. Av yapmak zor ama yakalanan balıklar çok iri boyutlarda olabilir. Mesela İstavrit-Karagöz-Sargoz-Granyoz-Hanos ve Sarıkanat alma şansınız mevcut. Yalnız taktırma sorunu olduğundan Şamandıralı oltalar veya Gezer Kurşunlu tek iğneli takım kullanılmalı. Yem olarak Madya-Mamun ve Boru Kurdu iş yapacaktır. Birde dikkat edilmesi gereken şey de Yılan Balığı ve İskorpit'in geceleri bu bölgede çok çıkıyor olması. Bu yüzden dikkat etmekte fayda var.

  Yeniköyde bizim bildiğimiz yerler burası. Avlaktan memnun kalmazsanız 2-3 km ilerde ki Kumkale civarı da iyi balık yapan meralara sahip. Oraları da deneyebilirsiniz.

  GEYİKLİ FERİBOT LİMANI

  g1.jpg g2.jpg

  GEYİKLİ SAHİLİ MERA

  G3.jpg

  GEYİKLİ ÇAMLIK MERA

  g4.jpg g5.jpg g6.jpg

  ODUN İSKELESİNDE BALIK AVI

  g7.jpg g8.jpg g9.jpg

  YENİKÖY LİMAN KAYALAR

  g10.jpg

  YENİKÖY LİMAN SAHİLİ

  g11.jpg g12.jpg
   
 2. Ergun ŞİRİN

  Ergun ŞİRİN Uzatmalı çırak Balıkçı

  Katılım:
  31 Ocak 2016
  Mesaj:
  5,061
  Alınan Beğeniler:
  2,892
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  İZMİR
  Ellerine sağlık.
   
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş