1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Gelibolu kıyıdan avlak yerleri

'ÇANAKKALE AV MERALARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 12 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Çanakkale, Gelibolu

  Çanakkale Yarımadasında bulunan, bir yanı Boğaz diğer yanı Saroz Körfezi ile çevrilmiş bize göre Türkiye sınırlarının en güzel balık veren yeridir Gelibolu. Gönlünü Amatör Balık Avına vermiş herkesin mutlaka buralara gidip av yapması gerekir.​

  Çanakkaledeki Balıkçılar İzmir, İstanbul, Aydın, Antalya, Muğla gibi sahil şeridinde bulunan illerdeki balıkçılara nazaran At-Çek de çok uzmanlaşmışlardır. Özellikle Tayyar Tunç üstadın imzasını taşıyan Gelibolu sahtesi(GES) ile çok başarılı At-Çek avlarına imza atıyorlar. Gerçi buranın Lüfer Ailesi yanında Turna, Levrek, Tombik, Melanur ve İstavrit sayıca diğer illere nazaran daha fazla. Hatta Lüferler İzmir ve aşağısına fazla inmiyorlar. Buda Çanakkale ve İstanbul da çok fazla Rapala ve Kaşık kullanılmasına yol açıyor. Genellikle güney egede At-Çek Levrek ve Turna için yapılıyor. Her geçen yılda yapılan avların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Zaten Akdenizi hiç söylemiyorum bile. Oradaki Balon balığı istilası yüzünden Olta balıkçıların tadı iyice kaçmış durumda. Neyse konumuza dönecek olursak, Gelibolu her iki denize bakan kısımları ile Amatör Balıkçıları ihya eden bir bölge. Saroz Körfezi koyları ve Marmara ya bakan Gelibolu Liman ve çevresi geçit zamanları çok iyi avlar veriyor. Özellikle Sardalya, İstavrit ve Lüfer zamanı neredeyse olta atacak yer bulamıyorsunuz. Şimdi nerelerden olta atmanız gerekiyor bir inceleyelim.

  Gelibolu Limanı

  Basit şekilde balık yakalamanın en iyi örneklerinden biri bu limandır. İster Çapari ile İstavrit ister Kıbrıs ile Kefal istersenizde At-Çek yaparak Sarıkanat, Turna ve Levrek alabiliyorsunuz. Özellikle İstavrit avı sıklıkla yapılır. İnsanlar sabah işe giderken veya gelirken bir saat avlanıp tavalık balıklarını alıp giderler. Çinekop ve Sarıkanat akını sırasında limanın yanındaki kayalık alanlarda neredeyse iğne atsan yere düşmez bir kalabalık vardır. Aynı şey iskele içinde geçerlidir. An gelir iskelede olta atmak için sıra beklemek zorunda kalırsınız. Çekilen her oltada 3 yada 4 adet istavrit gelir veya Kaşıkla sarıkanat yakalanır. Aşağıda resimleri ve videoları paylaştım. İzlerseniz bizi daha iyi anlayabilirsiniz.

  Yeniköy Merası

  Yeniköy Sahili Yeniköy merkezden yaklaşık 4 km mesafede bulunuyor. Etrafta bina falan görmek mümkün değil. Sit Alanı olması sebebiyle sadece yeşillik alan ve bağ evleri görüyorsunuz. Denizi birden derinleşen yapıda. Bu yüzden de güzel avlar verebiliyor. Son derece sakin ve kamp yapmaya müsait bir yer. Açkları bol Mezgit ve çok iri Mercan vermesi sebebiyle kalabalık tekne gruplarını görebiliyorsunuz. Kıyı ise kırma taşlık ve kumluk alan. Karagöz, Lidaki, Sargoz, Hanos, Zargana ve bol miktarda İsparoz ilk başda sayabileceğimiz balıklar. Klasik köstekli dip takımlarında av yapılıypr. At-Çek için sabah suyu ve özellikle kış zamanı iyi avlar veriyor.

  Gelibolu Kayalıkları

  Lüfer zamanı gelip çatınca bayaa bir kalabalıklaşan ama çok iyi avlar veren bir bölge. Genelde Şamandıra kullanılıyor. At-Çek ise kaşık en çok tercih edilenlerden. Çapari ile 5 li 6 lı iğnelerle bol miktarda Sardalya yakalanıyor. Tabi zor taraflarıda yok değil. Mesela oltalar birbirine çok karışıp arap saçına dönerken bir başka yerde olta takılmaları yaşanıyor. Devamlı rüzgar alan bir yer olması da cabası. Ama balıkçılık işi denizde balık varsa her türlü çileyi gözardı ettirebilecek bir iş olduğundan meralarda azalma olmuyor. Yem olarak Akyem (özellikle zargana) iyi iş yapıyor. Yakalanan balıklar ise Zargana, Karagöz, Eşkina, Lüfer, Sinarit, Turna, İspari ve ender olarak Levrek oluyor. Muhtelif Kaya Balıklarını da unutmayalım tabi.

  GELİBOLU LİMANINDA BALIK AVI

  g1.jpg g2.jpg g3.jpg g4.jpg g5.jpg g6.jpg

  GELİBOLU KAYALIKLAR

  g7.jpg g8.jpg g9.jpg

  GELİBOLU FENER ALTI

  g10.jpg g11.jpg g12.jpg

  YENİKÖY SAHİLİ AV MERALARI

  g13.jpg g14.jpg g15.jpg
  kyn avlakyeri.com
   
  Ergun ŞİRİN bunu beğendi.
 2. Ergun ŞİRİN

  Ergun ŞİRİN Uzatmalı çırak Balıkçı

  Katılım:
  31 Ocak 2016
  Mesaj:
  5,061
  Alınan Beğeniler:
  2,892
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  İZMİR
  Ellerine sağlık.
   

Bu Sayfayı Paylaş