1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Geleneği bozmadım

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 2 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Sevgili arkadaşlar, son 3-4 seneden beri gelen yeni yılın ilk günü dostlarım ile birlikte av yapmayı alışkanlık hale getirdim.2008-2009-2010 yıllarının ilk günlerinde olduğu gibi.Nitekim de bu sene yine bir av yapmak nasip oldu.Yalnız bu defa kadro değişikti ve kıyı avı yapmak nasip oldu.

Gelelim avın hikayesine.Senenin son günü haliyle yılbaşı telaşesi filan derken oldukça geç saatte yatmış ve ertesi günü de geç bir saate kalkmıştım.Ailece yapılan bir kahvaltıdan sonra öğleye doğru cep telefonum acı acı çalmaya başladı.

Baktım, sevgili hukukçu dostum Çağatay Bey..Abi,neredesin ya...?Daha önce aradım, cebin kapalydı dedi.Bir iki hoş beşten sonra ne yapıyoruz...?Diye sordu.Vallahi ben hazırım, ne zaman istersen kaçarız dedim.

Dur dedi Anıl Bey i de arayayım.O da belki gelmek ister, ben sana biraz sonra döneceğim dedi ve telefonu kapattı.Aradan 15 dakika geçmişti ki bana tekrar döndü ve işlem tamam.O da geliyor dedi.

Sözün özü buluşup ta toplanmamız sanırım saat 14,30 u buldu.Anıl bey, ilk önce Çağatay Bay i almış ve arkadan da beni almış ve düşmüştük yollara.

Yolda giderken hemen yemcimizi aradım.Taze mamun var mı diye ?Aldığım cevap bizleri fazlası ile memnun etti.Mamun henüz yeni gelmiş.Yemciye vardığımız da hakikaten de mamunlara bayıldık.On numara ideal boyda kıpır kıpır mamunlardan , 2 patlak alarak avlağa vardık.

Arabadan iner inmez, hemen bir havayı kolaçan edip ortama göz gezdirdim.Kendi kendime Allah ım bu kadar olur dedim.Deniz tam istediğimiz ayarda köpürüyor ve rüzgarın şahlandırdığı dalgalara kıyıya doğru koşa koşa gelip, geri gidiyordu.

Ve ben dahil, her arkadaşım alelacele hazırlıklarını yaparak, takımlarını su ile buluşturdu.Geleli henüz çok kısa bir süre olmuştu ki, ben bir selam aldım.Ve aldığım selamı anına karşılayarak tasmayı basmam ile beraber azgın dalgaların arasında arz ı endam eden yaklaşık olarak 600 gr civarı olduğunu tahmin ettiğim bir yeni yetme delikanlıyı karaya almayı başardım.

Evet, dedim kendi kendime...Bu defa sanırım iyi bir şeyler denk gelecek galiba.Çünkü, rüzgar yönü ve hızı ile denizin köpürmesi gayet güzeldi.Üstelik havada kapalı idi...Sözün özü, bizlerin beklentisinin misli ile karşılayan şartlar içerisindeydik.Geriye bir tek, tecrübelerimizi ve deneyimlerimizi kullanıp, nasibimiz çerçevesinde balıkları almamız kalmıştı.

Bulunduğumu mekana hava kararmadan Sevgili Çağatay bey ve Anıl Beylerin meslektaşı olan Sevgili Kaya bey de geldi.Ayaküstü bir kaç muhabbetten sonra o da takımlarını hazırlayıp su ile buluşturdu.

Hava kararmadan sevgili dostum, Çağatay Bey e de bir balık denk geldi.Bu bana denk gelenden daha kallavi idi.Hep beraber gelen balığı inceleyip, arkadaşımızı tebrik ettikten sonra herkes yine oltasının başına geçti.

Bu arada havanın kararması ile birlikte rüzgar hızını arttırmaya başladı.Keza bunun yanına bir de normal insanın bünyesini oldukça zorlayan çivi gibi bir soğuk hava eklendi.Allahım ne soğuk, akılllara zarar..Ama hepimiz biliyoruz ki, bunun başka bir formulu yok.Kıyıdan yemli takım ile Levrek avcılığında bu tür havalar kaçırılmaması gereken on numara havalar.

Veee, Sevgili Çağatay bey in gecenin bu ilk saatlerinde, rüzgarın bile sesini bastıran bir nidası yükseldi...Adam gibi kamera....Sağolsun hem balığını çekmeye çalışıyor,hem de bizlere sesini ve sevincini duyurmaya çalışıyordu.Hemen digital, compackt makinamı alarak yanına koştum,Ve beni diğer arkadaşlar da izledi.

Ortam, bir anda bayram yerine dönmüştü.Sevgili dostum a , bir adet okkkalı mı, okkalı Levrek denk gelmişti.Bizler hem gelen bu tosuna bakıyor.Hem de fikir yürütüyorduk.2 klo üstü var...Yok yok, en az 2-2,5 diye...Arkadaşım ertesi gün, balığı temizlemeden üşünmeyip bir marketin meyva reyonuna gidip çaktırmadan tartmış.
    Gelen güzeller güzeli 3,100 gr üsütü koca bir tosun imiş.Canım arkadaşımı ona denk gelen bu tosundan dolayı can ı yürekten kutluyor ve tebrik ediyorum.Ben tek parça balık ile ava devam ederken can dostum ikilemişti bile.Diğer av arkadaşlarımızdan sevgili Kaya bey de bir adet mırmır almıştı .Ama henüz Anıl Bey de bir şey yoktu.

Rüzgar arttıkça artmış ve ortalık zehir zemberek olmuştu.Bu arada sevgili Anıl bey, çok üşüdüğünden dolayı ara ara arabasına girmeye başladı.Çünkü gerçekten bulunduğumuz mekanda sığınacak hiç bir yer olmadığı gibi, aynen hepimiz kabak gibi açıkta duruyor ve soğuktan ve rüzgardan dolayı kızarmaya ve hatta morarmaya başlayan ellerimiz ile oltaları tutuyor ve deniziden gelecek olan en küçük bir tıkırtıda hamle yapmaya odaklanmış vaziyette bekleşiyorduk.

Bir ara ellerim, soğuktan dolayı yem takmakta bile zorlandığımı hissettim.Ellerim abartılı olmasın, o havada adeta kollarımın ucunda uzanan birer dekor gibi kalmışlardı.Mamunu takarken bile zorlanıyordum.

Ve, bir süre sonra Sevgili Anıl bey bizilerden ayrılıp, dönmeye karar verdi.Çünkü, hakkaten soğuya dayanamadığı her halinden belli oluyordu.

Saatler 20,00 civarna gelmiş idi ki, bana bir adet, ispendeğin küçüğü olan ve adına benekli dediğim bir küçük delikanlı denk geldi..Ağzına ve solungaçlarına ve pullarına zarar vermeden hemen suya iade ettim.

Ve, aradan 10 dakika geçmemişti ki deniz ana bana cömert davranarak hemen karşılığını verdi.Aldığım küçük bir tıkırtıyı tasmalamış ve kilo civarı bir delikanlı daha almıştım.Balığı karaya aldığımda zapt ederken sırt dikenleri ellerimi parçaladı.
    Onu sağ sağlım, torbama koyduktan sonra, hemen iç ceplerimden bir kağıt peçete çıkartıp, en çok kanayan yere bastırdım.ve kanamasının durması için tampon yapmaya başlamıştım.Sevgili Çağatay ımda yanımda duruyor ve beni izliyordu.
    Ve yine yaklaşık olarak 5-10 dakika geçmiştiki, bu defa benim beklemede olan kamış yerinden hoplayarak kıyıya doğru paralele olarak dururken, bir anda yönünü denize doğru çevirdi.Bu arada Çağatay bey bana seslenerek,alsana ya kamışı eline diye bana seslendi.İyi de elim kanıyor ne yapayım ?Sen alsana dedim.3-5 adım yürüyüp, eline kamışı aldı ve tasmaldı ..Abi üstünde al veriyorum dedi...Yav mubarek adam sen çeksene diye seslendim.Tabi bu arada saniyeler geçiyordu tabi.Eline aldığı kamıştakı makinanın kolu ona ters geldi.Öyle yaparken..Böyle yaparken, balık bastı kaçtı gitti.
    Yav bak balık kaçtı senin yüzünden.Ben ters taraftan makina saramam filan dediyse de,kardeşim benim takma kafana...Kaçan balık olsun dedim.

Daha sonra tekrar bir sessizlik oldu...Tabi ki bizler beklemeye devam ediyoruz.Sanırım saat:09,15 gibi olsa gerek, bir selam daha alım ve hemen elimdeki oltayı tasmaladım...ve 3 cü balığımı aldım.Bu da güzel bir ebatta yaklaşık 1 kilo civarı bir levrek idi.

Ve, saat 10,00 gibi ava son verip hazırlandık ve sağ olsun Sevgili Kaya bey bizleri İzmir e geri dönebilmemiz için azıcık ayak altı bir yere bıraktı.Orada da bir süre bekledikten sonra indi-bindi yaparak sıcacık evlerimize mutlu bir şekilde ulaştık.

Sözün özü bu sene de geleneği bozmayarak yılın ilk gününü bir av mekanında geçirdim.Eh, darası sağlık ve sıhhat için de seneye diyelim.Çok daha bereketlisinin sizlere ve dostlarınıza denk gelmesi dileği ile tüm dostlarımın yeni yıllarını kutlar, gelen yeni yılın başta sağlık ve sıhhat olmak üzere huzur ve mutluluklar getirmesini dilerim.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Kasım 2016
  2. Celalettin Eren

Celalettin Eren Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ödül Puanları:
    2
    Cevap: Geleneği bozmadım....)

İshak kardeşim yine Ustalığını konuşturmuşsun,bol balıklı bir av ile sezonu açmışsın.Dilerim bütün sezon böyle geçer,rast gele.AlkışAlkışAlkış

3. Hür MOL

Hür MOL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Üstadım, sonunda turnayı gözünden vurmuşsun vallahi. Bu ne muhteşem bir av böyle.
    Paşaların hepsi süper maşallah. Tüm ekibi kutluyorum. Avlarınız daim olsun. :)

4. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Sayın İshak bey raporuyla,videosuyla ,anlatımıyla bir konu bu kadar güzel olur.AlkışAlkış
    İnşallah bu geleneğin bereketi yıl boyunca sürer ve sizden böylesine güzel raporlar izleriz.
    Yıl boyunca bol şans ve nice avlar dilerim.Saygılarımla.:)

5. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili celalettin abiciğim, gzüzel sözlerin ve yorumun için teşekkürler...

Sevgili Hür hocam, emin ol Çağatay bey ile ha bre kulaklar nı çınlattık durduk.:pAyrı ayrı yerlerde olsak bile hep gönlüm seninle idi...Keşke sen de olsaydın...At -çek için...Emin ol bizileri solllar geçerdin.Bir ara uğrayıp ayrıntıları sana anlatacağım..Allaha a emenet ol...
    Sevgili Ayşe ablacığım, yorumun ve güzel szölerin için teşekkürler.Sabah işe gelirken, sevgili Muzaffer üstadım ile karşılaştım.Parmaklarımın halini ona gösterdim..:(

6. Vedat ÖNCÜER

Vedat ÖNCÜER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili İshak yeni yıla muhteşem giriş yapmışsın süpersin dostum raporunu bile okurken kendimi orda gibi hissettim avlarının daim olmasını dilerim.AlkışAlkış
    Afiyet olsun..:)

7. muhammer41

muhammer41 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Üstad seni vede ekibinizi tebrik ederim zorlu hava şartlarında bir av gerçekleştirmişsiniz tamda levrek havasını buldunmuda
    affetmemişsiniz avlarınız daim muhabbetiniz bol olsun rastgelsin.Alkış

8. EGE35

EGE35 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    18

Tebrikler üstad tüm ekibe teşekkurler

9. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Vedat abiciğim, yorumun ve güzel sözlerin için teşekkürler.Aslında pek planlı bir av değildi.Nitekimde öğle civarı gelen bir telefon ile düştüm yollara.Ama hazırlığım tamdı.

Nitekim, yakın tarihde yaptığımız geçen avda hazırlıksız olduğum için hep takımlarım kopmuştu.

Bu defa ,kasnağa sarılı 0,60 lık misinaya, takım bedeni olarak 0,50 lik beden kullandım.150 gr lık kurşuna tabiki anca o kalınlıkta misina denk geliyor.:p0,35 veya 0,40 lık misina bir süre sonra atıp, bir süre sonra takımı çekerken en küçük bir takılmada kopuyordu.

Sevgili Muammer abiciğim, yorumun ve güzel sözlerin için teşekkürler.Aynen sizlerinde dediğiniz gibi bu balık çılgın havayı pek seviyor.:p

10. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Sevgili dostum tebrik ederim güzel balıklar almışsınız... Gerçi beni de çağırsan tek kişilik hava aracıma atlar hemen gelirdim :) mamunlar canlımıydı merak ettim. :confused: Üşümek iyidir insanı canlı tutar, bende geçen hafta çok üşüdüm... ama levrek denemelerim boşa çıktı ... tüm arkadaşları kutlarım, hakikatten o soğukta olta atmak kolay iş değil... uyum ve istikrar çok önemli. Benim yanımda biraderim 15 dakika zor durdu :) Afiyet olsun....

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Ocak 2012
  11. Gürdeniz

Gürdeniz Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Maşallah yeni yilın ilk avı bereketli olmuş sevgili İshak kardeşim tebrikler.Alkış

12. Mufi

Mufi Tba Okuru

Güzel adamlara güzel balıklar nasip olmuş.. tebrikler.. inşallah devamıda gelir .. bir dahaki sefere banada haber verin gelebilirsem size katılırım..

13. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Ekrem, yorumun için teşekkürler kardeşim..Ekibim adına bende sizlere teşekkür ederim.

Sevgili abim, sen gel yeker ki...Ben seni sırtımda taşırım.:pBu av esnasında nitekim, sevgili Anıl bey dayanamadı ve dönmek zorunda kaldı.Ama ne yazkı ki, bu avın da usulu bu...İlle de zehir zemberek hava olacak ki, balık kıyıya yanaşacak..

Av partnerlerimden sevgili Çağatay kardeşimi bir daha takdir ve tebrik etmek isterim.Muhtelif zamanlarda değişik ortamlarda,ne anlattıysam, ne konuştuysak hepisini bire bir uyguladığı gibi, kara kıyıya kocaman bir tosun paşayı da almayı başardı.Onun adına ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.

14. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili üstadım İshak abim yeni yılın ilk gününde böylesi güzel bir aktivite ile çok güzel balıklar almışsınız abim tüm ekibi kutlarım tebrikler :)

Rastgele...

15. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Gürdeniz abiciğim, daha bereketilsin en yakın zamanda sizlere de denk gelmesi dileği ile rastgele...:)
    Mufi ciğim şartlar çok zor.Dayanabilrsen, başım üstüne yerin var.Sana balık tutturmadan kesinlikle göndermem emin ol..;)

16. Sargoz35

Sargoz35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili İshak Hocam seni ve tüm ekibi canı gönülden kutlyorum...Bu havalar tam delikanlı havasıdır,maşallah hepiniz daha çelik gibisiniz :)
    Bu avda kurşun kopmalarından bahsetmediniz,umarım önerdiğim taktik işe yaramıştır...
    Tutulan paşaların hepsi 10 numara,diyecek kelime yok...Siz bu işin tadını aldınız,daha çok rüzgar ile dans edilecek anlaşılan :D
    En kötü avınız böyle olsun,daha iyileri denk gelmesi dileğiyle...Selamlar...

17. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Mehmet'im özünden de hiç bir şey kaçmıyor hani..:p Evvveeeetttttt...Güzel arkadaşım, bu av esnasında kalın misina ve senin verdiğin stil gibi kurşun kullandım.Geçenlerde Çağlar av a alışverişe gitmiştim.O alış veriş esnasında sağolsun Hür kardeşim bana yakkaşık olarak 1 metre kadar kalın örgü ip verdi.Sağlam/kalın misina ve 150 gr lık kurşun tam bir uyum ile çalıştı.O kadar çakılın/taşın içinden seke seke hep takımlarım geri geldi.;)

18. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Osman kardeşim, serde gençlik olduğu sürece durmak yok...:pYola devam...:p

Hepimize 2012 de gönlümüze göre avlar denk gelmesi dileğile rastgele kardeşim..:)

19. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

İshak abi, avın tadı hala damağımda, soğuk rüzgarın uğultusu da kulağımda. Uzun süre unulmayacak bir av yaşamış olduk.

Ekip olarak umarım daha başarılı avlar gerçekleştiririz.

Yorum yazan, avımızı beğenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

20. Mufi

Mufi Tba Okuru

gelecem merak etme ama sen bana bir gün önceden haber verceksin ama ben sahte de çalışırım.. pamucaktan boş döndük belki orda bişi alırız..AlkışAlkışAlkış

Bu Sayfayı Paylaş