1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Gece Avlarında Kamışın Ucunu Görebilmek

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 25 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili dostlar, benim gibi gece avını seven ''Gece kuşları'' için sanırım gerek tatlı su ortamlarında gerekse tuzlu su ortamlarında en büyük sorun su ile kavuşturalan takımın/Kamışın ucunu görebilme sorunu olsa gerek...:(

En azından benim için bu büyük bir sorun teşkil etttiğini açık ve net olarak söyleyebilirim..;)

Bunun için bir çoğumuz elimizden geldiğince çözüm üretmeye çalışıyoruz...:confused:Bunlardan biri de kamışın ucuna bir adet zil tutturmak gibi.Hakikaten de bu sistem eli yüzü düzgün bir balık yeme bastığında bizi uyarmakta ve dikkatimizi o yöne çekmektedir.İİle velakin bazen zilin bizi yanılttığı anda olmaktadır.Nitekim rüzgarlı / oynak havalarda zilin sesini fark etmek zor..:rolleyes:Acaba rüzgardan mı çaldı...?Yoksa balık mı vurdu...? Misali...

Eminim sizlerde benim gibi bir çoğunuz ''zihni sinir projesi ''gibi acayip projeler üretmişsinizdir...heheMesela ben motorsiklet ve bisikletlerin jantlarına takılan ve araç gittikçe ortaya çıkan titreşimlerden dolayı adeta şip-şak- şip / şak diye yanıp sönen ampul' e kendimce silikon vasıtasıyla birer adet klipsli fırdöndü monte etmiş ve '' Sakin havalarda '' da bayağı verim almıştım...:)Zira düzgün balık basınca kamış ucu sallandığı için ışık kaynağı belirli süre sanıp sönmeye başlayınca beni uyarıyor..Ve, anlıyorum ki yemi kamışın ucunu oynatacak tarzda bir balık yokladı..

Yalnız işin ilginçi bu sistem sakin bir havada gayet mükemmel bir şekilde iş yaparken rüzgarlı havada ise ha bre yanıp sönmeye meyilli olduğu için kişiyi yanıltmaktadır.:(

Bana göre oldukça cüzi paralara piyasada satılan bu küçük aparat ve adına Lıght Stick (fosforlu ışık )denilen ışık kaynağı her türlü ortamda artık gece avında netice almak kolay olacak diye düşünüyorum..:)

NOT: Aşağıdaki ürün bahse konu ışık yayan çubuklara örnek olarak verilmiş olup; piyasada bir çok firmaya ait değişik boyda ve fiyatta ürün bulmak mümkündür...Bilgilerinize...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Kasım 2016
  2. Cevap: Gece avlarında kamışın ucunu görebilmek..

Bilgilendirme için Teşekkürler İshak hocam:)

3. paşalı

paşalı Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Gece avlarında kamışın ucunu görebilmek..

İshakcım bu güzel buluş için teşekkürler.Gerçekten gece avında çok işe yarıyacak gibi görünüyor kutlarım.Gerçi aylar var balıkçılığı unuttuk ama....İnşallah önümüzdeki günlerde gideceğim.

4. Hasan Karataş

Hasan Karataş Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Paylaşım için teşekkürler bende şahsen belirtmiş olduğunuz fosforlu ışıklardan kullanıyorum ve çok memnunum oltanın yanında olmasanız bile belli bir mesafeden gayet net izleyebiliyorsunuz.

5. wolkannn

wolkannn Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Bilgilendirme için teşekkür ederiz İshak abim işimize çok yarayacaktır...

6. Yusuf SAVAŞ

Yusuf SAVAŞ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili üstadım değerli bilgilerin için teşekkür ederiz saygılar.

7. BALIKÇI HOROZ

BALIKÇI HOROZ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Çok güzel bir fikir daha.paylaşım için çok teşekkürler İshak abi.

8. Ceyhun Gökmen

Ceyhun Gökmen Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

İshak abi paylaşım için teşekkürler.Birçok arkadaşımızın işine yarayacak bilgiler hepsi..

9. Sedo3535

Sedo3535 Tba Okuru

Paylaşım için teşekkürler İshak abicim.

10. MUSTAFA KAHRAMAN

MUSTAFA KAHRAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

İshak abi paylaşım için teşekkürler ve bende o ışıklardan var satıyoruz zaten denemekte yarar var saygılar

11. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Kardeşim emeğine sağlık.:)

12. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Paylaşım için teşekkürler İshak abi, nasip olursa Cumartesi günü bu sistemi deneyeceğim.;)

13. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Turgay hocam, nihayet sesin soluğun çıktı...:pGüzel abim ara sıra ses ver yahu...Özlettiriyorsun kendini bak...:)

14. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili arkadaşlarım, yorumlarınız için teşekkürler...Nitekim ben bu ışık yayan çubukları biliyor ve uzun zamandan beri kullanıyordum...Ama en büyük sorun onu kamışın ucuna tutturmak/sabitlemek idi..

Ama dün arkadaşım ile malzemeciye uğramıştık bir ara...Hatta onun geçen kıyı avında azılanan makinasınıda tamir ettirecektik...İşte o tamircide gördüm o ''Yeşil aparatı'' ve çok beğendim...Akşam eve gelince kamışın ucuna takktım ve baktım çok güzel durdu...Misinanın akışını filan da engellemiyor...Artık kamışın ucunda onu sürekli sabit olarak bırakacağım...Ve sadece avdan ava ışık kaynağı takıp rahat edeceğim...:p

Not: Yeşil aparatların üçü bir arada paketlerde satılıyor ve fiyatı 1.- Lira...

15. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

İsmail hocam, gece avında olmaz ise olmazı olan ''Mığrı cemaatine'' şimdien kendini hazırla ona göre...hehe

İlle velakin aman sabah suyunada çok dikkat et...Sabah yarı aydınlık..Yarı karanlık olduğu o anlarda bu kerata mutlaka basıyor...

Ayrıca video arşivimden baktım ve geçen sene bu güzeller 13-14 Mart gibi gece boyunca bile full oltaya bastılardı.

Şimdiden sizlere ratgele kardeşim...

16. ksk sedat

ksk sedat Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Paylaşımınız için teşekkürler İshak bey.En iyisi fosforlu olanmış gibi fakat ben bir kez kemeraltındaki iyi bir mağazadan almıştım çok değil iki adet arkadaş ikiside yanmadı.Alırken kırıp deneme şansı olmadığından yapacak bir şey kalmıyor saygılar.

17. demir ferdi

demir ferdi Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Paylaşım için teşekkürler İshak abi..

18. ismail34

ismail34 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.İshak üstadım teşekkürler,eline sağlık.

Konuya bir katkı da ben yapmak istiyorum.Ama bildiğiniz gibi berbat bir bilgisayar kullanıcısı olduğumdan çizimle anlatamıyorum.Yazarak anlatmaya çalışacağım.Lütfen bağışlayın.

Ölçüleri 4,5 mm X 39 mm. olan fosforun boyundan 5 mm. daha uzun akvaryum hortumu kesilir.O parçanın iki başında 5-6 mm boru biçimi bırakılarak ortaya doğru olan kısmının boylamasına yarısından kesilir.Orta kısmı U biçimi kalır.
    İşlediğimiz akvaryum hortumu parçasını ,en uç fincanın içinden,kamış ucunun altından geçirilir.Fosforumuzu hortumun O biçimli bir ucuna takıp biraz ileri iteriz.Sonrada öbür O biçimli ucuna takar fosforu ortalarız.

Bu şekili senelerdir kullanıyoruz.Ne atarken nede beklerken asla düşmez.Av bitip eve giderken az kullanılmış fosforunuzu buzdolabının buzluğuna koyun.Ertesi günü ışığın geri kalanını da kullanırsınız.

Rastgelsin,kolay gelsin.

19. U_B

U_B Tba Okuru

Güzel bilgilendirme için teşekkürler.
    Benimde nacizane, daha ucuz, daha uzun süreli, sadece bir defa yapılan bir sistem tavsiye edeyim. Ben senelerdir kullanıyorum. Çok memnunum ve çevremdekilerde aynısını yapmaya başladılar. Yağmur çamur derdiniz, pil derdiniz, arıza derdiniz yok, yapacağınnz sadece Kedi Gözü ( Fosforlu ) bantlardan almanız olacak. Bunu oto aksesuarcılardan yada kırtasiyecilerden temin etmeniz mümkün. Resimde görüldüğü gibi, kamışlarınıza yapıştırmanız yeterlidir. Tek farkı, elinizdeki bir el fenerini kamışlara doğru tutmak olacak.. Çok uzaklarda olsada kamışlar, el feneri ile görmeniz mümkün.

20. mustafa ayvaz

mustafa ayvaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

İshak abi paylaşım için teşekkürler

Yükleniyor...
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş