1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Deniz Balıkları Foçada Kalamar Avı

'DENİZ BALIKLARI' forumunda tevez tarafından 5 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. tevez

tevez Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sevgili abilerim kardeşlerim hepinize rastgele benim şu sıralarda merak sardığım bir konu var oda KALAMAR AVI bir tüelü yakalayamamadığım bu balığı artık yakalamak istiyorum sizin değerli tecrübelerininize ihtiyacım var
    ben genellikle foçada tekneden ve karadan avlanıyorum sizin bildiğiniz kalamar yuvaları var mı? ve nasıl takımlar ve kalamar zokaları kullan malıyım orak adasındamı yoksa hayırsız adadamı daha çok var yoksa küçük denizdemi şu balık için değerli FERİT ABİM(namıdeğer foça bilgini) seninde görüşlerine ihtiyacım var YARDIMLARINI BEKLİYOR HEPİNİZE SAYGILAR VE SEVGİLER SUNUYORUM
    RASTGELE............

2. Erkan MERT

Erkan MERT Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: foçada kalamar avı

İbrahim
    Eğer eski Foça'da avlanıyorsan sorunu tam bir bilene sormuşsun.(Ferit 35'e)
    Sana mutlaka cevap gelecektir.
    Rastgele.

3. Sedo3535

Sedo3535 Tba Okuru

İbrahim, kalamarı ya sabah hava açmaya başlamadan ya da akşam güneş battıktan sonra avlayabilirsin. Kalamar bu zamanlarda kıyıya yaklaşır, eğer kıyıdan atıcak isen kurşunlu kalamar zokaları ile at çek yapabilirsin, tekne ile ise kıyıya yakın şekilde sırtı zokaları ile sırtı çekebilirsin. Avlanacağın yerlerde deniz ile bağlantılı dere var ise dere ağzının önlerinde de güzel sonuç alabilirsin.

4. tevez

tevez Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

erkan abi ferit abiye sordumda daha internete girmemiş herhalde yoksa konuyla ilgileneceğeni biliyorum herkese rastgele

5. Gürkan Yücel

Gürkan Yücel Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

İbrahim kardeşim,
    Tekneden dip balıklarını avladığın iki veya üç köstekli oltanın klipsin olduğu yere bir tane kalamar zokası koyarsan kalamar varsa yakalanmama şansı yok biz marmarada aynı sistemle güzel kalamarlar yakaladık...
    Tabi egedeki üstatlarımızın fikirleri daha önemlidir,iyi avlar dilerim...

6. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Foçada Kalamar Avı

Sevgili ismail ; önce kusura bakma raporunu daha yeni okuyorum. Üzücü bir olaydan dolayı 4-5 gündür sitemize giremedim:(

İlgilendiğin konuya gelince ; Foça'da kalamar gerçekten çok hemde tam zamanı Temmuz ayıdır. Sana, önce 2-3 Yer hakkında bilgi vereyim 1-Hayırsız'ın Orak adası ile arasında kalan bölge 2- Hayırsız'ın anakara ile arasında kalan bölge ve 3- Hayırsız'ın açık deniz tarafında kalan bölgelerde yaklaşık 30-50 metreler de avlanacaksın.
    Kullanacağın takıma gelince ;

3'lü Kalamarya takımı hazırla. Takım şöyle olacak. 75 Gr kurşun, kurşundan sonra 1 metre yukarı ilk kalamarya ,( mümkünse fırdöndülü olsun) kalamarya saçağı 20-25 cm. 75 cm yukarı 2. kalamarya , 75 cm yukarı 3. kalamarya sonrasında 1 metre yukarı fırdöndü tak.
    Bu takımdan hazırlayabiliyorsan en az 3 adet yap. Teknenin çeşitli yerlerinden takımlarını at ve en önemli nokta kurşun zemine değdikten sonra tahminen 75 cm yukarı çek ve bağla.

Sonra yakaladığın en büyük Kalamar'ı bana gönder ( şaka) yakaladığın kalamarları Foça'da Kalamar Şov adı altında rapor aç :) Rastgele...

7. tevez

tevez Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

öncelikle geçmiş olsun ferit abi konu açtığımda beni boş çevir miyorsun allah razı olsun burada 1 numara adamımsın abi çok teşekkürler abi sana bişey sorucam bu kalamar takımını hiç aşağı yukarı oynatmıcammı oynatsam daha iyi oynatmasammı çok yakalamak istiyorum çünkü abi bu iskeleden hayırsıza giderken uskumru için sırtı çekmek istiyorum kendim bir takım yaptım 100 gr kursun arkasına 2 kulaç sonra bir sırtı taktım küçük bişey sırtım bunla yakalayabilirmiyim
    SAYGILAR SEVGİLER TEŞEKKRLER
    RASTGELE..........

8. Ferit ERTÖZ

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Selam İbrahim ;
    Teknenin değişik yerlerinden aşağıya sarkıttığın ve yaklaşık 75 cm yukarı kaldırdığın takımlar teknenin salının hareketleriyle zaten yukarı aşağı hareketlerini kendi kendine yapacaktır. Ama istersen bir takımı da kendin yukarı-aşağı oynatabilirsin Kalamarın yakalanmasında faydası olur.
    Sırtı için yaptığın takımı mutlaka dene , uskumrudan başka balıklarda gelme şansı var. Ama sahteni salacağın mesafe teknenin hızı gibi şartları kendin belirleyeceksin. Rastgele...

9. tevez

tevez Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

çok teşekkür ederim ferit abi 1 numarasın
    RASTGELE..........

10. Ferit ERTÖZ

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Ben teşekkür ederim İbrahim. Bir yardımım dokunduysa mutlu olurum.:)

11. by_emekli

by_emekli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

merhabalar;ben de Altınoluk'ta kendi teknemle amatör balıkçılık yapıyorum.kalamar konusundaki nacizane birikimlerimi paylaşmak istedim.öncelikle kalamar gündüz derinde;akşam saatlerinden sabaha kadar da kıyı sulardadır.bizim burada tekne ile uyguladığımız sırtı (sıyırtı) sistemi..0,40 lık misinanın ucuna minik bir klips;3 kulaç renkli 0.35 mm misina ve kalamar zokası..benim tercihim rapala marka gagalı ve fosforlu kalamar zokası;rengini deneme-yanılma metodu ile belirliyorum.gelelim ava..gündüz nerelerde bol zargana varsa;akşam büyük olasılıkla orada kalamar bulabilirsiniz.tekne ile avlanıyorsanız;3-5 metre derinliklerde;rölanti hızında ve 10-12 kulaç açtığınız takımınızla sıyırtıya başlayabilirsiniz.ara-sıra zokalarınızı hüçlü bir ışığa tutmanız da çok faydalı olacaktır.ben ucuz kalamar zokalarını da ara sıra kullanıyorum.ancak onlar batmadığı için 2 karış önüne 20 gr. gezer kurşun takıyorum.kalamarın grup halinde gezdiğini hiç unutmayın;yakaladığınız yerde mutlaka başkaları da vardır.elinizi ısırtmadan;mürekkeple kirlenmeden rastgele...

12. Ferit ERTÖZ

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Hüseyin abi öncelikle ailemize hoşgeldiniz :)
    Aşağıdaki linke tıklayıp ( tanışalım yeni üyeler ) ulaştığınız bölümde kendinizi tanıtan kısa bir mesaj yayınlarsanız sitemizin üyeleri sizi daha yakından tanımış olur :) Teşekkürler...
    http://www.turkbalikavi.com/forum/forumdisplay.php?f=340

Kalamar hakkında verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler :)
    Rastgele.....

13. ersun35

ersun35 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Faydalı bilgilerini bizimle paylaştığın için teşekkürler.

Yükleniyor...