1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Misinalar Fluorokarbon misina

'MİSİNALAR' forumunda Kadir TOZAR tarafından 19 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Fluorokarbon misinalar bel ki çok tartışma konusu olmuş, bu konuda bir çok fikir ve görüş beyan edilmiş, forumda bu konu ile ilgili paylaşımlar yapılmış olabilir. Bu konuda benim sürekli kafama takılan bir şey var.
    Bu misinalar iddia edildiği gibi görünmez ise neden çeşitli kalınlıklarda üretiliyor? Örneğin arkadaşın biri bedeni 0,40 Fluorokarbon misinadan, kösteği 0,25 Fluorokarbon misinadan hazırladım diyor. İkisi arasındaki çeker farkı neredeyse yarı yarıya. Madem bu misinalar görünmüyor, bedeni 0,70, kösteği 0,50 fc misinadan yapalım. Nede olsa deniz den ne çıkacağı, ne zaman hangi balığın geleceği belli olmaz.

Yorumlarınızı bekliyorum............

2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Fluorokarbon misina

Sevgili Kadir, bu konuyla ilgili olarak Sevgili Nasuh ALBULAK üstadın harika bir makalesi var ve bunu sitemizde de paylaştı.

Olta İpleri ve Türevleri

Gerek o konudan okuyup anladığım kadarı ile, gerekse bu güne kadar kendi tecrübelerimden yola çıkarak bir iki şey eklemek istiyorum.

Fluorocarbon misinalar en yoğun olarak balıkçılığın yapıldığı Japonya'da üretilmiş ve değişik yapımlar ile ülkemize kadar gelerek kullanımımıza sunulmuş. Yapım amacı diğer misinalara göre daha uzun zamanlı, dış etkilere karşı daha mukavemetli olması amacıyla üretilmiş. Görünmezlik falan bana göre hikaye, amacı ince yapısına rağmen, su tutmaması ve mukavemet gücüdür diyebiliriz.:)

3. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

İlk yorum İsmail abiden geldi. " Görünmezlik hikaye" bakalım diğer dostlarımız ne diyecek bu işe.

4. 4K-MERSİN

4K-MERSİN Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Kadir bey,
    Belirttiginiz .70lik beden ve .50 lik mesinaya 4 yada 5 nolu ya da daha kucuk ebattaki oltayi baglamak biraz zor olabilir.
    Ya da diger bir deyisle, bu mesinaya büyük boy olta bagladiniz, 300gr lik mercani nasil tutacaksiniz?
    Tamamen arz, talep ve amaç meselesi diye dusunuyorum.

5. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Mantıklı bir açıklama, teşekkür ederim.

6. albatros07

albatros07 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    23
    Ödül Puanları:
    8

Galiba şöyle oluyor, balıkların iri olduğu bölgelerde birden fazla çekilen balıkların ağırlığı bedene binip kopma riski taşıdığından beden kösteğe göre daha kalın yapılıyor. Yapı itibariyle daha görünmez olan fluorocarbon misinanın mukavemeti monoflament misinaya göre daha zayıftır. Onun için 50'lik bedene 30'luk köstek yapılıyor mesela. Ama benim avlandığım bölgelerde böyle bir sorun olmadığı için ya bedeni komple fluorocarbon ya da tasarruf amacıyla 33 mm monoflament bedene 33 mm fluorocarbon misina bağlıyorum. Flurucarbon misinanın faydasını gördün mü dersen eğer teknede en büyük balıkları ben tutuyorsam demekki görüyorum ama bunu yanımdaki arkadaşlara inandıramıyorum, neymiş o derinlikte balık zaten misinayı görmezmiş (90-100 m). Ancak şu var, fluorocarbon misina diğer misinalara göre üç hatta dört kat daha pahalı ve bizim buralarda balon sorununu da göz önüne alırsak pek mantıklı gözükmüyor. Ben balon balığının olmadığına kanaat getirdiğim yerlerde ve de gece avlarında bu misinaları kullanıyorum.

7. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Ulaş derinlikleri, fluorokarbon misinanın görünüp görünmediğini bilmiyorum ama 90-100 metreyi boş ver, benim yayınladığım mırmır avı raporları var ya, kıyıdan avlanıyorum, oltanın düştüğü yerdeki derinlik 2 metreyi geçmez ve ben köstekleri 0,30 monoflament misina ile yapıyorum. Aynı misinanın 0,45-0,50 ' liği ile 20 metre civarı derinliklerde lagos avı yapıyoruz. Her zaman tercihlere saygı duymuşumdur ama kişisel fikrim o misinalara o kadar para vermeye değmez diye düşünüyorum.

8. albatros07

albatros07 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    23
    Ödül Puanları:
    8

Kadir tabiiki bu bir tercih meselesi, ancak deneme yanılma yöntemiyle doğruyu bulabiliriz ve şöyle de diyebiliriz 'Eskiden fluorocarbon mu vardı kardeşim:) ' Ama şu bir gerçek ki ince misinanın avcılığı tartışılmaz, sen 30'luk yerine 20'lik kullansan tuttuğun mırmırların irileştiğini göreceksin.
    Sonuç olarak fluorocarbon misinalara o kadar para vermektense takımları incelterek çözüm yoluna gidilebilir, tabii bu da ayrı bir konu. Ben elimdeki görünmez misinayı bitirdikten sonra bir tane daha alarak denemelere devam edeceğim, nasıl olsa sigarayı bıraktım, kadehi yere attım, varsın param oltaya misinaya gitsin, rastgelsin:p

9. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Ulaş şu an elimde Trabucco T Force XPS % 100 fluorocarbon 0,28 50 mt var. Bir daha ki avım da bir bununla yaptığım takımı , bir de sürekli kullandığım misina ile yaptığım takımı aynı anda suya atacağım. Eğer fotoğraf çekecek bir av arkadaşı bulabilirsem de an be an fotoğraflayacağım. Deneyeceğiz, test edeceğiz, öğreneceğiz.....

10. CanEMİR

CanEMİR Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

Dükkanda baktım en çok sattığımız misina Pelican, bunun da SPY 100% flourocarbon misinası en çok satan ürün, üzerinde yazan 0.21 mm için 4.5 Kg. 0.30 için 8.20 Kg. çeker yazıyor.

Burada önemli olan misinanın görünmemezliği ve çekeri. Görünmemezlik olayına hiç bir zaman inanmadım :) avlandığım iç sularda suyun rengine göre misina seçerim. Renk seçimi açık ve koyu renk yeşil tonlarında olması lazım.

Hoş biz dönem alabalık avında arkadaşlar ile yine aynı konuya değinmiştik ve parlak yeşil misina ile at-çek avlarında öncü misina kullanmadan çok güzel avlar yapmıştım.

Çeker konusu ile ayrı bir konu, üzerlerinde yazılan çekerler sabit değerler, hareketli nesnelerde üzerinde yazılan değerleri alamazsınız. Yine at-çek avında 0.30 misina kullandığımda 30 cm. lik alabalığın çırpınışlarına dayanamadığını bir çok kez test ettim.

11. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Kadir kardeşim,ben bu konuda yorum yapamayacağım. :bleh1:
    Tek kullandığım ip misina,zaten 1 yıldır balığa falan da gittiğim yok...aggglama
    Paylaşım için teşekkür ederim...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Ocak 2014
  12. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Pehhhh, sen iyice paslanmışsın be ablam. Pazar günü kendini ayarla paslarını dökelim senin.:lol:

Son düzenleme: 22 Ocak 2014
  13. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Misinanın en sağlamını kullanıyorsun abla. Ama balığa fazla ara vermişsin..

14. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Sayenizde paslandım kardeşim..:bleh1: :rant:

15. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Hazırlan o zaman ablam, pazar günü pasları döktürüyoruz sana.:lol:

16. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Pazar günü çalışacağım,bir gün ayarlayıp özel gideriz kardeşim...:bleh1:aggglama

17. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Bak işte yine aynı noktaya geldik. Pazar günü çalışmak zorundamısınnnn ablam.( zorundasın ) biliyorum.; )) Hafta ortası bir gün botla gidelim .:)

18. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Zorundayımmm.

Bende özel derken botla gideriz demek istedim..

19. denizaslanı

denizaslanı Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2

Bu kadar önemli bir konuya, bu kadar yorum çok yetersiz kalmış arkadaşlar... Yani balık avcılığında çok önemli bir konu bence florakarbon misinalar... Şu meseleye sağlıklı bir çözüm bulalım, paralarımız boşa gitmesin yani...

20. denizaslanı

denizaslanı Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2

Ayrıca ben son 3 yıldır bütün takımlarımda florakarbon kullanıyorum. Ayrıca ip misinalara da tonlarca para veriyorum... Ama hala kafam karmakarışık... Özellikle, mono misina ile ip misina arasındaki avcılık oranını çözmekte zorlanıyorum... İp misinalar balık vuruşlarını monoya göre çok daha hızlı hissettiriyor kamışta... Ama mono misinada balığı ürkütmeden oltaya getiriyor diye düşünüyorum... florakarbon misinaların görünmezliği konusu muamma... İnce yapılı, yüksek çekerli misinalar bence hepsinden avantajlı...

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş