1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Eşkine İçin Yardım

'OLTA TAKIMLARI' forumunda scooter tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. scooter

  scooter Tba Okuru

  arkadaşlar merabalar ben sitenizeyeni üye sayılırım işlerim dolayısiyle sadece girip bakıyarum kısa aralıklarla bu mevsimde eşkine avı gündemde nası yakalanır ne gibi igne ve takımla avlanılır yem olarak ne tafsiye edersiniz istanbulda nerelerde bu balıgı avlayabilirim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler
   
 2. Onur ADIGÜZEL

  Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

  Katılım:
  23 Eylül 2008
  Mesaj:
  91
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sazan
  Şehir:
  Sakarya
  bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımız cevap vereceklerdir;)
   
 3. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,442
  Alınan Beğeniler:
  10,052
  Ödül Puanları:
  5,113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Devlet Memuru
  Şehir:
  İzmir
  İyi akşamlar Murat, Eşkina Genelde dip oltası üzerine iki üç adet iğneli bedenli olta takımı ve şamandıralı olta takımı ile gece teke yardımı ile tutulur. Canlı teke en sevdiği yemdir. Canlı teke genelde iskele ayaklarında ve denizle kayaların birleştiği yosunluk alanlarda bulunur.
  Benim sana tavsiyem 3 iğneli bir dip takımı yaparak, 50 gramlık bir kurşunla avlanmayı yapmandır.
  Oltaya vuruşu çok nazlı olup, tasmalama işini çok seri bir şekilde yapman gerekmektedir.
  Sinopta çalıştığım yıllarda, çok eşkina yakaladım.O bölgede bu balığın ismine Mavrişgil diyor yörenin insanları.Yani anlattığım takımı yaparsan çok güzel Mavrişgil yakalarsın.
  Teke'den başka yem kullanmanı tavsiye etmem, en çok sevdiği yem budur çünkü.;)
   
 4. Öner

  Öner Üye Balıkçı

  Katılım:
  13 Ekim 2008
  Mesaj:
  862
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  iri sazan tartmadım
  Şehir:
  ege
  Sevgili Murat biladerim açmış oldugun konu hakkında biraz araştırma yaptım ve benimde bilgilerimide ekleyim böyle bir şey çıktı.
  Eşkina zamanı esas olarak mayıs sonu haziran başı gibi başlar ama mayıs ve haziranda havyarlı olduğundan çok nazlı olur Bulabilirsen canlı teke en iyi yem olacaktır...
  Haziran sonunda ise deniz kurduna havada bile atlar
  Eşkina genelde gece avlanan bir balık olduğundan ve ışığa karşı biraz duyarlı olduğundan kıyıdan mümkünse ışık almayan bölgeden atarsanız verim alabilirsiniz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Mart 2009
 5. scooter

  scooter Tba Okuru

  ismail abi bilgi ve alakan dolayısıyla teşekkürler
   
 6. scooter

  scooter Tba Okuru

  öner teşekkürler
   
 7. Fedai

  Fedai Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  Lambuka
  Şehir:
  Akdeniz,Ege,Marmara
  Zıpkınla Avcılığı
  Eşkine ( kaya levreği mavruş gil kara kötek işkine) Avı çok zevkli ve kolaydır. Nisan sonundan Kasım sonuna kadar 1-20m av verir kasımdan sonra derinlerdeki büyük Mağaralarda toplanır . Mera seçimi önemlidir her avda olduğu gibi sık kayalıklarda bulunur ve suru balık gıgırlar 1 kilo altı olanlar ise genelde dere ağızlarını tercih ederler.
  Kule ,Agaşon ,taş altı ve baskın avı ile avlanırlar.en verimli avı taş altı avıdır. Doğu Karadeniz sese gelirken Akdeniz de tamamen sesiz kalınarak avlanılır. Güneşin dik olduğu saatlerde avı çok verimlidir. Avında dikkat edilecek önemli hususlar ;
  Eğer taş altı avcılığı yapılıyorsa taşta en az 2tane balık bırakılmalı yoksa yuva kurur ve boş kalır uzunca bir sure


  Yaralı veya kaçma ihtimali yüksek olan atışlardan kaçınılmalı yoksa merada son gördünüz balık o olur
  Son olarak merada karma av yapılıyorsa aşkınalar en son vurulmalıdır
  Not:eşkin anın otolitleri (gözün 1.5cm gerisinde omurganın 04-05cm üzerinde bulunan elips iki taş )böbrek taşı tedavisinde kullanılmaktadır.
  Olta ile Avlanması:
  Genelde dip oltası üzerine iki üç adet iğneli bedenli olta takımı ve şamandıralı olta takımı ile gece teke yardımı ile tutulur. Ava çıkılmadan önce yanınıza bol cana teke almanız önerilir. Canlı teke en sevdiği yemdir. Canlı teke genellikle iskele ayaklarında yosunların içersinde ve tekne tonoz iplerinden fener ve kepçe yardımı ile rahatlıkla yakalanır.
  Eğer biraz eğlenmek isterseniz aşağıdaki şekilde çok basit bir tuzak ile teke yakalamanızda mümkündür.
  Bir pet şişe baş kısmından kesilir. Şişenin içine midye balık parçası konularak kapak ter şekilde şişeye oturtulur. şişenin belli noktalarına delikler açara şişe içi su sirkülasyonu sağlanır. İskele dibine sabahtan bırakılıp aksam bırakılan tuzak geri çıkartılır.
  Pişirme Biçimi
  Buğulama, haşlama (mayonezli), tava, yahni, kiremitte fırın, salata, çorba.En lezzetli olduğu aylar; Mayıs, Ekim ve Kasım ayları
   
 8. matesis16

  matesis16 Üye Balıkçı

  Katılım:
  3 Ekim 2009
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  3 kg yayın
  Şehir:
  bursa kıyıları
  eşkina balığı gece ışığa ve sese duyarlı bir balıktır en sevdiği yem teke dir.(en çok sonuç aldığım yem)tekeyi de dalga kıranların iç kısımlarında sığ kayalıklarda iskele ayak ve içlerinde bulunabilir, teke yi gece bulmak daha kolaydır bahsi geçen yerlere el feneri sıkıldığında gözlerinin kedi gibi parladığını ve tavşan gibide ışık üstüne geldiğinde kıpırdayamadığını göreceksiniz ve elinizdeki kepçeyi daldırıp alacaksınız ışığını kesmeden tabi.
   

Bu Sayfayı Paylaş