1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Derinlik Haritaları Ege bölgesi - Saroz körfezi derinlik haritaları

'Ege Bölgesi' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 10 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Saros Körfezi, Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Güneyde bulunan Gelibolu Yarımadası ve kuzeyde Trakya kıyıları arasında, Çanakkale Boğazı’na paralel kalan 60 kilometrelik üçgen bir sahildir. Biçimli ve tertemiz kumsallarla kaplanmış mükemmel bir doğa harikasıdır.​

  Güneyinde Gelibolu ve Eceabat, kuzeyinde Keşan ve Enez ile çevrelenmiştir. Yerleşim alanları genellikle doğu ve kuzey bölgelerindedir. Trakya kıyılarında, genişliği 10 kilometreye varan, derinliği ise 90 metreyi geçmeyen kıyı şeridine sahiptir. Bu kıyının doğusunda yerleşimi olmayan küçük adacıklar vardır, bu adacıklara Eşek Adaları adı konmuştur. Gelibolu yarımadası kıyıları etrafında ise self alanları yoktur, derinlikler aniden 500 metreyi bulabilmektedir. Batıya doğru ise Gökçeada ve Semendirek adaları arasında derinlik 1000 metreye kadar çıkabilmektedir.

  Saros Körfezi, Ege’nin en tuzlu kesimini oluşturmaktadır. Karmaşık girdaplar çizen su altı akıntıları çokça görülmektedir. Büyük kent yerleşimi ve sanayinin olmayışıyla Ege Denizi’nin en temiz bölgelerinden birisi haline gelmiştir. Su altı akıntıları sayesinde Saroz Körfezi, dünyada kendi kendini temizleyen körfezlerden birisidir. Dünya genelinde bu tarz körfezler toplamda 3 tanedir. Şubat, Nisan ve Temmuz aylarının 15. veya 18. gününde kendini temizlemeye başlayıp, 25. veya 28. gününde sona erer. Körfezin dibinde bulunan soğuk su ile yüzeyindeki sıcak suyun birleşimiyle oluşan akım sayesinde tüm yabancı maddelerden kendisini arındırır. Körfez’in suları yüksek oranda oksijen içerir. Bu sayede doğanın özgü çam kokusu ile denizin içerisinde barınan yosunların kokuları birleşerek doğal bir parfüm salgılar.

  SAROZ KÖRFEZİ DERİNLİK HARİTALARI

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş