1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Dumansız sağlıklı yaşam!

'Talip GİRGİN' forumunda Talip Girgin tarafından 25 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

1. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Efendim, günümüzde birçok yerde sigara içenlere üçüncü sınıf insan muamelesi yapıldığı aşikâr. Bunu fazlaca fark ettiğimde bu gönül kırıcı durumu her ne kadar içime sindirmekte zorlansam da bunun böyle olmasına fazlaca kızamadım. İçinde 4000 bin adet zehir bulunduran bu maddeyi bilerek içen kişiye kahraman gözüyle bakmalarını ve madalya vermelerini bekleyemezdim tabi!

Bir gün kardeşim Murat ile birlikte bir hastamıza refakatçiliğimiz sırasında, SSK Okmeydanı hastanesinde sabah saat sekiz civarı birer poğaça ve çay aldık. Biraderim ile alelacele poğaçaları bitirip çikolata renkli paketten birer tane (!) yaktık. Henüz daha birer ikişer fırt çektik ki, gırtlağı delik bir ihtiyar yanımızda bütün heybeti ile dikildi.

Biraderim ile bana önce kendini, sonra kuzey cephesini ( kanser hastalarını) gösterdi. Sonra ben ettim siz etmeyin diye, bize ölüm ölüm yalvardı. Sigaralarımızı bize çöpe attırmadan da yanımızdan gitmedi. Utandık, sıkıldık, bu artçı şoku öğleye kadar üstümüzden atamadık.

Aslında uzun zamandır sigarayı bırakmak istiyordum. Bunun için ilk eylemim; biterse bana kalmayacak diye karton karton aldığım sigaranın markasını değiştirmek oldu. İşe yaradı, en azından bir markaya olan bağımlılığımdan kurtulmuştum!
    Ellerim, ağzım, üstüm kokuyor geceleri göğsümün hırıltısına uykumdan uyanıyordum. Çocuklarım sanki silah zoruyla bana sarılıyordu! Sigara içmeyen arkadaşlarım ile ancak uzaktan tokalaşıyorduk çünkü sarılırlarken üzerime sinmiş sigara kokusundan dolayı nefeslerini tutup suratlarını buruşturuyorlardı! Oysa günde en fazla bir paket sigara içiyordum ya günde üç paket sigara içenler ne yapsın?

Ben sigarayı bırakacağım ama gelen arkadaşlarıma, yanımda çalışanlara nasıl “sigarayı içmeyin diyecektim?
    Ne olursa olsun sigarayı bırakmalıydım. Allahın bana verdiği bu canı en iyi şekilde korumalıydım. Çoluk çocuğun rızkını bu vücudun gücü ve kuvveti ile kazanıyordum öyleyse bu emanete iyi bakmalıydım!

Sağlıklı sıhhatli olmak demek çalışmak kazanmak ve çocuklarım ile daha uzun birlik beraberlik demekti. Öyleydi ama halen sigaraları ekmek, su gibi çifter çifter almaya devam ediyordum!

Mahallemizdeki terzi Hasan'ı görmeyeli uzun zaman olmuştu ve bir akşam ansızın dükkândan içeri daldı.
    —Ooooo Hasan emmi hoş geldin...
    Hoş bulduk, bu ne yaa! Bu dumanda durulur mu?
    (Elektrot ve sigara dumanından tekrar kapının eşiğine çıktı)
    —Hasan bey görmeyeli bayağı kibar olmuşsun?
    Senin 6 tane kalp damarını değiştirsinler de sen kibar olma istersen!

Efendim günde iki paket sigara içen terzi Hasan'ın bel fıtığı vardı ama kalbinden hiçbir şikâyeti yoktu. Bir gece ansızın yere yıkılmış, bunu paldır küldür hastaneye götürmüşler ve anjiyo yapmışlar. Kalp damarlarının 6 sının tıkalı olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini söylemişler. (mübarek kalpte de kaç tane damar var böyle)

Sonrasında bizim terzi Hasan'ı birçok tarafından kesip biçmişler tüfekçi makarası ile de bir güzel dikmişler, sarıp sarmalamışlar eh işte deyip muhtemelen ölecek hastaların yanına bırakmışlar!

Neden mi?
    Leş gibi sigara koktuğu ve her yerinden nikotin zehiri fışkırdığı için yaşamaz demişler. Neyse bizim terzi Hasan'ın dünyevi işlerinde ödeyecek daha çok faturaları olduğu için diğer tarafa yolculuk için temiz kâğıdını vermemişler. Adam öyle bir anlatıyor ki iki kelimede bir hı hı hı, kih kih diye sırıtıyor. Motor rektifiyeden çıktı ya keyfi yerinde!

Geçenlerde yanıma gelmiş "ağbi ye, iç, yat, inek gibi şiştim şu internetten bana bir koşu bandı alalım bir adres versene" dedi bende kendisine bir adres bulup verdim.
    Terzi Hasan başından geçenleri anlatınca bende kesin olarak sigarayı bırakmaya karar verdim. (8 ağustos 2006)

Yaklaşık iki hafta sonra sigarayı bırakışımın üçüncü yıl dönümü olacak..

Yani her “8 ağustos” benim zafer bayramımdır!

Şimdi bir sigara verseler içermiyim? Düşünmezsem içerim tabi ama insanım düşünüyorum. Neyi mi? Çocuklarımı, göğsümün hırıltısını, pis kokan üst baş ve ağzımı, tokalaştığım insanları, havaya üflediğim paramı, gırtlağı delik amcayı, terzi Hasan'ı, kuzey kapısındaki hastaları, sigarasız kalındığında (!) sigarası olanlara nasıl boyun büküldüğünü, yolculukta beş on dakikalık molalarda geberesiye dumanı içime çektiğimi vs vs.

İçmemek için o kadar çok geçerli tiksindirici sebepler var ki, bunlar aklıma geldiği zaman sigaraya nefretim kat kat artıyor.

Bizim terzi Hasan'a sigarayı bırakma sözü verdik ya kapıdan pencereden beni gözlüyor sonra her gelişinde ondan bir aferin alıyordum. Sigaradan olan şikâyetlerimin hepsi bitti çok şükür. Tatlı tatlı yaşamak varken, değer mi arkadaşlar?

Sevgili tiryaki arkadaşlarım ne olur sizde bırakın bu mereti! Yaşamın tadını çıkarın (!) sizin de zafer bayramlarınızı görmek ve dumansız havalarda görüşmek dileği ile hoşça kalın, sağlıcakla kalın...

Not: Aslında yazının orjinal resmi "elde sigara" resmi idi ancak özendirici olmasın diye kendi oğlumun resmi ile değiştirdim. Belkide bu daha özendirici olmuştur kimbilir:)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Temmuz 2009
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Sevgili Talip Abi, sigaranın ne olduğun öyle güzel anlatmışsınki, bizlere birşey bırakmamışsın.
    Ne mutlu sana ve senin gibi sigarayı bırakanlara, darısı benim başıma.:)

3. er35han

er35han Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    talip abi yine önemli bir konuyu güzel bir anlatımla işlemişsiniz.sigarayı bırakmak için çevremizde bu kadar sebep varken,sonuçlarını bile bile içmeye devam etmek malesef bende dahil birçoğumuzun yaptığı şey.şu an yanımdaki ''renkli pakette'' 6 tek var,yazınıza emeğinize saygımdan,günü bunlarla tamamlayacağım.inşallah sonraki günlerde de azaltmaya devam edeceğim.

4. Sedo3535

Sedo3535 Tba Okuru

Talip abicim yazdıklarını başından sonuna kadar dikkatle okudum, yazdığın her cümleye katılıyorum:eek: bende bırakmaya çalışıyorum inşallah bırakıcam.

5. Murat VAROL

Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Talip abi gerçekten çağımızın vebasına değinmişsin her kelimeni terettütsüz onaylıyorum inşallah bu illetten bende kurtulurum saygılar abi...

6. Ben günde 3-4 paket içerken kurtuldum o illetten,herkese tavsiye ederim...

7. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Sevgili Dostlar, malum hafta sonu ..Biz hafta içi mesai yapan memur cemaati için, yapacak bir şeyin ve gidecek bir yerin de yok ise erkenden kalkmaya haliyle gerek yok...:pEh yataktan kalktın da..Kahvaltı yaptın filan der iken haliyle saat da 10'u bazen de 11 'i bulduğu oluyor.....:p

Bugün de aynen öyle bir hafta sonu günü yaşar iken, sağolsun benim oğlandan fırsat bulup da anca ekran başına geçebildim......:p

Siteyi açtığımda ilk gözüme çarpan Talip hocamın yazısı oldu....Dur bakalım hocam neler yazmış demeden önce bende bu illeti kullanan diğer dostlarım gibi yaktım bir tane...Ve başladım Talip hocamın yazısını okumaya...:rolleyes:

Bir yandan tellendiriyor ve bir yandan da hocanım satırlarını okuyorum şu anda....:D

Vallahi ne yalan söyliyeyim Talip hocam o güzel kaleminden dökülen satırları ile yine bizlere ince ince mesajlar vermiş....Haaa, yazılanları okuyup da
    yazılanlara katılıp yada katılmamak tabiki bizlere kalmış bir şey.... Sağolsun o kendince gönlünden geçenleri bizlere aktarmış...;)

Ben kendi adıma konuşursam bu illet ile yanılmıyor isem, 1980 li yılların taaa başlarında yüksek okul yıllarında tanıştım...Halbuki arkadaşlarım daha lise yıllarının başlarında bu illete merak sarmışlardı....Nedense ben o yıllarda ilgi ve alaka görtermemiştim...

Eh o gündür bu gündür de bu illet ile hali hazırda teşvik i mesaimiz devam etmektedir....:pSözün özü, bu illet için harcadığım parayı el almakta, dumanını ise yel almaya devam etmektedir....hehe Bana kalan ise bedenime verdiği sayısız zararlardır herhalde...:eek:

Sözün özü inşallah başta ben olmak üzere tüm dostların bu illetten kurtulmaları dileği ile...

8. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    İnşallah, içen tüm arkadaşlarımla birlikte sizde sigarayı bırakırsınız İsmail kardeşim. Çok şükür ciddi bir rahatsızlığım olmadan kendi insiyatifimle sigarayı bıraktım zira doktor "sigarayı bırakmalısın" dediğinde, sigarayı bırakmak için çok geç kalmış olanlarıda görmek mümkün!

Ufak ufak aranızı bozun, darılın ona ve sonra günü saati geldiğinde kapı dışarı edin, kurtulun ondan! Hiçbirşey sağlığımızdan daha önemli değildir sevgili kardeşim sağlıcakla kalın:p

İnşallah Serdar kardeşim. Terzi Hasanı çok konuştuğu için pek sevmezdim :rolleyes: ama şimdi her sigara muhabbeti olduğunda ondan Allah razı olsun diyorum! Kafamda bitirmeye çalıştığım çabaladığım işi onun anlatımıyla birden karara bağladım ve bıraktım onun bunda etkisi çok oldu. Birde izlenimlerim var tabi... kendimizi kandırmayalım bunun sonu kötü! Sevgili kardeşim bir an önce kurtulmanız dileğimle sağlıklı sıhatli günler temenni ederim

Sevgili Murat kardeşim inşallah. Önce bilinç altına ondan kurtulacağınızı yerleştirin. Bir gün mutlaka, "terzi Hasan" örneği ile karşılaşıp ondan kurtulacağınıza inanıyorum. Allah kolaylık versin sağlıcakla kalınız...

Katkın için teşekkür ederim Feridun dostum. Ayrıca bende seni tebrik ederim günde 3-4 paket içerken bu işten kurtulmak pek kolay olmamalı darısı içen ve içmekten vaz geçmek isteyen arkadaşlarımızın başına selamlar saygılar...

9. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Sevgili İshak Üstadım katkınız için teşekkür ederim... Özellikle büyütec altına aldığım parağraftaki vurgunuz için. Tabiki ben burada kendi deneyimimi ve dileğimi anlattım. Çok şükür bunun böyle olduğunu vurgulayan bir noktadan söz etmişsiniz.
    Keşke herkes sizler gibi bazı kritiklere hoş görü çerçevesinde bakabilse! Bütün kalbimle dileğinizin gerçekleşmesi için duacıyım saygı ve sevgilerimle...

10. Kamil ESEN

Kamil ESEN Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Tütüncüyede para lazım deyip içen arkadaşlar vardı.Artık tütün ekende o kadar azaldı ki,o mazerette geçersiz oldu.İçenlere duyurulur; tütünün çoğunu dışardan alıyoruz;) Allah kurtarsın:)

11. Erkan MERT

Erkan MERT Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Üstad
    O illetle benim işim olmaz.
    Darısı kurtulamayanların başına.

12. MUROO

MUROO Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Üstadım çok güzel bir konu paylaşım için teşekkürler.
    Murat abinin dediği gibi Çağımızın Vebası.:mad:

13. gülbaharlar

gülbaharlar Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    inşallah darısı bizim başımıza

14. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Katkın için teşekkür ederim Kamil kardeşim sağ ol:p

Kutlarım Erkan ağabey inşallah dediğiniz gibi olur:) Selamlar...:p

Duyarlılığınız için ben teşekkür ederim sevgili kardeşim aynen dediğiniz gibi sağ ol:p

Allahın izni ile inşallah sizde bu illetten bir an önce kurtulursunuz:p Selamlar...

15. Öner

Öner Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Talip abi yine olagan üstü bir yazı dizisiyle biz içenleri şok etkisi yarattınız.
    Bende bir kaç kez sigarayı bırakmaya çalıştım ama bir türlü beceremedim hep kendi kendime demişimdir ulen 30 Ramazan güzdüzleri içmiyoruz akşam olunca yemeği yedikmi hemen sarılıyoruz bu illete ama bu Ramazan ciddi ciddi düşünüyorum bende bırakmayı.
    Acaba birden şak diye bırakmakmı iyi yoksa azaltarak bırakmak mı iyi ?:(:(:(

16. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Vallahi Öner kardeşim sigarayı azar azar bırakmak bana pek mantıklı gelmiyor:rolleyes: Çünkü sonu yok azar azar deyip içmeye devam ediyoruz. Bence normalde günde bir paket içen arkadaş final günü iki üç paket karıştırıp içsin taa ki sigaradan kusana kadar!!! Ancak o nefret ve tiksinti ile bırakmak daha kolay olabilir böyle yapanları duymuştum:(

Bence sigarayla vedalaşın "seninle işim olmaz artık deyin, ona küsün! Büyük konuşun, arkadaşlarla iddaya girin! İnat için yeni bir paket sigara alın bir tek yakın ve iki fırttan sonra hepsini yere atıp arkadaşlarınızın yanında ezin! Uleyn bir daha seni içersem hiç balık tutamayım deyin;) İşte böyle Öner kardeşim sağlıklı yaşamak için her yolu deneyin! Selamlar...:p

17. Carti

Carti Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Talip abim yüreğine kalemine sağlık...
    İşaalah bizlerde en kısa zamanda bırakabiliriz bu illeti..
    tüm aileye sağlıklı ve sigarasız bir ömür dileklerim ile ..
    Selamlar..

18. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Sevgili Necati kardeşim "aile'mize" iyi dileklerin için teşekkür ederim. Umarım üstesinden gelirsiniz Allah kolaylık versin. Selamlar...:)

19. minx

minx Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Dumansız sağlıklı yaşam!

Talip abi bende aktif sigara kullanıcısıyım:( bırakmak istiyorum ama hep kendimi kandırıyorum.Çok güzel yazmışsın abi yine cesaretlendim bırakmaya:)

20. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Cevap: Dumansız sağlıklı yaşam!

İnşallah bırakırsın sevgili kardeşim. Önce kafanda bitir. Bütün samimiyetimle söylüyorum bıraktığım gün onu kendime düşman belledim ve hiç özlemedim. Bir kere içimden geçirmedim. Yirmi sene içtiydim az değil o beni öldürmeden ben onu öldürdüm kiki Selamlar...
    Bak dördüncü yıldönümünü kaçırmışım:D 8 Ağustos 2006 da bırakmıştım

Bu Sayfayı Paylaş