1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Video Düğümler, testler ve öneriler

'VİDEOLAR' forumunda gün batımı tarafından 8 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. gün batımı

gün batımı Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tüm gönül dostlarına merhaba,

Sevgili arkadaşım Bilent Yıldırım'ın bir çok balık dergilerinde makalelerini okumuşsunuzdur.
    Düğümler konusunda yapmış olduğu çalışmayı, ondan olur alarak paylaşmak istedim.
    Umarım bu işe gönül vermiş yeni başlayan arkadaşlarımızın işine yarayacaktır.

YV8X.jpg

Türkiyede en önemli sorunlardan birisi Misina patlıyor düğümü zayıf !!!!!
    Peki hangi düğümü attın ?
    Her düğümün ayrı bir çeker kuvveti olduğunu biliyormuyuz ?
    Kullanılan materyale göre düğüm kullanmamız gerektiğini biliyormuyuz ?
    Bazı düğümleri yakından inceleme fırsatım oldu.Özellikle nylon misina ile kullanılan fırdöndü düğümleri ve nylon misinayı ip misinaya kombine (shockleader) etmek için kullanılan düğümler üzerine yoğunlaştım.
    Çalışma için bazı denemeler profesyonel elektronik düzenekte yapıldı, adet bazlı denemeler elektronik düzeneğinden ilham alınarak mekanik bir kilo ölçer düzenek ile yapıldı..
    Her veri için her ürün 10-30 defa denendi, düğümlerin boğum sayıları aynı tutuldu. Ortalama alındı ve veriler toplamda 6 ay kadar sürede toplandı.
    Önce fırdöndü de kullanacağımız bazı düğümleri seçtim ve bu düğümleri nylon misina ile deneyerek üzerinde bir çalışma yaptım.

UNI KNOT-

İyi bir düğüm. Misina, ip misina ve ip misinayı ip misinaya bağlamada sıkça kullanılıyor. Çoğunlukla kullandığım düğümlerden birisi, değerleri yüksek.Hem kaygan iplerde hemde misinada rahatlıkla kullanılabiliyor.Misina ile 4 boğum sarın. İp ile örneğin 0.18 mm kalınlıkta bir ipte 5 boğum çevirin, ip inceldikçe yada kayganlaştıkça sayıyı fazlalaştırın.
    Veriler: Deneme sayısı 30
    0.35 sufıx extra knot nylon mono - 6.5 kg çeker değeri verdi
    0.35 pelikan nylon mono - 7.0 kg
    0.35 stroft gtm nylon mono - 9.5 kg
    0.30 trabuco %100 florocarbon: 4.5 kg
    0.34 fladen %100 fluorocarbon: 5.8 kg

PALOMAR KNOT:

Palomar düğümü özellikle ip misina düğümlerinde 1 numara olarak gösterilmektedir.Çoğu ip misina üreticisi iplerini palomar ve uni düğümü atmanızı tavsiye eder.Palomarın ip misinada ki başarısının, denemelerimde özellikle yumuşak misinalarda aynı şekilde devam ettiğini gördüm. Ancak sert misinalar ve fluorocarbon gibi sert yapıdaki misinalarda Uni düğümüne göre düşüş yaşandığını tespit ettim.

Veriler deneme sayısı 20:
    0.35 sufıx extra knot nylon mono 6.3 kg çeker değeri verdi
    0.35 pelikan nylon mono - 7.2 kg
    0.35 stroft gtm nylon mono - 9.7 kg
    0.30 trabuco %100 florocarbon: 4.1 kg
    0.34 fladen %100 fluorocarbon: 5.4 kg

IMPROVED CLINCH KNOT:

En çok kullanılan düğümlerden biri, fırdöndü, rapala, kaşık gibi bağlamalarda Dünyada geniş kullanımı söz konusu.
    Veriler: Deneme sayısı 20
    0.35 sufıx e.knot nylon mono - 5.0kg çeker
    0.35 pelikan nylon mono-5.7kg
    0.35 stroft gtm nylon mono -8.5kg

TRILENE KNOT-

Yüksek veriler elde ettiğim bir düğüm oldu .
    Ancak düğümün oturması zor oluyor ve bazen misinayı kırabiliyor. Daha çok dyneema gibi kayan iplerde kullanılması ideal gibi gözüküyor.
    Verileri: Deneme sayısı 30
    0.35 sufıx e. knot nylon mono -6.2kg çeker elde edildi..
    0.35 pelikan nylon mono - 7.5kg
    0.35 stroft gtm nylon mono- 9.7 kg

Bu çalışmayı yaparken yeni bir düğüm üzerine çalışıyordum, bu düğüm Uni düğümünün biraz geliştirilmiş şekliydi.
    İsmini Hibrid, yani teknolojide melez anlamına gelen bir isim koymayı uygun gördüm.
    Hibrid düğümü ile bu düğümlerin hepsini geçen yüksek değerler elde ettim.

Hibrid Knot:

İP MİSİNA MİSİNA KOMBİNE (SHOCKLEADER) DÜĞÜMLERİ:

Daha sonra shockleader olarak , ip misina ve misinayı birbirine bağlamak için kullanılan bazı düğümleri seçtim ve bunların verilerini elde ettim.

DOUBLE UNI KNOT-

Bu düğümün ip misinayı ip misinaya bağlama verilerinin iyi olduğunu daha önceki denemelerimden net olarak bilmekteyim. Misina ve ipin birbirine uyumu nasıl olacak merak ediyordum açıkçası. Deneme sonucunda, misina ve ip misinayı birbirine bağlarken çeker değerleri büyük düşüş gösterdi. Gözlemim ipin misinayı kestiği yönündeydi.Aynı şekilde misina- misinaya da düşüş ciddi boyuttaydı.
    Veriler: Deneme sayısı 10
    0.30 sufıx e knot nylon mono dyneema (0.18) 3.5kg çeker
    0.35 pelikan nylon mono dyneema (0.18) 4.2 kg..
    0.30 sufıx e knot nylon mono nylon mono 3.7kg
    0.35 pelikan nylon mono nylon mono 4.5kg

Aşağıdaki örnekte misina üzerinde double uni düğümünün değerlerinin diğerlerine göre düşük olduğu misina firmalarınında tespiti.

Daha sonra BLOOD KNOT düğümünün verilerini almaya karar verdim. Çıkan değerler düğüm çekerinin 0.5kg 1.0kg arttığı yönündeydi. Çünkü blood düğümünde iki düğümün birbirini sıktığı yerden misina geçiyordu ve bu misina düğümü koruyordu.Bloodknot düğümde misinanın oturma problemleri vardı ve yapımı biraz zordu, ama düğümün mantığı bana bu düğümde kullanmamız gereken misina hakkında bilgi veriyordu:

1- Isınma ve sürtünme derecesi daha yüksek misinalar.
    2- Sert misinalar

Aşağıda bu özellikte bir misina olan 0.30mm stroft abr misina 0.18 dyneema BLOOD KNOT düğümü ile 7.0 kg değer verdi.

BlOOD KNOT veriler 20 deneme:

0.30 sufıx e knot nylon monodyneema (0.18) 4.5kg çeker
    0.35 pelikan nylon mono dyneema (0.18) 5.2 kg
    0.30mm stroft abr nylon mono- dyneema 0.18 7.0 kg
    0.30 sufıx e knot nylon mono- mono 4.6kg
    0.35 pelikan nylon mono- mono 5.2kg

MAHIN KNOT

Veriler: 30 deneme
    Dyneema (0.18) Stroft abr nylon mono 0.35 = 8.5 kg çeker
    Dyneema (0.18)- Nippon süper tough nylon mono 0.35 = 7.5 kg çeker

Mahin düğümünde kayma sıfır, çeker değerinde %10 opsiyonu çıkarırsan düşme neredeyse sadece %5 değerinde.Ayrıca artık kalan ip ve misinanın ikisininde ana hatta doğru arka tarafta kalması, önün konik yapısı düğümün çıkışta halkalara temas etmeden daha düzgün çıkmasını sağlıyor.Her iki tarafada yapılabilmesi avantaj, yani öne ip yada misina yapabiliyorsunuz. Bu sayede düğümün çıkış yönü her türlü konik oluyor.Bu düğümün EN İYİ SHOCKLEADER düğümü olduğunu düşünüyorum.
    (Misinayı öne yaptığınız durumlarda ipin iki ucunuda eşit çekmeye dikkat edin.)

Örnek vermek gerekirse; 0.35 mm nylon misina ile 0.20 mm ipi kombine ederken 9 ileri 7 geri gelmek ideal gibi gözükmektedir.

ALBRIGHT KNOT:

Albright düğümü mahin düğümü gibi çekerde değerleri düşürmeyen kolay yapılan bir düğüm..Ancak özellikle her zaman ip ile misinanın üzerine boğum sarılması gerekiyor, aksi halde misinayı ipin üzerine sarmak yanlış ve kesinlikle bu şekilde denerseniz düğüm kayma yapıyor.Örneğin 0.18 mm bir ip ve 0.35 mm bir misina ile albright yapıyorsanız ipi 9 boğum sarmak gayet ideal gözüküyor.

Tek dezavantajı ; düğümden sonra şok kısım olarak önde misinayı kullanacaksanız, kesilen fazlalık misina parçası çıkışta kamış halkalarına vurma yaparak mesafeyi kısaltıyor.

NAİL KNOT

üzerine de çalışmalar yaptım ancak bu düğüm aparat gerektiren zor bir düğüm . FG düğümü ise bana her zaman yapması zor gelir, bu yüzden herhangi bir çalışma yapmadım. Bazı geliştirilmiş düğüm aletlerine bir örnek:

SONUÇ:

Benim bakış açımla gördüğüm; misinayı ip misina ile birleştirilen düğümlerin çeşitli handikapları olduğu yönünde. Bazılarında değerlerin düşmesi, bazılarında kayma ve oturma sorunları yaşanıyor.Denediğim en iyi shockleader düğümünün çok yönlü olması ve sağlam olması nedeni ile Mahin düğümü olduğu düşüncesindeyim.Düz düğümlerde ise , Uni ve Palomar ve Hibrid düğümünü materyalin özelliğine göre kullanmaktan yanayım.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Aralık 2016
  2. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Düğümler,Testler,Öneriler

Kesinlikle bir çok arkadaşımızın işine yarayacaktır Önder abi. Paylaşım için sana ve emekleri için Bilent YILDIRIM' a teşekkür ediyorum.

3. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Düğümler,Testler,Öneriler

Önder abi, ben biraz daha düzenledim konuyu, böyle daha güzel oldu. Senin ve paylaşımı yapan sevgili Bilent' in emeğinize sağlık.

4. MUSTAFASÜRÜCÜ

MUSTAFASÜRÜCÜ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Düğümler, testler ve öneriler

[MENTION=11249]gün batımı[/MENTION] Önder abi çok faydalı bir paylaşım olmuş Bilent bey'in emeğine seninde ellerine sağlık abicim:)

5. koksal1905

koksal1905 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

emeği geçen herkese teşekkür ederim, bazı düğümleri hemen denemeyi düşünüyorum

6. koksal1905

koksal1905 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

hibrit knot güzel olmuş olta takımının bir tanesini böyle yapıcam

7. deniz34

deniz34 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    140