1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Didim altınkum av meraları, avlak yerleri

'AYDIN AV MERALARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 20 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,449
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Didim, Altınkum

  Ekim 2014 de bir kez daha gidip av yaptığımız Didim'in güzel bir sahil kenti Altınkum. Yazları çok kalabalık kışın ise nispeten sakin bir yerdir. Balık Avı için ise Yeşilkent, Mavişehir, Liman ve Altınkum plajı olta atmak için en ideal bölgelerdir. Birde Kazıklı var ki burası tek başına ele alınabilecek bir yer. Didim bölümümüzde ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

  altinkum_balik_avlak_haritasi.jpg
  Altınkum meralarına ilk olarak limanla başlamak istiyoruz. Çünkü burada yem almak isteyenler içinde bir çok dükkan mevcut. Limanın hemen arka tarafında av malzemesi satan yanyana 2 dükkan var. İkiside aynı yemi aynı paraya sattıklarından herhangi birinden almanız bir şeyi değiştirmez. Şunu söyleyebilirim ki hergün taze Mamun gelir. Biraz pahalıdır ama yapacakda fazla birşey yok. Didimde Balık avlamak için Mamun önemlidir. Çünkü burada bol bulunan Çupra ve Mırmır için vazgeçilmez bir yemdir.

  Gelelim limana. Burada olta atmadık ama gezip size orda ki balıkçıların neler yakaladıklarını, nerelerde avlandıklarını video yardımıyla gösterdik. Aşağıda paylaştım bu bölgeye gelecekseniz mutlaka izleyin. Kefal ve Zargana avı çok yaplıyor. Limanın hemen yanındaki taşlık bölgeden de At-Çek ile Levrek ve Baracuda yakalanıyor.Yalnız sabah suyunda av verdiğini gündüzleri pek verimli olmadığını söylediler. Gene aynı kayalıklardan uzak atış yaparak Kaba Lidaki ve Mırmır bol gelen İsparozun yanında altın muamelesi görüyor. Zaten videodanda görebileceğiniz gibi burada balık tutan insanlar bayaa fazla. Sizde aralarına dalıp şansınızı deneyin.

  Altınkum Plajı

  Altınkum Plajı Didimin en güzel plajlarından biri. Her yaz yüzlerce insana ev sahipliği yapar çok güzelde bir limanı vardır ki oltacıların en çok ilgi gösterdiği alandır.

  Altınkum sahilinde gündüzleri olta atmak isterseniz istediğiniz verimi asla alamazsınız. Denizi kısmen sığ ve iri balıkların yemlendiği bir alan değildir. Genelde ufak Mırmır, Lidaki ve İsparozlar yeminizi tırtıklayıp durur. Geceleri ise iri Mırmır ve ender olarak Çupra yakalama şansınız var. Bunun yanında bol miktarda Yılan Balığı(Mığrı)'da bol bol oltanıza vuracaktır. Hatta son zamanlarda Balon Balığı tutanların sayısıda artmaya başladı. Bu balık buralara kadar gelmişse vay halimize. Bizim size tavsiye edeceğimiz bölge Tuntaş Otelin ön kısımları. Nedendir bilinmez bu bölgede av yapanlar elleri boş dönmüyorlar. Tabi bahsettiğimiz saatler gece ve sabah saatleri. Gündüzleri 5-6 km mesafede Gaye Sitesi var. Ordan Mırmır'ın yanında Çupra ve Sargoz'da alabilirsiniz. Meraları haritada işaretledik. At-Çek yaparak balık yakalayanı ise bu plajda henüz görmedik desek yeridir. Bunun için Tuntaş Otelin solunda kalan boş arazinin önündeki kayalıklardan denemeler yapabilirsiniz. Levrek pek olmasada Baracuda avları yapılmaktadır.


  Yeşilkent Avlak Yeri

  Burası Balık Avı yapmak için güzel meralara sahip. Genelde tatilcilerin olta attıkları bir yer olsada zaman zaman Zıpkıncılarda toplanıp dalış gerçekleştirebiliyor. Bu bölgede size tavsiye edeceğim yer TCDD kampını geçince karşınıza gelen ufak iskeleler. Burda hem gündüz hem de gece av yaptık. Gündüzleri Lidaki Sargoz çıkıyor ama limitler dahilinde değiller ve çok fazla Kefal ve onları kocalayan Levrek ve Turnalar görüyorsunuz. Geceleri ise İri Mırmırlar, Sargoz, Kaba Lidaki ve Çupra alıyorsunuz. Burada 3 gün boyunca av yaptık. Balığın olmadığı tek gece vardı o da denizin çok çok sakin olduğu bir andı. Böyle havalarda balıklar kıyılara yanaşmaz. Özellikle eylül ayından sonra buraları denemelisiniz. Venoso Otelin önünden başlayarak TCDD önüne kadar 400 metrelik bir açıklık 2-3 metre derinliğe sahip. Hatta bazı yerlerde su dizinize geliyor.Bu nedenle etrafta Tekne veya Bot göremiyorsunuz. Suyun altı kumluk ve yer yer taşlık. Bu da burdaki balık çeşitliliği açıklar nitelikde. Sadece Yeşilkent sahili açıkları derinleşiyor oraya bot ile giderseniz, Mırmır, Çupra, Mercan, Karagöz alıyorsunuz. Aynı şey Venosa Hotelin karşısındaki Gökada tarafında da geçerli.

  Bu bölgede bir diğer Avlak Yeri Polis Kampı. Burada bulunan Koy'un sol tarafındaki kayalık burun hem At-Çek hemde Bırakma avı için uygun bir yer. Yalnız gündüzleri pek birşey yok. Sadece Sahte ile denemeler yaparak Turna ve Kıbrısa Ekmek sararak Kefal avlayabilirsiniz. Fakat bu meralarda her zaman olduğu gibi gece 21 den sonra deniz hafif çalkantılı, yem Mamun ve olta iğneniz 4-5 no kısa pala çapraz iğneyse çok bereketli bir av gerçekleştirmeniz şaşırtıcı olmayacaktır. Bu bölgeyi çok iyi bildiğimizden bunu rahatlıkla söylebiliriz. Aşağıda Yeşilkent ile ilgili resim ve videolarımızı paylaştık.

  DİDİM ALTINKUM AVLAK YERİ RESİMLERİ

  1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg


  Kyn
   
  Şükrü bunu beğendi.
 2. Ahmet ÜNSAL

  Ahmet ÜNSAL Üye Balıkçı

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesaj:
  443
  Alınan Beğeniler:
  100
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Eskişehir
  Gerçekten harika meralar, tam surfcasting avlarına uygun, yani tam benlik.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş