1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Didim akbük av meraları, avlak yerleri

'AYDIN AV MERALARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 20 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Aydın, Akbük

  Akbük Aydın'ın Didime bağlı muazzam güzellikteki bir sahil beldesidir. Her yıl binlerce insan hem tatil hem de balık yakalama sevdasıyla bu ve civar bölgelere akın eder. Adına kurulmuş bir çok Balık Avı turu vardır. Ama bizim öncelikli tercihimiz kıyı avı olduğundan şimdi nerelerde olta atabiliriz bir bakalım.

  akbuk_balik_avi_mera_haritasi.jpg
  Akbük'e geldiğinizde ilk gözünüze çarpan yer liman olur. Merkezde bulunan bu limanda gün boyu Zargana, Kefal, Sübye ve At-Çek yaparak Levrek avlanmaya çalışılır. Birçok insanda turlarla konuşup açıklara gitme niyetindedir. Liman her sahil kentinde klasik bir avlanma yeri olduğundan burayı geçip eski çiftliklerin oralara doğru uzanalım. Akbük koyunun solundaki ufak gölet köprüsünden geçtikden sonra karşımıza Fransız tatil köyü sahili çıkar. Burası olta atmak için uygun bir Avlak. Fakat biraz kalabalık. Muhabbet ederek avlanmak isteyenler için cazip fakat ben kafa dinlemek istiyorum derseniz, aynı yoldan devam edip eski çiftliklerin oraya yani Patio Beach club'ın hemen ilerisindeki taşlık bölgelere gelin. Burası Balık Avı için son derece müsait bir alan. Özellikle gece 21 den sonra Lidaki, Mırmır, Karagöz, Sargoz, Lahos, Melanur iyi av verir. Yem olarak Mamun kullanın. Nereden alacağınızı bilmiyorsanız merkezde belediyenin karşı sokağında bir yemci var. Mamunları fena değil. En azından canlılar. Burda Akyem kullananlar memnun değiller. Biz hepÇimçim ve Mamun kullandık ve gayette memnun kaldık. Size de Mamun ve Karides kullanmanızı öneririz. Aynı yerden At-Çek yaparak Levrek ve Turna avlamanızda olası. Zaman zaman özellikle Turna(Baracuda) iyi avlar verebiliyor.

  Polis Kampı

  Burası Akbük'de sualtı yapısı bakımından zengin bir alan. Şinorkelle incelediğimizde çok iri balıkların yüzdüğünü gördük. Ekim başı gibide iri balıklar kıyılara sokulmaya başlıyor. Özellikle At-Çek Avı tercih edenlerin burada denemeler yapmasını öneririz.
  Avlanacağınız yer koyun sol tarafında kalan kayalık burun. Bol miktardaYılan Balığı olan bu yerde iyi bir hava yakalarsanız Kaba Lidaki ile kovanızı doldurursunuz. Gece 22 ye kadar İsparozlar yemleri tırtıklar ama ondan sonra herhalde derine çekiliyorlar ve ortam Lidaki, Karagöz ve Sargozlara kalıyor. Oltanızı fazla uzağa atmanıza gerek yok çünkü balıklar yakından geliyor. Bazı bölümler de ince kayalık setler olduğundan dikkat etmekde fayda var. Balık çekerken oltanızı taktırıp hem balığı hemde bedeni kaybedebiliyorsunuz. Gezer kurşunlu takım yapın. 30 gr kurşun, Gamakatsu4 no Circle iğne takın. Bu iğneler balığı yakaladımı kolay kolay bırakmaz. Misina olarak da 0,30mm hayalet kullanın. Yem olarakda daha önce dediğimiz gibi Mamun Didimde en iş yapan yemdir. Bulabilirseniz Karides ve Borukurdu'da işinizi görecektir. Tam nereden avlanacağınızı haritada gösterdik.


  Adnan Menderes, Saplıada Mevkii

  Zıpkıncıların ve Spin Avı meraklılarının en çok tercih ettiği mera burasıdır. Mükemmel kayalık oluşumlar sebebiylede iri balıklara barınma imkanı verir. Bir çok arkadaşımız burada Granyoz, Sargoz, Kefal, Levrek vurmuştur. Gerçi 2014 yılı geçen yıllara göre kısır geçmiş orası ayrı...Burada avlanmak için Kıstırma Kurşun ve tek iğneli Şeytan oltası tabir edilen takım kullanılmalı Yada Şamandıralı sistemler denenmeli. Yoksa normal yemli avlarla taktırmamak pek mümkün değil. Ancak sağından veya solundan 50-60 metre yana kayarsanız klasik takımlarla av yapabilirsiniz. Fakat Saplıadanın karanlık zamanları iri balıklar yakalamak için uygun bir Mera.

  Gündüzleri Hanos ve Gelin balıkları huzur vermez o zaman 70-80 metre surf kamışla Bırakma yaparak avlanabilirsiniz. Çupra, Mırmır, Melanur, İsparoz, Mığrı gelebilecek balıklardır. Aşağıda bu saydığımız avlakların resin ve videolarını paylaştık.

  DİDİM AKBÜK BALIK AVI AVLAK YERİ RESİMLERİ

  1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg


  Kyn
   
  Nuri Özdal, Ahmet ÜNSAL ve Şükrü bunu beğendi.
 2. Ahmet ÜNSAL

  Ahmet ÜNSAL Üye Balıkçı

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesaj:
  443
  Alınan Beğeniler:
  100
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Eskişehir
  Bundan daha güzel bir anlatım daha olamaz dı, emeği geçenlerin emeğine sağlık İsmail abi.
   
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş