1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Devletin Bana da 100 TL Borcu Var!

'Talip GİRGİN' forumunda Talip Girgin tarafından 18 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Yıllar önceydi...​
    Güzel bir günde abimle ben, üzeri kapatılmamış ve yağmur sularının biriktiği bir kuyudaki kurbağaları taşlıyorduk! O gün bizim “para” ile tanışmamızın ilk günüydü!

Annem, babama dönüp dedi ki: Bey; bu gün çocuklara harçlık bırakır mısın, kendilerine şeker filan alsınlar. Çocukturlar başkalarından görüp özenirler.
    Ve o günden sonra fasulye şekeri, sütlü şeker, akide şekeri, pamuk şeker ile daha yakından tanışmış olduk. Parayla istediğimiz her şeyin satın alınabileceğini o gün öğrenmiş olduk. Babamızın, sabah erkenden işe gitmesini, çalışmasını ve para kazanmasını o gün daha iyi anladık.

Büyüyünce bizde para kazanacak, istediğimiz her şeyi satın alacaktık. Özellikle bakkal da gördüğümüz tüm şekerleri ve çikolataları :)

Para harcamaya başlayınca birazda arsız olmuştuk! Babamıza yağ çekip hemen her gün ondan para sızdırmanın yolunu yapıyorduk artık. Tabi ki rahmetli annem bu müsrifliğe son vermek için çare bulmakta gecikmedi!

Bir gün babamla birlikte ilçemizdeki bir bankaya gittik. Bankada ki görevli bize iki tane kocaman dili olan çelik kumbara getirdi. Ve bize “siz küçük adamlar bundan sonra harçlıklarınızı bu kumbaranın içine atacaksınız” dedi.
    Yani bu demek oluyor ki, biz bundan sonra istediğimiz gibi şeker ve çikolata alamayacaktık. Kimbilir belki de bu bankacı amca bizim paralarımızla şeker alıp o yiyecekti!

Kısa sürede kumbaralarımız ağzına kadar sıkı sıkı doldu ve bankaya gidip boşalttık. (Bu günün parasıyla kumbara başı 100 lira filan çıkmıştı.) Tekrar kumbaralarımızı alıp eve geldik. Yine bir süre sonra kumbaralarımız dolmaya başlamıştı. Ama ben sıkılmıştım bu tasarruf politikasından. Canım şeker yemek istiyordu. Hemen elime bir kaşık alıp kumbaranın o kocaman diline bastırdım.
    Sonra kumbaramı yukarı doğru hızla kaldırıp içindeki paraların sabitlediğim oynak dilin üzerinden dışarı çıkmasını sağlıyordum. Birkaç denemeden sonra paralar dışarıya çıkmaya başlamıştı. Yaşasın!

Sanırım rahmetli annem benden işkillenmişti. Birgün aniden içeri girip beni suçüstü yakaladı! Yer misin, yemez misin (!) verdi veriştirdi tokadı. Yediğim bu dayağı hayatım boyunca hiç unutmadım. Çok enteresan, kendi paramı harcadığım için yemiştim bu dayağı! Üstelik kimseye de bir taaddüt te de bulunmamıştım!

Yıllar sonra birgün bir adam gördüm televizyon ekranlarında yüksek faizle milletten topladığı paraları bir çuvala dolduruyordu! Üzerine basa basa sıkıştırıyordu dolarları... Sonra bunun gibi içi boşalan bankalara devlet el koydu!

Edindiğim bilgilere göre:

İçi boşalan 21 bankanın devlete olan toplam zararı kimine göre 40 milyar dolar kimine göre 60 milyar dolar. Devletin geri aldığı miktar 18,5 milyar dolar... Geriye kalan 40 milyar kusur dolar kimlerin cebindedir?
    Devlet, bu bankaların taaddüt ettiği gibi tüm borçlarını mademki halka ödedi; kendi kumbaramı hortumladığım için benimde 40 yıl önceki 100 TL zararımı, faizinle birlikte bana da ödesin kardeşim! :)

Şaka bir yana acaba diyorum... Bankalarını soyan bu şahsiyetler, bu ülkede yaşayan her bir insanı, 246 dolar ekstradan borçlandırdıkları için benim yediğim dayağın yarısını yediler mi?

Ellerinde imkân varken, bizim, ülke olarak çektiğimiz sıkıntılara sebep olan bu şahsiyetlerden, (Siyasetçi, bankacı ve mafya’dan) son kuruşuna kadar bu paraları tahsil etmezlerse, milletvekillerinin devletten aldıkları maaşlar kendilerine helâl olur mu?

M.Talip Girgin.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Kasım 2016
  2. Emin AVCI

Emin AVCI Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Devletin Bana da 100 TL Borcu Var!

Valla ne desen haklısın talip abim.Yıllardır hortumcular bizleri sövüşlemekten başka birşey yapmadılar.Elbet birgün dur diyen olur.Paylaşım için teşekkürler.
    Saygılar sevgiler.

3. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Talip abiciğim çok güzel bir paylaşım olmuş..Yazınızı okuyunca bankanın el konulacağı bir gün önce kendi bankasına dalan ve bankanın kasasındaki halkın paralarını tuğla destesi gibi torbalara basan kişinin görüntüleri aklıma geldi...:mad:

4. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Talip bey Devletin size 100 TL borcu var ise çooook beklersiniz ödeyecek diye:rolleyes:
    Ama sizin Devlete 100 kuruş borcunuz varsa hemen evdeki eşyaları eşinizin üstüne geçirin:Dkiki
    Yıllardır Türk Devletini dış Devletler sömürür bizim Devletimizde hem kendini hem halkını :mad:bu böyle gelmiş böylede gidiyor :cool:
    Kim dur diyecek siz mi? biz mi? o mu ?

Kendi imkanlarımız ile yavaş [​IMG],yavaş biriktiriyorsak kötü günler için işte ozaman Devlet kendimiziz.;):)
    Paylaşım için teşekkürler elinize sağlık.:)

5. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Yahu yanarım yanarım da kendi kumbaramı hortumladığım için yediğim dayağa yanarımaggglamaaggglamaaggglama Selam ve sevgiler kardeşime...:)

6. Hasan Karataş

Hasan Karataş Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Paylaşım için teşekkürler Talip abi.

7. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Sevgili kardeşim o görüntüler Hiç aklımdan çıkmıyor... O zatın devlete borcu 1.2oo kusur milyar $ yemek nasip olmasın inşallah... Selam ve sevgiler...

Yok artık, Ayşe Hanım... eşyaları eşimizin üzerine geçirsekte kurtuluş değil kiki Ben devletimize güveniyorum. Sorunlar bürokratik... Halk parasını devletten aldı ama devlet parasını yani esas milletin parasını bu dolandırıcılardan alamadı! Duyumlarıma göre devlet görevlileri eski defterleri tekrar açacaklarmış! İnşallah bu kez tahsilatı yaparlar... o paralar Türkiye'nin parası...
    Selam ve saygılar...:p

8. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Teşekkür ederim Hasan kardeşim sağ ol :)

9. MUSTAFA KAHRAMAN

MUSTAFA KAHRAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

Talip abi o kumbarayı görünce eski günlerim aklıma geldi bende o kumbaradan para çıkarayım diye çok uğraşırdım ama içinde oynayan diller vardı bir türlü çıkaramazdım o zamanda sinir olurdum.Ama ben dayak yediğimi hatırlamıyorum b abam sağolsun bizim bakkalımız olduğundan ben şanslıydım iner alırdım istediğimi ben böyle büyüdüm .Sizin 100tl ye gelince bence onun üstüne bir bardak su içiverin bence saygılar.

10. diver26

diver26 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Talip Bey, yüreğinize sağlık...

11. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

kikikikikiki
    Sen işi bilmiyorsun Mustafa kardeşim. Kaşığın sapıyla o dili bastıracak ve kumbarayı aşağı yukarı sallayacaktın. Aşağıdan yukarı çıkan parayı da kumbarayı ters çevirerek yürütüp dışarı özgürlüğüne kavuşturacaktın hehehehehehe zaten bende bu paraları sizin bakkalda harcayacaktım ki! kiki
    100 TL ye gelince ben suyu çoktan içtim. Ama devletimiz sağ olsun, önce kasaların içini boşaltmak için zemin hazırlar'lar daha sonra o kasaları tekrar doldururlar. Bellimi olur belki içini boşalttığım kumbaramı da doldururlar...dedim di!:D:D:D

Teşekkür ederim Suat Bey sağ olun. Selamlar...:p

12. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Helal olmaz abim hemde hiç helal olmaz...

Ah be güzel abim, deştin yaramı şimdi benim.:eek: Sana yüz lira borcu var, bana tam 21 tane dostumun kardeşimin can borcu var.35 bin tane insanın can borcu var, daha bu gün akşam Bitlis'te 5 tane meslektaşımın canının borcu var.Ne yiğitleri aldı götürdü bu ülke, vatan Türkiye Cumhuriyeti Devleti sevdası.;)

Her şey para değil amma, onsuz da olmuyor tabiki.:)Geride kalanlarına lazımdı o yüz liralar, onuda aldılar elinden o karaktersizler, o onun bunun çocukları onları da yedi bitirdiler vatan hainleri.:mad:

13. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

İçi boşaltılan bankalardaki paralar bizim insanımızın, bu devlet için kanları akan, şehit olan atalarımız, Mehmetçikler, Subaylar, Polisler, Öğretmenler... Ülkesine bağlı ve sadakat içinde olanlar... hepsi bizim insanımızdır...
    Memleketi soyanlar... Öğretmenlerimizi, askerimizi, polisimizi öldüren, taş atan, hatta tokatlama cüretkârlığını gösteren ******** haysiyetsiz nankörler kim? Bu nasıl bir düzen sevgili kardeşim. Bu akşam haberleri izledim ve şehitleri duydum içim parçalandı. Yazıklar olsun... Tabi ki ben yazımda yüz liraya atıfta bulunup memleketimizi soyanlara dikkat çekmek, onları unutturmamak istedim. Ama vatan hainleri o kadar çok ki kendilerini hiç unutturmuyorlar!
    "Ben DEVLETİM" diyen arkadaşı gördüm, yüreğim kabardı. İşte bu cesaretli; düşmana dik duran yürekli insanları... Arkalarından vurma kahpeliği yakışırdı içimizdeki düşmanlara! Onu yaptılar... Allah belâlarını verir inşallah...
    :mad:

14. orhanbaba

orhanbaba Orhan Baba Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Talip kardeşim kalemine sağlık, bal tutan parmağını yalar.:):):)
    sen 300 500 bin tl ver milletvekili ol ya sonra...........kiki
    bu para nereden çıkacak,aggglamaaggglamaaggglama olurmu. Bunlar ticaret yapmak için geliyorlar.:mad::mad::mad:

Ne vakit bizim ülkemizdede millet vekilliği adaylığı parasız olursa işte o zaman bu ülke dürüst yöneticilerle kalkınır, yoksa ....aynı hamam aynı tas..... misali.:):):)
    İnşalla torunlarımızın torunları görürler, sevgiler hoşçakalın.:):):)

15. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Önce Talip abime bu güzel paylaşımı için teşekkürler :)

Sonra da Orhan Baba'nın dediği gibi ne zaman para hırsı olmadan bu ülke yönetilmeye başlanırsa belki o zaman işler yoluna girecektir :)

Saygılar....

Bu Sayfayı Paylaş