1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Sağlık İlkyardım Deniz avına çıkarken alınması gereken emniyet tedbirleri

'SAĞLIK ve İLKYARDIM' forumunda deniz34 tarafından 28 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  509
  Alınan Beğeniler:
  127
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  20 oltaya 20 adet uskumru
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  İster kürekli sandal ile ister motorlu tekne ile olta avcılığına çıktığınızda, yanınızda olması gereken alet ve ilk yardım malzemeleri ve alınması gereken ilk acil tedbirler.

  [​IMG]
  Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 750x250 ve 227KB ) Buraya Tıklayın
  [​IMG]  1- Mutlaka kafanızı güneşten korumanız ve herhangi bir yere çarptığınızda etkiyi azaltmanız için ve de ısıyı geçirmemesi için beyaz renkli şapka kullanınız

  2- Can yeleğinizi mutlaka giyiniz. Ben çok iyi yüzme biliyorum havasına girmeyiniz. Tansiyonunuz çıkabilir, ayağınız kayar ve kafanızı teknenin bir kenarına çarpıp hasar görmüş olabilir ve denize düşebilirsiniz.

  3-Oltanıza; Trakonya , İskorpit ve benzer balıklar yakalanabilir. Bunların iğneleri zehirlidir. Batıp zehirlenebilirsiniz ve battığı yer çok da kötü acı verir. Bunun için yanınızda Amonyaklı su bulundurunuz. Bunu eczanelerden temin edebilirsiniz. İğnenin battığı yer önce emilerek zehirli kan alınır ve ardından da amonyaklı su ile dezenfekte edilir.

  4- Parmağınıza olta battığında , oltanızı çıkardıktan sonra mutlaka kan çıkartınız ve amonyak ile dezenfekte ediniz.

  5- Misinanızın dolaşmaması için çaparinizi veya olta takımınızı devamlı ıslak tutunuz. Rüzgarlı havada misine karışmamış olur.

  6- Sandal ile avcılığa çıktığınızda mutlaka sandalda dengeli oturunuz. Eğer iki kişi iseniz sağlı sollu oturunuz ve biriniz sandalın ortasında(oturak kısmında ) ise, diğeriniz arka tarafta( kıç tarafta ) dengeli oturunuz ki sandalınızı devirmeyiniz.

  7- Oltanıza balık yakaladığınızda heyecan yapıp ayağa kalkmayınız. Oltanızı normal şekilde çekiniz ki sandalın dengesi bozulup sallanmasın ve siz denize düşmeyiniz.

  8-Mutlaka denize çıkarken 2 kişi olarak çıkınız. Aksi bir durumda birbirinizin yardımcısı olursunuz.

  9-Sandalınız dıştan takmalı veya içten motorlu ise, yanınıza 3 litrelik yedek bir mazot bidonu bulundurunuz.

  10-Rüzgarlı havalarda kesinlikle kıyıdan fazla açılmayınız.

  11- Zamanımızın en önemli teknolojisi olan cep telefonlarınızın şarjı dolu olarak yanınızda bulundurunuz. Böylece haberleşmeyi tez vakitte sağlamış olursunuz.

  12-Sahil güvenlik çağrı numarasını aklınızda ve cep telefonunuza kayıt ediniz...

  13- Sandal ve teknenizde mutlaka yeter sayıda ipli can simidi bulundurunuz.

  14- Kiralık büyük tekneler dışında kesinlikle ufak sandal ve teknelerle gece balık avcılığına çıkmayınız. Gündüze oranla Hayati tehlikenizin riski % 100 artmış olur.

  15- Yanınızda mutlaka aydınlatma lambaları veya aydınlatma fişekleri bulundurunuz.

  16- Fiber teknelerle açıldığınızda mutlaka bot içerisinde kürek bulundurunuz...

  17- Türk bayrağınızı teknenizin görülebilen en uygun yerine takınız

  18-Asla keyif verici maddelerden olan Alkol almayınız.

  19- Yağmurlu bir havada iseniz sandalınız veya botunuz su ile dolacaktır. Boşaltmak için küçük el pompası bulundurunuz

  20- Pervanenize herhangi bir naylon parçası veya benzer bir madde takıldığında makinanız stop edebilir. Bu durumda asla elinizi denize sokup pervaneyi temizlemeye kalkmayınız. Önce kendiniz motorunuzu stop pozisyonuna getiriniz. Sonra motorunuzu kaldırıp pervaneyi temizleyiniz.

  21- Tekne içerisinde en az 30 metre uzunluğunda halatlı ve zinciri olacak demir bulundurunuz.

  22- Teknede kesici olarak bıçak, pense, tornavida gibi malzemeler bulundurunuz.

  23- Sıcaktan dolayı burnunuzdan kan geliyorsa önce temiz su ile burnunuzu temizleyiniz ve ardından tekne içerisinde boylu boyunca yatınız ve kafanızı vücudunuzdan biraz yukarıda tutunuz. Ardından yanınızdaki arkadaşınız tekneyi acilen kıyıya götürsün.

  24-Tuttuğunuz balıkların diri olmaları için deniz suyu ile dolu olan kovanıza koyunuz. Böylece sıcaktan ve rüzgardan balığın derisi buruşmamış olur. Canlılığını muhafaza eder.

  25- Amatör balıkçı belgenizi ve kimliğinizi yanınızda bulundurunuz.

  26-Teknenizin denize çıkabilir belgesini ve diğer belgelerini ufak bir naylon çanta içerisinde bulundurunuz.

  27-İhtiyacınızdan fazla balık tutmayınız ve küçük balıkları tekrar denize salınız

  28- Bazı kişilerin tekne/ sandal içerisinde balık ızgara yaptığı ve iş kazası yaşadıklarını biliyoruz. Bu nedenle siz asla bu işe kalkmayınız.

  29-Sandalınız küçük ise; asla çok terledim ,yandım, piştim diyerek denize atlamayınız. Atladıktan sonra böyle teknelere çıkmak hem zor, hem de çok tehlikelidir. Tekneniz her an alabora olabilir.

  30- Yukarıdaki bu tedbirlere uyarsanız evinize gönül rahatlığı ve huzur içerisinde dönebilirsiniz.  Kaynakça: Nuri DENİZ
   
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş