1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Av Malzemeleri Damacanalarda Bulunan BPA Nedir?

'HARİCİ KONULAR' forumunda deniz34 tarafından 10 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  [​IMG]

  Damacanaların yapıldığı madde olan plastik (Polikarbon) içerisinde bulunan Bisfenol-A (BPA) çoğunlukla konserve kutular, meyve suyu kutuları ve polikarbon plastiklerde ambalajlarda kullanılır. Kullanıldığı madde tekrar tekrar kullanılabilen geri dönüşümlü bir tür olduğu için pet şişe ve damacanalarda da kullanılır. BPA temas ettiği gıdaya geçmeye eğilimlidir ve bu eğilim ısı arttıkça artış gösterir.

  BPA’nın özellikle ısı ile birleştikten sonra daha fazla oranda suya geçebildiği iddia edilmektedir. BPA’nın hormonların salgılanmasından sorumlu olan endokrin sistemini etkileyen bir madde olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Cincinnati Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada damacanaların yapıldığı madde olan polikarbonat şişelere kaynar su konulduğunda açığa çıkan BPA miktarında artış görüldüğü ve daha sonra şişe oda sıcaklığına alındığında da bu miktarın yüksek kalmaya devam ettiği iddia edilmektedir.

  İnsanların %93’ü BPA’ya maruz kalmakta

  Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC (Centers for Disease Control and Prevention)’nin yaptığı araştırmalara göre, yetişkin insanların idrarında %95, çocuklarınkinde ise %93 oranında BPA’ya rastlanmıştır. Bu da her 100 kişiden 93’ünün BPA’ya maruz kaldığını göstermektedir.

  Endokronoloji dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre BPA’nın etkileri 4 nesil boyunca sürmektedir.

  Dolayısıyla BPA, Kanada, ABD, Danimarka gibi bazı gelişmiş ülkelerde yasaklanmıştır.

  Dikkat etmemiz gerekenler!

  Su içtiğimiz pet şişelerini tekrar kullanmamalıyız!

  Plastik içeren kaplarınızı bulaşık makinesinde yıkamayınız!

  Plastik içeren kaplarınızı mikrodalgada kullanmayınız!

  Plastik bir şey almak zorunda iseniz de, “BPA YOKTUR” ibareli ürünleri tercih edin.

  BPA’nın insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

  Büyüme bozuklukları - BPA’ya maruz kalan anne karnındaki ceninlerde, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme ve davranış bozuklukları görülürlen, erken cinsel olgunlaşmaya da sebep olabildiği belirlendi.

  Kemoterapi – Cincinnati Üniversitesi’ndeki çalışmalara göre, BPA’nın kemoterapi tedavisinin etkisini düşürdüğü görüldü.

  Astım – İngiltere’deki araştırmaya göre, BPA’nın astımı tetiklediği ortaya çıktı.

  Meme Kanseri – Yale Üniversitesi’ndeki Tıp okulu, kadınlar arasında yapılan araştırmada BPA’nın göğüs kanseri riskini arttırdığını belirlendi.

  Beynin işlevini yavaşlatma – BPA’nın beyin hücreleri arasındaki iletişimi yavaşlatması sonucu hafıza ve öğrenme işlevlerinin aksadığı görüldü.

  Adet Düzensizliği – Brigham Kadın Hastanesi’nde yapılan çalışmaya göre insan yumurtasının olgunlaşmasında BPA’nın etkisi var.

  Kalp Hastalıkları – Cincinnati Üniversitesi’ndeki bilim insanları BPA’nın kadınlarda kalp hastalıklarına sebep olduğunu açıkladı.

  Diyabet – İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre idrarda tespit edilen yüksek orandaki BPA’nın tip-2 diyabete,kardiyovasküler hastalıklara ve karaciğerdeki enzim anormalliklerine sebep olduğu görüldü.

  Hormonları bozuyor – 2010’da yapılan çalışmaya göre BPA erkeklerdeki eşey hormonlarını değiştiriyor. Kaliforniya’daki araştırmaya göre ise döllenme için oluşturulan yumurtanın kalitesini BPA’nın düşürdüğü belirlendi.

  Not:
  Bence söylenen ve yazılanlar doğru olsa dahi, garibim Damacananın tek taraflı olarak günahını alıyorlar. (Damacana ana maddesi : BPA= FENOL= KATRAN = PETROL)
  Esas neden:
  Damacana içine konan suyun kalitesi ile doğru orantılıdır. Sen bozuk kalitedeki içme suyunu cam damacanaya koysan yine zehirlenirsin,yine rahatsızlanırsın, ishal olursun.. O nedenle önce İçme suyu kalitesini normal hale getirmektir.
  Şişeler üzerindeki etiketlerde İçme suyunun Ph: 8 veya 8.2 yazıyorsa ve buna da kaliteli su diyorsan ve bunu vatandaşına içiriyorsan ben de sana sen onu bunun çocuğusun diyorum. Çünkü bu rakam bizde kimya biliminde kostikli, Amonyaklı su anlamına gelmektedir. O halde bizler bırak damacananın kimyasal yapısını, yetkili olarak önce suyun kalitesini ayarla ve nötr hale getir.Bre p......k


  Hazırlayan: Nuri Deniz
   
  Şükrü ve İsmail ESENCAN bunu beğendi.
 2. Ahmet ÜNSAL

  Ahmet ÜNSAL Üye Balıkçı

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesaj:
  443
  Alınan Beğeniler:
  100
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Eskişehir
  Paylaşım için teşekkürler deniz34
   

Bu Sayfayı Paylaş