1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Deniz Balıkları Çipura Balığı Hakkında

'DENİZ BALIKLARI' forumunda deniz34 tarafından 24 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ

  [​IMG]

  Marmara denizinin 15 kulaç ( 27mt ) derinliklerinde yaşayabilen ve bu bölgelerde seyrekte olsa gırgırlar tarafından da avlanan , kesici dişleri ve sağlam çene yapısı sayesinde ufak balıkları ve kabukluları çok rahatlıkla yiyebilen etçil bir balıktır.

  Esas yaşadığı denizler daha tuzlu ve ılıman olan Ege denizi ve Akdeniz'dir. Boyları ortalama 30cm. ağırlıkları 1-2 kg'yi bulmaktadır. Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos'u kapsayan yaz aylarında 5 kulaç(9mt) gibi sığ sularda , kış aylarında ise 20 kulaç (36mt). derinliklerde yaşayabilen bu pulsuz Çipura balığının, iki yaşından daha büyük olanlarının daha derinlere indiği tesbit edilmiştir.
  Yumurtlama zamanları; Ekim – Aralık aylarında olup 150 - 200.000 adet yumurta döktükleri görülmüştür. Eti az kılçıklı olmasına karşın, serttir, beyazdır vede lezzetlidir. Tavası, buğulaması yapılmasına karşın en harika olanı Izgarada pişirilmesidir. Diğer önemli bir özelliği de Havuzlar ve Dalyanlarda olmak üzere üretim kültürüne uygun olması nedeniyle ekonomik değeride fevkalade yüksektir.
  Diğer dip ve pelajik balıklarında olduğu gibi, balıkçılar tarafından sorumsuzca vede bilinçsizce yapılan avlanmalar sonucunda, denizlerde sayısı her geçen gün gittikçe azalmıştır. Ancak yeni bir uygulama ile bu Çipuralar havuzlarda, dalyanlarda da yetiştirilmektedirler.
  Bir dip balığı olan Çipuraların avlanmalarında da, dip takımı dediğimiz olta takımı kullanılr. Misinanın kalınlığı: 0.35mm, köstek: 10cm. 2 adet olta, fırdöndü ve ağırlık olarakta kurşun kullanılır. Kullanılacak yemin canlı mamun olması iyi bir av için gereklidir.
  Su ürünlerinin 1380 sayılı kanununun 2/1 nolu sirkülerin 15.maddesinde de belirtildiği gibi Çipuraların minimum avlanması gereken boy uzunluğunun, 15cm.olmasadır. Bu uzunluğun altında avlanmaları kesinlikle yasaktır. Ve 36.madde de belirtildiği üzere yasal olarakta cezası vardır. Bu balığın Latince adı : Sparus auratus'tur.
  Çipura balıklarının diğer çok önemli olan bir özellikleride; Tanrının bir lütfu olarak hepsinin dişi olarak doğmaları ve ardından 4 yaşına geldiklerinde ise cinsiyet değiştirerek erkek olmalarıdır.
  kaynak:nurideniz
   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. İsmail ESENCAN
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  3,162
 2. Cem VAROL
  Yanıt:
  57
  Gösterim:
  33,025
 3. deniz34
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,691
 4. deniz34
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,425
 5. Şükrü
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  1,700

Bu Sayfayı Paylaş