1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Tekne Avları Çeşme'den Aytaç AKINCI Abim Geçti, Geldi Salladı Gitti

'AV RAPORLARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 26 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Çeşme'den Aytaç AKINCI Abim Geçti, Geldi Salladı Gitti.

Trança balık avı hikayemiz ,

Her trofenin bir hikayesi vardır. Ben bugüne kadar çok trofe avlar gördüm ama bu kadar başarılı bir ava ilk defa şahit oluyorum.

Pazar sabahı İsmail , Osman , Haşim ve ben çorbacıdan çıkarken birbirimize şans diledik.
    Çünkü Cumartesi günü bize gelen av raporlarında denizde balık yok , boşuna balık avına çıkmayın diyorlardı.

Pazar sabahı saatlerin ileri alınmasını hesaba katarak 03:45'de çorbalarımızı içtik ve teknemizin bulunduğu Dalyan'a geldik.

Son teklonojiyle donatılmış teknemiz yol almaya hazırdı…..

Aksilikler başlıyor :
    Teknemizde yol alıyoruz , ulaslar arası sularda avlanma iznimiz olmasına rağmen bizi Yunan sahil güvenliği durduruyor.
    Hemen Haşim devreye giriyor.

Ne len açlıktan kırılıyorsunuz alın size iki sülünez bizi rahat bırakın diyor. Yunancası harika ben ve İsmail ağzımız açık Haşimi izliyoruz.

Osman kaptan ulen burası eskiden bizimdi nasıl sahip çıkarsınız , beni kızdırmayın yoksa İtalya karasularında av yaparım diyor. Ben hayretler içersinde olayları izliyorum. İsmail bıyık altından gülüyor , abi endişelenme uluslar arası avlanma iznimiz var diyor…

Nasıl endişe etmeyim , etrafımız savaş gemileriyle sarılmış durumda ..

Saat 05:30 ;

Oltalarımızı rasgele diyerek denize bırakıyoruz. İlk 15 dakikada 2-3 kilo mercan alıyoruz.

Deniz çarşaf gibi yanı başımızdan 50 gros tonluk bir yük gemisi geçiyor. Gemide bulunanlar bizi video kameraya çektiğini son anda fark ediyorum.
    Osman gemi kaptanını tanıyormuş , bir selamlaşma yaşanıyor ki ! gözlerime inanamadım ! Bizim teknenin alabora olmasına ramak kaldı

Saat 08:30

Livar Karagöz , mercan ve uskumru balığı ile doldu taştı.

Ben Osman'dan çapari isdedim. Uskumru çok çıkıyor bari 5-10 çekelim diye !
    Biz İstanbul'da balık avlarını genelde çapariyle avlarız. İstavrit , uskumru , çinekop ve palamut avlarında çapari kullanılır. Yanlız Kolyoz avında çapari kullanmak biraz tecrübe gerektirir. Bunun nedeni kolyoz iğneye atladığı zaman çapari dolması için yukarı-aşağıya sallanmaz. Makara çok hafif şekilde sarılır. Kolyozlar diğer iğnelere atlarcasına saldırır.
    Kolyoz balığı çapariye atladığı zaman ağzına takılan iğneyi çıkarmak için yukarı doğru yüzer. Eğer çapari yukarı-aşağı sallanmaya devam edilirse balık kurtulur.

Tabi bizim ekip tecrübeli , livarımızı bir saat içersinde kolyozla doldurduk.

Saat 10:00

Biraz dinlenme zamanı :

O kadar çok balık tutmuştuk ki , aramızda biraz dinlenme zamanı vermek için anlaştık. Teknede balık tutarken uyumlu ekip her zaman iyi balık tutar. Ekip çalışması demek trofe balığın habercisidir.

Ben yanımda 4-5 adet jig getirmiştim. Jigle balık avına çıkarken 15-20 adet jig götürürüm. Fazla taşıyamıyorum. Nerden baksanız 7-8 kg ağırlığında bir çanta oluyor. Makara , kamış'la ağırlık artıyor.
    Dinlenme sırasında ben takımında değişiklik yaptım.

Yemli olta takımımı jigle avlanacak duruma getirdim. Benim vaz geçilmez dediğim öncü misinam 0.70 "Sufix Shock Leader Fluoro carbon"'dur. Jig avlarımda bu öncü misinayı kullanırım. Yaklaşık 25 kg çekeri vardır.

Jig yemi olarak jigging master Alien Jig 150 gr kullandım. Teknede üç kişi dinlenme molası vermiş ben takımları değiştiriyordum.

Saat 11:00 Trança oltaya geliyor :

Kaldığımz yerden devam edelim :

Jig avında önemli olan doğru mera ve kol kuvveti gereklidir. Eğer sabrınız yoksa jigle balık avı yapmanızı tavsiye etmem. 10-15 kez 150 gr. ağırlıkta jig yemle bir aksiyon vererek yukarı-aşağı sallamanız ve aynı anda misinayı makaraya sarmanız gerekiyor.

Ben bunu bildiğim için hafif sahteler tercih ettim. Birde 80-85 metre derinlikte balığın olma olasılığı çok azdı.

Ya Bismillah diyerek jig takımını suya indirdim. derinlik 79-82 m . Bir kaç deneme yaptım tık yok. Osman , Haşim'le oturmuş çekirdek yiyor bana bakıyorlardı.
    Haşim : Aytaç abi sen burada balık tut ben denize atlarım beaaa diyor.
    Osman : Aytaç abi burada istediğin balık yok , istersen Sakız adasına gidelim diyor.
    Ben inatla burada balık var , kolum kopana kadar denemek istiyorum diyorum.

Haşim : Abi beaa gel çekirdek ye.. bunları senin için trakya'dan getirtdim diyor.
    Osman :Haşim sen bana trakya'dan değil çekirdek, havasını bile getirmedin alacağın olsun diyor.
    İsmail ortalıkta yok ! göremiyorum…

Bir ara oltada bir vuruş alıyorum. Ama ne vuruş sanki Haşim denize düşmüşde oltayla çekiyorum gibi…

Bir anda bir sessizlik oluyor. Haşim avuçundaki çekirdekleri ağzına atmış , Osmana bakıyor.
    Osman , abi sanırım oltada bir isparoz var kamış "U" şeklini aldı diyor.

Ben çabuk kepçe bulun oltada büyük balık var diye avazım çıktığı kadar bağırıyorum.
    Makarada'ki misina örme ve 26 kg çekeri var. Ama misinaya g
    üvenemiyorum. Oltaya takılan balık 50 kg çekiyor gibi…
    Avazım çıktığı kadar bağrıyorum. Kepçe getirin !!!

Haşim ve Osman teknede kepçe arıyorlar. Bilin bakalı kepçe nerde !

İsmail kardeşim biraz dinlenmek için kamaraya çekilmiş ve kepçenin üzerinde yatıyor.

Haşim kalk beaaa balık geldi kepçe lazım diyor.
    İsmail doğruluyor ve kepçeyi Haşim alırken , kepçe sapı elinde kalmaz mı ?

Ben balıkla mücadele ederken , Haşim elinde bir kepçe sapı bir elinde kepçenin diğer parçası !
    gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum. İsmail yanıma geliyor oltayı ona veriyorum.

Ben , Osman ve haşim kepçe tamiri yapıyoruz. Bir taraftan da İsmail kamışı küpeşteye değdirme kırılır diyorum. Balık öyle ağır ki !
    İsmail Aytaç abi balık yaklaştı onu görüyorum diyor. Ben İsmail , kalamayı aç , balığı biraz daha gezdir diye sesleniyorum. Kamış sapını kepçeye telle bağlıyoruz. kepçe işi tamam.

Olta İsmail'de balığımız yaklaşıyor. Ben elime kepçeyi aldım bekliyorum.
    Balığımız 3-4 m gözükmeye başladı. Gözlerimize inanamıyoruz. Gelen bir trança ! artık yorulmuş süzüle süzüle geliyor. Tam 35 dakikadır Ege denizini kepçe yüzünden ağzında jigle gezen tek canlı !
    Balık yaklaştı ve kepçeyi daldırdım. Balık kepçenin içine girdi !

Sakın inanmayın balık kepçeye girdi girmesine de diğer taraftan çıktı.

Şansa bak kepçenin toru delikmiş… Ben Osmana ulen senin kepçene de sana da
    beaaa .. Haşim abi balık kepçenin içine girdi nasıl çıktı. yoksa sen sihirbaz falanmısın demez mi !

Ben kepçeyi çıkardım tekne içersinde Haşim avına çıktım. Kelebek tutar gibi !
    Şimdi üç kafadar kepçe toru tamir ediyoruz. Ben İsmail balığı biraz da gezdirmen gerek dedim. İsmail kalamayı sonuna kadar açtı balık 40 metrede !
    Aşağıdaki trança inanın bize gülüyordur. Çünkü ismail kalamayı açmadan önce abi bu balık bana dil çıkarıyor demez mi…

Sinirler gergin , kepçenin sapı , toru yeni baştan gözden geçiriliyor.

Herşey yolunda artık balığımızı alabiliriz… Osman ve Haşim sinirinden çekirdek yemeye başladı. İsmail'in kollarında derman kalmadı..

Benim elinde o lanet olası balığın su üstüne çıkmasını bekliyorum. İsmail balığı güzel kalama yayarlarıyla su üstüne yaklaştıdı.

Osman, abi senin sinirlerin gerildi gel kepçeyle balığı ben alayım dedi. Ben de tamam sen al diye kepçeyi Osmana uzattım. Arkadan Haşim Usman çekirdek yermisin demez mi . Osman Haşime bakarken ben kepçeyi Osmana verdim. Bilin bakalım ne oldu.. Kepçe denizde Trança balığı ile yanyana yüzüyor. Trança kepçenin içine girer gibi yapıp suya dalıyor. Osman 'nın gülmekten gözlerinden yaş akıyor. Haşim olayı daha kavramamış olacak ki, abi beaaa balığı neden kepçeye almanınız diye bize sorular soruyor.

Dedim ya ekip tam profesyonel ! bir kepçeye sahip olamıyor..

Sonunda trança pes etti ve kendisi kepçeye girdi. Allahtan kepçe su üzerinde yüzen cinslerden. İsmail yarı beline kadar eğildi ve kepçeyi tekneye aldı.

Ama kepçe içersinde trança yok ! Ben Osman ve İsmail trançanın kaçmasına mı yanarsın , kepçenin tekneye yeniden kazandırılmasına mı sevinirsin bilemiyorum.

Haşim arkadan bize sesleniyor. Balık burada beaaa , on a çekirdek verdim. bana alıştı. Kuyruğundan tuttum tekneye alıyorum dedi ..

Ve zorlu mücadelenin sonunda 8 kg trança teknemizde

Herkes derin soluk alıp veriyor, Haşim hiç yorulmamış gibi çekirdek yemeye devam ediyor….

Şimdi size o anların videosunu ekliyorum.

Hani İsmail ortaklıkta görünmüyordu ya ! işte o sıra kamaraya gitmiş bizim mola verdiğimiz sırada 30 dakika kestirmiş. O sıra da gördüğü rüyayı bize anlattı çok güldük…

[YT]WkT38drot-g[/YT]

2. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Bu güzel rapor ancak alkışlanırAlkışAlkışAlkışAlkışAlkış.
    Bu güzel av güncesini gerçekleştiren değerli büyüklerime daha güzellerine rastgele diyebilirim ancak:)

3. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Bende bu hırs, bu azim varken ben trançalar tutarım beyaaa.kikikikikikikikiAlkışAlkışAlkış

4. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

İsmail ,

Gördüğün rüya harika bir daha ki sefere inşallah gerçek olur...

5. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Aytaç abi, ben her ava gitmeden önce Rüyasına yatar, rüyamda gördüğüm balığı tutarım, ancak bu avda son dakika da yatınca Trançayı Tezgahtan tuttum, inan bana bundan daha büyüğünü yakalayacağım, Aha buraya yazıyorum.kiki

6. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili arkadaşlar, on numara bir havada on numara bir av güncesi yaşamışsınız...AlkışAlkışAlkış Cenab ı Allah ım, dostluk-muhabbet ve bereketinizi daim kılsın..:)

Trança da videosu da pek güzelmiş...:p Yalnız trançanın gözleri pek mahsun bakıyor gibi geldi bana...:p

7. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Tutacaksın emin ol...sana poyraz hoca sözü ;)

8. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

İnşallah kardeşim...İnşallah bir gün bu ebatta bir yakışıklı hepimize nasip olur...Amin.;)

9. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili Abim, senden övgü dolu sözler duymak inan beni mutlu ediyor, değerli yorumun için teşekkür ederim.:)

İnşallah bu saatten sonra böylesi güzel trofeler hepimize gelir abim, ben geleceğine de inanmaya başladım artık.;)

10. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Tabi bakar , o kadar eziyet ettik ki , ben olsam gözlük bile takardımhehe

11. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

İshak bey ,

İnşallah herkese nasip olur. Tabi böyle balık tutmak için de önce inanmak lazım.
    Ben hiçbir zaman böyle güzel balık tutamam...

12. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Tutarsın beyaa, öyle bizi inandırıp kaçmak yok, geleceksin tutacağız o kadar.hehe

13. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Öyle deme abi ya..;).Önemli olan ne istediğindir...;);)Kafadan eve balık götürme telaşını bitirdikten sonra ama ilk avda, ama 3-5 av sonra ama ilk bir saatte, ama 7-8 saat meşakketten sonra böyle bir şeyin yakalanacağına ben inanıyorum...:)

En azından böyle bir şans elde edeceğimize inanıyorum...:rolleyes:

14. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Daha büyük trança tutarım demek istedim :D

15. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Hangi konuya girsem aşağıdaki mesaj beni karşılıyor..

Yoksa bu Haşimin bana 1 Nisan şakası mı ... Bak gelirim ;)

1 Nisan 2012 PAZAR Günü Çeşme Dalyan Tekne'den Balık Avı Turu Yapılacaktır.

16. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Yıl 2012 Mart 25 İzmir Çeşme

Yıl 2008 26 Haziran İstanbul Marmara Denizi

Aradan geçen tamı tamına 4 yıl, yaşlanıyoruz be abi.kikikikikiki

17. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Ayşe hanım ,

Belki rüya değil :p:p

Gerçek Trança avı ;) Birazdan İsmail gerçek videoyu ekleyecekmiş :)

18. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Şaka yok abi, buyur gel bu sefer de dün görmüş olduğun o güzelim 180 kişilik Teknemiz ile sana trofeler yakalatalım.;)

Nasıl olsa kerterizler nokta atışı alındı.hehe

19. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Yok be fotograflarda bir kaç değişiklik var.
    2008 yılındaki fotograf gündüz çekilmiş ve sende bıyık yok. Bende şapka var

2012 yılında çektirdiğimiz fotografta sende bıyık var bende şapka yok hehehehehehe

20. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Sol kolunun altında duran kamış , sana verdiğim kamışın bir benzeridir. 210 cm , kraça bulucu, GPS'lidir.

Bu Sayfayı Paylaş