1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Büyük Balık Küçük Balığı Yer

'AMATÖR BALIKÇILIK TEBLİĞLERİ' forumunda Canan Ersal tarafından 10 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Canan Ersal

Canan Ersal Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Türk Balık Avı Forum Ailesi,
    Ben de ara sıra dellenip, aklımdan geçenleri kağıda dökenlerdenim.
    Geçen akşam yine dellendim. Br şeyler karaladım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Umarım beğenirsiniz.
    Sürç-ü lisan ettiysem affola.

RASTGELSİN.

BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIĞI YER

Neden?
    - Çünkü bu doğanın kanunudur.
    - Çünkü öncelik karnını doyurmaktır.
    - Çünkü balık limit nedir bilmez.

Niye?
    - Çünkü Tanrı insanlara tanıdığı akıl ayrıcalığını hayvanlara vermemiştir.( Laf aramızda bu konuda ciddi şüphelerim var.)

Pekiiiiiii !!!
    Kendisini balık avcısı sanan, aslında bana göre sadece iki ayaklı olan bu kişiler neden küçük ya da limit altı balıkları alıkoyar ve yerler?
    - Aç mı kaldılar?
    - Limitleri mi bilmiyorlar?
    - Tanrı bunlara akıl mı vermemiş?

Haydi bir düşünelim.
    Bence aç değiller.
    Limitlere gelince; bence amatör balık avcısıyım diyen her avcı mutlaka limitleri de bilmelidir.
    Geriye akıl kalıyor. Cevap da tam burada.
    Akılları olsa böyle bir yanlışı yapmazlar.
    Bencil oldukları gayet açık. Egolarının tavan yaptığı da gayet açık. Hırs dersen hat safhada.
    Yakaladıkları ve limit altı olduğunu bildikleri halde salmadıkları balıkların üremelerini, büyümelerini nasıl engellediklerini, bir çok balık türünün bu yüzden yok olacağını, kendilerinden sonraki nesillerin bir çok balığın ne adını, ne de tadını bilemeyeceklerini gayet iyi biliyorlar.

Gerçekten aklım almıyor. Sırf balık yakalamak adına;
    - Tırıvırı kullanır,
    - Dinamit atar,
    - Zamansız avlanır,
    - Henüz üremeye bile vakit bulamamış balıkları yakalar ve tüketir.
    Adama “ yav niye böyle avlanıyorsun?” diye sorulduğunda da “Ben küçük balık büyük balık bilmem, limit tanımam yakalarım ve yerim” der.

Ben de o zaman;
    HAY SENİN GİBİ AVCININ ……. derim. :mad:

Ama av sohbetlerinde konuşurken mangalda kül bırakmazsın.
    - En iyi avcı sensin,
    - Doğayı en iyi koruyup kollayan sensin,
    - Yasak dönemlerde avlanmayan sensin,
    - Hele hele küçük balıkları kollayıp kollayan yine sensin.
    - Sen örnek alınası bir balıkçısın.

YALAN vallahi de yalan billahi de yalan.
    Fırsatını bulduğunuz anda o içindeki canavara bir türlü engel olamazsınız. Ama hiçbir şey saklı kalmaz. Sizin bu yaptıklarınızı gören birileri mutlaka vardır. En başta çocuğunuz görüyor. Ve onlar sandığımızdan çok daha zekilerdir. İlerde bu yaptıklarınızı sizin yüzünüze vurduğunda ne cevap vereceğinizi bence şimdiden düşünseniz iyi olur. Yanınızda çocuğunuz yoksa çevrenizde duyarlı avcılar mutlaka sizi görürler. Ve sizi uyarırlar. Tabi o uyaranlara aranızda kafa tutanlar da var. Hatta daha ileri gidip tehdit edenler bile var. Ama unutmayın ki, herkesi kandırsanız da kendinizi kandıramazsınız.
    İleride bu durum sizi rahatsız edecek ve kendinize bile hesap veremeyecek duruma düşeceksiniz.

Sizi görüp uyarmayanlara da buradan söyleyeceğim tek şey “YAPAN KADAR BİLEN DE SUÇLUDUR” ve yapılan bu katliamda onların da payı vardır.

Sevgili arkadaşlar,

Unutmayalım ki doğa egolarımızın tatmin edildiği yer değil, egolarımızdan arındığımız yerdir.

Daha fazla söze gerek yok.

Sevgiyle kalın.

2. Tamer Şencan

Tamer Şencan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Cevap: Büyük balık küçük balığı yer

Canan hanım elinize yüreginize kaleminize saglık çok güzel bir konuya parmak basmışsınız teşekkürler keşke herkes limitlere uysa da resimlere görmesek balıkları

3. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Canan Hanım çok güzel bir paylaşımda bulunmuşsunuz.Ellerinize sağlık,paylaşım için teşekkürler.

4. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Canan hanım, dellendiğiniz kadar var.İnanın bir gün bende sizin gibi dellenmiştim ve Kendini büyük balık zannedip, küçük balığı yiyeceğini düşünen beyinsize gerekli dersini vermiştim.;)

Her zaman büyük balık küçük balığı yiyemez, o dersin konusunu da o zaman detaylı bir şekilde verdiğimi düşünüyorum.:)

Çok güzel kaleme almışsınız, konu içerisinde gelişen aşamayı.Özellikle bizler, belirli zümrelere hitap eden kişiler ilk önce kendi hal ve hareketlerimize dikkat edeceğiz, kuralları ilk önce bizler uygulayacağız ki.!!! bizlerden sonra bayrağı teslim edeceğimiz evlatlarımızdan da aynı yolda yürümeye devam etsinler.:cool:

5. Mufi

Mufi Tba Okuru

Çoook haklısınız hemde çok .. aklınıza saglık ..

6. diver26

diver26 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Büyük Balık Küçük Balığı Yer

Sürekli gündemde olması gereken (maalesef) bir konuyu çok güzel dile getirmişsiniz, kaleminize sağlık.. Bir keresinde "Abi niye bırakıyorsun onu? kızartması çok güzel olur !..) diyen hemen yanımda avlanan arkadaş, umarım sen de okumuşsundur ;)

7. serkantiren

serkantiren Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

inşallah bu aç insanlara gerekli olan bilgiyi ve dersi biz verecez, nerde görürsek dur diyecez, değilmi arkadaslar;

8. filinta35

filinta35 Tba Okuru

tebrik ediyorum canan hanım ve teşekkür ediyorum paylaşım için keşke bu bilinci her bireye ulaştırabilsek AlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkış

9. MUSTAFA KAHRAMAN

MUSTAFA KAHRAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

Süper bir paylaşım olmuş KÜÇÜK BALIK YOKSA BÜYÜK BALIKTA yoktur saygılar ...

10. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

Canan hanım,
    Kaleminize/klavyenize sağlık. Maalesef büyük balıklar ve bazı büyük ALIK’lar küçük, büyük ,limit dışı demeden küçük balıklarımızı bilhassa iç sularımızda pervasızca talan ediyorlar.Amatör balıkçılığı sadece balık tutmak ,katkıda bulunmadan hasat etmek gören,balığa giderken yaptığı masrafı tuttuğu balık miktarı ile orantılayan zihniyet devam ettiği müddetçe de bu sürecektir.

Amatör balıkçılığın toplumuzdaki amaç ve maksadını 2/2 tebliğ te tarif edildiği ( b) Amatör balıkçılık: Sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliğini,) şeklinde oluşturmadığımız sürece bu devam edecek.Limit dışı balıklar akşam mezesine nevale,evdeki ekmeğe katık olmaya devam edecektir.

Caydırıcı meblağlarda da olsa etkin bir kontrolle zamanında uygulanmayan cezalar ve asli görevi vatanı korumaktan,asayişi sağlamaya kadar yoğun olan jandarma ve sahil güvenliğimize yoğun asli görevlerinin üzerine ek olarak ihale edilen koruma kontroller ile bunun önlenmesi da çok zordur.

Etkin bir kontrol ,caydırıcı ve zamanında uygulanan cezalandırmaların yanı sıra çocuklarımız ve gençlerin doğa sevgisi,doğadan sürdürülebilir yaralanma bilinci ile yetiştirilmesi gerekiyor.Bu talanı ancak eli oltalı ile amatör balıkçıyı ayırt edecek ,amatör balıkçılığı sadece rekreasyon,spor ve dinlence amacıyla yapmaya başlıyan neslin yetişmesi STK ,derneklerimizin bu koruma kontrol ve gençliğin eğitimine önem ve destek vermeleri ile önlenmesi mümkün olacaktır.

Sizin yazınızda olduğu gibi bu konuların devamlı gündemde tutulması ''Küçük balık yoksa büyük balıkta yok'' imajının zihinlere yerleştirilmesi gerekiyor.Çabalarınız için teşekkürler.Alkış

11. İhsan KARAMAN

İhsan KARAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ödül Puanları:
    2

AlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkış

Sevgili Canan Ersal Takriben 15 yıl önce idi verimsiz geçen bir av günü sonunda 4 adet çupra ile (takriben 2yada2,5 kg cıvarı) avımızı bitirip dönüşe geçerken kıyıdan olta atan bir hemşerimi gördüm Kazıklı koyunda,durup bir hal hatır soralım dedik :) ilk soru ondan geldi, Nası be varmı bi şeyle çıktımı bari balık ,Yok be abi kesattı 4 tane balık var gözle görülen Ooo ben balığı kırdım 65 parça,,, nasıl inmişim arabadan el frenini çekmeden 65 parçayı duyunca kaymış araba geri dayanmış teknenin motoru çalılara:rolleyes: Nerde abi balıklar Nerde olcak sabun çuvalını görmüyon galiba değince, içim acıdı birden elime aldığım çuvalın içindekileri görünce 10-15 sm arası değişen 65 adet lidaki bile olamamış yavruları görünce,,, Abi bunlar ne böyle rozet gibi ayptır günahtır Tavada çok güzel olur bunlar çıtır çıtır :(:(

Geçenlerde kipada gördüm balık reonunda el kadar lidaların başında, hayırdır abi balık mı alıyosun He güzel oluyor bunlar tavada çıtır çıtır:rolleyes::) ne gülüyon olum dedi,, hiç abi öylesine gidiyomusun balığa Yok be olum gitmiyom balıkmı kaldı eskisi gibi kiki miaggglama mı ..

Hani gırgırına söylenen bir laf var..

EĞİTİM ŞART

12. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Çok güzel çoookk :)

Ara ara böyle dellenmeniz dileğiyle,

Sevgiler saygılar İzmir'den....

13. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Paylaşım ve bilgilendirme için çok teşekkürler Canan hanım.:)
    Bu tür konuları devamlı gündemde tutmalıyız ki bazı zihni gelişmemişlere ders olur.;)
    Tekrar teşekkürler.:)

14. aldem

aldem Tba Okuru

Canan hanım elinize yüreğinize sağlık,eğitim şart ve verilen eğitimin işe yarayıp yaramadığını kontrol şart.

15. Celalettin KARAMAN

Celalettin KARAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ödül Puanları:
    0

Dilinize, kaleminize sağlık.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş