1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Olta Makinası Bu Makinayı Kullanan Varmı Arkadaşlar, RYOBİ Arctica 6000 Makine

'OLTA MAKİNALARI' forumunda AŞKIN tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. MUSTAFA KAHRAMAN

MUSTAFA KAHRAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Bu Makinayı Kullanan Varmı Arkadaşlar, RYOBİ Arctica 6000 Makine

Bu cumartesi inşallah tekneden deneme şansım olacak arkadaşlarla.Alırız inşallah çinekopları İSMAİL abi saygılar.

2. clio35

clio35 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

başkanım doymadınmı makina almaktan

3. Sargoz35

Sargoz35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    2

Aşkın abi hayırlı olsun yeni Ryobi'n :) Bakıyorum da benim raporlar seni bayağı gaza getirmiş :D ırgat bile aldırırım ben adama hehe İnşallah içine siner yeni oyuncağın,keşke şu kardeşine Okuma makineyi bir sorsaydın...ama alınmış alınmıştır artık güle güle kullan,iyi avlarda....

4. ismail34

ismail34 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili Aşkın kardeşim hayrını gör,güle güle kullan,avı bereketli olsun.
    Mehmet kardeşim,aha ben sana OKUMA 'yı soruyorum.Hem kaşık için koca gün çalışabileceğim,hemde birkaç kiloluk balığın yemlisine gelebilecek,ağırlığı fazla olmayacak kısaca Ecusimadan daha iyi bir OKUMA 'yı tavsiye edebilecekmisin.

Sevgilerimle merakla bekliyorum.

5. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili İsmail abiciğim, ben de 2 tane Ryobi Ecusima 6000 var....Hwer ikisinde bundan 3-4 sene önce aldım...Ve halihazırda da tık demediler...Senin anlyacacağın memnunum...Hatta Ryobinini ecusima modelinin de bir üst versiyonu çıktı...Aşkının sorduğu o model...Onun da 6000 ve 8000 lik modelleri var...İşyerinden 2 arkadaşıma o yeni modellerden aldırdım..Hem kıyıda hem teknede kullanıyorlar...Ve memnunlar ..

Gelelim Okuma firmasının ürünlerine...Bana göre Okuma firmasının ürünleride on numara...Yalnız bu ürünler bayağı pahalı...Mesela ben jig amaçlı bir Okuma makina edindim...Bunun fiyatı 360.- Tl.... Son derece güçlü çalaskal gibi bir makina ve aynı zamanda da esteteik ve hafif..

OKUMA RAW 1165 Modeli sanırım..Bilgine sayın abiciğim..

6. ismail34

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sayın İshak üstadım,Ecusima modelinden bende 6 adet var.Ryobiye doydum galiba.Biraz fantezi yapıp değişiklik olsun diye Okumanın RAW 55 'ini düşünüyorum.Hem yemli için hemde atçek için.Zira ihtiyarımın arkasında 10 tane oltayla gezmekten bıktım.Çok tangıl tungul oldu.4 tane olta taşıyayım temiz taşıyayım.Malum ihtiyarlık biraz seçici oluyoruz.Az olsun öz olsun.Hani ihtiyarımı çalarlar diye korkum yokta oltalarım gider diye korkuyorum.Bir daha aynılarını bulamamaktan korkuyorum.İhtiyarım giderse Transporter gelir yerine ama Shimano Rayobi ve Cormoranlarım giderse ona yanarım işte.

Bilgilendirmene çok teşekkürler Sayın üstadım.

7. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Aşkın verdin gazı kardeşim bende aldım :) Ve kullandım harika bir makine :) Teşekkürler....kiki

8. AŞKIN

AŞKIN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    147
    Ödül Puanları:
    48
    Web Sitesi:

Hayırlı olsun abim,güle,güle kullan.:)
    Evet abim süper bir makinaymış,;)
    Tereyağ gibi maşallah.kiki

9. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Aynen Aşkın banamısın demiyor balıklar 3 lü gelmiş 4 lü gelmiş fark etmiyor kikikiki

10. Sargoz35

Sargoz35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili İsmail abim sana tek tavsiyem yine Salina modelinden olacak.Salina 30 hem at çek avlara,hem yemli avlara gelen 290 gr ağırlığında 5 bilyalı harika bir makina.Av malzemeleri satan sitelerde bulabilirsin kolaylıkla.Salina30 modelinden şaşma bence ;) Selamlar.

11. ismail34

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili Mehmet kardeşim,benim Okumadaki gözümü dolduran makinası RAW 55 FD modeli.Dediğim gibi hem atçeke hemde yemliye gelecek.Hatta tatlı suda da kullanmayı istiyorum.İshak üstadımdan da onay almıştım.

Bu makina hakkındaki görüşünü alabilirmiyim.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Kasım 2010
  12. ismail34

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili Sn.Mehmet Tekin kardeşim,cevabın biraz geciktiğinden bende OKUMA'nın RAW 55 'ini sipariş ettim.Bu hafta sonu gelir tahmin ediyorum.O makinaya birde Lineaeffenin 420 sm.uzunluğunda (sörf için.) 10 kg.lık SFLEX, kamışına koyacağım.O da hazır.Istanbul boğazında veya tatlı suda yemli avlanmak için.
    Balık marketim.de jig makinası olarak öneriliyor.

Onaylayacağından eminim.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Aralık 2010
  13. bluemarin

bluemarin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    3

Tüm balıkdostlarına sevgilerle,

İstanbul'da malum lüfer, Gömeç-Karaağaç 'da levrek,çipura avları için Okuma Raw ra 1165 makina aldım.(acaba 1155 mi alsaydm diyede düşünmüyor değilim) Hangi kamışı önerirsiniz, mutlaka sörf kamış gurubundan mı olması gerekiyor.
    Şimdiden herkese teşekkür ediyorum....Mustafa,

14. ismail34

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Mustafa kardeşim,RAW 65 gibi makinan olsun.Kalbini çürütme.
    RAW 65 'in dragı (ani yüklenebilen en fazla yük.) 10 kg.
    RAW 55 'in dragı ise 7.5 kg.

Aralarındaki tek dezavantaj ise ağırlığı olur.RAW 55 'in ağırlığı tam 490 gr.
    RAW 65 'inki ise olsa olsa 30 gr.fazladır.Eğer bunu dezavantajdan sayıyorsan eğer.RAW 65 sörfe daha yatkındır.
    Kamış olarak da Lineaeffe S Flex veya S Curve kamışların beğendiğini al derim.En az 10 kg.lığı olsun ama.15 kg.çekerliside var unutmayasın.
    Hadi kolay gelsin,Sn.Mustafa kardeşim.

15. bluemarin

bluemarin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    3

İsmail Bey,iyi geceler.:)

öncelikle duyarlılığınız için zahmet edip vermiş olduğunuz yanıtdan dolayı çok teşekkür ederim. Tabiiki içim sizin de açıklamanızdan sonra şimdi daha rahatladı. Çünkü genelde zevkim beklemeli av yapmak olduğundan D.A.M ve Shakespeare kullanıyorum ama , sağolsun bu 2 makinam 28 yıldır kahrımı çekiyorlar ve gelişen teknolojiyide kullanmak istediğimden Okumayı aldım. Kamış içinse tavsiyenize uyup 2 modelden birini almak istiyorum. Tekrar teşekkürlerimle

16. ismail34

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Öncelikle hayırlı,avı bereketli olsun.Zahmet ne demek benim için bir zevktir.Benimde aşağı yukarı 40 yıllık şekspir makinam hali hazırda tıkır tıkır çalışıyor.Onu makinalar panosunun en başına astım.O sultan oldu.
    RAW 55 veya Raw 65 balık marketimde ve bazı forumlarda jig makinası olarak anılıyor.Çok güçlü bir makina.Bu makinaya göre de kamışı olmalı.Kısacası evladiyelik olacak inşallah.

17. bluemarin

bluemarin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    3

İsmail Bey, iyi geceler..:)

Bugün birkaç balık avı firmalarını ziyaret ettim. Dikkatimi çeken şu benim Okuma Raw 1165 ve 1155 hakkındaki yorumlardı. Balıkçı dostlarımız Okuma 1155 /1165 serisine yoğun ilgi gösteriyorlar. Ben de İsmail üstadıma birkez daha sorup fikrini alayım,makiayı 1155 e mi çevireyim yoksa aldığım 1165 le yola devammı diye. Evet benim makina 1155 e göre daha büyük duruyor; kaldıki satıcı firmalarda 1155 ın daha fazla gittiği yönünde.( Tabiiki ellerinde 1165 klmamış olup 1155 eyönlendirme yapıyorlarsa onu bilemem) velhasıl sizi yine rahatsız ediyorum ama fikrinize göre hareket edeceğim.Ayrıca kamış öneriniz için tekrar teşekkürler;ayırttım ama birde extrem seriside var,onun hakkında bir yorumunuz olabilir mi?İnşallah birgün birlikte avlandığımız günleride görmek dileğiyle ...Mustafa Dural,

18. ismail34

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Mustafa kardeşim,bilgilerinde yaşını göremedim.Bizler biraz kocadığımızdan çabuk yoruluyoruz.Kullandıklarımızın biraz daha hafif olmasını hep tercih eder olduk.RAW 55 , 490 gr. bizzat bakkalımda tarttırdım.RAW 65 de olsa olsa 30 gr cıvarı fark yapar.Bu ağırlıkta böyle bir makina için fazla sayılmaz.Tabii ki herşeyden önce kullanım amacına göre değişir.Ben genellikle beklemeli avlar için almıştım.Eeehh arada sırada da Istanbula gidiyorum.Orada da boğazda 120 gr.veya 150 gr.kurşunla çalışmak gerekir.İşte o zaman bu makinayla atçek yapabilmelisin.Eğer ağır gelir banada dersen değiştir.Yok ben bileğime güvenirim gencim kolay yorulmam dersen bırak kalsın zararı olmaz.Mesela bir kaç arkadaşınla tatlı suya ava da gidersen illaki RAW 65 olmalı derim.İri balıklarla anca baş edebilirsin.Drag taki 2.5 kilo o zaman fark eder ve ettiğini görürsün.Yinede tercih senin güzel kardeşim.
    Kamış için S Flex veya S Curve tavsiye edebileceğim.Daha dün Shimano katoloğunu incelemiştim.Shimano da bu kamış malzemesini kamışlarında kullanıyor.Şimdiye kadar hiç bir olumsuz bir yazısını görmedim.

Av temennin için de çok teşekkürler.Rast gelsin.

19. bluemarin

bluemarin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    3

:) :) ah,ah.. Sevgili İsmail Bey, ne kadar candan bir dostsunuz;Ben de bilgilerime bakarken dikkatimi çekti yaş görülmüyor ama olması gerekiyordu,onuda düzelteceğim; Bu arada yaş 50:)

Yani ben de ağırlıklı olarak beklemeli av yapmaktayım ama istanbul' da at çek ve gömeç de Levrek için de makinayı devamlı kullanmak beni 1155 e kaydırıyor. Tatlısı avcılığını da çok sevdiğim için son düşüncelerinizde de haklısınız 1165 iri ava karşı koyar.. Bir nokta koymak istersek 1155 iri bir levrek,kofana,lagos ;talısuda sazan için yeterliyse dişli donanımı açıından ben 1155 e dönerim. Tekrar teşekkürler,iyi geceler;en sağlıklı mutlu anlar ve avlar dileklerimle sağlıcakla kalın, Mustafa...

20. ismail34

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Mustafa kardeşim,kararını veripte işte bu benim makinam diyebileceğiniz makinada karar kılınca,makinanın arkasında düz başlı (yıldız değil.) bir vidası var onu dikkatlice sökünüz.V profilli bir parça makinanızdan ayrıldığını göreceksiniz.Altından makinanızın dişli tertibatının bir kısmını göreceğiniz bir yarık vardır.Oradan WÜRTH marka yağın HHS 2000 sıvı gresini ve HHS GRES (beyaz renkli) iki yağdan da sıkınız.Fazla yağdan zarar gelmez bolca sıkın.Makinanızı evire çevire içindeki yağın her yerine nüfuz ettiğine emin olana kadar kolunu çevirin.Makinanızı tanıyamazsınız.O kadar yumuşayacak ki kol boşaldı sanabilirsiniz.Hele bir de yüke binince bir görün,su gibi akar.

Unutmadan minik V kanallı misina kılavuzunu da açıp içini bir güzel aynı şekilde yağlayınız.Bir de kolunun üzerindeki elcik topuzunun kapağını da açıp orayıda yine aynı şekilde yağlayınız.

Bu Sayfayı Paylaş